Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi Avrupa Gurme Gezi Rehberi: Avrupada Gezilecek Yerler

Avrupa Gurme Gezi Rehberi: Avrupada Gezilecek Yerler

1452
2

Avrupa Gurme Gezi Rehberi: Avrupada Gezilecek Yerler

Avrupa Yeme İçme FOTOĞRAF: WWW.JUST-EAT.CO.UK

Avrupa Gezi Rehberi kategorisini ülke ülke ayırdık. Her ülkenin altında o ülkeye bağlı şehirler ve yurt dışı gezilecek yerler listelenmiştir. Sayfamız seyahat önerileri ve gurme gezi yazıları ile Türkiye‘nin en kapsamlı yeme içme endeksli seyahat rehberi kategorisidir.

Gezilecek Yerler kategorimizde Avrupa ülkelerinin ve şehirlerinin yeme içme kültürleri ile lezzet trendlerini ele alıyoruz. Aynı zamanda o ülkelerin ve şehirlerin mutfağı ile yemekleri hakkında bilgiler verip yemek nerede yenir sorusunu cevaplandırıyoruz. Bir yandan da sizlere ülkelerin ve şehirlerin en iyi restoranları hakkında kısa ve öz açıklamalar veriyoruz.

Türkiye’nin en detaylı yeme içme önerileri platformu olan sitemizde gezilecek yerler sizi boğmadan özet halde verilirken her bütçeye uygun pahalı veya ucuz yemek mekan bilgilerine daha fazla ağırlık verilmektedir.

Ne Yenir kategorilerinin tamamında restoran incelemeleri, lezzet durakları, menü ve fiyat performans bilgilerini mutlaka paylaşmaya çalışıyoruz. Daha da önemlisi gıda güvenliğini dikkate alarak hijyen ve kalite konularında da yorumlarımızı yazıyoruz.

Gurme ve Gezi Rehberi yazılarında doğru ve nokta bilgiler veren sitemizden ne yenir içilir bilgilerine çok kolay ulaşabileceksiniz.

Avrupa Yeme İçme ve Gezilecek Yerler

Dünya’dan ve Türkiye’den tüm deneyimlerimizin yer aldığı gurme rehberi makalelerinin tamamına karışık olarak göz atmak isterseniz, linke tıklayabilirsiniz. Ülkeler arasından seçim yapmak için aşağıdaki linkleri takip etmelisiniz.

Avrupa gurme gezi rehberi, gezilecek yerlerAvrupa Yeme İçme Rehberi ve Gezilecek Yerler

Avrupa Ülkeleri Hakkında Bilgi

Avrupanın Batı Blok Ülkeleri

Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık (Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda), İrlanda, Lüksemburg ve Monako Batı kavramını oluşturuyor. Bu ülkelerin en önemli ve ortak özelliği sanayi alanında ileri seviyede ve tarım ürünleri üretimi konusunda da yüksek potansiyele sahip olmalarıdır. Avrupanın sanayileşmiş zengin ülkeleri arasında yer alan bu ülkelerde sanayinin her türlü kolu gelişmiştir. Nüfusları fazla olmasına rağmen nüfus artışları yok denecek kadar azdır. Halkların büyük bölümü kentlerde yaşamakta ve kişi başına düşen milli gelirleri oldukça yüksektir.

Orta kavramı ise üzerinde yıllardır tartışılan ve oldukça çelişkili bir konudur. Vişegrad Grubu üyeleri tarafından Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Lihtenştayn, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya her zaman Orta Avrupanın ülkeleri olarak kabul edilirken Hırvatistan, Sırbistan ve Romanya’nın Transilvanya ile Bukovina bölgeleri de bazı kaynaklarda bu coğrafyaya dahil edilmektedir. Yine Avusturya Doğu veya Batı’nın yanı sıra Orta Avrupanın ülkeleri arasında da sayılabilmektedir. İtalya’nın Güney Tirol, Trentino, Trieste ve Gorizia, Friuli, bazen Veneto veya Kuzey İtalya’nın tamamı ile Ukrayna’nın Transcarpathia, Galicia ve Kuzey Bukovina kısımları bu Orta kavramının içine dahil edilir. Bazı ülkeler zaman zaman kültürel, tarihsel ve dilsel bağlardan dolayı Orta Avrupaya dahil edilmektedirler.

Avrupanın Orta Blok Ülkeleri

Orta kavramı içinde yer alan ülkelerden Almanya, İsviçre ve Avusturya tarım, sanayi ve teknoloji konusunda çok gelişmiş ülkelerdir. Kişi başına düşen milli gelir çok fazladır. Nüfusun artmadığı bu ülkelerde halkın satın alma gücü ve yaşama standardı yüksektir. Halkın büyük bölümü kentlerde yaşarken, ülkede kişi başına düşen milli gelirleri oldukça yüksektir. Nüfusları ise fazla olmasına rağmen nüfus artışları yok denecek kadar azdır.

Daha önceleri Doğu Bloku içinde yer alan Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovak Cumhuriyetleri; Sovyetler Birliğinin dağılması ve Varşova Paktı’nın feshi ile beraber dış dünyaya açılmaya başlamışlardır. Bu ülkeler içinde ekonomik yönden en kötü durumda olan ülke Slovakya’dır.

Avrupanın Doğu Blok Ülkeleri

Doğu blok ülkelerini Beyaz Rusya, Bulgaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya ve Ukrayna gibi Avrupanın doğusundaki ülkeler oluşturuyor. Bu ülkelerin en önemli ortak özellikleri iklim olarak nemli karasal iklimin hüküm sürmesi ve yakın zamana kadar komünist rejim içinde olmalarıdır. Komünist rejimlerde ferdi mülkiyet ve hür teşebbüs engellendiği için sanayi ve teknoloji bakımından Batı Avrupanın gerisinde kalmışlardır.

Avrupanın Kuzey Ülkeleri

Grönland, İsveç, Norveç, Litvanya, Letonya, İzlanda, Estonya, Danimarka ve Finlandiya’dır.

Avrupanın Güney Ülkeleri

İtalya, Karadağ, Portekiz, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Malta, Vatikan ve Yunanistan’dır.

Avrupa gurme gezi rehberi listemizde şimdilik 23 ülke yer alıyor. Yeni ülkeler, yeni şehirler ve yepyeni yeme içme yerleri keşfettikçe listeyi güncelleyeceğiz.

Asya Gurme Rehberi için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten resimler harika. Yemek yemeyi seven biri olarak ve yurt dışı gezilerimde bununla ilgili sıkıntı yaşayan biri olarak merakla ve ilgiyle okudum yazınızı. Çok teşekür ederim.

    • Avrupa’da gezilecek yerler yazımızda 20’den fazla ülkeden bilgiler vermeye çalıştık. Avrupa gurme gezi rehberimize yaptığınız yorum için çok teşekkürler. Beğenmenize sevindik.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here