Ana sayfa Makedonya Üsküp’te Ne Yenir, Ne İçilir: Üsküp Gezi Rehberi

Üsküp’te Ne Yenir, Ne İçilir: Üsküp Gezi Rehberi

İçerik

Üsküp’te Ne Yenir, Ne İçilir: Üsküp Gurme Gezi Rehberi 

Üsküp’te Yeme İçme Fotoğraf: @akinsapanci

Üsküp’te ne yenir içilir yazısıyla merhabalar. Balkanlar‘ın incisi ve Makedonya‘nın başkenti Skopje yani Üsküp, hafta sonu gezilebilecek küçük ve şirin bir şehirdir. Bizde Cuma gününden yola koyularak bu küçük Avrupa kentini keşfe gidiyoruz. Yaklaşık 600 yıl Osmanlı himayesinde kalmış şehrin her yerinde Türk kültürünün izlerine rastlamak mümkün. Üsküp yeme içme yerleri ile ilgili detaylı bilgi vermeden önce bu güzel kenti birlikte keşfedelim. 🙂

Üsküp'te gezilecek yerlerÜsküp’te gezilecek yerler

MAKEDONYA ÜSKÜP GEZİ REHBERİ

Üsküp Ulaşım: Üsküp’e Nasıl Gidilir? 

İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanından 1-1,5 saatlik bir uçuş ile Üsküp Alexander the Great Hava Limanı‘ndayız. Üsküp için hava yollarının indirimli günlerini takip ederek oldukça ucuz biletler alabilirsiniz.

Hava Limanından merkeze ister Vardar Express ile 3 Euro’ya, ister taksi ile 20 Euro’ya geçebilirsiniz. Şayet araba kiralamak isterseniz 2018 yılı Şubat ayı için fiyatlar günlük 20 Euro. Evet aslında çok uygun, fakat şunu belirtmek isterim 500 Euro da depozito alıyorlar. 🙂 Bu durumda araç kiralamak biraz kasıyor. Ayrıca söylentilere göre alınan bu depozito, araç tesliminde en ufak bir ayrıntıda kesintiye uğruyor. Çok dikkatli olmak gerekiyor.

Vardar Express ile Merkez Holiday Inn önünde indikten sonra çok kısa mesafe yürüdüğünüzde Heykel alanında yani merkezde oluyorsunuz. Vardar Express saatleri için tıklayınız.

Üsküp'te gezilmesi gereken yerlerÜsküp Gurme Gezi Rehberi

Üsküp Konaklama: Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp kalacak yerler arasında mutlaka merkez tercihiniz olmalı. Bizim tercihimiz hemen heykelin dibinde bulunan, hatta en gözde Üsküp yeme içme mekanlarının bulunduğu bölgede London Bed and Breakfast oldu. Kahvaltı dahil gecelik fiyat 46 Euro, ve kahvaltı gerçekten çok iyiydi. Ayrıca odaların konforu da güzeldi.

Bununla birlikte daha ucuza Hostel bulma şansınızda var. Fakat hostellerde dikkat etmeniz gereken nokta banyoların ortak kullanım alanı olmaması. Merkez’de birçok otel sitesi ile pek çok seçenek önünüzde.

Üsküp'te nerede kalınırÜsküp’te nerede kalınır?

Üsküp Gezilecek Yerler

Heykeller şehri Skopje, merkez dışında sevimli yolları ile gezilecek güzel noktaları olan şirin mi şirin Avrupa kenti. Şehre girdiğinizde özellikle merkezde adım başı önünüzde duran heykeller dikkatinizi çekecek. 🙂 Bu da neyin nesi, ne anlamı var demeyin. Gerçekten bazıları anlamsızca dikilmiş heykeller. Şehri güzelleştirmek için heykellere boğmuşlar ve bunun için epey de masraf yapmışlar.

Halk bu konuda tepkili sanırım. Kimse çok hoşnut görünmüyor. 🙂 Abartı heykel varlığı da doğal Skopje havasını bozuyor bizce de. Neyse biz gezimize bakalım. Keşfettiğimiz güzel noktalardan bahsedelim.

Üsküp’te zamanınız kısıtlıysa uzak noktalar için 1 tam gün ayırmanızda fayda var. Hem yorgunluk hissedilmesin hem de uzak noktalar garanti olsun diye. Tüm gezilerimizde olduğu gibi Üsküp gezilecek yerler rotamızda da erken uyanma kuralını bozmuyoruz.

Üsküp'te ne yapılırÜsküp’te ne yapılır?

İlk gün Brodway Börekçisi‘nde (Brodway Burek) yaptığımız geleneksel bir Üsküp kahvaltısı ile güne başlıyoruz. Burada Boşnak Yemekleri arasında önemli yere sahip Boşnak Böreği ve Simit Poğaça meşhur. Üsküp Yeme içme Mekanları kısmında tekrar bahsedeceğim.

1- Makedonya Meydanı

Üsküp’ün meşhur meydanı heykellerle dolu, ama en önemlisi Büyük İskender Heykeli. Biz her ne kadar Büyük İskender Heykeli olarak bilsekte heykel Üsküp’te Yunanistan ile yaşanan krizlerden dolayı “At Üzerindeki Savaşçı” olarak adlandırılıyor. Sanırım bu mesele epey bir kriz oluşturuyor çünkü Üsküp gezim boyunca yaptığım canlı yayın ve hikayelerde pek çok mesaj aldım. Orası Makedonya değil şeklinde oldukça sert mesajlardı. 🙂

Üsküp'te iskender heykeli Makedonya meydanı

2- Makedon Takı

Meydanın bir tarafında bulunan Porta Macedonian yani Makedonya Takı, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. yılında inşa edilmiş. Üsküp merkezde adım başı bulunan heykeller dikkatinizi çekecek. Açıkçası biz çok mana veremedik. Adım başı mecazi bir tabir de değil. Ciddi ciddi her yer heykel. Ve şehri boğmuş heykeller. Sadelikten yanayım, anlamı olmayan birçok heykel bir şehri ruhsuzlaştırıyor diye düşünüyorum.

Üsküp'te gurme turu Makedonya takı

3- Taş Köprü (Stone Bridge)

Üsküp’ü ikiye ayıran Vardar Nehri üzerinde Osmanlı tarafından inşa edilmiş Taş Köprü bulunuyor. Makedon halkı eski olmasından dolayı köprünün yıkılıp yenisinin yapılmasını istemiş ama bu haliyle oldukça güzel. Hatta benzerlerini de inşa etmeye başlamışlar.

Üsküp'te taş köprü stone bridge

4- The Bridge of Art

Taş Köprü’nün karşısında bulunan bir diğer köprü. Üsküplü sanatçıların, yazarların ve eğitimcilerin yaptığı bir köprüymüş. Taş Köprü’ye benzerliği ile dikkat çekiyor.

5- Makedonya Milli Müzesi

Özellikle akşam saatlerinde ışıklar içindeki görüntüsü muhteşem. İçerisinde Makedon liderlerin balmumu heykelleri bulunuyormuş, biz içini ziyaret etmedik. Bu heybetli ışıklar içindeki hali fotoğraf çekmek için harikaydı. Merak edenler Makedonya müzesi sitesine bakabilirler.

6- Üsküp Türk Çarşısı (Old Bazaar)

Tarihi Türk Çarşısı öğle saatlerinde oldukça hareketli. Fakat sabah erken saatler ve akşam saatleri sanki hayat yokmuş gibi. Pazar günü ise oldukça şenlikli oluyor. Üsküp eski çarşıda hediyelik eşyalar alıp, sokaklarında turlamak çok güzel. Çay kahve içebileceğiniz küçük kafeler oldukça şirin. Antika dükkanları da ilginizi çekebilir.

Üsküp'te eski çarşı makedonyaÜsküp’te gezilmesi gereken yerler

7- Çifte Hamam

Türk Çarsısı içinde bulunan hamam tesadüfen karşımıza çıkıyor diyebilirim. Dışarıdan çok güzel görünüyor ve nasıl fark etmedik ki diyorum. İçerisinde yine bir müze var.

Üsküp'te tarihi yerler makedonya

8- Üsküp Kalesi

Üsküp Türk Çarşısından yukarı doğru tırmanıp şehirden görünen Üsküp Kalesi’ne ulaşıyorsunuz. Buradan panoramik Üsküp görüntüsü oldukça güzel. Kaleye Pazar günü serbest giriş yaptık. Her zaman da ücretsiz olduğunu öğreniyoruz. İçerisi de oldukça viraneydi. Kale manzara noktalarında gezindikten sonra ayrıldık.

9- Mustafa Paşa Cami

Üsküp Kalesinden inerken uğrayabileceğiniz Mustafa Paşa Cami Osmanlı döneminde yapılmış Türk izlerinin olduğu bir cami.

10- Matka Kanyonu

Üsküp’e gidip Matka Kanyonu‘nu görmeden dönülmez. Matka Kanyonu’na ulaşım için araç kiralayabilir veya Vero AVM’nin karşısındaki 0007 numaralı duraktan 60 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Otobüsler sadece 2,5 Euro ve saat başı var. Yine de internet sitesinden saatlerine bakmanız faydalı olacaktır. Matka Kanyonu için en az yarım gün ayırmanız faydalı olacaktır. Gezi planınızı buna göre yapın. Erken gidip, erken dönüş ile bir gün içinde pek çok noktayı görebilirsiniz.

Üsküp'te gezilecek doğal yerler matka kanyonu

Matka Kanyonu doğa harikası, yeşillikler içinde baraj gölünün bulunduğu bir kanyon. Treking severler için oldukça uzun bir parkur. İsterseniz tekne turu ile 1 saat mağara gezileri de yapabilirsiniz. Kanyon içinde bulunan restoranda mutlaka sıcak bir şeyler için. Yine güler yüzlü hizmet ve yine ucuz fiyatlar. Kanyon içerisinde bir otel ve bir de kilise bulunuyor.

Harika manzaralarda uzun bir yürüyüş sonunda kahvelerimizi içip Matka Kanyonu’ndan ayrılıyoruz.

11- Ezero Treska

Üsküp yeşil ve büyük parkları ile ünlü. Yazın halk bu parklardan çıkmıyormuş. Kış aylarında bomboş olsa da yürüyüş yapanları görmek mümkün. Ezero Treska Matka Kanyonu yolu üzerinde küçük bir gölü olan park. Yazın bu gölde yüzülüyormuş. Çok temiz olduğunu söyleyemem. Sadece geçerken merak edip uğradık.

Üsküp'te ezero treska

12- Makedonsko Selo (Makedon Köyü)

Meşhur Milenyum Haç’a doğru çıkarken, sağa girip birkaç km aşağı indiğinizde bu Makedon Köyü’ne ulaşıyorsunuz. İçerisi küçük bir köy gibi evlerin bulunduğu Arnavut kaldırımlı yolları ile oldukça güzel. Geleneksel mimarisi ile otel ve kafeterya olarak hizmet veriyor. Akşam ışıklar içinde ve manzarası da şahane. Burada bulunan kafeteryada salep içip manzaranın tadını çıkarmanızı öneririm.

13- Milenyum Tacı

Şehrin her noktasından görünebilen, tam bir manzara noktasına yapılmış büyük haç. Akşam saatlerinde ışıklı görüntüsü ile oldukça dikkat çekici. Belli bir noktadan sonra teleferik ile çıkılıyor.

Üsküp Yeme İçme: Üsküp’te Ne Yenir?

Üsküp’te ne yenir başlığı altında sizlere tam 10 adet Üsküp yeme içme mekanı önereceğim.

1- Destan Köfte Üsküp

Destan Köfte‘de Balkan Köftesi yemeden dönülmez. Yanında biberi, soğan salatası ile parmak köfteler (cevapcici) oldukça leziz.

Üsküp'te ne yenirÜsküp’te ne yenir?

2- Pelister Üsküp

Pelister Üsküp‘te muhteşem bir İtalyan Mutfağı. Tercihimiz makarna ve steak oluyor. Sunumları harika, fiyatları da kalitesine göre çok pahalı değil. Sadece biraz fazla rağbet olduğundan kalabalık ve beklemeli oluyor. Burada özel Üsküp şaraplarından denemeyi atlamayın. Keyifli bir akşam yemeği için mutlaka denenmeli.

Üsküp'te ne içilirÜsküp’te ne içilir?

3- London Bistro Üsküp

London Bistro, kahvaltıları muhteşem. Bizim tercihimiz Makedon Kahvaltısı ve İngiliz Kahvaltısı oldu. Makedon kahvaltısının vazgeçilmesi Ajvar sos çok lezizdi. Hem otel hem restoran olarak hizmet veriyor. Kahvaltı çeşitlerine gerçekten bayıldık. Ayrıca burada otelde kalıp kahvaltının dahil olması büyük avantaj. London Bistro hizmeti ile dikkat çekici, aşırı güler yüzlü ve ilgililer.

Üsküp'te kahvaltı nerede yapılırÜsküp’te kahvaltı nerede yapılır?

4- Mado Prom (Necho) Üsküp

Mado Prom diye bilinen ama aslında Türkiye‘deki Mado’nun isim hakkı nedeniyle rest çektiği Necho. 🙂 Burada efsane tatlılar var. Trileçe ve Kaymaçi bir harika.

Kaymaçi; süt, karamel ve yumurtadan oluşuyor. Ayrıca tulumba tatlısı ve baklava çeşitleri de mevcut. Türk Çarşısı’nda bulunan mekan ilk bakışta görünmeyebilir. Tatlılara oldukça büyük bir rağbet var. Sabah saatlerinde henüz tatlılar gelmemiş oluyor. Fakat müşteriler sıraya dizilmiş durumdalar. Tatlılar tezgaha geldikten sonra ise müthiş bir kalabalık. Hem ayaküstü yiyenler, hem de paket alıp gidenler var.

5- Laçi Üsküp

Laçi, Necho’nun karşısında bulunan şirin mi şirin bir kahve evi diyelim. Karşıdan Trileçe söyleyip çayınızı kahvenizi buradan alabilirsiniz. Ortak dostane bir çalışmaları var. Hepsi çok tatlı insanlar.

6- Brodway Burek Üsküp

Brodway Burek, Balkan topraklarına gelip Boşnak böreklerini yemeden dönülmez. Salaş bir börekçide bunu da deniyoruz.

Burada Simit Poğaça olarak adlandırılan bir ürün var ki, bildiğiniz ekmek arası börek. 🙂 Ama tadı güzel oluyor, mutlaka deneyin. Yanında genellikle ayran ya da limonata tercih ediliyor.

Boşnak böreklerinde ise kıymalı, ıspanaklı, peynirli ve patatesli çeşitler mevcut. Börekler 45 den, Simit Poğaça 25 den, Ayran ve Yoğurt 20 den.

Üsküp'te yemek nerede yenirÜsküp’te yemek nerede yenir?

7- Sezam Pizza Üsküp

Sezam Pizza, Üsküp merkezde ayaküstü atıştırabileceğiniz köşe başı bir pizzacı. Biz çok keyif aldık. 2 koca dilim pizza 70 den.

8- Special Record Üsküp

Special Record, Tam adından emin olmamakla birlikte köşe başında bulunan özel bir fırın. Burada harika pastalar ve trileçe yiyebilirsiniz. Hem de çok uygun fiyatlara.

9- Gostilnica Turist (National Restaurant Turist)

Gostilnica Turist (National Restaurant Turist), Üsküp Türk Çarşısı’nda bulunan şirin bir restoran. Köftesi, kuru fasulyesi ve salatası çok güzel. Porsiyonlar oldukça doyurucu.

10- Matka Cafe – Matka Kanyonu

Matka Cafe, Matka Kanyonu’nda bulunan kafeteryada trekking sonrası, kahve, salep veya sıcak çikolata deneyebilirsiniz. Bizim tercihimiz sıcak çikolata ve latte oldu. 240 Den ödemiştik. Kanyon şehirden uzak olması sebebiyle birazcık merkeze göre pahalı.

Üsküp'te yeme içme yerleri matka

Bir gezinin daha sonuna geldik. Makedonya Üsküp hafta sonu küçük bir kaçamak yapılacak kadar şirin, sokaklarını arşınlamaktan zevk alacağınız bir Balkan şehri.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Keşfinizde bol adım, bol tadım ve bol kahkaha olsun. Daha çok ve uzun yollarımızın olması dileğiyle…

Sevgiler.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here