Ana sayfa Gurmex Plus Gurmex Yıldızı ve Gourmet Restaurant Guide Etiketi

Gurmex Yıldızı ve Gourmet Restaurant Guide Etiketi

926
0

Gurmex Yıldızı Nedir?

Gurmex Yıldızı; Gurmex.com web sitesinin Gurmex Yazarları tarafından Türkiye‘de hizmet veren restoranlara yönelik gerçekleştirdiği bir değerlendirme sistemidir.

Gurmex Yıldızı nedir
Gurmex Yıldızı nedir?

Gurmex Yıldızı Nasıl Verilir?

Gurmex Yıldızı Türkiye’de hizmet veren restoranlara Gurmex Yazarları tarafından temizlik, lezzet, servis/hizmet, atmosfer ve fiyat performans gibi kriterlere bağlı kalınarak yapılan değerlendirme neticesinde verilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda restoran makalelerinin en alt kısmında uygun görülen değerlendirme özeti ve Gurmex Yıldızı karşılığı yer almaktadır.

0 – 2 / Gitmesenizde olur
2 – 3 / Son pişmanlık fayda etmez
3 – 3.5 / İdare eder
3.5 – 4 / Gidilebilir
4 – 4.5 / Biz olsak giderdik
4.5 – 5 / Kesinlikle gidin

Gurmex Puanlama Kriterleri

Temizlik: Gurmex yıldızı değerlendirme kriterimizin ilk maddesini hijyen oluşturuyor. Bir müşteri edasıyla Gurmex Yazarımız restoranların mutfaklarını ziyaret etmektedir. Mutfakların ve personellerin her zaman temiz ve düzenli olması en önemli değerlendirme ölçümüzdür.

Lezzet: Değerlendirme kriterimizin ikinci maddesini lezzet oluşturuyor. Bir mekanda aynı yemek bir gün iyi, bir gün kötü olabiliyor. Gizlilik esasına göre hareket eden yazarlarımız kalite ve lezzeti deneyimleyerek restoranın istikrarını değerlendirmektedir.

Servis/Hizmet: Gurmex yıldızı değerlendirme kriterimizin üçüncü maddesini servis/hizmet oluşturuyor. Servisin hızı, sunumun şekli, sunumun kalitesi, mutfak araç gerçeklerinin durumu ve personellerin davranışları bu maddenin en belirleyici unsurlarıdır. Yine restoranın mutfak, salon ve personel olarak yeterliliği, verilen hizmetin kalitesi, personellerin eğitim, prezantasyon ve yeterliliği yanında müşteri ile olan iletişimleri gözlemlenmektedir.

Atmosfer: Değerlendirme kriterimizin dördüncü maddesini atmosfer oluşturuyor. Restoranın genel ambiyansı, mutfak araç gereç ve mekan kalitesi, restoranda müşteri tarafından geçirilen zamana göre hizmet kalitesinin tutarlılığı gözlemlenmektedir.

Fiyat performans: Değerlendirme kriterimizin beşinci maddesini fiyat performans oluşturuyor. Tüm faktörler eşit, iyi yemek ve iyi içecekleri daha uygun fiyatlar ödeyerek kaliteli bir mekanda bulabiliyorsak bu önemli bir tercih sebebidir.

gurmex yıldızı restoran değerlendirmesi

Gurmex Yıldızı Çeşitleri

Yukarıdaki değerlendirme neticesinde sadece 3.5 puan ve üzeri değerlendirme sonucuna sahip restoranlar Gurmex Yıldızı alabilirler.

3.5 – 4 / Gidilebilir / 3 YILDIZ

Üç Gurmex yıldızı, konseptinde iyi bir restoran anlamına gelmektedir.

Gurmex Yıldızı nedir üç yıldızlı restoranlar
4 – 4.5 / Biz olsak giderdik / 4 YILDIZ

Dört Gurmex yıldızı, tekrar ziyaret etmeye değecek kadar iyi bir restoran anlamına gelmektedir.

Gurmex Yıldızı nedir dört yıldızlı restoranlar
4.5 – 5 / Kesinlikle gidin / 5 YILDIZ

Beş Gurmex yıldızı, özel bir seyahate değecek kadar iyi bir restoran anlamına gelmektedir.

Gurmex Yıldızı nedir beş yıldızlı restoranlar

Gourmet Restaurant Guide

Gurmex yıldızları alındığı tarihle kayıtlanır ve karşılığında mekanlara bir sticker verilir. Her yıl restorana gerçekleştirilen yeni ziyarette sürdürülebilirlik aynı kriterlere göre tekrar değerlendirilir. Sürdürülebilir başarı elde edildiğinde restoranlara “Gourmet Restaurant Guide” etiketi teslim edilir. Reel olarak işletmelerinin camlarına yapıştırabilecekleri 2020 yılına ait bu sticker aşağıdaki gibidir.

Gurmex sticker

Gurmex etiketi daire şeklindedir. En dış kısmında “This establishment is recommended by Gurmex” yani “Bu mekan Gurmex tarafından önerilmektedir” yazmaktadır. Expires ise etiketin son geçerlilik tarihidir. Stickerın iç kısmında en üstte Gurmex logosu, ortada The Gourmet Restaurant Guide” yani “Gurme Restoran Rehberi” yazmaktadır. En altta ise Gurmex.com sosyal medya hesapları ile website adresi yer almaktadır.

Ülkemizde maalesef restoranlarda sürdürülebilirlik birçok etkene bağlı olarak kolay kolay kültür haline gelemiyor. Bir sonraki fazda hayalimiz aşağıdaki gibi mekanlara çok daha özel ve spesifik Gurmex etiketleri teslim edebilmektir.

Gurmex Yıldızı nedir nasıl alınır

Gurmex Etiketi Nasıl Alınır?

Gurmex etiketi para ile satın alınabilen bir derecelendirme sistemi değildir. Gurmex Yıldızı restoranlara yapılan habersiz ve plansız ziyaretlerde Gurmex yazarlarının yukarıda bahsi geçen 5 kritere göre puanlama yapması sonucunda alınabilmektedir. Restoranlardan gelecek özel tadım davetleri değerlendirme dışındadır. Hiçbir etki altında kalmadan objektif bir değerlendirme yapılarak tüm restoranlara layık olduğu düşünülen yıldızlar verilmektedir.

Gurmex Yazarı Kimdir?

Yurt dışında ve yurt içinde aldığı gastronomi eğitimleri ile kendisini ispatlamış, yeme içme camiasında tanınan ve gastronomi ve alanındaki kariyeri ile herkes tarafından kabul görmüş Gurmex.com yazarıdır.

Gurmex Yıldızı gurme plus yazar kimdir

Gurmex Yıldızı Neden Veriliyor?

Asıl amacımız Türk Mutfağının geleceğini kendi etki alanımızda, gücümüzün yettiği kadar savunmak ve üzerimize düşen sorumluluğu sonuna kadar taşımaktır.

Tarafsız, maddi kaygı gütmeden, objektif bir değerlendirme yaparak insanları güncel bilgiler ışığında fazla para harcatmadan doğru restoranlara yönlendirmeyi hedefliyoruz.

Farklı farklı özelliklere ve konseptlere sahip restoranları sadece estetik sunumları ve modern teknikleri ile değil her yönüyle inceliyoruz. Mekanları esnaf lokantası, pideci, kokoreççi gibi sınıflara ayırmadan hak ettikleri değeri verip Gurmex Yıldızı ile ödüllendiriyoruz.

Gurmex Yıldızı nedir hangi restoranlara verilir

Gurmex Yıldızı Ne İşe Yarayacak?

Restoranlar arasında rekabet getirerek sadece bir kesimi hedefleyen değil herkesi kucaklayan bir sistemin öncülüğünü yapacağız.

Sadece ticari vizyon ile hareket eden, birkaç ünlü ziyareti ile prim yapmaya çalışan, personeli çok çalışıp az kazanan, restoranının ve personelinin gelişmesi için yatırım yapmayan mekanları filtreleyip işletmelerin mutfak kalitesini arttırmayı amaçlıyoruz.

Gurmex Yıldızının Faydası Olur mu?

Gurmex Yıldızı Gurmex tarafından hayata geçirilen çok yeni bir proje. Bu projede bizimde zamana ihtiyacımız var. Fakat 1 yıl sonrada 10 yıl sonrada aynı heyecan ve aynı kalite ile değerlendirme yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Gastronomi Turizmine önem veren insanlar daima mutfak kalitesini önemserler. İleride bir Michelin Yıldızı gibi Türkiye’de Gurmex Yıldızı almayı başaran mekanların dolup taşmayacağını kim bilebilir? Bu hedefimize ulaştığımız gün şüphesiz tüm restoranları daha iyiye ulaşmak adına teşvik etmiş olacağız.

Gurmex Yıldızı İstikrarı Nasıl Koruyacak?

İşletmeleri ayakta tutan zaten kalite ve tutarlılıktır. Bir mekanda yemekler bir gün iyi, bir gün kötü oluyorsa o mekanın uzun vadede başarılı olmasından söz edilemez.

Gurmex Yıldızı projesinde Gurmex Yazarları rezervasyonları kendi adlarına yaptırmadıkları için kim oldukları da bilinmez. İsimsiz Gurmex Yazarları mekanları kafalarına estiği zamanlarda ziyaret edip hesaplarını ödeyerek işletmenin istikrarını canlı tutacaklar.

Gelecekte Gurmex’in varlığı mekanları devamlı hazır olda durmaya zorlayarak kaliteyi koruma gerekliliğini zorunlu kılacaktır.

gurmex logo

 

Gurmex Yıldızı’nın Sonuçları Ne Olur?

Türkiye’de benzer değerlendirmeleri amatör veya profesyonel olarak birçok blog ve medya kuruluşu yapıyor. Fakat istikrar, gizlilik, şeffaflık ve dürüstlük üzerine kurulu bu sistemi ilk kez deneyecek olmanın heyecanını taşıyoruz. Sonucun ne olacağı ile ilgili şuan için bir fikir yürütmek doğru olmayacaktır. Beklentimiz Türk Mutfağı için olumlu olması yönündedir.

Sağlıklı beslenme, bilinçli tüketim temennisiyle…


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here