Ana sayfa Bursa Eski Bursa Pastaneleri

Eski Bursa Pastaneleri

375
0

Hatıralarımı derlediğim bu kategorinin yeni yazısına Eski Bursa Pastaneleri ile devam etmek istiyorum. Çocukluğumun Bursa Heykel’indeki Turan Pastanesi’ni unutamam. Şimdilerde özellikle Eski Bursa Pastaneleri; Uzay Pastanesi, Ulus Pasta Evi, Rıhtım Pastanesi, Ülkü Pastanesi ve Kafkas Pastaneleri’nde çok mutlu hissederim kendimi; ve bütün yüzümle gülümserim dünyaya…

Pastane Geleneği

Bursa’da müthiş bir pastane geleneği hüküm sürer. Mavi Köşe’de şimdiki yerinde bir butik olan yerde eskiden Çamlık Pastanesi vardı. Elma şekerleri göz alıcı kırmızılık ve parlaklıktaydı.

Bir de şemsiye çikolata… Canım babam, neredeyse her akşam bana Eski Bursa Pastaneleri arasında en bilinenlerinden olan Çamlık’tan elma şekeri ve şemsiye çikolata getirirdi. Ama öyle mutena bir ruha sahipti ki, alelade torbalara koydurmaz, şık bir paket yaptırır, rafya kağıdıyla da kurdelettirmeyi ihmal etmezdi. Ruhu şad olsun.

Ulus Pastanesi Eski Bursa Pastaneleri
Ulus Pastanesi Bursa

Eski Bursa Pastaneleri

Yukarıda saydığım gibi Uzay Pastanesi, Ulus Pasta Evi, Rıhtım Pastanesi, Ülkü Pastanesi ve Kafkas Pastaneleri Bursa deyince ilk aklıma gelen nezih Eski Bursa Pastaneleri ‘dir.

Ve Tayyare Sineması’nın olduğu bölge, benim için çok özeldir. Niye bilmem, oralarda gezindiğimde, içime farklı bir ruh dolduğunu hisseder, saç diplerime kadar ürperirim. Tayyare Sineması bugünkü haliyle modernize edilmeden önce, Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı da oradaydı.

Annem okuldan çıktıktan sonra, haftada 2 akşam oraya giderdi. Musiki sevgisi O’na, belli bir yaştan sonra bile olsa ud çalma zevkini yaşattı. Saygıdeğer Erdinç Çelikkol Bursa’nın önemli müzik imzası olarak hafızamıza böyle kaydoldu.

Tayyare Kültür Merkezi’ni geçtikten sonra Gümüşçeken’e inen taşlı yolda, biraz aşağıda sağda bir çeşme vardır ki, ne zaman oradan geçsem, hiç susamamış bile olsam, su içerim. Çünkü, elle çevrilen bir çevirgeçle değil, ayakla basılan bir buton sayesinde suyu dikey fışkırtır ve bu da beni, 43 yaşında bile olsam hala sevinçten çılgına çevirir. Utanmasam dakikalarca çocuklar gibi oynayabilirim o çeşmeyle…

hatıra Eski Bursa Pastaneleri

Yine oralarda Eski Bursa Pastaneleri arasında yer almasa da camlı tezgahında sıcacık kuruyemiş satan ufak tefek bir köse amca vardı. Beyaz kolluk takar, işini saygı duyulacak bir ciddiyetle yapardı. O amcadan aldığımız kavrulmuş fındıkların tadını hala bulamadım.

Sizin şehriniz de var mıydı böyle müstesna mekanlar?

Yorum kısmında nostalji rüzgarımıza katılabilir ve Eski Bursa Pastaneleri içinde bilmediğimiz diğer iz bırakan pastaneleri öğrenmemize vesile olabilirsiniz.

Eğer yukarıda ismi geçen ve hala hizmet vermeye devam eden Bursa pastanelerinden birine uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.

Hatıra: Seda Çapçı

Diğer Nostalji kategorisi yazıları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here