Ana sayfa Gurme Etkinlikler Türkiye Yemek Festivalleri ve Etkinlikler

Türkiye Yemek Festivalleri ve Etkinlikler

İçerik

Türkiye Yemek Festivalleri, Yeme İçme Şenlikleri ve Yiyecek İçecek Etkinlikleri hakkında internette tek parça ve detaylı bir kaynak bulmak pek mümkün değil. Fakat ülkemizde irili ufaklı hemen hemen birçok şehirde Yemek festivalleri, yeme içme etkinlikleri ve yiyecek içecek şenlikleri yapılıyor. Şehirlerin ve ilçelerin kültürel yaşamına canlılık katan, üreticileri teşvik edip nihai tüketicilerinde bu güzel atmosfere katılmasıyla büyük bir resitale dönüşen Türkiye Yemek Festivalleri, farklı ülke kültürleri ile de iletişim kurmayı sağlıyor.

Türkiye Yemek Festivalleri Hakkında

Ülkemizin çeşitli noktalarında düzenlenen Türkiye Yemek Festivalleri ve yeme içme şenlikleri yerel kültürlere dair önemli bilgilere sahip olmak için büyük bir fırsat. Yöreye ait tarımsal üretime bağlı olarak gerçekleştirilen hasat veya bir ürüne bağlı etkinlikler kültürel canlılığı da temsil ediyor.

Bitkiler, sebze ve meyveler, içecekler ve yemekler olmak üzere ülkemizde 10’larca yeme içme festivali düzenlenmektedir. Ülkemizin ve üreticilerimizin dünyaya tanıtımına büyük katkı sağlayan bu Türkiye Yemek Festivalleri ‘ne katılarak yöre insanlarına en büyük desteği vermiş olursunuz.

Gurmex olarak bizde Türkiye Yemek Festivalleri ve yiyecek içecek etkinliklerini bir araya getirerek bu güzel ve faydalı organizasyonlara elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz.

Ülkemizin farklı farklı noktalarında her yıl düzenlenmekte olan Yemek festivalleri yapılış tarihlerine göre sıralayarak sizler için bir araya getirdik. Türkiye Yemek Festivalleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Manisa Mesir Macunu Festivali | Mart

Mesir macunu denilince akla Manisa‘dan başka bir şehir gelmiyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizin ilk sırasında yer verdiğimiz 500 yıla yaklaşan gelenek her yıl aynı coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. 41 çeşit baharatın karışımından elde edilen mesir macununu nevruz günü yiyen kişinin yıl boyunca hasta olmayacağına inanılır. Bu nedenle festival her yıl nevruz zamanında düzenlenmektedir.

Manisa mesir macunu festivali Türkiye Yemek festivalleri
Manisa Mesir Macunu Festivali

Mart Dokuzu Urla Ot Festivali | Mart

Türkiye Yemek Festivalleri listemizin ikincisi Urla Ot Festivali her yıl Mart ayında 2 gün boyunca misafirlerini Urla’da ağırlıyor. Panel ve yemek atölyeleri, ot toplama ve otları tanıma etkinliklerinin yapıldığı festival “Müzik Dinletileri”, “Öğrenci Kulüplerinin Gösterileri”, “Otları Tanıyalım Yarışması” ve “Çocuk Aktiviteleri” ile şenliğe dönüşüyor.

Urla Ot Festivali Mart dokuzu Yemek festivalleri
Urla Ot Festivali

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali | Nisan

Muğla‘nın Fethiye ilçesinde nisan ayında gerçekleştirilen Fethiye Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali, mantar ile ilgili bilimsel bilgilerin paylaşıldığı paneller eşliğinde her yıl düzenlenmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri listemizin üçüncü sırasında yer verdiğimiz festivalde aynı zamanda ormanda, rehberler eşliğinde mantar izi sürülmekte ve Cadianda Antik Kenti içerisinde koşu ve yürüyüş yarışmaları düzenlenmektedir. Festival, klasik müzik konserleri, mantar yemekleri ve tadım etkinlikleri ile devam etmektedir.

Kuzugöbeği mantar festivali Yemek festivalleri
Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Alaçatı Ot Festivali | Nisan

Binlerce çeşit bitki türüne ev sahipliği yapan Ege Bölgesi’nde, yetişen bu otların tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması amacıyla bir festival düzenlenmesi kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz Alaçatı Ot Festivali’de 2010 yılından beri nisan ayında İzmir‘in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında atölye çalışmaları, geziler ve yemek yarışmaları da yapılmaktadır.

Alaçatı Ot Festivali Yemek festivalleri
Alaçatı Ot Festivali

Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali | Nisan

Zonguldak Ereğli’de tam çilek zamanı Osmanlı Çileği Festivali yapılmaktadır. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz bu festivalde, çilek üreticiliğini teşvik etmek amacıyla ödüllü yarışmalar düzenleniyor. Aynı zamanda konserler ve gösterilerle oldukça renkli bir festival yaşanıyor.

Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali Yemek festivalleri
Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Festivali

Uluslararası Urla Enginar Festivali | Nisan

Türkiye Yemek Festivalleri listemizin önemli festivallerinden biri olan Uluslararası Urla Enginar Festivali bu yıl beşinci kez gerçekleştirildi. Urla Dünya Gurme Şehirler Ağı’na üye olan İzmir iline bağlı şirin bir ilçedir. Her geçen gün yerel olan gıdaya ve bunu üreten üreticiye saygılı duruşuyla gelişmekte ve örnek olmaktadır. Uluslararası Urla Enginar Festivali Nisan’ın son haftası sakız enginarın kalbi Urla’da meraklılarını bekliyor.

Urla Enginar Festivali Yemek festivalleri
Urla Enginar Festivali

Bartın Çilek Festivali | Mayıs

Çileği sevmeyeniniz yoktur! Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz bu tatlı meyvenin tatlı mı tatlı bir de festivali var. Her yıl mayıs ayında düzenlenen Bartın Çilek Festivali kapsamında kültür, sanat ve spor aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Festivalde ayrıca fener alayı, konserler ve yarışmalar da düzenlenmektedir.

Bartın Çilek Festivali Yemek festivalleri
Bartın Çilek Festivali

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali | Mayıs

Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, Edirne tava ciğerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapmak, şehre yerli ve yabancı turistleri çekmek için düzenleniyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizin önemli festivallerinden biri olan festivalde tava ciğer tanıtımının yanında, yerel ve yabancı bandoların gösterileri, çeşitli yarışmalar, etkinlikler ve konserler düzenlenmektedir.

Edirne Ciğer Festivali Yemek festivalleri
Edirne Bando ve Ciğer Festivali

Tekirdağ Kiraz Festivali | Haziran

İlk olarak 1962 yılında “Kiraz Cümbüşü” olarak düzenlenmeye başlanan Tekirdağ Kiraz Festivali, Tekirdağ‘ın Süleymanpaşa ilçesi belediyesi tarafından 50 yılı aşkın süredir haziran ayında düzenlenmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri listemize eklediğimiz festivalde, sergiler, konserler, gösteriler, kortejler ve yarışmalar gibi birçok etkinlik yapılmaktadır.

Tekirdağ Kiraz Festivali Yemek festivalleri
Tekirdağ Kiraz Festivali

Cumalıkızık Ahududu Festivali – Şenliği | Haziran

Bursa‘nın 700 yıllık geçmişi ile UNESCO dünya mirası listesinde yer alan tarihi Cumalıkızık köyünde her yıl Cumalıkızık Ahududu Şenliği düzenlenmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri listemize eklediğimiz şenlik Cumalıkızık’ın tarihi ve doğası ile öne çıkarılması ve yetiştirilen Ahududu meyvesinin tanıtımı amacıyla Haziran ayında “Ahududu Festivali” adıyla gerçekleştiriliyor. Cumalıkızık köy meydanında halk oyunları gösterileri, konserler ve “En Güzel Ahududu Yarışması” düzenlenen köyün ara sokaklarında resim ve fotoğraf sergileri de açılmaktadır.

Cumalıkızık Ahududu Festivali Yemek festivalleri
Cumalıkızık Ahududu Festivali

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali | Haziran

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali BOZTİD tarafından 28-29-30 Haziran 2019 tarihlerinde düzenleniyor. Çanakkale Bozcaada, lezzet severleri 3 gün boyunca denizi, güneşi ve ada mutfağının keyfini bir arada yaşayabilecekleri eşsiz bir deneyime bekliyor.

BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği) tarafından 28-29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen festival, Türkiye Yemek Festivalleri listemizin en önemli festivallerinden biridir. Festival, Bozcaada meydanında birbirinden güzel ada yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımlarıyla başlıyor. Akşam kale içinde düzenlenen konser ile devam eden organizasyon, pazar günü öğle saatlerinde konuklar Ada’dan ayrılırken limanda Deniz kestanesi tadımı ile son buluyor. Bozcaada Yerel Tatlar Festivali hakkında daha fazla bilgi için linke tıklayın.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali Yemek Festivalleri
Bozcaada Yerel Tatlar Festivali

Polonezköy Kiraz Festivali | Haziran

Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz Polonezköy Kiraz Festivali her yıl haziran ayında düzenli olarak yapılan geleneksel bir etkinliktir. Aynı zamanda Türkiye – Polonya arasındaki bağları kuvvetlendiren kültürel bir aktivite olması sebebiyle İstanbul‘un önemli festivalleri arasında yer alıyor. Festivalde; geleneksel giysileri ile Polonya’dan gelen ekipler, çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, yöresel yemekler, konserler ve köy kilisesinin bahçesinde resitaller düzenleniyor. Festival girişi ve çevresinde dut, çilek, kiraz ve domates gibi organik sebze ve meyvelerin satışı da yapılıyor.

Polonezköy Kiraz Festivali Yemek festivalleri
Polonezköy Kiraz Festivali

Beypazarı Havuç Festivali | Haziran

Ankara‘nın Beypazarı ilçesinde düzenlenen Beypazarı Havuç Festivali her yıl haziran ayında 3 gün süren etkinliklerle kutlanmaktadır. Tarihi evleriyle de ünlü olan Beypazarı, festival boyunca çeşitli yörelerden gelen 10 binlerce katılımcıya ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz festival halk oyunları, konserler, yöresel ürün tanıtımları ve tadımları ile bayram tadında gerçekleştirilmektedir.

Beypazarı Havuç Festivali Yemek festivalleri
Beypazarı Havuç Festivali

Mut Karacaoğlan Kayısı Festivali | Haziran

1962 yılından beri Mersin Mut’un Karacaoğlan beldesinde düzenlenen Karacaoğlan Kayısı Festivali her yıl haziran ayında gerçekleştiriliyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz yiyecek şenliği konserler, sergiler ve yarışmalar eşliğinde her yıl renkli görüntülere sahne oluyor.

Mut Karacaoğlan Kayısı Festivali Yemek festivalleri
Mut Karacaoğlan Kayısı Festivali

Ordu Altın Fındık Festivali | Temmuz

2004 yılından beri Ordu‘nun Çatalpınar ilçesinde gerçekleştirilen Ordu Altın Fındık Festivali her yıl geleneksel olarak temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Dünyaca ünlü Ordu fındığına Türkiye Yemek Festivalleri listemizde mutlaka yer alması gerektiğini düşündük. Doğa gezileri ve konserlerin de düzenlendiği festival Altın Fındık yarışmasıyla sona ermektedir.

Kızılcahamam Su Festivali | Temmuz

4 farklı su kaynağını bulunduran Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde her yıl temmuz ayında Kızılcahamam Su Festivali düzenlenmektedir. Binlerce misafirin ağırlandığı Soğuksu Milli Parkı festival alanında defileler, konserler halk oyunları ve yağlı güreş yarışmaları düzenlenmektedir. Bir su festivali olsa da güzel bir etkinlik olduğu için Türkiye Yemek Festivalleri listemize eklemiş olduk.

Kızılcahamam Su Festivali Yemek festivalleri
Kızılcahamam Su Festivali

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali | Temmuz

Türkiye’nin tek uluslararası hasat festivali olan Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali, Gümüşhane Belediyesi tarafından her yıl temmuz ayında düzenlenmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz festival halk konserleri, halk oyunları gösterileri ile başlayıp yöresel yemek yarışmaları ile devam etmektedir.

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali Yemek festivalleri
Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali

Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali | Temmuz

Denizli‘nin Serinhisar ilçesinde 2002 yılından beri gerçekleştirilen Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali her yıl temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Türkiye’nin leblebi ihtiyacının %80’ini karşılayan ilçede yaklaşık 200 farklı leblebi imalathanesi bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye Yemek Festivalleri listemizde eyr vermenin önemli olduğu düşündük. Çikolatalı, tuzlu, susamlı başta olmak üzere 20 çeşit leblebinin de tanıtımı bu festivalde gerçekleştirilmektedir.

Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali Yemek festivalleri
Serinhisar Leblebi ve Kültür Festivali

Hermias Deniz Şenliği ve Balıkçılık Festivali | Temmuz

Milas-Güllük Belediyesi tarafından 1992 yılından beri düzenlenen Hermias Deniz Şenliği ve Balıkçılık Festivali her yıl ünlü isimleri ağırlamaktadır. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verilen festival Temmuz ayında gerçekleşiyor. Belde turizmine büyük bir katkı sağlayan festivalde konserler, çeşitli eğlenceler, balık yemekleri sunumu ve gösteriler düzenlenmektedir.

Hermias Deniz Şenliği ve Balıkçılık Festivali Yemek festivalleri
Hermias Deniz Şenliği ve Balıkçılık Festivali

Darboğaz Kiraz Festivali | Temmuz

Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer verdiğimiz Niğde’nin Ulukışla ilçesi Darboğaz Beldesi’nde düzenlenen festivalde yörenin meşhur kirazları tanıtılmaktadır. 2000 yılından beri her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen festivalde en iyi kiraz yarışması da düzenlenmektedir.

Niğde Darboğaz Kiraz Festivali Yemek festivalleri
Niğde Darboğaz Kiraz Festivali

Adala Şeftali Festivali | Temmuz

1995 yılından beri Manisa’nın Adala ilçesinde belediye tarafından temmuz ayında gerçekleştirilen festival, Adala’nın belde özelliğini kaybetmesinin ardından 2015 yılı itibari ile Salihli Belediyesi tarafından gerçekleştirilmeye devam etmektedir. Her yıl temmuzun 2. haftasında gerçekleştirilen ve 3 gün süren festivalde birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali | Temmuz

Denizli’nin Yenicekent ilçesinde İlk kez 1995 yılında düzenlenen Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali, bölgenin meşhur çekirdeksiz üzümlerinin tanıtımı amacıyla her yıl temmuz ayının son haftasında birçok etkinlik eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri listemize eklediğimiz festivalde, sergiler, sempozyumlar ve yarışmalar düzenlenmekte ve en iyi turfanda üzüm seçilmektedir.

Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali Yemek festivalleri
Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali

Tarsus Üzüm Festivali | Temmuz

Tarsus Üzüm Festivali, Mersin’in Tarsus ilçesinde Ziraat Odası Başkanlığı tarafından her yıl temmuzun son haftasında, yörenin meşhur beyaz üzümünü tanıtmak amacıyla düzenlenmektedir. Festivalde üzüm güzeli, en iyi üzüm, en iyi üretici gibi yarışmalar düzenlenmektedir.

Adana Karpuz Festivali | Temmuz

İlk kez 2006 yılında gerçekleştirilen Adana Karpuz Festivali, her yıl temmuz ayında Adana Ceyhan Belediyesi tarafından karpuz üreticilerine destek olmak amacıyla düzenlenmektedir. Festival kapsamında gösteriler ve karpuz yeme yarışmaları düzenlenmektedir. Bu keyifli festivalin Türkiye Yemek Festivalleri yazımızda yer alması gerektiğini düşündük.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenlikleri | Ağustos

Üzüme ve incire balın, zeytine yağın düştüğü gün olarak kabul edilen 14 Ağustos’ta tam 2600 yıldır Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği kutlanıyor. İzmir Urla merkezinde deniz kıyılarında yapılan çeşit çeşit kutlamalar ve yarışmalarla gelenekselleşerek büyük bir karnavala dönüşüyor.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenlikleri Yemek festivalleri
Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenlikleri

Uluslararası Kayısı Festivali | Ağustos

Uluslararası bir festival olması sebebiyle Türkiye Yemek Festivalleri listemizde Malatya’nın dünyaca ünlü lezzeti kayısıya da yer vermek istedik. Uluslararası Kayısı Festivali farklı ülkelerin halk dansları toplulukları ile ülkemizin çeşitli illerini temsil eden halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile sürdürülüyor. Malatya‘da aynı zamanda festival kapsamında çeşitli yarışmalar, halk konserleri ve havai fişek gösterileri gerçekleştiriliyor.

Hayrabolu Ayçiçek Festivali | Ağustos

Hayrabolu Ayçiçek Festivali Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde festival çelenginin konulmasıyla başlıyor. Edirne Belediye Bandosunun çaldığı marşlarla festival korteji kültür park festival alanına yürüdükten sonra yerli yabancı folklor ekipleri ve animasyon ekipleri ile festival renkleniyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer alan Hayrabolu Ayçiçek Festivali kapsamında konserler, toplu nikah ve sünnet törenleri, çeşitli turnuva ve yarışmalar, Ayçiçeği Sempozyumu, Yerel Kalkınma Platformu Sempozyumu, Ayçiçeği balı yarışması, çeşitli gösteriler ve fuar gösterileri düzenleniyor.

Hayrabolu Ayçiçek Festivali Yemek festivalleri
Hayrabolu Ayçiçek Festivali

Kızılırmak Kavun Festivali | Ağustos

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çankırı Kızılırmak Kavun Festivali Türkiye Yemek Festivalleri listemizde bulunuyor. Festival, Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde yetiştirilen kavunu, yerel değerleri yaşatmak ve tanıtmak amacıyla düzenlenmektedir.

Ardahan Bal Festivali | Ağustos

Ardahan balını dünyaya tanıtmak amacıyla her yıl geleneksel olarak yapılan Ardahan Bal Festivali renkli geçen festivallerdendir. Ardahan balının ve kültürünün tanıtımı amaçlayan festivalde bal yarışmaları, yerel ve ulusal sanatçıların konserleri, yerel ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri düzenlenmektedir.

Bozcaada Bağbozumu Festivali | Eylül

Çanakkale Bozcaada Belediyesi’nin her yıl eylül ayının ilk haftasında düzenlediği Bozcaada Bağbozumu festivali bir yandan gelenekleri yaşatırken bir yandan da ada turizmine katkı sağlıyor. Türkiye’nin ve dünyanın her bir yanından gelen misafirler bağ işçileriyle birlikte bağbozumuna katılıp üzüm hasadını gerçekleştiriyorlar. Ardından toplanan üzümler geleneksel yöntemlerle festival alanına taşınıyor. Böylelikle festival açılışı yapılmış oluyor ve konserlerle yarışmalarla üç gün boyunca süren bir şenlik düzenleniyor. Ülkemizin önemli bağbozumu festivallerinden biri olduğu için Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer alıyor.

Bozcaada Bağbozumu Festivali Yemek festivalleri
Bozcaada Bağbozumu Festivali

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali | Eylül

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Türkiye Yemek Festivalleri arasında şüphesiz en kapsamlı ve en önemli festivallerden biridir. GastroAntep şehrin tüm kapılarını dünyanın dört bir yanından gelecek misafirlerine açıyor. Güneşten, topraktan ve tarihten gelen binlerce yıllık kadim yerel lezzetleri tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) 2019 yılında ikinci kez düzenleniyor.

Gaziantep Dünya Bankası tarafından dünyanın en rekabetçi yedi şehrinden biri olarak seçilmiş, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 116 şehir arasında gastronomi alanında Kreatif Şehirler Ağı’na (UCCN) dahil edilmiştir. Ve bu alanda Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olma özelliğine sahip Gaziantep, şüphesiz dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizdeki Gaziantep Gastronomi Festivali Programı ve detaylı bilgi için linke tıklayın.

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali
Gastroantep 2019

Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali | Eylül

Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali, 45 yıllık bir geçmişe sahip Nevşehir Ürgüp’ün en önemli özelliklerinden olan Ürgüp üzümünün ve üzüme bağlı pekmez gibi yan ürünlerinin tanıtımının yapılması amacıyla gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra turizm, tanıtım ve tarımın Ürgüp için önemine dikkat çekilen kültürel bir festival olarak dikkat çekiyor. Türkiye Yemek Festivalleri listemizdeki Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali kapsamında mehteran gösterileri, yerel ve ulusal sanatçıların konserleri, çeşitli yarışmalar ve paneller düzenlenmektedir.

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali Yemek festivalleri
Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Uluslararası Germencik İncir Kültür ve Sanat Festivali | Eylül

Dünyanın en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği Aydın‘ın Germencik İlçesinde geleneksel hale gelen Uluslararası Germencik İncir Kültür ve Sanat Festivali birbirinden güzel etkinlikler ve ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler ile gerçekleştiriliyor.

Dünyaca üne sahip olduğu için Aydın’ın incirini Türkiye Yemek Festivalleri listemize ekledik. Uluslararası Germencik İncir Kültür ve Sanat Festivali Mehteran Takımı eşliğinde festival yürüyüşü ile başlıyor ve farklı ülkelerden gelen halk dansları topluluklarının gösterileri ile devam ediyor. 4 gün süren festivalde konserler ve incir güzeli yarışması ile ziyaretçileri dolu dolu bir festival bekliyor.

Urla Boşnak Köyü Nohutalan Kavun Festivali | Eylül

Urla Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Nohutalan Kavun Festivali İzmir’in üç Boşnak köyünden biri olan Nohutalan’da gerçekleştiriliyor. Eylül ayının ilk haftası yapılan festival “En iyi kavun” yarışması, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın ve çeşitli sanatçıların konserleri ile kutlanıyor. Türkiye Yemek Festivalleri arasında yer alan festival aynı zamanda Türkiye – Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu bu etkinlikte ülke genelindeki Boşnakları bir araya getiriyor.

Nohutalan Kavun Festivali Yemek festivalleri
Nohutalan Kavun Festivali

Nilüfer Akçalar İncir Festivali | Eylül

Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer alan Nilüfer Akçalar İncir Festivali her yıl eylül ayında düzenlenmektedir. Bursa Nilüfer ilçesi Akçalar Köyünde yetişen siyah incirin ülkemize ve dünyaya tanıtılması, yörenin turizm potansiyelinin öne çıkarılması amacıyla düzenlenen festival süresince ”En İyi İncir Yarışması” ile halk dansları gösterileri ve konserler düzenlenmektedir.

Yeşil İhsaniye Elma Festivali | Eylül

Kocaeli Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen Yeşil İhsaniye Elma Festivali her yıl eylül ayında gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanmaktadır. İlk kez 1975 yılında düzenlenen festivalde elma üretimini artırmak amacıyla elma yetiştiricileri arasında yapılan yarışma sonucuna göre teşvik ödülleri dağıtılmaktadır.

Yeşil İhsaniye Elma Festivali Yemek festivalleri
Yeşil İhsaniye Elma Festivali

Diyarbakır Karpuz Festivali | Eylül

Diyarbakır Karpuz Festivali 1967 yılından beri her yıl eylül ayında gerçekleştirilmektedir. Halk oyunlarından, karpuz yeme yarışmasına kadar birçok farklı alanda yarışmalar düzenlenen festival 3 gün boyunca hız kesmeden devam etmektedir. Türkiye Yemek Festivalleri ve Yiyecek-içecek şenlikleri arasında en eğlenceli festival olmaya aday Diyarbakır Karpuz Festivali kenti ve kültürünü festival ile birlikte tanıtmaya devam etmektedir.

Diyarbakır Karpuz Festivali Yemek festivalleri
Diyarbakır Karpuz Festivali

Kaman Ceviz Festivali | Ekim

Türkiye’nin en kaliteli cevizleri Kırşehir’in Kaman ilçesinde yetişmektedir. Her yıl ekim ayında düzenlenen festivalde yurt içinden ve yurt dışından birçok misafir ağırlanmaktadır. Festival, konserler, halk oyunları ve yarışmalarla 2 gün boyunca devam etmektedir.

Orhangazi Zeytin Festivali | Kasım

1978 yılından beri her yıl kasım ayının ilk haftası Bursa Orhangazi ilçesinde gerçekleştirilen Orhangazi Zeytin Festivali çeşitli kurumların desteğiyle Orhangazi Belediyesi tarafından düzenleniyor. Orhangazi Zeytin Festivali kapsamında hafta boyunca Bahçe Bakım Yarışması, Zeytinyağlı Yemek Yarışması, Zeytinyağlı Tatlı Yarışması, Zeytin Dane Yarışması, Kervan Geçiş Yarışması ve Zeytin Güzeli Yarışması yapılmaktadır. Türkiye Yemek Festivalleri listemizde yer alan festival boyunca halk oyunu gösterileri, çeşitli panel ve konserler düzenlenmektedir.

Orhangazi Zeytin Festivali Yemek festivalleri
Orhangazi Zeytin Festivali

Gedelek Turşu Festivali | Kasım

Türkiye Yemek Festivalleri listemizin son sırasında Dünyaca ünlü Gedelek turşuları için düzenlenmiş Turşu Festivali yer alıyor. Her yıl kasım ayında Bursa Orhangazi ilçesinin turşuları dünyaca ünlü köyü Gedelek‘te Gedelek Turşu Festivali düzenlenmektedir. Festival kapsamında çeşitli yarışmalar, halk dansları, turşu workshopları, DJ performansları ve konserler gerçekleştiriliyor.

Gedelek Turşu Festivali Yemek festivalleri
Gedelek Turşu Festivali

Bizi takip edin! | Follow us!

Yeme içme etkinlikleri ve yemek festivallerinden anlık olarak haberdar olabilmek için instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Avrupa Yeme İçme Festivalleri

Gurmelere Özel Yemek ve Lezzet Festivalleri

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here