Ana sayfa Gökçeada Ne Yenir İçilir Barba Hristo: Gökçeada Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Barba Hristo: Gökçeada Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Gurmex TV'ye Abone Olun

Barba Hristo: Gökçeada Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Barba Hristo  Gökçeada Zeytinliköy’ün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından birinde, bana göre Çanakkale Gökçeada’nın en güzel damla sakızlı muhallebisini yapıyor. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un doğduğu evin hemen çaprazında yer alan 3-4 masalık bu şirin mekanda sadece tatlı ve dondurma servisi var.

Barba Hristo Tatlıları Gökçeada

Barba Hristo Kimdir?

İstanbul Arnavutköy doğumlu Barba Hristo Allah daha uzun ömürler versin tam 98 yaşında. İstanbul’u çok seviyor ama yaşı itibari ile İstanbul’da yaşamanın zorluklarının da farkında. Lakin sohbet esnasında “Zeytinliköy’de hep bu sokaktayım. Sabahtan akşama kadar karşı duvara boş boş bakıp oturuyorum, ama çok mutluyum.” demesinden Ada’ya olan aşkının daha büyük olduğunu hissettim. Kambur, sevecen ve çok kibar bir insan. Eşi Maria ile atıştıkları sempatik diyaloglara şahit olduğunuzda yüzünüzde istemsiz şekilde tatlı bir tebessüm oluşuyor.

Sakızlı Muhallebi nerede yenir Barba Hristo

Barba Hristo asırlık yaşına rağmen küçücük ve tertemiz mutfağında eşiyle birlikte Gökçeada’ya özel bu enfes lezzet geleneğini sürdürüyor. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte küçük salaş dükkanını açıyor. Her gün itina ile masaların ve sandalyelerin tozunu tek tek alıyor. Özetle dükkanın temizliğini de servisini de kendisi yapıyor. İşini sevmesi, tatlılarına kattığı sevginin damaklarda hissedilebilmesi ve yaşına rağmen dükkanın en pis işlerini bile hala kendisi yapıyor olması ne güzel dersler verir idrak edebilene…

Gökçeada damla sakızlı muhallebi nerede yenir Barba Hristo

Gökçeada Damla Sakızlı Muhallebi

Yetmiş beş küsur senedir tatlıcılık yapan Barba Hristo eskiden eşiyle krem şokola, krem karamel, meyveli muhallebi ve domates reçeli gibi efsane lezzetler de yaparmış. Şuanda sadece damla sakızlı muhallebi, çikolatalı muhallebi, zaman zamanda krem karamel yapıyorlar. Damla sakızlı muhallebi ve çikolatalı muhallebi gayet hafif ve lezzetli. Sakızın muhallebide ki oranı gerçekten mükemmel. Arzu ederseniz muhallebilerin yanında sakızlı dondurma da servis ediyorlar. Sakızlı dondurmayı da çok başarılı buldum.

Gökçeada damla sakızlı muhallebi Barba Hristo

Ayrıca Gökçeada’da farklı mekanlarda Dibek kahvesi opsiyonunu kullanmamış olanlar burada da içebilir, Barba Hristonun sohbeti kadar kahvesi de gayet güzeldir.

Gökçeada İmroz Barba Hristo

Hoş sohbetine doyum olmayan, misafirlerini memnun edebilmeyi kendisine görev addeden, 98 yaşında, güzel insan Barba Hristo ile mutlaka tanışın. Kendisiyle müsaitse doya doya sohbet edin ve hikayelerini dinleyin.

Barba Hristo Tatlıları Zeytinliköy Gökçeada

Tatlınızı yeyip kalkarken sizden tek bir rica koca çınarı mutlu edin ve bir teşekkür etmeyi unutmayın!

Uğrarsanız bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gökçeada’da ne yenir kategorisi mekanları için linke tıklayın.

Barba Hristo Tatlıları

Adres: Zeytinliköy – Gökçeada / Çanakkale
Telefon: Yok

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here