Ana sayfa Balkanlar Otobüsle Balkan Turu: Selanik, Üsküp, Belgrad Gezisi

Otobüsle Balkan Turu: Selanik, Üsküp, Belgrad Gezisi

810
0

Otobüsle Balkan Turu: Selanik, Üsküp, Belgrad Gezisi

Otobüsle Balkan Turu yapan bir yolcunun hikayesidir bu. Yorucu, ama git gide tadına doyulmaz anılar bırakır bünyede. “Nasıl güzel, nasıl bakir ve masum hala bu topraklar.” cümlesiyle bitecek bir yolculuğun ilk sabahındayız. 7 Gün 7 Ülke, kolay olmayacak tabi. Zaten kimse bize bir gül bahçesi vaad etmemişti.

Akşam 9 gibi Kadıköy’den kalkan Otobüsle Balkan Turu seyahatimiz Selanik’ten başlıyor sabah 10 civarı:

Otobüsle Balkan TuruSchengen Bölgesine Giriş İpsala’dan. Eğer kendi aracınızla giriyorsanız trafik sigortası ve Uluslararası Ehliyet Şart.

Selanik Gezilecek Yerler (Yunanistan)

Yunanistan sınırından geçiş biraz sıkıntılı. Otobüsle Balkan Turu yapıyorsanız sınır çıkışında gece yarısı otobüsten inip “Gişede sıra olun, parmak izi alacağız diyor gümrük görevlileri.” malum schengen bölgesi.

Bu turda bordo pasaport için çok girişli schengen vizesi almanız şart. Eğer yeşil pasaportlu şanslı azınlıktan biriyseniz sorun yok. Yeşil Pasaportlular vizesiz seyahat edebiliyor çünkü bu turda.

Otobüsle Balkan Turu nasıl yapılırSiz bakmayın Google amcanın 6 saat demesine. Gümrüğü, trafiği, molası derken en az 10 saat sürüyor bu yol.

Atatürk’ün Doğduğu Ev

İlk durak. Bütün gece yol gitmişseniz sabahın patlamamış afyonuyla pek güzel gözükmeyebilir göze. Mahalle arasında kaybolmuş tarihi camiler, surlar biraz hayal kırıklığıdır. Yıllardır merakla beklediğiniz Atatürk’ün doğduğu ev bile yeterince bakımlı ve ihtişamlı olmayabilir. 2016 Türkiye’sinde çok daha iyi müzecilik örnekleri var aslında. Bir kaç bal mumu heykel ve bir kaç duvar resminden daha fazlası yapılabilirdi belki de.

Atatürk'ün doğduğu ev selanik, Otobüsle Balkan TuruSelanik’te Atatürk’ün doğduğu evdeyiz.

Otobüsle Balkan Turu, Atatürkün büyüdüğü ev SelanikMustafa Kemal Atatürk henüz 7 yaşındayken taşınıyor bu evden dayısının yanına. Sebep babasının vefatı ve annesinin artık kirayı ödeyememesi. 🙁

Beyaz Kule: Selanik’te Ne Yenir?

Neyse ben tersten kalktım herhalde. Belki de hiç yatmadım. 😉 Mis gibi Ege kokusu iyi gelir neyse ki. Beyaz Kulenin acıklı hikayesini görmezden gelip yüzünüzü denize dönün. İskender’in kordondaki heykeline kadar yürüyüverin sahilde. (Beyaz Kule Yunanlılara göre Kanuni döneminde zindan olduğu için duvarlarında sızan kanları örtmek için beyaza boyanıyor. Türklere göre ise içinde katledilen Osmanlı askerlerini unutturmak için vaftiz edilip boyatılmış) rivayet muhtelif. Yalan söyleyen tarih utansın. Sahilde yürürken henüz gelmiş simitçiye mutlaka uğrayın. Tadı damağınızda kalacak bu Selanik simidinin.

Otobüsle Balkan Turu,Selanik'te ne yenir selanik simidiOtobüsle Balkan Turu Gezilecek Yerler

Otobüsle Balkan Turu, Selanik gezilecek yerlerBurası Avrupa Birliği toprakları. Gülümseyin, çekiyorum. 🙂

Üsküp Gezilecek Yerler (Makedonya)

Makedonya girişinde yine bir sınır geçişi yapacaksınız. Ama bu sefer pasaportları rehberin toplayıp göstermesi yeterli. Makedonya, vizesiz gidilebilen ülkeler listesinde. Şükür ki henüz icat etmemişler.

Otobüsle Balkan Turu hangi ülkeler geziliyor2 saat ilave mola ve gümrük geçme vb. durumları süreye eklemeyi unutmayalım!

Üsküp’te Ne Yenir?

Önce tarihi camileri ve eski Bursa sokaklarını andıran Arnavut kaldırımlı çarşılarda dolaşıyoruz. Enfes köfte kokularına dayanamıyoruz tabi. Burada mangalda pişen iki tür köfte var. Biri bizim İnegöl köfte gibi diğeri kocaman leziz içinde kaşar şelaleleri barındıran lezzet patlaması. Balkanlar deyince “Aman Cevapcici (Cevapi), Pleskavitsa yemeden dönmeyin!” tembihlerini yerine getiriyoruz hemen. Genel olarak Balkanlar’da ne yenir sorusuna hemen hemen her ülkede aynı cevabı alırsınız. Daha önce Balkanlarda ne yenir sorunuza cevap niteliğinde Boşnak Yemekleri yazısıyla sizlere detaylı bilgiler vermiştik. Sakın Üsküp’ü bu mahzun, hüzünlü ve güzeller güzeli dar sokaklardan ibaret sanmayın ama.

Otobüsle Balkan Turu,üsküp'te ne yenirCevapcici yani ızgara köfte. İnegöl Köftenin atası olarak bilinen Boşnak köftesi. Tadı damak çatlatıyor. Yemeden dönmeyin!

Biraz yürüyüp Makedonya meydanına vardığınızda onlarca birbirinden muhteşem heykel karşılayacak sizi. Pek çoğu henüz inşa halindeki bu şahane heykeller ve meydanlar Üsküp’ün üstüne giymeye çalıştığı yeni bir elbise sanki. Nehrin iki yakasında Müslüman ve Hristiyanların savaşlarından çok yara almış bu başkent şimdilerde UNESCO ‘dan ve Avrupa Birliğinden aldığı fonlarla yeni bir kimlik yaratıyor gibi.

Üsküp gezilecek yerler,Otobüsle Balkan TuruUfak bir hatırlatma: Yunanistan’dan Üsküp’e geçerken olur da Yunan polisi sorarsa nereye diye. Yalnızca Üsküp deyin. “Makedonya” kelimesini kullanmayın. Zıplatmayın adamın sinirlerini.

Vardar’ın bir yakasından diğerini selamlayan devasa Büyük İskender heykeli, havuzlar, müzeler ve köprüler gece ışıklandırmalarıyla muhteşem görünüyor. Bütün bu olup bitene kıyıdan diş gıcırdatıp “En bi hakiki Makedon biziz, İskender’de bizim, baklava’da.” diyen Yunanistan’a bir gülesim geliyor. Avrupa’nın şımarık çocuğuna kardeş gelmiş, siesta uykularının tadı kaçmış sanırım. canımlar ya!

Rahibe Teresa’nın Evi

Buraya kadar gitmişken ömrünü insanlığa yardım için vakfetmiş ve bir zamanlar burada yaşamış Rahibe Teresa’nın evine, şehri tepeden seyredebileceğiniz Üsküp Kalesine, Mustafa Paşa Cami’ne de uğrayabilirsiniz. Yahya Kemal Beyatlı’nın da doğum yeri olan Üsküp (Skopje) bu haliyle bile çok güzel.

Otobüsle Balkan Turu,Rahibe Teresa'nın evi üsküp“Dünyayı sadece sevgi kurtarır. Sevgi için çalışalım.” demiş Rahibe Teresa. İşte bu evde doğmuş ve büyümüş.

Bir kaç yıl sonra inşaatlar bittiğinde eminim muhteşem bir Avrupa başkenti olacaktır. Hazır havayolu firmalarının oldukça ucuz seferleri varken vizesiz Makedonya’nın başkenti Üsküp’ü doya doya gezmenin tam sırası.

Bu gece Üsküp’te 48 saat yatak görmemiş sırtlarımız dünyanın en rahat uykusunu çekebilir sanırım. Sabah 6’da sevgili rehberimiz kalk talimatı verdi. Üsküp – Belgrad arası 435 Km. otobüsün konforu, şoförlerimizin ustalığı ve otobüs konserleri olmasa sıkılırdık belki de. Ama nasıl geçti hiç anlamadık molalarla toplam 6 saatlik yol.

Otobüsle Balkan Turu yolculukYolda verilen yemek molalarında satıcı teyzelerle hoş beş etmeyi, alışveriş yapmayı ihmal etmiyoruz. Bunların hepsi el emeği ve organik. Gel vatandaş gel! (Organik ceviz yalnız 5 €)

Otobüsle Balkan Turu gezi blogOtobüsle Balkan Turu Nasıl Yapılır – Üsküp Belgrad arası yol haritası

Belgrad Gezilecek Yerler (Sırbistan)

Sırbistan sınırından kolayca geçerek yeni bir ülkeye varmış olduk bile. Üstelik en sevdiğimiz vizesiz gidilen ülkeler listesine Sırbistan’ı da eklemiş olmanın mutluluğuyla Belgrad’a varıyoruz. Eski Yugoslavya’nın başkenti şimdilerde Sırbistan’ın başkenti olmuş.

Belgrad gezilecek yerler,Otobüsle Balkan TuruBelgrad gezilecek yerler – Belgrad Parlamento Binası

Bu şehrin parkları var demek yanlış olur belki de. Çünkü resmen parkların bir şehri var. Belgrad öyle yeşil, öyle doğal ve güzel parklar içinde ki daha girer girmez hayran oluyoruz. Belgrad Kalesi şehre nasıl tepeden bakıyor zarifçe.

Belgrad Kalesi Otobüsle Balkan TuruBelgrad Kale Kapısı

Belgrad Kalesi

Rehberimiz Belgrad kale kapısında bilgiler verirken ben yine yaramazlıklar peşindeyim. Ama bu noktadaki ilginç ayrıntıyı kaçırmıyorum elbette. Tüm kale taş olduğu halde devasa kale kapısı ahşap. Neden dersiniz? Sebebi müthiş. Savaş sırasında kalenin etrafına içeriden yağlı kütükler atılıyor ve iş zora geldiğinde bu kütükler ateşe veriliyormuş. Böylelikle son savunma kalkanı olarak kale ateşten bir gömlekle sarılmış oluyor. Kale kapısı da bu arada yandığı için kaleye ulaşmak imkansızlaşıyor muş. Çok ilginç değil mi?

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktayı en iyi kale içindeki parktan görebiliyorsunuz. İki nehir batan güneşin altında öyle ahenkle birleşip kocaman bir ırmak oluşturuyor ki sanki ayrılmanın değil birleşmenin gücünü anlatmak ister gibi sanki insanoğluna.

Otobüsle Balkan Turu, Tuna ve sava nehri belgradTuna ve Sava’nın birleştiği noktada Kurulmuş Belgrad. Birlikten kuvvet doğar diyor. Daha ne desin?

Nikola Tesla Müzesi

Belgrad’da gezilecek yerler arasında ilk sırada Nikola Tesla Müzesi var. “Nefretiniz elektriğe dönüşebilseydi tüm dünyayı aydınlatırdı” diyen Nikola Tesla, Belgrad doğumlu. Şimdilerde kıymeti ancak anlaşılan Tesla’nın patentini alabildiği 700 icadı var. Elektriğin kablosuz iletilmesinden tutun da ampulden radyoya, Ford motorundan, uzay haberleşme cihazlarına, başkalarının sahiplendiği belki daha binlerce icad. Hayatı boyunca haksızlıklara uğramış bilim adamının kadir kıymetini Belgradlılar bilmiş neyse ki. Şehrin tek havaalanının Adı da Nikola Tesla Havaalanı. Türkiye’den oldukça ekonomik uçuşlarla buraya gelebilmek mümkün.

Otobüsle Balkan Turu Nikola Tesla MüzesiAdalet ağır işitir, ama asla sağır değildir. Kıymeti çok geç anlaşılmış bir bilim adamı Nikola Tesla. (Ha bir de geç gelen adalet adaletsizliktir derler. Bu da bir bakış açısı tabi.)

Belgrad’da Ne Yenir?

Belgrad gezilecek yerler arasında bizim İstiklal caddesini andıran Knez Mihajlova caddesini es geçmemek gerek. Her ne kadar şehrin meşhur gece hayatını ve güzeller güzeli kızlarını kısacık zamanda göremesekte caddenin sonundaki Moskova Otelinin muhteşem yaş pastalarını tatmadan şehirden ayrılmadık elbette ki.

Otobüsle Balkan Turu,moskova pastanesi Knez-Mihajlova-caddesi-belgrad-sirbistanBelgrad Moskova Pastanesi’ne 4 kişi girdik ve şefim bize en iyi dört pastanı getir dedik. Pastaların dördüne de bayıldık. Kişi başı (kahve dahil) 7 € ödedik. Prensesler gibi ağırlanmak ta cabası oldu!

Gece konaklama Belgrad’daki otelimizde. Otobüsle Balkan Turu yapıyorsanız en önemli püf noktası neydi? Eğer her gece ayrı bir otelde kalınacaksa doldurmayacaksın o koca bavulu öyle. Her otelde bavul aç, bavul kapa, üst katlara indir, bindir. Sana da yazık! Bu tür gezilerde altın kuralı açıklıyorum: Minimum eşya, maksimum zevk.

Belgrad gece hayatı Otobüsle Balkan TuruBelgrad’ın renkli gece hayatı derken bunu kast etmemişlerdi herhalde. :))

Sabah yine 6’da uyanılacak talimatı verdi rehberimiz. Kulakları çınlasın Tayfun Talipoğlu söylerdi ya her programın sonunda: Yol uzun hava şartları çetin. Haydi bize eyvallah, ver elini Saraybosna…

Otobüsle Balkan Turu serüvenimiz devam edecek. Öncesinde Bosna’da ne yenir yazımızı okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Hikayenin en başı için tıklayınız efenim?

Balkan Gezisi Yedi Ülke Tek Yürek: Balkan Turu Blog

Otobüsle Balkan Turu yorumları gezi notlarıBu arada tam aydınlanacağım, gerisini biliyorsunuz zaten. ;))

Etiketler: Otobüsle Balkan Turu Yazıları, Otobüsle Balkan Turu Blog, Otobüsle Balkan Turu Yapanlar, Otobüsle Balkan Turu Yorumları, Otobüsle Balkan Turu Ne Zaman Yapılmalı.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here