Ana sayfa Çanakkale Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler

4805
0

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezilecek Yerler Fotoğraf: İMROZ POSEIDON RESTAURANT

Gökçeada Gezilecek Yerler yazısıyla merhabalar. Bugün Çanakkale‘de sürpriz bir rotadayız. 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow ünvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olan Gökçeada‘dayız.

“Çorak topraklarda bereket” tanrısı olarak adlandırılan Imbrasos’un bolluk diyarı olarak bilinen İmroz, bugünkü adıyla Gökçeada, Homeros’un İlyada destanında deniz tanrısı Poseidon’un adası olarak geçiyor.

Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Nerede?

Türkiye‘nin en batı noktasında yer alan ve en büyük adası olan Gökçeada Çanakkale iline bağlıdır. Nostaljik evleri, doğal yaşamı, organik ürünleri ve alternatif spor olanakları ile son yıllarda önemli bir Gökçeada gezilecek yerler ve turizm merkezi haline geldi.

Büyük bir ada olması, Gökçeada Gezilecek Yerler arasında uzun mesafelerin olması ve ada içi minibüsle ulaşımın zorluklarını dikkate aldığımızda biz bir tur şirketi ile gitmeye karar verdik. Yol arkadaşımız Pronto Tour‘un profesyonel hizmeti ve dolu dolu programı heyecanımızı yenmemizde yardımcı oldu. Fakat tur programı dışında her türlü restoran ve aktivite tavsiyelerine açık olduğumuz için takipçilerimizin önerilerini de dikkate aldık.

Gökçeada konumu için tıklayın.

Gökçeada'ya nasıl gidilir Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul‘dan bir Cuma sabahı erken saatlerde başlayan yolculuğumuz öğlen 13.00’te Çamlıbel Restaurant‘ta verdiğimiz meşhur Keşan satır et ve kaşarlı köfte molası ile devam etti. Manda yoğurdu, taze salatası ve fiyatları ile bizi memnun eden Çamlıbel Restaurant’a yine yörenin meşhurlarından peynir helvası ile veda ettik.

Kabatepe limanı sefer saatleri Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada’ya nasıl gidilir?

Gökçeada’ya uçak ile ulaşım yok. Otobüs firmaları ile veya özel aracınız ile gelmeniz gerekiyor. Otobüs firmaları Bozcaada‘da olduğu gibi sizi limana kadar bırakmıyor. Direkt olarak otobüsle gemiye binip sizi Gökçeada merkezine kadar götürüyorlar. Dolayısıyla özel aracınız yok ise otobüs firmaları ile gitmek iyi bir seçenek olabilir.

Biz özel araç ile yola çıktığımız için Gelibolu yarımadasında bulunan Kabatepe Limanından arabalı feribota bindik. Gestaş’ın 16.00 feribotu ile 1.5 saatlik bir yolculuk sonunda sakin şehir Gökçeada’ya ulaştık. Ada’ya sadece karşılıklı olarak aynı saatlerde kalkan 2 arabalı feribot hizmet veriyor. Gidiş geliş yaklaşık 2-3 saatlik aralıklarla çalışıyorlar. Yani 2 saatte bir feribot seferi var diyebiliriz. Dolayısıyla yaz sezonunda yaşanılacak yoğunluğu dikkate alarak online bilet almanızı veya rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Kabatepe Gökçeada feribot saatleri Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada feribot saatleri 2018

Cuma, cumartesi ve pazar günleri hem Gökçeada’dan hem Kabatepe’den karşılıklı olarak ilk feribot seferi saat 05.00’te, son feribot seferi ise saat 23.00’te yapılıyor. Diğer günlerde ise ilk feribot seferi saat 07.00, son feribot seferi saat 21.00 olarak gerçekleşiyor.

Gestaş arabalı feribotu Gökçeada’ya takriben 1 saat 15 dakika gibi bir sürede ulaşıyor. Hava durumuna göre elbette bu süre azalmaz ama artabilir.

Kabatepe Gökçeada Feribot Saatleri 2018 için tıklayın.

Kabatepe Gökçeada Feribot Ücretleri 2018 için tıklayın.

Kabatepe Gökçeada feribot ücretleri Gökçeada Gezilecek YerlerKabatepe Gökçeada feribot ücretleri 2018

Gökçeada’da Nerede Kalınır?

Gökçeada’da konaklama için 2 önerimiz var. İlk tavsiyemiz adanın en iyi otellerinden Kayabalı Otel diğeri ise alternatif kalacak yer arayanlar için Yeşilvadi Apart & Pansiyon olur. Ada merkezine 4 km. mesafede doğayla iç içe bu tesisin birçok ünlünün de Gökçeada’daki konaklama yeri olduğunu belirtelim.

Gökçeada Kayabalı Otel’e yerleştikten sonra kendimizi hemen dışarıya attık ve Gökçeada Gezilecek Yerler’den tarihi Zeytinliköy’e geldik. Tarihi taş evleri ve zakkum çiçekleri ile Ada ruhunu ilk günden hissettik. Öğleden sonra adaya ayak basmamız sebebiyle bugünü Zeytinliköy’de geçirdik.

Kayabalı Otel Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada’da nerede kalınır?

Gökçeada Yeme İçme

Muhteşem ada kokulu mutfağı ile bizi büyüleyen ve Zeytinliköy’ün hemen girişinde hizmet veren Son Vapur İmroz restoranda akşam yemeğimizi yedik. Son Vapur’un sahibi Arek’in anlattığı Gökçeada Hikayeleri ile çok keyifli bir akşam geçirdik. Gece sonunda otelimize geri döndük. Son Vapur İmroz Restaurant nefis Gökçeada Yemekleri servis ediyor. Mutlaka listelerinizde olsun.

Son Vapur İmroz Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada’da nerede ne yenir?

Gökçeada gezilecek yerler yazımızı adım adım tur tadında kaleme almak istedik. Dolayısıyla Gökçeada’da ne yenir içilir ve Gökçeada’da nerede ne yenir sorularınızın cevaplarını ayrı paragraflarda yeri geldikçe vermek istiyoruz. Ve sadece birkaç cümle özetleyip iktibas yapacağız. Çünkü zaten Gökçeada’da ne yenir isimli sadece yeme içme mekanlarını anlattığımız detaylı bir yazıyı yayına almak üzereyiz. Okumak isteyenler link aktif olduğunda tıklayabilirler.

Güzel ve tertemiz bir uyku sonrasında Gökçeada’da ertesi güne Kayabalı Otel’in enfes açık büfe Ada kahvaltısı ile başladık. Ardından Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin beyi ziyaret edip ada hakkında bilgiler aldık.

Alomiya Dondurma Gökçeada Gezilecek Yerler

Daha sonra Gökçeada’ya değer katan mekanlardan Alomiya Cafe ve Restaurant‘da kendi üretimleri keçi peyniri, sadece Gökçeada’da yetişen Ladolya cinsi zeytinlerinden yapılan zeytinyağı ve çiçek balı tadımı yaptık. Yine mekanın çilekli, kirazlı, damla sakızlı ve sade keçi sütlü nefis dondurmalarından yedik.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Bozulmamış bir doğa, her adımda tarihin en hoş anları ve organik ürünlerle harmanlanmış, çok kültürlülüğün ahengini sonuna kadar duyumsayacağınız bir tatil için Gökçeada gezilecek yerler eşsiz bir seçenek. Sadece birkaç gün ayırdığımız Gökçeada ruhunu daha ilk günden iliklerimize kadar hissettiğimizi söyleyebiliriz.

Gökçeada Gezilecek Yerler ZeytinliköyZeytinliköy Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Rum Köyleri

Bu arada Gökçeada gezilecek yerler rotanızda Rum köyleri mutlaka olmalı. Gökçeada’yı tam anlamıyla hissetmek için nostaljik havalarıyla Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy’ü mutlaka görmelisiniz.

Zamanımız yettiği kadar Rum köylerini gezmeye çalıştık. Köyler, zamanında korsan saldırılarından korunmak için yüksek tepelere ve denizden uzak bölgelere kurulduğundan yüksek konumlarından dolayı etkileyici manzaralara sahip.

Dereköy çamaşırhane Gökçeada Gezilecek YerlerTarihi Dereköy Çamaşırhanesi

Köylerin çoğu taş kaplı yolları, kahveleri, kiliseleri ve çamaşırhaneleriyle özellikle fotoğraf sevenleri cezbediyor.

Kirli çamaşırların elde yıkandığı dönemlerde Anadolu’da neredeyse hamamlar kadar ünlü olan çamaşırhaneler vardı. Çamaşırhanelerde çamaşırlar yıkanır, bir yandan da sosyalleşme ortamı olarak görülürdü. Ocaklara herkes kendi odununu getirir, ateşler yakılır ve kazanlar kaynatılırdı. Suyun içine kül ve çamaşır sodası karıştırılarak herkes kendi çamaşırını yıkardı. Çamaşırhanelerde sıra olmaz, ilk gidenler boş yerleri kullanırdı.

Gökçeada Gezilecek Yerler DereköyGökçeada gezilecek yerler – Terkedilmiş Dereköy

Gökçeada Dereköy

Dereköy, Cumhuriyet döneminde 2000 hanede yaşayan halkı ile Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık köyü olarak kayıtlara geçmiş. Günümüzde ise köyde yaz-kış sadece 150’ye yakın hane yaşamını sürdürüyor. Geriye kalan evlerin tamamı terk edilmiş ve hayalet şehri andırıyor. Fakat Gökçeada’nın en büyük çamaşırhanesi hala burada ve ziyarete açık.

Gökçeada Gezilecek Yerler tarihi

Kim bilir ne hikayeler saklı soğuk taş duvarlarında,
Ada rüzgarı ılık ılık içeri doluyor pencerelerinden..
Şimdi mutlu bir aile oturmuş yemek masası etrafında,
Şen kahkahaları dışarıya yayılıyor belki kim bilir? E.A.

Gökçeada Tepeköy

Terk edilmiş Dereköy’ü gezdikten sonra Tepeköy‘e doğru yola çıktık. Genel olarak dağ eteklerine kurulan Rum köylerinden en yüksekte olanı ise ismiyle müsemma Tepeköy. 1960’lı yıllarda 1200 nüfusa sahipmiş. Şuanda köyde 50 civarında hane yaşıyor.

Tepeköy aynı zamanda her sene 15 Ağustos’ta gerçekleşen ünlü Meryem Ana Panayırı’na da ev sahiliği yapıyor. Son iki senedir 10 günlük süreye yayılan kutlamalarda köy Gökçeada dışından gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Meydanlarda kurulan koca kazanlarda yemekler pişirilip, danslar ediliyor.

Tepeköy Gökçeada Gezilecek YerlerTepeköy Kahvesi – Gökçeada Gezilecek Yerler

Tepeköy keşfimizden sonra acıkan karnımızı doyurmak için Tepeköy Angelikis Taverna‘da öğle yemeği olarak nefis mezeler ve fırında oğlak yedik.

Angelikis Taverna Gökçeada Gezilecek Yerler

Daha sonra Tepeköy’de sirtaki mekanı Barba Yorgo‘nun şarap mahzenini ve açık hava tavernasını gezdik. Bu esnada Barba Yorgo ile ayak üstü sohbet etme imkanımız da oldu.

Tepeköy, uzun yıllar yaşadığı İstanbul’dan köyüne geri dönüş yapan Barba Yorgo’nun girişimleriyle yeniden canlanmaya ve eski günlerine dönüş yolunda umut vermeye başlamış. Köyün hareketlenmesi ile birlikte son yıllarda köylerine geri dönen Rum vatandaşların sayısı da artmış.

Barba Yorgo önce köy meydanında ufak bir Rum tavernası işletmiş, ardından ürettiği ev şarapları ada sınırlarını aşınca şarap ve Gökçeada kelimelerinin yan yana anılmasına katkı sağlamış. Sonrasında köy girişinde daha büyük bir restoranda taverna işletmeye devam etmiş.

Barba Yorgo Gökçeada Gezilecek Yerler

Barba Yorgu’nun dilinden düşmeyen ve Taverna’nın girişinde de sizi karşılayan aşağıdaki dizenin beni çok etkilediğini söylemek isterim. Aynı zamanda bu dize Gökçeada’da Rum ve Türk dostluğunu da çok güzel özetliyor.

“İki yabancı gibi karşılıklı iki yakada,
Uzo ve rakı ile dumanlı kafaları,
Dillerinde aynı şarkı dudaklarında aynı tebessüm,
Kim inanır ki dost olmadıklarına…”

Semadirek adası Gökçeada Gezilecek Yerler

Tepeköy’den çıkıp tekrar yola koyulduk. Bu kez Tepeköy yakınlarında bulunan 150 yıllık çınar ağacında ve Semadirek adası manzarasında mola verdik. Buradaki ambiyans gerçekten büyüleyici.

Gökçeada Gezilecek Yerler tarihi çınarGökçeada Tarihi Çınar Ağacı

Gökçeada Kaleköy

Gökçeada Kaleköy adanın denize kıyısı olan tek yerleşim yeri. İsmini tam tepede yer alan ve harabe halindeki kaleden almış. Sahilinde ufak tefek balıkçı barınakları ve küçük bir liman yer alıyor. Aynı zamanda şuanda umumi hizmete kapalı olan Gökçeada Havaalanı’da Kaleköy yakınlarında yer alıyor.

Kaleköy manzaralarıyla büyüleyen şık restoranlara sahip. Güneşin en güzel ve en yavaş battığı Gökçeada’nın muhteşem manzaraya sahip restoranlarından biri de İmroz Poseidon Restaurant.

Bu restoranı mükemmel gün batımı manzarası ve enfes lezzetleriyle gerçekten anlatacak kelime bulamıyoruz. Nefes kesen bu anı mutlaka yaşamalısınız.

İmroz poseidon restaurant Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Zeytinliköy

Zeytinliköy, tarihi taş evleri ve zakkum çiçekleri ile Ada ruhunu ilk günden hissedeceğiz muhteşem bir köy. Hatta bana kalırsa Gökçeada’nın en güzel Rum köyü burası. Arnavut kaldırımlı dar sokakları arasında yürürken adım başı sizi selamlayan rengarenk çiçekleri koklamak tarifsiz güzellikte. Aynı zamanda Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos Zeytinliköy’de doğmuş. Zaman zaman köydeki evine geldiği ve burada kaldığı söyleniyor.

Bartholomeos evi zeytinliköy Gökçeada Gezilecek YerlerBartholomeos’un okuduğu okulun önünde yer alan çocukluk heykeli

Zeytinliköy’ün diğer bir özelliği ise en güzel restoranları ve kafeleri içinde barındırıyor olmasıdır. Zeytinliköy’ün en güzel kafelerinden biri Mina Cafe‘de Dibek kahvesinin, Panna cotta’nın tadına ve Mina’nın sohbetine inanın doyamadık. Mina anılarının izinden gidip ait olduğu topraklara 40 yıl aradan sonra geri dönmüş biri.

Mina Cafe Zeytinliköy Gökçeada Gezilecek Yerler

Yine Zeytinliköy’de bir ara sokakta hizmet veren Barba Hristo Tatlıları Ada’nın en güzel damla sakızlı muhallebisini yapıyor. Barba Hristo 100’e yaklaşan yaşına rağmen küçücük ve tertemiz mutfağında eşiyle birlikte Gökçeada’ya özel bu enfes lezzet geleneğini sürdürüyor. Mutlaka notlarınıza alın!

Barba Hristo damla sakızlı muhallebi Gökçeada Gezilecek YerlerGökçeada damla sakızlı muhallebi – Barba Hristo

Gökçeada’da Denize Girilecek Yerler

Gökçeada gezilecek yerler arasında en önemli noktayı plajlar ve denize girilebilecek yerler oluşturuyor. Gizli Liman, Yıldızkoy, Aydıncık Koyu, Güzelcekoy, Kapıkaya, Laz Koyu, Mavi Koy ve Yuvalı Gökçeada’da denize girebileceğiniz yerler. Türkiye’nin en batısı olan Avlaka Burnu‘nunda yer alan Gizli Liman gün batımını en güzel izleyebileceğiniz nokta.

Gökçeada kamp karavan yerleri Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi

Ardından Gökçeada’nın en meşhur plajlarından Eşelek ve Kefalos plajlarını gezdik. Kefalos ve Aydıncık plajları Gökçeada’nın uçurtma sörfü (kite surf) ve rüzgar sörfü (wind surf) merkezleri. Buralarda hizmet veren okullar sayesinde uçurtma ve rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Kefalos ve Aydıncık aynı zamanda karavancı ve kampçıların da favori yerlerindendir.

Eğer Ada’ya ilkbaharda gelirseniz Kefalos sahilindeki Tuz Gölü’nü mutlaka görmelisiniz. Burası flamingoların göç yolu olduğundan baharda bu nadide kuşları izleyebilmeniz mümkün. Yazın buharlaşan gölün üstü beyaz tuz tabakasıyla kaplanıyor ve Gölden çıkan siyah çamur bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor.

Gökçeada Gezilecek Yerler Gökçeada'da denize girilecek yerler

Ayrıca Gökçeada gezilecek yerler arasında dalış turizminin önemli bir yeri var. Ada dalış meraklıları içinde özel bir yere sahip. Adanın çevresinin kayalık yapıya sahip olması ve deniz canlıları açısından zengin olması muhteşem bir su altı güzelliği sunuyor.

Gökçeada’da Görülecek Diğer Yerler

  • Ada ruhunu hissetmek için Gökçeada Kent Müzesini,

Gökçeada kent müzesi Gökçeada Gezilecek Yerler

  • Yeni Bademli Höyüğünü,
  • Üst üste dizilmiş peynir kalıplarını andıran ve denizden tekne ile görülebilen Peynir Kayalıklarını,
  • Ada’ya ömrünü adamış güzel insan Nusret Bey’in emekleri ile açılan Zeytin ve Zeytinyağı Müzesini, (23 milyon yıl öncesine ait olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış fosil ağaç bizi çok etkiledi, mutlaka görün.)

Gökçeada zeytin ve zeytinyağı müzesi Gökçeada Gezilecek Yerler

  • Bir adada ender görülebilecek 40 metre yükseklikten dökülen Marmaros Şelalesi‘ni görmeden Gökçeada’dan kesinlikle ayrılmayın.

Pronto Tour ile çıktığımız Gökçeada gezilecek yerler turu artık yavaş yavaş sona eriyor. Bu son sabahımızda ilk olarak enfes Ada kahvaltısı ile Kayabalı Otel’e veda ettik. Ardından çok sevdiğimiz ve Gökçeada’ya merhaba dediğimiz Zeytinliköy’e bu kez son bir Dibek kahvesi içmek ve hüzünlü bir veda için uğradık.

Gökçeada'da kahvaltı Gökçeada Gezilecek Yerler

Son olarak bir Ada klasiği olan Meydani Pastanesi‘nin meşhur Efibadem Kurabiyeleri ve enfes pastalarından yedikten sonra artık aracımıza biniyoruz.

Meydani pastanesi Efibadem kurabiyeleri Gökçeada Gezilecek Yerler

Unutulmaz bir 3 gün geçirdiğimiz Gökçeada’dan muhteşem anılar ile geriye dönüyoruz. Hoşçakal güzel Gökçeada, Hoşçakalın Ada’nın güzel insanları…

Hiç şüpheniz olmasın tekrar tekrar geleceğiz. Çünkü Gökçeada’nın ruhunu hissedip bir kere bu heyecanı yaşayan ve Adanın tadını alan insanlar tekrar tekrar gelmek isterler. Çünkü ayaklar yalnızca kalbin gittiği yere giderler.

Tekrar görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

Gökçeada gezilecek yerler

Not: Unutmadan Pronto Tour’dan Gökçeada gezilecek yerler ve Bozcaada gezilecek yerler kapsayan 3 gece 4 günlük bu muhteşem Kuzey Ege turunu 699 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Çanakkale’de Nerede Ne Yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here