Ana sayfa Erzincan Erzincan Yemekleri ve Mutfağı: Erzincan’da Ne Yenir? (FULL)

Erzincan Yemekleri ve Mutfağı: Erzincan’da Ne Yenir? (FULL)

11787
0

Erzincan Yemekleri ve Erzincan Mutfağı, Tatlılar ve Lezzetler: Erzincan’da Ne Yenir?

Erzincan Yemekleri Yöresel

Bu makalemizde Erzincan Yemekleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Aynı zamanda Erzincan Yemekleri Nelerdir ve Erzincan’da ne yenir sorularının cevaplarına bakacağız.

Erzincan Meşhur Yaprak Döner

Erzincan denilince aklan gelen ilk lezzet kuşkusuz yaprak dönerdir. Yağı ve pişirilişi tam kararında olan yaprak döner, iç yağı ve yöresel baharatlarla iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun veya kömür ateşi karşısında pişirilerek sunulduğu enfes bir lezzettir.

Erzincan yemekleriErzincan Yemekleri nelerdir

Erzincan Etli Yaprak Sarma

Üzümü ile meşhur olan Erzincan’da yaprak sarmanın meşhur olmaması gibi bir durum zaten söz konusu olamazdı. Asma yaprağının içerisine bulgur ya da pirinç başta olmak üzere yöresine göre değişen et ve diğer iç malzemeleri konarak yapılan bir yemektir.

Malzemeler karıştırılarak harmanlanır. Daha sonra salamura asma yaprağıyla sarılır. Sonra toprak testide, arasına et parçaları ve limon konarak pişirilir. Üzerine limon suyu sıkılarak ya da tercihe göre yoğurt konularak yenilebilir.

Erzincan yemekleri, etli yaprak sarmaErzincan Yemek isimleri

Erzincan Kesme Çorbası

Kıyma, karabiber ve tuzun yoğurulup top top hazırlanmasından sonra köftelerin una bulanarak yoğurt ile pişirilmesinden yapılan güzel lezzetli bir çorbadır. Arzu edilirse üzerine kırmızı biber ve yağ yakılarak servis edilebilir.

Yöresel Erzincan yemekleri, kesme çorbasıErzincan Yemekleri genel bilgi

Erzincan Su Böreği

Erzincan usulü su böreği lezzetli ve sofraların vazgeçilmez bir lezzetidir. Kıymalı ve peynirli çeşitleri mevcuttur.

Erzincan yemekleri, su böreği

Erzincan usulü Kuzu Dolması

Pilavlık pirinç hazırlandıktan sonra pirinç içine biraz kuş üzümü ve fıstık konur. Pilavda kullanılan diğer salça, tuz, biber ve karabiber gibi malzemeler karıştırılıp kuzunun içine doldurulur. Kuzu dikildikten sonra bir el kazanında haşlanıp sonra tandırda kızartılır. Tercihe göre aynı yemeği tavuk ile de yapabilirsiniz.

Erzincan yemekleri, Erincan usulü kuzu dolmasıErzincan Yöresel Yemekleri

Erzincan Gendime Çorbası

Erzincan yöresel yemeklerinden biri olan Gendime çorbası yapımı kolay ve lezzetlidir. Bazı yörelerde ayran aşı olarakta bilinir. Beyaz fasulye, aşurelik buğday, mısır, tereyağ ve yoğurt ile yapılan çorbayı denemelisiniz.

Erzincan yemekleri, gendime çorbası

Erzincan Usulü Kaburga

Kaburga, koyunun pirzola kısmının parçalanmamış, bütün halde kalan yeridir.

Erzincan yemekleri, kaburga dolmasıErzincan Yemekleri hakkında

Erzincan Yöresel Tatlıları

Yöreye ait bir çok tatlı mevcut en çok ön plana çıkan tatlılar gasefe, sırın ve pekmezli yufkadır.

Erzincan Gasefe Tatlısı

Kayısı kurusunun pişirilmesi ve üzerine toz şeker dökülüp sonra tavada kızdırılmış tereyağı gezdirilmesi ile yapılan kolay ve güzel bir tatlıdır. Üzerine iri kıyılmış ceviz serperek yiyebilirsiniz.

Erzincan yemekleri, tatlılar, gasefe tatlısı

Erzincan Sırın Tatlısı

Un ve tuz suyla hamur haline getirildikten sonra bezelere ayrılır ve ardından kalın yufka halinde açılır. Yufkalar kızgın saç üzerinde pişirildikten sonra eritilen tereyağının içine pekmez karıştırılmasıyla yufkaların her iki tarafı yağlanır. Yağlanan yufka iki parmak genişliğinde katlanarak rulo haline getirilip, 2-3 cm kalınlığında kesilip tepsiye dizilir. Üzerine tekrar pekmezli tereyağı dökülür.

Erzincan’ın Yöresel Lezzetleri

Erzincan Üzümü

Erzincan Üzümlü (cimin) yöresinde yetişen siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama 3-4 gram tane ağırlığında, çekirdek sayısı ortalama 1-4 orta kabuk kalınlığında, aroması tatlı-mayhoş, konik şeklinde, dolgun sıklıkta, 300-1500 gram salkım iriliğinde sofralık bir üzüm cinsidir.

Erzincan yemekleri, erzincan üzümü

Erzincan Tulum Peyniri

Yapımına beşinci-altıncı aylarda başlanan, dokuzuncu aylarda biten, tamamen şehrin yüksek rakımlı, 90-100 çeşit bitki zenginliğine sahip, temiz ve serin yaylalarındaki buz gibi soğuk sulardan beslenen, beyaz koyundan (karaman koyun) alınan sütten yapılan peynire Erzincan Tulum Peyniri denmektedir.

Erzincan yemekleri, Erzincan tulum peyniri

Erzincan Tava Leblebisi

Erzincan leblebisi ve çeşitleri oldukça ünlüdür. Erzincan leblebisi diğer leblebilerden farklıdır. Farklılığı Erzincan nohutundan ileri gelmektedir. Erzincan nohutu diğer şehirlerde yetişen nohutlara nazaran daha iridir. Bu nedenle şehirde üretilen leblebi diğer üretilen leblebilerden daha iri olmaktadır.

Erzincan yemekleri, Erzincan yöresel lezzetler, Erzincan tava leblebisi

Erzincan Karakovan Balı

Erzincan Karakovan Balını tüm Türkiye biliyor. İnsan eli değmeden, Erzincan bölgesi bitki örtüsünün bala kattığı tadı ve aromayı bilmiyorsanız bal yediğinizi iddia etmeyin!

Erzincan yemekleri, Erzincan yöresel lezzetler, Erzincan karakovan balı

Erzincan Ketesi

Erzincan denince akla ilk gelen yiyecek Erzincan yöresel sofralarının vazgeçilmezi kete’dir. Kalorisi fazla olmadığı için genelde ev hanımlarının tercih ettiği ama eşlerinin daha çok yediği yiyecektir. Eğer bayansanız ve eşiniz Erzincanlıysa ilk yapmanız gereken tuzlu kahve değil kete’dir. 🙂

Erzincan yemekleri, Erzincan yöresel lezzetler, Erzincan ketesi

Erzincan Cevizi

Yetiştirilmeye oldukça elverişli olan ve şehrin en meşhur ürünlerinden olan ceviz, ince kabuklu, az pürüzlü, oval şekillidir. Eylül ayının ortalarına doğru hasat edilir.

Erzincan yemekleri, Erzincan yöresel lezzetler, Erzincan cevizi

Gözde Merve Ekinci – Gurmex Erzincan

Diğer Erzincan’da ne yenir merak ediyorsanız linke tıklayın.

Erzincan gezilecek yerler için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here