Ana sayfa Bursa Bursa Cumalıkızık Köyü – Son Osmanlı

Bursa Cumalıkızık Köyü – Son Osmanlı

735
0

Bursa Cumalıkızık Köyü – Son Osmanlı

Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz yanında tüm dünyada da tanınmaya başlamıştır. Köy kültür varlıkları yanında doğal varlıklarca da zengindir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan köy, 180′i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

bursa-cumalikizik-koyu-gurmex3

Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi’nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa’yı, 1331 yılında İznik’i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

bursa-cumalikizik-koyu-gurmex1

Köyde neler yapılır derseniz, bir kere tam bir köy havası alabilirsiniz, o eski ahşap evler, rengarenk çiçekler, temiz hava, taş döşeli sokaklar, ormanlık alan, dere kenarında piknik keyfi ve Köylülerin açmış oldukları gözleme yada yemek yerleri gibi bir çok alternatif bulunmakta.. Kısacası tarihin derinliklerinde kaybolmak, ciğerlerinizi temiz hava ve huzurla doldurmak, biraz doğal ve sağlıklı ürünler yemek isterseniz Cumalıkızık Köyünü sizlere kesinlikle tavsiye ederim.

Son Osmanlı köyünü görmeden ölmeyin 🙂

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here