Ana sayfa Bursa Gemlik Gezilecek Yerler: Gemlik’te Ne Yenir?

Gemlik Gezilecek Yerler: Gemlik’te Ne Yenir?

4467
0

Gemlik gezilecek yerler yazısında Küçük Kumla, Kurşunlu, Büyük Kumla, Narlı, Kapaklı, Kumsaz ve Gemlik merkez hakkında tavsiyeler verilmektedir. Gemlik gezilecek yerler açısından tıpkı Mudanya gibi Bursa‘nın tatil modu yüksek ilçelerindendir. Bu cazibenin en büyük sebebi şüphesiz deniz turizmi, tarihi ve doğal güzelliklerinin dikkat çekici olmasıdır.

Gemlik gezilecek yerler Fotoğraf: KURŞUNLU BALIKÇI RIZA KARİDES KALAMAR MANTI

GEMLİK GEZİ REHBERİ

Gemlik gezilecek yerler açısından yazlık bir ilçe olması sebebiyle daha çok deniz turizmi ile ön plana çıkıyor. Gemlik; Bursa’nın Marmara Denizine kıyısı olan 3 ilçesinden biridir. Yazlık ilçe Bursa merkeze 30 km mesafede yer alıyor. Uzun bir yürüyüş kordonuna sahip Gemlik sahilinde gezebilirsiniz.

Gemlik’te ne yenir diye soracak olursanız sıra sıra dizili balık restoranlarında yemek yiyebilir, kafeler ve çay bahçelerinde zaman geçirebilirsiniz. Yine Gemlik merkeze yakın Küçük Kumla, Büyük Kumla, Narlı, Kumsaz, Gemsaz ve Kurşunlu tatil beldelerini gezebilir, denize girebilirsiniz. Kumla ve Narlı ile aynı yol üzerinde kalan Yalova‘ya bağlı Kapaklı, Fıstıklı ve Armutlu’da alternatif olarak değerlendirilebilir.

Gemlik Gezilecek Yerler
Küçük Kumla Gemlik
Gemlik'te denize girilecek yerler
Gemlik Fıstıklı Yalova’ya da yakındır

Gemlik gezilecek yerler arasında Küçük Kumla için ayrı bir parantez açmak lazım. Çünkü Küçük Kumla Bursa’nın Bodrum’u gibidir. Çok geniş olmasa da kumdan oluşan sahili, onlarca restoran, kafe ve çay bahçesinin yer aldığı yaklaşık 2 km’lik kordon boyu ve sabaha kadar süren gece hayatı ile Bursalıların gözde tatil beldesidir.

Yine Gemlik’e 4 km yaklaşık 10 dk mesafede Umurbey köyünde yer alan Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar‘ın anıt mezarını ve Aytepe’yi ziyaret edebilirsiniz.

Celal Bayar anıt mezarı Umurbey Gemlik
Gemlik Umurbey Köyü Celal Bayar Anıt Mezarı

Dünyaca ünlü zeytin diyarı Gemlik’te emin olun yapılacak çok fazla şey var.

Gemlik Nerede?

Gemlik, Bursa’nın Marmara Denizine kıyısı olan 3 ilçesinden biridir. Hatta Mudanya ve Karacabey ilçelerine göre tatil ambiyansı, gece hayatı ve eğlence mekanları açısından çok daha gelişmiştir. Bursa Gemlik arası 33 km ve ortalama 35 dakika, İstanbul Gemlik arası 132 km ve yaklaşık 2 saat 15 dakika, Yalova Gemlik arası ise 40 km yaklaşık 40 dakika mesafede bulunuyor. Osmangazi Köprüsünün ve yeni otobanın açılması sebebiyle bu yolu kullanırsanız elbette bu süreler daha da azalacaktır.

Gemlik’in konumu için tıklayın.

Gemlik'te Gezilecek Yerler
Gemlik nerede, nasıl gidebiliriz?

Gemlik’e Nasıl Gidilir?

Gemlik’e nasıl gideriz diyenler Osmangazi Köprüsünden geçerek yeni otoban üzerinden devam edebilir ve Engürübağ çıkışından çıkarak 30 km yaklaşık 25 dakika içinde Gemlik’e ulaşabilirler. Yenikapı veya Pendik‘ten arabalı ve yolcu deniz otobüsü ile Yalova‘ya oradan da yine eski Bursa yolunu kullanarak 40 dakikalık bir yolculuk sonunda Gemlik’e ulaşabilirsiniz.

Gemlik gezi rehberi
Gemlik kordon boyu


Gemlik Gezilecek Yerler

 • Gemlik sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Küçük Kumla, Büyük Kumla ve Narlı’da denize girebilirsiniz.
 • Umurbey Köyünde yer alan Aytepe Mesire alanında İznik Gölü ve Marmara Denizi manzarasını aynı anda seyredebilirsiniz.
Gemlik Aytepe kahvaltı
Aytepe Gemlik
 • Yalova’ya bağlı olsa da Gemlik’e yakın olan Fıstıklı, Kapaklı ve Armutlu’da denize girebilirsiniz.
 • Aytepe’de yer alan Çanakkale Gelibolu şehidi Kara Ali Paşa mezarını ziyaret edebilirsiniz.
 • Kurşunlu, Gemsaz ve Kumsaz’da denize girebilirsiniz.
Kurşunlu Gemlik
Gemlik Kurşunlu
Kumsaz gemlik
Kumsaz Gemlik’te denize girilecek güzel yerlerdendir
 • Kurşunlu Tahtalı Köy Çarşısını gezebilirsiniz.
 • Gemlik’e 12 km mesafede şirin bir sahil köyü olan Karacaali Köyünü gezebilirsiniz.
Gemlik Karacaali Köyü
Gemlik Karacaali Köyü
 • Gemlik gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz yerlerdendir Umurbey. Çünkü Umurbey Köyünde hem Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın anıt mezarını ve Celal Bayar Müzesini ziyaret edebilir hemde enfes Gemlik zeytinlerinden alabilirsiniz.
Gemlik Celal Bayar müzesi Umurbey köyü
Umurbey Celal Bayar Müzesi Gemlik
 • Kumla Aşıklar tepesinde enfes manzarayı seyredebilirsiniz.
Gemlik Gezilecek Yerler
Gemlik Küçük Kumla Aşıklar Tepesi
 • Kios Açık Hava Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Umurbey Köyü Beyler Mezarlığını ziyaret edebilirsiniz.
 • Kurşunlu’da yer alan hem okul hem kilise olan Hagios Abarkios Manastırını gezebilirsiniz.
 • Kurşunlu’da yer alan Michael Gabriel (Baş Melekler) Kilisesini gezebilirsiniz.
 • Gece hayatı ve eğlence için Küçük Kumla’yı tercih edebilirsiniz.
Küçük Kumla Gemlik
Küçük Kumla Sahili


Gemlik’te Ne Yenir?

Gemlik’te Balık Yemeden veya Rakı Balık Yapmadan Dönmeyin!

 • Gemlik merkez sahilde yer alan restoranlarda et veya balık yiyebilirsiniz. Gemlik’te ne yenir sorusunun ilk cevabı sahil kenti olması nedeniyle balık ve deniz mahsulleridir. Alkollü balık restoran tavsiyemiz Boksör Restaurant, alkolsüz mekan tavsiyemiz ise Mert Balık Restaurant olur.
 • Dünya mutfağına yönelik tercihleriniz olursa Marine Lounge’a uğrayınız. Gemlik Marine Lounge açık mutfağı ile sahilde nezih, temiz, şık ambiyans ve lezzetli yemekleri ile tekrar tekrar çağırıyor.
Boksör restaurant Gemlik
Boksör Restaurant Gemlik
 • Gemlik’e bağlı sahil beldesi Kurşunlu’da balık restoranı önerimiz ise Balıkçı Rıza. Taptaze balık çeşitleri, midye tava, ahtapot ızgara, kalamar dolma, karides cızlama ve 50’den fazla mezesiyle çok çok iyi bir mekan. Bize kalırsa Kurşunlu’ya gezmek için değil Balıkçı Rıza’da rakı balık yapmak için gelinir. Balıkçı Rıza Bursa’nın en iyi balık restoranları arasında yer alır.
Balıkçı Rıza kurşunlu
Balıkçı Rıza Kurşunlu
 • Küçük Kumla’da Kumla Balık Evi’nin hamsi tavası güzeldir. Kalamar ve midye’de tavsiye ettiğimiz lezzetlerden.

Gemlik’e Kadar Gelmişken Dondurma da Yeyin! 

 • 1970 yılından beri Gurup Aile Çay Bahçesinde yaz aylarında nefis dondurma yiyebilir, kış aylarında ise afiyetle sıcak salep ve boza içebilirsiniz.
Gemlik gurup aile çay bahçesi
Gurup Aile Çay Bahçesi Gemlik
 • Gemlik Küçük Kumla’da en iyi dondurma Palmiye Dondurmacısı’nda yenir.
Gemlik'te ne yenir
Gemlik Küçük Kumla Palmiye Dondurmacısı

Gemlik’te Nerede Ne Yenir?

 • Gemlik gezilecek yerler listesini tamamlayanlar nerede ne yiyelim diye düşünmeye başlamışlardır. Et ürünleri yemek isteyenler fiyat performansı sebebiyle artık klasik haline gelen yol üstü durağı Köfteci Yusuf’u tercih edebilirler.
 • Kebap severler için tek bir tavsiyemiz var Öz Adana Kebapçısı. Bize göre Gemlik’in en iyi kebap salonu burasıdır. Adana kebabı ve Kuşbaşısı gayet güzeldi. Eşref Dinçer Mahallesi, Irmak Sokak’ta hizmet veren Alkolsüz salaş kebapçıya mutlaka uğrayın. Fiyat performans çok iyi.
Gemlik Öz Adana Kebapçısı
Gemlik Öz Adana Kebapçısı

Gemlik Kahvaltı Molası İçin İyi Bir Tercih

 • Gemlik sahil boyu yer alan çay bahçesi ve kafelerde bir şeyler içebilir, kahvaltı yapabilir veya aperitif yiyecekler ile huzurlu zaman geçirebilirsiniz.
 • Gemlik’ten çıkıp Bursa istikametine doğru rampada sağda Atatepe Sosyal Tesisleri’de enfes manzaralar sunuyor. Burada yemek yiyebilir, kahvaltı yapabilir veya bir bardak çay ile huzuru koklayabilirsiniz.
 • Yine Gemlik Aytepe Restaurant’ta kahvaltı için önerdiğimiz yerlerdendir.
Gemlik ne yenir aytepe
Gemlik Aytepe Kahvaltı

Gemlik’te Geleneksel Bursa Lezzetlerini Deneyin!

 • Gemlik Bursa merkeze sadece 30 km mesafede yer alıyor. Gemlik gezilecek yerler tamamlandıysa Bursa‘ya kadar gelmişken iskender veya pideli köfte yemeden bence dönmeyin. Gerçi İskender ve Pideli Köfte yapan yerler Gemlik’te de vardır fakat benim tavsiyem taş yerinde ağırdır kabilinden bu lezzetleri orijinal yerlerinde denemenizdir. Gemlik’te ne yenir sorusunun cevabı olarak ilçenin birçok noktasında zaten karşılaşırsınız.
Gemlik restoranları
Balıkçı Rıza Kurşunlu Gemlik
 • Yine Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Cantık ve Tahanlı Pide ile Gemlik yeme içme önerisi olarak karşılaşabilirsiniz fırsatınız varken bu tatları da denemeyi ihmal etmeyin!
 • Bursa Mutfağı ve Bursa Yemekleri ile ilgili çok daha geniş bir kaynak arayanlar için harika bir yazı hazırladık. Okumak için linke tıklayabilirsiniz.
 • Bursa lezzet duraklarını listeden siz seçmek isterseniz Bursa Restoranları kategorimize mutlaka göz atın!

Gemlik’ten Ne Alınır?

 • Dünyaca ünlü Gemlik zeytini ve zeytinyağı,
 • Gemlik merkezde yer alan balıkçılardan taze balık ve deniz ürünleri alabilirsiniz.
Gemlik Gezilecek Yerler
Gemlik’ten Ne Alınır?

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Bursa Gölyazı Gezi Rehberi için www.gezitta.com sitesine bakabilirsiniz.

Diğer Bursa Gezi Rotaları

Gemlik Bursa merkeze yakın ilçelerden biridir. Gemlik’ten Bursa’ya geçmeyi düşünenler için Bursa Merkezde Gezilecek Yerler yazısı hazırladık. Bu harika özet yazıyı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bursa merkeze yakın tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken diğer ilçeler Orhangazi, İznikMudanyaNilüferİnegöl ve Karacabey yazılarımızı okumak isterseniz linklere tıklayabilirsiniz.

Gemlik gezilecek yerler ve Gemlik ne yenir sorularınıza nokta atışlarla cevap vermeye çalıştım. Sevgiyle kalın.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here