Ana sayfa Arnavutluk Balkan Gezisi Yedi Ülke Tek Yürek: Balkan Turu Blog

Balkan Gezisi Yedi Ülke Tek Yürek: Balkan Turu Blog

2289
2

İçerik

Balkan Gezisi Yedi Ülke Tek Yürek: Balkan Turu Blog

Balkan Gezisi Nasıl Yapılır?

Balkan Gezisi öncesini anlatarak başlamak gerekir yazıya. Vakit gece yarısını çoktan geçmişken yağmurlu ve korkunç İstanbul trafiğinden güçlükle kurtulmuştu Büyük Balkan Turu otobüsümüz. Beylikdüzü yolunda ancak ilerleyebiliyordu. Yıllardır üst üste acı kayıplar yaşamış, yaşama sevinci örselenmiş ve yıpranmış annemi bu geziye zor ikna edebilmiştim. Çünkü ben insanı en mutlu eden şeyin gezmek ve yeni keşifler olduğunu düşünüyordum.

7 Gün 7 Ülke 3500 km yol. Büyük Balkan Turu otobüsü henüz şehirden böyle zor çıkabildiğine göre hiç kolay olmayacak bu iş diye düşündüm. Yol yakınken “Durdurun otobüsü biz gitmiyoruz” deyip dönmeli miydim? 🙂

Bu yazı inançla çıktığı yoldan asla geri dönmeyenlerin olsun o zaman! 🙂

Balkan Gezisi
Balkan Turu Hangi Ülkeler Var? Büyük Balkan Turu Ülkeleri

 • Selanik (Yunanistan)
 • Üsküp (Makedonya)
 • Belgrad (Sırbistan)
 • Saraybosna (Bosna Hersek)
 • Dubrovnik (Hırvatistan)
 • Kotor (Karadağ-Montenegro)
 • Tiran (Arnavutluk-Albenia)
 • Ohrid (Makedonya)
 • Manastır (Bitola-Makedonya)
 • Kavala (Yunanistan)
 • İstanbul dönüş.

Balkan Gezisi, Balkan turu blog

Balkanlar Hakkında Bilgi

Arada bir çok ekstra durak. Görülmesi, gezilmesi, tadılması gereken bir çok güzellik. Yazarken bile bu kadar uzun süren liste, yaşarken çok daha yoğun ve keyifliydi elbette.

Balkanlar bu güne kadar hep bolca göz yaşıyla yaşadığı savaş ve kayıplarla anılmış bir coğrafya. Ama artık gözünü geleceğe, umuda ve yeni dünyaya çevirmek istiyor gibi. 500 yıl Osmanlı bayrağı altında Müslümanı, Hristiyanı, Sırp’ı, Hırvat’ı, Boşnak’ı bir şekilde yaşamışlar birlikte. Belki bu topraklar bu kadar verimli, bu ırmaklar bu kadar temiz ve doyumsuz olmasa daha da yaşarlardı.

Balkan Gezisi, Balkan turu nasıl yapılır

Ama bilirsiniz, güzellerin başı dertten kurtulmaz hiç. Belki o yüzden yaşandı bunca savaş ve gözyaşı. Artık bitsin bu son olsun. Birlikte kardeşçe yaşayalım istiyor herkes. Bu cennet topraklardaki Boşnaklar dört gözle bekliyor Türkiye’den gelecek kardeşlerini. Sokaklarda dolaşırken hiç yabancılık çekmezsiniz buralarda. Hemen her dükkanda Türkçe bilen birini bulur, ince belli çay ikramı alırsınız biraz sohbetten sonra.

Balkan Gezisi, Balkan turu hangi ülkeler var
Balkan Turu ile ilgili Püf Noktalar

1- Çok girişli Shengen vizesi olmazsa olmaz. Aman dikkat! Gerçi Yunanistan ve Hırvatistan dışındaki diğer ülkeler Türk vatandaşlarından vize istemiyor ama Schengen bölgesine bir kaç defa giriş yapmış olacağınız için vizenizin çok girişli Multi Schengen olmasına dikkat edin! (Eğer yeşil pasaportluysanız hayat size güzel tabi. Vizesiz elinizi kolunuzu sallayarak giriş çıkış yapabilirsiniz.)

2- Bu tür otobüslü turlarda dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlisi yanınıza mümkün olduğunca az eşya almaktır. Her gün yeni bir otelde kalacağınız için hafif bir bavul veya ufak bir sırt çantası sizi ekstra yorgunluktan koruyan en önemli ipucu.

3- Otobüslü turlarda ilk gün oturma düzeni rezervasyon sırasına göre olur ancak sonraki günler önden arkaya dönüşümlü olarak her gün değişir. Her gün hep önde mi yada arkada mı oturacağım vesvesesine kapılmayın. 🙂

4- Yanınıza mutlaka ufak banknotlar halinde Euro alın. Gittiğiniz her ülkenin yerel para birimi var ama bozdurmaya pek de gerek yok. Euro (€) her kapıyı açıyor son tahlilde. 😉

5- Az zaman çok ülke turlarında beklentiniz her yeri tanımak ve uzmanı olmak değil pek çok yerden ufacık lezzetler alıp bir sonraki seyahatiniz için notlar ve tekrar gidilecekler listesi hazırlamak olmalı.

6- Balkanlar özellikle kuzey ve iç kesimler biraz serin olabiliyor, tedbirli olun. Yurdumuza “soğuk ve yağışlı hava kütlesi” hep Balkanlar’dan geliyor unutmayın. 🙂

Balkan Gezisi ne zaman yapılır

Gittiğimiz diyarlardan bir sonraki yazıda uzun uzun bahsedeceğim ama şimdilik kısacık ipuçları dursun şurada bir kenarcıkta.

Balkan Turunda Ne Yapılır? Balkan Turunda Yapmadan Dönme!

1- Makedonya Üsküp çarşılarında esnafla Elveda Rumeli tadında sohbetler etmeden, Üsküp köylerinin tertemiz havasında kurutulmuş “kuru et” almadan,

Balkan Gezisi, Balkan turu ne yenir

2- Sırbistan Belgrad’da Nikola Tesla müzesini gezmeden,

Balkan Gezisi, Balkan turu blog

3- Bosna Hersek Saraybosna’da Başçarşı’da sokak çeşmesinden kana kana su içmeden (Tekrar buraya dönmeyi garantilemek için. 😉

Balkan Gezisi, Balkan turu ne yapılır

4- Bosna Hersek Mostar köprüsü altında paçaları sıvayıp pırıl pırıl sulara ayak basmadan,

Balkan Gezisi gezi rehberi

5- Yolculuk boyunca otobüs korosunun söylediği şarkılara avazın çıktığı kadar eşlik etmeden,

Balkan Gezisi Balkanlar gezi rehberi

6- Bosna Hersek Poçitel’in enfes taş yokuşlarından bir solukta kaleye tırmanıp Neretva Irmağının turkuvaz sularını tepeden selamlamadan,

Balkan Gezisi yeme içme

7- Hırvatistan Dubrovnik ve Karadağ Kotor’un Orta çağ sokaklarında zamansız ve mekansız hayallerde kaybolmadan,

Balkan Gezisi nerede ne yenir
8- Makedonya Manastır’a kadar gidip Atatürk’ün okuduğu askeri İdadi’yi ve ona gözyaşlarıyla aşkını anlatan Eleni’nin balkonunu görmeden,

Balkan Gezisi, Balkan turu gezilecek yerler

Balkan Gezisi Eleninin Atatürk'e mektubuEleni’nin Atatürk’e mektubu

9- Makedonya Ohrid Gölünde bir tekne turu yapıp, göl sularına bir balığın karnında yetişen meşhur Ohrid incilerinden almadan dönme!

Balkan Gezisi Ohrid gölü makedonya

Balkanlar Yeme İçme: Balkan Gezisi Yemeden Dönme!

1- Yunanistan Selanik’te Beyaz Kale önünde satılan enfes Yunan Simidini çıtırdatmadan,

Balkan Gezisi Selanik beyaz kale Yunanistan
2- Makedonya Üsküp’de meşhur Cevapcici köfte yemeden,

Balkan Gezisi Üsküp yeme içme ne yenir
3- Sırbistan Belgrad Moskova Pastanesi’nde enfes pastaların tadına bakıp hayran olmadan,

Balkan Gezisi Belgrad Moskova pastanesi Sırbistan
4- Leziz Balkan etlerinden yapılmış tandırdan koca bir tabak götürmeden,

Balkan Gezisi, Balkanlarda ne yenir içilir
5- Bosna Hersek Saraybosna Başçarşı’da külde pişirilen enfes Boşnak böreklerinin ve Boşnak Mantısının tadına bakmadan, (Boşnak Yemekleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.)

Balkan Gezisi Saraybosna Bosna Hersek
6- Bosna Hersek Blagaj Alperenler Tekkesinin berrak turkuvaz sularından tutulmuş enfes alabalıklara doymadan, (Bosna’da ne yenir sorusuna cevap olarak daha detaylı bir kaynak arayanlar linke tıklayabilirler.)

Balkan Gezisi Blagaj Alperenler tekkesi Bosna Hersek
7- Bosna Hersek Trebijne sokaklarında kaybolup tesadüfen rastladığın restaurant’da koskoca bir tabak enfes köfteyi yalnız 1.5 Euro’ya yemeden,

Balkan Gezisi Trebijne balkanlar gezi blog

8- Karadağ Budva’da denize ayaklarını sokup tazecik kalamarları enfes yöre şaraplarına katık etmeden,

Balkan Gezisi Budva Kotor Karadağ gezilecek yerler

9- Yolda rastladığın teyzelerden bahçe ürünlerini satın almadan. (Enfes bahçe cevizi 5 Euro ise hemde)

Balkan Gezisi

10- Taze yapılmış tereyağlı enfes Kavala Kurabiyesi yanında yeni demlenmiş ince belli çay ile Balkanlara hüzünlü bir veda etmeden dönme!

Balkan Gezisi, Otobüsle Balkan turu nasıl yapılır

Buralara kadar gelmişken…

Güzeller güzeli teyzelerin yanaklarından, bebeklerin bileklerinden, kedilerin kulaklarından da öpmeden dönme!

Balkan Gezisi, en iyi Balkan turları

Balkan Gezisi turu blog

Balkan Gezisi yazıları, Balkan turu gezi notları

Hangi dinden, hangi dilden olursa olsun Balkan toprakları seni bekliyor. Döndüğünde sen asla eski sen olmayacaksın artık. Rumeli türküleri yüreğinde çok başka yerlere dokunuyor olacak. Kalbinden, aklından koca bir parça kalacak bu havası, suyu ve insanı tertemiz memlekette.

Balkan Turunun kısacık videosu hemen burada. İyi seyirler.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Otobüsle Balkan turu nasıl yapılır merak ediyorsanız şehir şehir Otobüsle Büyük Balkan Turu izlenimlerimi yazdığım detaylı ilk bölümü okumak için linke tıklayın.

Etiketler: Balkanlar gezisi Nasıl Yapılır, Balkanlar gezisi ne kadara mal olur, Balkan turu fiyatları, Balkan Gezisi kaç para tutar, Balkan Gezisi notları, Balkan Gezisi yazıları, Balkan Gezisi blog, Balkan Turu nereden başlar, Balkan Gezisi turları, Balkan turu hangi ülkeden başlıyor.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

2 YORUMLAR

 1. Sadece bu paylaşımınızdan sonra yemekleri tatmak için bile gider insan. Gerçekten hepsi insanın iştahını açıyor. Sadece Türk mutfağı değil fırsat buldukça böyle dünya lezzetlerinden faydalanmalı insan. Keyifle ve iştahla okudum gerçekten teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here