Ana sayfa Bursa Bursa’da Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler Mekanlar- FULL

Bursa’da Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler Mekanlar- FULL

4730
6

İçerik

Bursa’da Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler: Bursa Gidilebilecek Yerler

Bursa’da hafta sonu gezilecek doğal yerler Fotoğraf: Güven Orman – İznik Gölü

Bursa’da Gezilecek Yerler (Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik, Nilüfer, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Gürsu, Orhaneli, Harmancık, Bursa Merkez)

Bursa’da Gezilecek Yerler ve Bursa‘da hafta sonu gidilebilecek yerler konusu Bursa’nın İstanbul’a yakın olması sebebiyle çok ilgi çekiyor. Malumunuz deniz otobüsleri, feribotlar, Osmangazi köprüsü ve deniz uçağı derken Bursa artık İstanbul’a en yakın şehirlerden biri haline geldi.

Dolayısıyla Bursa İstanbul‘a yakın hafta sonu gezilecek yerler arasında cazibesi en yüksek şehirlerden biridir. Yenikapı, Eminönü, Kadıköy veya Büyükçekmece’den deniz otobüsüne binerek 1 saat 45 dakika gibi bir sürede Bursa Mudanya’ya veya Güzelyalı Burgaz’a inebiliyorsunuz. Yine Osmangazi köprüsünü kullanarak 1 saatte Orhangazi ilçesine, 1 saat 15 dakikada Gemlik ilçesine, 1,5 saatte İznik ilçesine ve 2 saat gibi bir sürede Bursa merkeze ulaşabiliyorsunuz. Yine Haliç’ten kalkan deniz uçağı ile 30 dakikada Bursa merkez Yunuseli havaalanına inmeniz mümkün. Bu sebepten ötürü sizlere Bursa gezilecek görülecek yerler ile ilgili detaylı ve keyifli rotalar çıkarttık. Özellikle Bursa gezilecek yerler doğa ortamına yönelik süper tavsiyelerimiz olacak.

Eğer siz Bursa merkezde gezilecek yerler arıyorsanız linke tıklayıp detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bursa'da hafta sonu gidilebilecek yerlerBursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler

Hazırsak yazımıza Bursa’ya yakın gezilecek yerler ve Bursa’ya yakın tatil yerleri ile başlayalım. 🙂

Bursa’nın Marmara Denizi’nin güneyinde yaklaşık 135 km. uzunluğunda bir kıyısı bulunuyor. Mudanya, Gemlik ve Karacabey ilçelerinde geniş doğal kumsallar var. Yine İznik Gölü ve Uluabat Gölü (Apolyont Gölü) kıyılarında da plajlar bulunuyor. Uluabat Gölü aşırı kirlenme sebebiyle yüzmek için çok elverişli olmasa da İznik Gölü yüzmek için iyi bir seçim. Yeniköy, Bayramdere (Malkara) kesimi ile Mudanya’nın Zeytinbağ kesimine dek uzun ve geniş doğal kumsallar yer alıyor. Kum kalitesi gayet iyi olan bu kıyılarda Kurşunlu, Kumla, Kumsaz, Bayramdere, Yeniköy, Mudanya kesiminde ise Mesudiye, Eğerce, Eşkel ve Esence plajları bulunmaktadır.

Bursa'da gezilecek yerler,İstanbul'a yakın hafta sonu gezilecek yerlerİstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek yerler – Bursa Trilye

1- Bursa Mudanya Gezilecek Yerler (Mudanya, Güzelyalı Burgaz, Trilye, Eşkel, Eğerce)

Mudanya gezilecek yerler deyince akla ilk yaz ayları için denize girmek, kış ayları için kafa dinlemek gelir. Marmara denizi her ne kadar denize girme noktasında eski cazibesini yitirse de yinede İstanbula yakın haftasonu gidilecek yerler arasında iyi tercihlerden biri olacaktır.

Yürümesi keyifli ve uzun bir parkur olan Mudanya sahilinde yürüyüş yapabilir irili ufaklı çay bahçelerinde günün tadını çıkarabilirsiniz. Bursa hafta sonu gezilecek yerler arasında Mudanya bizim en sevdiğimiz ilçedir.

Bursa'da gezilecek yerlerBursa’da gezilecek yerler – Güzelyalı Burgaz

Osmanlı evlerinin en güzelleri Mudanya’da yer alıyor. En önemlisi şüphesiz Tahir Paşa Konağı‘dır. Tarihi Mudanya evleri arasında fotoğraf çekilmek ve Mudanya Mütareke evini gezmek ise günün en önemli artısı. Mudanya’da denize girilecek yerler arasında bizim önereceğimiz sahiller ise Eşkel ve Eğerce olur.

Mudanya gezilecek yerler ve Mudanya’da ne yenir hakkında detaylı bilgi veren bir yazı yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da gezilecek görülecek yerlerBursa gezilecek görülecek yerler – Eşkel – Foto: Sabina Melikşah

2- Bursa Gemlik Gezilecek Yerler (Gemlik, Küçük Kumla, Büyük Kumla, Narlı, Kapaklı, Kumsaz, Kurşunlu)

Gemlik gezilecek yerler açısından yazlık bir ilçe olması sebebiyle daha çok deniz turizmi ile ön plana çıkıyor. Gemlik; Bursa‘nın Marmara Denizine kıyısı olan bir ilçe. Merkeze 30 km. mesafede yer alan Gemlik Bursa’da haftasonu gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Uzun bir yürüyüş kordonu bulunan Gemlik sahilinde gezebilirsiniz.

Bursa'da küçük kumla,Bursa'ya yakın gezilecek yerlerBursa’ya yakın gezilecek yerler – Küçük Kumla Gemlik

Gemlik ne yenir diye soracak olursanız sıra sıra dizili balık restoranlarında yemek yiyebilir, kafeler ve çay bahçelerinde zaman geçirebilirsiniz. Gerçi son zamanda sahilde yer alan çay bahçeleri yıkıldı. Yine Gemlik merkeze yakın Küçük Kumla, Büyük Kumla, Narlı, Kumsaz, Gemsaz ve Kurşunlu tatil beldelerini gezebilir, denize girebilirsiniz. Kumla ve Narlı ile aynı yol üzerinde kalan Yalova‘ya bağlı Kapaklı, Fıstıklı ve Armutlu‘yu da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Bursa'da gemlik kumla,Bursa'ya yakın tatil yerleriBursa’ya yakın tatil yerleri – Gemlik Küçük Kumla

Bunun dışında Umurbey köyünde yer alan Türkiye Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar‘ın anıt mezarını ve Aytepe‘yi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Gemlik gezilecek yerler ve Gemlik’te ne yenir hakkında detaylı bilgi veren bir yazı yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

3- Bursa İznik Gezilecek Yerler (İznik Gölü, İznik)

İznik gezilecek yerler noktasında Bursa bir yana ülkemiz için çok önemli bir konuma sahip. İznik; Bursa‘nın en tarihi ve İstanbul‘a en yakın ilçelerinden biridir. Aynı zamanda Vatikan İznik’i Kudüs ve Vatikan‘dan sonra 3. kutsal şehir olarak ilan etti. Dolayısıyla Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında en tarihi seçim İznik olacaktır.

Bursa'da gezi rotaları,İstanbula yakın haftasonu gidilecek yerlerİstanbula yakın haftasonu gidilecek yerler – İznik Bursa

İznik kalesi, İznik Müzesi, tüm Hristiyanların tanıdığı, İznik konsülünün yapıldığı ve tek ayakta kalan Ayasofya Kilisesi gezilecek en önemli yerlerdendir. Bunun dışında İznik çini atölyeleri ve galerileri de siz meraklı misafirlerini bekliyor. Türkiye’nin en güzel gün batımlarından biri olan İznik Gölünde olağanüstü gün batımını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İznik Gölü bizce Bursa gezilecek yerler doğa alternatifi arayanlar için biçilmiş kaftan.

İznik gezilecek yerler ve İznik’te ne yenir hakkında detaylı bilgi veren bir yazı yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da gezilecek yerler doğaBursa gezilecek yerler doğa – İznik Gölü Foto: Güven Orman

4- Bursa Orhangazi Gezilecek Yerler (İznik Gölü, Çamlık, Nadır, Gedelek Köyü, Gölyaka Köyü, Gürle Köyü, Gürle Kayası, Keramet Köyü, Sölöz ve Yeni Sölöz Beldeleri)

Orhangazi gezilecek yerler bakımından İstanbula yakın haftasonu gidilecek yerler arasında çok cazip bir Bursa ilçesidir. Orhangazi Bursa‘nın karayolu ile İstanbul‘a en yakın ilçesidir. Özellikle gurme gezileri için Orhangazi bizim favori rotalarımızdan biri olduğunu bilmenizi isteriz.

Keramet Köyünde bulunan çeşitli hastalıklara (özellikle sedef) şifalı geldiği belirtilen Orhangazi Ilıca mutlaka gitmenizi önerdiğimiz bir nokta. Tarihi Osmanlı evlerinin çok olduğu Sölöz ve Yeni Sölöz beldelerini gezebilir yıllara meydan okuyan çok katlı tarihi kerpiç evleri görebilirsiniz.

Bursa'da hafta sonu gezilecek yerler, keramet ılıca orhangaziBursa hafta sonu gezilecek yerler – Keramet Ilıca Orhangazi

Muhteşem doğası, gün batımı ve gün doğumu ile büyüleyici bir İznik Gölü gezisine çıkmanız bile Bursa’da haftasonu nereye gidilir diye soranlara önemli bir cevap olur. İznik gezilecek yerler yazımızda İznik Gölü ile ilgili ayrıntılı bilgi verdik merak edenler bakabilirler. Bursada hafta sonu gidilecek yerler arayışındaysanız Orhangazi’yi kesinlikle pas geçmeyin!

Orhangazi gezilecek yerler ve Orhangazi’de ne yenir ile ilgili detaylı bir yazı yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da gezi rehberi,İstanbula yakın haftasonu gidilecek doğal yerlerİstanbula yakın haftasonu gidilecek doğal yerler – İznik Gölü Orhangazi Foto: Güven Orman

5- Nilüfer gezilecek yerler (Gölyazı Köyü, Misi Köyü, Uluabat Gölü, Ayvaini Mağarası)

Nilüfer gezilecek yerler arasında en önemliler olarak Gölyazı, Uluabat Gölü, Ayvaini Mağarası, Misi Köyü ve Nilüfer Atatürk Ormanı sayılabilir. Nilüfer Atatürk Ormanı manzara seyir noktaları, piknik alanları, spor yürüyüş parkurları, kır gazinosu ve büfeler gibi kullanım alanları ile göz dolduruyor. Nilüfer yüz ölçümü olarak çok büyük olmasa da Bursa‘nın merkez ilçelerinden biri olması sebebiyle nüfus yoğunluğu bakımından Bursa’nın en kalabalık ilçelerindendir. Fakat kalabalık dediğimize aldırış etmeyin Bursa hafta sonu gezilecek yerler arasında en huzurlu ve keyifli rotalar bu ilçe sınırları içinde kalmaktadır.

Özellikle Gölyazı ve Misi Köyü hakkında detaylı bilgiler veren Nilüfer gezilecek yerler ve Nilüfer’de ne yenir isimli bir makale yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da hafta sonu gidilebilecek yerlerBursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler – Gölyazı ve Uluabat (Apolyont) Gölü

6- Bursa İnegöl Gezilecek Yerler (Oylat Kaplıcaları, Oylat Mağarası, Hacıkara Şelalesi, İnegöl Köftesi)

İnegöl gezilecek yerler hakkında sizlere Oylat Kaplıcaları, Oylat Mağarası ve Hacıkara Şelalesi gibi rotalarda yeşile, İnegöl’de ne yenir sorusu için ise İnegöl Köftesine doyacağınız farklı farklı noktalardan tavsiyelerde bulunacağız. İstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek yerler arasında saymak çok doğru olmasa da İnegöl’e bir hafta sonu mutlaka ayırmanızı öneririz.

Bursa'da haftasonu nereye gidilirBursa’da hafta sonu nereye gidilir – İnegöl Hacıkara Şelalesi

İnegöl merkezde yer alan cami, medrese ve türbesiyle İshak Paşa Külliyesi, İnegöl Kent Müzesi, İnegöl Kapalı Çarşı ve Mobilya Sarayı gezilmesi gereken yerlerdendir.

Bursa'da hafta sonu gidilecek yerlerBursada hafta sonu gidilecek yerler – Oylat Şelalesi İnegöl

Fakat İnegöl‘de köfte kadar meşhur bir şey daha var kaplıcalar. Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında çok önemli bir yere sahiptir Oylat Kaplıcaları, şelalesi ve mağarası. Aynı zamanda İnegöl tam bir şelale cennetidir. İrili ufaklı çok sayıda şelalesi ile Bursa gezilecek yerler doğa arayışında olanlara muhteşem rotalar sunar.

Özellikle Oylat Kaplıcaları ve Oylat Şelalesi hakkında detaylı bilgiler veren İnegöl gezilecek yerler ve İnegöl’de ne yenir isimli bir makale yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da inegöl köfte,Bursa hafta sonu gezilecek yerlerBursa hafta sonu gezilecek yerler – İnegöl Köftesi

7- Bursa Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler (Kemalpaşa Tatlısı, Suuçtu Şelalesi)

MUSTAFAKEMALPAŞA GEZİ REHBERİ

Mustafakemalpaşa; Bursa’ya yaklaşık 60 km. mesafede ve Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında yer alır. Bu güzel ilçenin en önemli gezi rotası ise şüphesiz Suuçtu Şelalesidir.

Bursa'da gezilecek yerlerBursada gezilecek yerler – Suuçtu Şelalesi Mustafakemalpaşa

SUUÇTU ŞELALESİ

Suuçtu Şelalesi, 38 metre yükseklikten dökülen ve yumuşak bir uğultuya sahip Bursa’ya 92 km. mesafede büyüleyici bir şelaledir. Mustafakemalpaşa ilçesine 82 km, Mustafakemalpaşa’dan da 10 km. sonra Suuçtu Mesire Yeri ve Şelalesine ulaşılabiliyor. Suuçtu Şelalesinin çevresinde çok gelişmemiş sadece günübirlik tesisler mevcut. Fakat yinede Bursada gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bir nokta.

Bursa'da gezilecek yerler doğa,Mustafakemalpaşa Suuçtu ŞelalesiBursa gezilecek yerler doğa – Mustafakemalpaşa Suuçtu Şelalesi

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler: Mustafakemalpaşa’da Ne Yapılır?

 • Muradiye Sarnıç köyü yakınlarındaki Suuçtu Şelalesi,
 • Merkezde yer alan Lala Şahin Türbesi,
 • Miletopolis ören yeri,
 • Mustafakemalpaşa merkezde yer alan Hamzabey Cami ve Türbesi,
 • Söğütalan bucağındaki Suçıktı mesiresi,
 • Merkezde yer alan Dorak Hazineleri bölgesi,
 • Mustafakemalpaşa merkezde yer alan Şeyhmüftü Cami ve Türbesi,
 • Mustafakemalpaşa merkezde yer alan Kestelek Harabeleri,

Bursada hafta sonu gidilecek yerler ve Mustafakemalpaşa’da gezilebilecek eşsiz doğal yerler arasında yer alıyor.

Mustafakemalpaşa’da ne yenir?

 • Ne yenir ve ne alınır diyecek olursanız cevap şüphesiz Kemalpaşa tatlısı olur.

Bursa'da ne yenir,Mustafakemalpaşa TatlısıMustafakemalpaşa Tatlısı – Bursa’da ne yenir

8- Bursa Yenişehir Gezilecek Yerler

YENİŞEHİR GEZİ REHBERİ

Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler için diğer bir önerimiz Yenişehir olabilir. Osmanlı döneminden kalan zengin tarihi eserlere sahip Yenişehir’de gezilecek yerlerden önemli olanları yazmaya çalışacağız. Bize kalırsa Yenişehir’de Günece ile Yarhisar köyleri arasında bulunan ve Osmanlı kaynaklarında “Cennet kanyonu” olarak geçen 6. km kanyon paha biçilemez güzellikte. Fakat ne yazık ki turizme açık olmadığından sadece profesyonel dağcıların ziyaret edebilmesi mümkün.

Yenişehir Gezilecek Yerler: Yenişehir’de Ne Yapılır?

 • Osman Gazi’nin yaptırdığı saraydan arda kalan Yenişehir Saray Hamamı,
 • XIV. yüzyılda inşa edilen Voyvoda Cami (Çınarlı Cami),
 • I. Murad döneminden kalma Postinpuş Baba Zaviyesi,
 • XVI. yüzyılda yapılmış olan Koca Sinan Paşa Külliyesi,
 • 1645’de Yenişehirli Deli Hüseyin Paşanın yaptırdığı Çifte Hamam,
 • Orhan Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami,
 • Süleyman Paşa Külliyesi,
 • Yarhisar Köyü Orhan Cami ve Saat Kulesi
 • Bali Bey Cami,

Bursada hafta sonu gezilecek yerler ve Yenişehir’de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Bursa'da hafta sonu gidilebilecek yerler,Yenişehir Saat KulesiBursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler – Yenişehir Saat Kulesi

Yenişehir’de Ne Yenir?

 • Yenişehir merkez de yer alan köftecilerden birinde köfte yiyebilirsiniz.

9- Bursa Karacabey Gezilecek Yerler (Uluabat Kuş Cenneti, Karacabey Longozu, Yeniköy, Malkara)

Karacabey gezilecek yerler arasında belki çok fazla tarihi eser sayamayacağız. Fakat Karacabey Marmara Denizine kıyısı olması sebebiyle Bursa‘nın önemli bir ilçesi ve Bursa’da hafta sonu gezilecek yerler açısından değerli bir noktadır.

Bursa'da hafta sonu gezilecek yerler,Karacabey LongozuBursa’da hafta sonu gezilecek yerler – Karacabey Longozu

Bursa‘ya 66 km. uzaklıkta bulunan Karacabey‘de Uluabat Kuş Cenneti ve Karacabey Longozu gibi doğa harikası yerler bulunuyor. Karacabey delta ovası üzerinde akarsuyun her iki yanında Arap Çiftliği Gölü ve Dalyan Gölü isimli 2 tanede Lagün gölü var. Ayrıca Yeniköy, Bayramdere (Malkara) gibi bölgeleri denize girilebilecek şahane kumsallara sahip. Aynı zamanda Balıkesir Bandırma ve Erdek ilçelerine yakınlığı ile de dikkat çekiyor.

Özellikle Bursada gezilecek yerler Yeniköy ve Bayramdere Malkara hakkında detaylı bilgiler veren Karacabey gezilecek yerler ve Karacabey’de ne yenir isimli bir makale yazdık okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa'da gezilecek yerler,Karacabey Bayramdere ve Yeniköy MalkaraBursada gezilecek yerler – Karacabey Bayramdere ve Yeniköy Malkara

10- Bursa Gürsu Gezilecek Yerler (Ericek Göleti)

GÜRSU GEZİ REHBERİ

Gürsu gezilecek yerler konusunda maalesef çok tatmin edici bir yer değil. Bursa merkezine 12 km. uzaklıkta ve Bursa’nın en küçük ilçelerinden biri olması sebebiyle gezi tozu konusunda sınırlı kalıyor. Tarihi çınar ağaçları, Osmanlı evleri, tarihi hamam ve camisi dışında merkezde gezilecek bir yeri yok. Gürsu merkez dışında Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında Ericek Göletini tavsiye edebiliriz. Ericek Göleti özellikle fotoğraf severler için Bursa gezilecek yerler doğa kareleri sunan keyifli noktalardandır.

Bursa'da gezilecek doğal yerler,Ericek Göleti GürsuBursa’da gezilecek doğal yerler – Ericek Göleti Gürsu

Gürsu Gezilecek Yerler: Gürsu’da Ne Yapılır?

 • Gürsu Cami gezebilirsiniz.
 • Gürsu Hamamını gezebilirsiniz.
 • Tarihi Gürsu Değirmenini gezebilirsiniz.
 • Ericek Göletini gidebilirsiniz.
 • Aksu Köyünde yer alan Hoca Tursun Hanını gezebilirsiniz.
ERİCEK GÖLETİ

Katırlı dağlarının eteklerinde kurulu Ericek Köyünde yer alan Ericek Göleti, Gürsu’ya 19 km. mesafededir. Ericek Göletine ulaşım biraz karışık gibi gözükse de oldukça kolaydır. Bursada hafta sonu gidilecek yerler için öneri arayanlara piknik yapmak veya fotoğraf çekmek için tavsiye edilir.

Ericek Göletine Nasıl Gidilir?

Bursa’ya 12. km olan Gürsu’ya geldikten Hasanköy’e doğru devam edip bu köyün içinden geçmeniz ve İğdir tünelinden geçmeniz gerekiyor. Yaklaşık 15 km. sonra Dışkaya köyüne ulaşacaksınız. Dışkaya-Ericek köyü arasında sadece 4 km’lik bir yolunuz kalıyor. Dağ köyü olan Ericek köyünde caminin bulunduğu meydandan başlayan gölet yolu sizi yaklaşık 3 kilometre sonra Ericek göletine ulaştıracaktır.

Bursa'da hafta sonu gidilebilecek yerler,Gürsu Ericek GöletiBursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler – Gürsu Ericek Göleti

HOCA TURSUN HANI

Hoca Tursun Hanı, Gürsu Aksu köyünde bulunuyor. Bu han, 1498 yılında Muhammedoğlu Hoca Tursun tarafından yaptırılmıştır. Yapının bu gün sadece kuzey kapısının bir bölümü ayakta kalmıştır.

Gürsu’da Ne Yenir?

 • Gürsu’ya spesifik bir lezzet maalesef yok merkezde yer alan köftecilerde köfte yiyebilirsiniz,
 • Gürsu merkez esnaf lokantalarında sulu yemek yiyebilirsiniz.

11- Harmancık Gezilecek Yerler (Gökçedağ Tren İstasyonu, Ilıcaksu Kaplıcaları, Karacaköy Göleti)

HARMANCIK GEZİ REHBERİ

Bursa’nın en batı noktasında yer alan Harmancık ilçesi tam olarak Kütahya – Bursa – Balıkesir illerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Bursa’ya yaklaşık 96 km. mesafede yer alan Harmancık gezilecek yerler ile ilgili çok fazla alternatifiniz yok. Türkiye’de krom madeni konusunda Harmancık en zengin yerlerden biridir. Hatta krom ilk defa 1848 yılında Amerikalı Jeolog Lawrence Smith tarafından Harmancık’ta bulunmuştur. Bursa hafta sonu gezilecek yerler arasında Harmancık doğa veya tarihsel alanlarda çok ön plana çıkmasa da ilklerin ilçesidir.

Bursa'da hafta sonu gezilecek yerler,Harmancık Karacaköy GöletiBursa hafta sonu gezilecek yerler – Harmancık Karacaköy Göleti

Harmancık Gezilecek Yerler: Harmancık’ta Ne Yapılır?

 • Harmancık merkez Akkuş Dede ve çevresini gezebilirsiniz.
 • Harmancık’ın batısında Bizans dönemine ait Ilıcaksu Köyü kaplıcalarına gidebilirsiniz. Ilıcaksu Hamamları, özellikle ağrılı hastalara iyi geliyor ve çevre şehirlerden yaz aylarında gelenler için konaklama yerleri mevcut.
 • Karacaköy Göletini gezebilirsiniz.
 • Cevce Pınarı gezebilirsiniz.
 • Gedikören Köyü yakınlarında bulunan ve nefis manzaralar sunan TV vericilerinin olduğu Asar Tepe’ye gidebilirsiniz.
 • Harmancık’a 20 km. uzakta Bursa’nın tek tren istasyonu olan Gökçedağ Tren İstasyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Harmancık’ta Ne Yenir?

 • Harmancık Eko Tesislerinde; yörede yetiştirilen organik sebzelerden, küçük ve büyükbaş hayvanlardan yapılan yöresel yemeklerin sunulduğu ahşap restoranı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Eko Tesislerinin organik kahvaltısını da tavsiye ederiz.
 • Eğer bulabilirseniz esnaf lokantalarından birinde keşkek yemenizi öneririz.

12- Orhaneli Gezilecek Yerler (Sadağı Kanyonu, Kaya Hamamlar,Ağaçhisar Kaplıcaları)

ORHANELİ GEZİ REHBERİ

Orhaneli ilçesi Bursa’ya 58 km. uzaklıkta yer alan Bursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler arasında alternatif bir rotadır. Aynı zamanda Karagöz Orhanelilidir. Çok geniş bir orman sahası ve güzel piknik alanlarıyla hafta sonu tatilcilerinin sık uğradığı yerlerdendir. Orhaneli gezilecek yerler arasında turizm potansiyeli en yüksek yer Sadağı Köyünde yer alan Sadağı Kanyonu, Kaya hamamları ve Ağaçhisar Köyündeki kaplıcalardır. Fakat İstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek yerler arasında saymak çok doğru olmaz.

Bursa'da hafta sonu gidilebilecek yerlerBursa’da hafta sonu gidilebilecek yerler – Orhaneli Karagöz Anıtı

SADAĞI KANYONU VE SADAĞI KÖYÜ KAPLICALARI

Sadağı köyünde yer alan Sadağı Kanyonu Uludağ’ın harika gizli vadi ve manzaralarının yer aldığı özel yerlerdendir. Aynı zamanda İznik Sansarak Kanyonundan sonra özellikle yerli turistlerin ilgi gösterdiği Bursa’nın ikinci büyük kanyonu’dur. Bursa’ya yaklaşık 60 km. uzaklıktadır. Yine Kaya hamamları da bu bölgede görülmesi gereken yerlerdendir. Fakat Sadağı Kanyonuna ve Kaya hamamlarına ulaşım ulaşım gerçekten zor ve maceralıdır. Buraya gitmeye karar verirseniz, bir hayli yorgunluğu ve dağ, dere, tepe yürümeyi göze almalısınız.

Bursa'da Sadağı Kanyonu Orhaneli,İstanbul'a yakın hafta sonu gezilecek yerlerİstanbul’a yakın hafta sonu gezilecek yerler – Sadağı Kanyonu Orhaneli Bursa’da

Orhaneli Gezilecek Yerler: Orhaneli’de Ne Yapılır?

 • Orhaneli Sadağı Köyünde yer alan Sadağı Kanyonuna gidebilirsiniz,
 • Sadağı Köyünde yer alan Kaya hamamlarını gezebilirsiniz,
 • Beyce pazarından alışveriş yapabilirsiniz,
 • Ağaçhisar Köyündeki kaplıcalara gidebilirsiniz,
 • Kurt Dağı, Karagöz Piknik Alanı ve Karakoca mevkisini piknik için tercih edebilirsiniz,
 • Orhaneli yakınlarında yer alan Çınarcık’ta günübirlik doğa gezileri yapabilirsiniz.

Bursa'da Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler,Orhaneli Sadağı KanyonuOrhaneli Sadağı Kanyonu – Bursa’da Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler

Orhaneli’de Ne Yenir?

 •  Orhaneli’de ne yenir diye sorarsanız bu yöreye has lezzetler var. Mesela gapçıklı fasulye, mısır unundan yapılan kaçamak, mısır unundan yapılan höşmerim, Mısır Keşkeği, Gartleç ve Çarşaf böreği yiyebilirsiniz.

Orhaneli’de Ne Alınır?

 • Köylülerin kendilerine fazla gelen yani ihtiyaç fazlası yiyecekleri satmasıyla ünlü Beyce Pazarından alışveriş yapabilirsiniz. Beyce Pazarında ballar, organik sebze ve meyveler, pekmezler gibi daha bir çok şey satılıyor. Yine unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının zanaatkarları nalbantlar, semerciler, demirciler, kaşıkçılardan bu pazarda alışveriş yapabilirsiniz.

13- Bursa’da Hafta Sonu Gidilebilecek Yerler (Diğer Bursa Gezilecek Yerler)

 • Teleferik ile Uludağ’a çıkmak iyi bir alternatif olabilir. Uludağ Milli Parkında; Çobankaya ve Sarıalan kamp/günübirlik kullanım alanları ile Çobankaya mevkiindeki “Bakacak Manzara Seyir Terası” gezilebilir.
 • Uludağ Milli park sahası içerisinde “oteller bölgesi” diye adlandırılan mevki kayak severler için kış turizmine hizmet ediyor. Sarıalan, Çobankaya ve Kirazlıyayla ise kamp ve günübirlik kullanımlar için tercih edebilirsiniz. Sarıalan’da sabit (baraka, bungalov) ve çadır ile kamp yapma imkanı var. Oteller bölgesinde ise gerek kamu gerekse özel işletmelerde geceleyebiliyorsunuz. Çobankaya’da ise yalnızca çadırla kamp yapabilirsiniz.
 • Kestel ilçesinde bulunan Bizans döneminden kalma Kestel Kalesini gezebilirsiniz.
 • Kestel ilçesine bağlı yemyeşil bir köy olan Dudaklı’yı ve Gölbaşı Göletini gezebilirsiniz.

Bursa'da hafta sonu gezilecek doğa rotaları,Kestel Dudaklı ve Gölbaşı GöletiBursa’da hafta sonu gezilecek doğa rotaları – Kestel Dudaklı ve Gölbaşı Göleti

 • Türkiye’nin en büyük yaylarından biri olan Keles ilçesine bağlı Kocayayla’ya günübirlik piknik için gidebilirsiniz.
 • Diğer Bursa mesire yerleri; Oylat Kamp Alanı Mesire Yeri, Mezitboğazı, Gümüştepe, Yeniköy, Yeniköy Kamp Alanı Mesire Yeri’ne gidebilirsiniz.
 • Bursa’nın Ürünlü köyünde yer alan ve tarihte çok önemli bir liman olan Kite Kalesi kalıntılarını görebilirsiniz.

Bursada gezilecek yerler ve İstanbula yakın haftasonu gidilecek yerler elbette bu kadarla sınırlı değil. Atladığımız veya dikkatimizden kaçan yerler varsa lütfen yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin. Bursa hafta sonu gezilecek yerler yazımız desteklerinizle çok daha kaliteli ve kapsamlı bir içeriğe ulaşacağını umuyoruz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Bursada nerede ne yenir diye merak ediyor ve mekanları kendimiz seçelim diyorsanız linke tıklayın.

Bursa’da haftasonu gidilebilecek yerler yazımız burada sona eriyor. Umarım faydası olur. Yazdığımız yerlere uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle kalın.

Gurmex'i instagramda takip edin

6 YORUMLAR

 1. Çocukken her yaz giderdik Bursaya. Ne kadar çok severdim. Yillar oldu gitmeyeli. Yazilariniz ilham verdi en kisa zamanda bir Bursa gezisi kesinlikle düzenlemeliyim

  • Bursa hatıralar bıraktıran bir şehir. Umarız en kısa zamanda tekrar gidebilirsiniz. Bursa’da haftasonu gezilecek yerler yazımıza yaptığınız yorum için teşekkür ederiz. Gezi rehberimizin Bursa gezinizde size yardımcı olmasını dileriz. Sevgiler.

 2. Yakında planladığımız bir Bursa gezi etkinliği bulunuyordu. Makalenizden sonra rotamızda küçük değişiklikler hayat kurtaracak gibi gözüküyor. Bu güzel makale için teşekkür ederim. 🙂

  • Hafta sonu Bursa’da ne yapılır şeklinde takipçilerimizden çoğaltılabilecek birçok soru geliyordu. Bizde hafta sonu Bursa turu yapmayı düşünenlere yol gösterici olması açısından Bursada hafta sonu nereye gidilir konusunda tatmin edici bilgiler veren bir yazı yazmaya çalıştık. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Bursa’da merkezde gezilecek yerler hakkında bir yazı daha yazdık, belki onunda size faydası olabilir. Sevgiler.

  • Bursa’da haftasonu gezilecek yerler ile ilgili yazımıza yaptığınız yorum için teşekkür ederiz. Detaylı bilgiler vermeye çalıştığımız Bursa’da hafta sonu gidilecek yerler yazısında sizin gibi değerli bir gezi bloggerından güzel yorum duymak bizi hem mutlu hemde motive etti. Sevgiler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here