Ana sayfa Gurme Etkinlikler Four Seasons Sultanahmet Gastronomi Yolculuğuna Başlıyor

Four Seasons Sultanahmet Gastronomi Yolculuğuna Başlıyor

1135
1

İçerik

Four Seasons Sultanahmet Tarihi Yarımada’nın etkileyici atmosferinde yer alıyor. Bu atmosfere nazır yerel lezzetlerin en güzel örneklerini ve sevilen gastronomi markalarını misafirleriyle buluşturacak. Bu sebeple otel birbirinden özel içerikler hazırladı. Büyüleyici atmosferi ve tarihi dokusu ile dikkat çeken otel; misafirlerini sene boyunca enfes lezzetlerle ve programlarla buluşturuyor.  Ve sizleri Four Seasons Sultanahmet’te unutulmaz bir gastronomik deneyime davet ediyor.

Four Seasons Sultanahmet Lezzet Festivali

Four Seasons Sultanahmet Yerel Lezzetlerle Dolu Gastronomi Yolculuğunda Hatay Mutfağı’nı misafir etti

Çok özel bir atmosferde üstün servis kalitesi ile hizmet veren Four Seasons Sultanahmet, misafirlerini zengin bir program ile buluşturuyor. Bu içeriklerin ilkinde UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nden konuk şefler katılıyor. Hazırlanan özel menüde Hatay’ın benzersiz yöresel lezzetleri misafirleri unutulmaz bir gastronomi yolculuğuna çıkardı.

19-20-21 Mayıs günlerinde lezzet festivali yerel lezzet tutkunlarına set menüden oluşan bir deneyim sunuyor. Hatay lezzetleri ile Akdeniz lezzetlerini sunarak başlayan gastronomi deneyimi; Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Ege, Marmara ve Orta Anadolu’nun zengin yöresel lezzetleri ile devam edecek.

Four Seasons Sultanahmet Hatay Mutfağı Menüsü

Four Seasons Sultanahmet 19 Mayıs Gala Yemeği

Program “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutlama heyecanı ile 19 Mayıs’ta özel bir gala yemeği ile başladı. Davetli misafirlerin yanı sıra rezervasyon yaptıran misafirler de katılım sağladı.

Four Seasons Sultanahmet ‘in benzersiz peyzaja sahip, tarihi yarımadanın mücevheri niteliğindeki bahçesi büyülüyor. Sevilen restoranı AVLU’da gerçekleşen bu lezzet festivalinde, otelin yetenekli Şefi Özgür Üstün ve Türk mutfağının elçileri olan konuk şefler misafirleri yerel lezzetlerle buluşturdu.

Four Seasons Gastronomi Şöleni

Four Seasons Sultanahmet Özel Hatay Mutfağı Menüsü

Yöresel ve sezona ait malzemelerle hazırlanan özel menüde Hatay mutfağının en sevilen örnekleri yer alıyor. Menü, Türk ve Anadolu mutfağının modern yorumunu ustalıkla sunan mutfağı ile sevilen AVLU’da sunuldu. Yemekte Ispanak Borani çorbası ile başlayan özel menü, Antakya Nar Ekşili Tabbule Salata ile sürüyor. Zeytinyağlı Humus, Cevizli Biber, Babagannuş, Samandağ Biberli Yoğurtlama, Zahter Salatasından oluşan meze tabağı misafirleri lezzet yolculuğuna davet ediyor. Aşur, Firik Pilavı, Tepsi Kebabı zevki doruğa taşıyor ve Antakya Künefesi damaklarda iz bırakıyor.

Four Seasons Sultanahmet Yerel Lezzetlerle Dolu Gastronomi Yolculuğunda Hatay Mutfağı'nı misafir etti

Four Seasons Sultanahmet Gastronomi Günleri Devam Edecek

Yemek festivali ülkemizin zengin lezzetleriyle öne çıkan şehirlerinden Hatay ile başladı. Four Seasons Sultanahmet gastronomi deneyimi, Haziran ayında Tarihi Hacıbaba 1942 ile sürecek. Eylül ayında Mutfak Sanatları Merkezi, Ekim ayında ise Bay Nihat ve Köfteci Osman misafir oluyor. Kasım ayında Çemen’s Mutfak ile yerel lezzetlerin en sevilen markalarını misafirleri ile buluşturmaya devam edecek.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gurme Etkinlikler için linke tıklayın.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here