Ana sayfa Bursa Karacabey Gezilecek Yerler: Karacabey’de Ne Yenir?

Karacabey Gezilecek Yerler: Karacabey’de Ne Yenir?

7733
0

İçerik

Karacabey gezilecek yerler yazısı Uluabat Kuş Cenneti, Karacabey Longozu, Yeniköy ve Bayramdere Malkara hakkında öneriler içermektedir.

KARACABEY GEZİ REHBERİ

Karacabey gezilecek yerler arasında belki çok fazla tarihi eser sayamayacağız. Fakat Karacabey Marmara Denizine kıyısı olması sebebiyle Bursa‘nın önemli bir ilçesidir. Bursa’ya 66 km uzaklıkta olan Karacabey’de Uluabat Kuş Cenneti ve Karacabey Longozu gibi doğa harikası yerler bulunmaktadır. Karacabey delta ovası üzerinde akarsuyun her iki yanında Arap Çiftliği Gölü ve Dalyan Gölü isimli 2 önemli Lagün gölü yer alıyor. Ayrıca Karacabey gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip Yeniköy, Bayramdere (Malkara) gibi bölgelerin denize girilebilecek şahane kumsalları bulunuyor.

Karacabey Gezilecek Yerler
Yeniköy Boğazı Karacabey

Karacabey Gezilecek Yerler

 • Uluabat Kuş Cennetinde yaklaşık 200 tane bitki ve 50’den fazla kuş türünü görebilirsiniz. Karacabey gezilecek yerler listenizde mutlaka ilk sıralarda olsun.

Uluabat Gölü kuş cenneti Karacabey

 • Uluabat Gölü’ndeki Manastır Adası’nda bulunan Helena Konstantinos Kilisesi’ni görebilirsiniz.
 • Karacabey Seyran köyü yakınında bulunan Issız Hanı gezebilirsiniz.
 • Karacabey Longozu’nu gezebilirsiniz. Bu longoz Türkiye’de eşine az rastlanır birkaç longozdan sadece biridir. Karacabey gezilecek yerler arasında bu sebeple görülmeden dönülmemesi gereken nadir yerlerdendir.
Karacabey longozu
Karacabey Longozu
Karacabey Longoz
Karacabey Gezilecek Yerler Longoz
 • 1457 yılında yapılmış İmaret Camini gezebilirsiniz.
 • Karacabey Ulucamii gezebilirsiniz.
 • Uluabatlı Hasan Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.
 • Baba Kuruş At Mezarı’nı ziyaret edebilirsiniz.
 • Atatürk Kültür Parkı’nı gezebilirsiniz.
Karacabey Atatürk kültür parkı
Karacabey Atatürk Kültür Parkı
 • Karacabey’e 40 km mesafede Kurşunlu Köyü’nde bulunan Kurşunlu Manastırı’nı gezebilirsiniz.
 • Karaağaç Köyü’nde yer alan ve günümüze kalıntıları ulaşan Mikhael Archestrategos Kilisesi’ni gezebilirsiniz.
 • Karacabey Yeniköy’de denize girebilirsiniz.
 • Karacabey Malkara’da (Bayramdere) denize girebilirsiniz.
 • Eğer atları seviyorsanız Avrupa’nın en büyük harası olması özelliğiyle bilinen ve Karacabey gezilecek yerler arasında önemli yere sahip Tigem Karacabey Harası’nı ziyaret edebilirsiniz.
Tigem Karacabey Harası
Tigem Karacabey Harası
 • Bayramdere Ayı Rehabilitasyon Alanı’nı ziyaret edebilirsiniz.
 • Zoodochos Pege Kilisesi ve Theodoros Kilisesi’nin kalıntılarını gezebilirsiniz.

YENİKÖY KARACABEY

Yeniköy, Marmara Deniz kıyısında ve Karacabey merkeze 30 km uzaklıkta çok güzel bir sahil köyüdür. Çevresinden ormanlar ile izole olmuş bu şahane köyde denizin mavisine ormanın yeşiline derken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. İnce kumdan oluşan uzun sahilleri ve plajları ile Yeniköy; Karacabey gezilecek yerler arasında günübirlik geziler ve doğa gezileri için uygun bir rotadır.

Karacabey Gezilecek Yerler Yeniköy sahili
Karacabey Yeniköy Sahili

BAYRAMDERE (MALKARA) KARACABEY

Karacabey gezilecek yerler tavsiyelerimiz Bayramdere ile devam ediyor. Malkara’da Karacabey Yeniköy yakınlarında ve denize sıfır konumda yer alan çok güzel bir mesire alanıdır. Ormanlar ile kaplı Bayramdere’de çok sayıda yazlıklar var. İsterseniz burada günübirlik tatil yapabilir yada bir yazlık kiralayıp yaz aylarını burada huzurla geçirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Malkara’da şenlikler yapılmakta ve Malkara akşamları eğlenceli bir yer haline gelmektedir.

Yazlık kiralama ya da konaklama demişken bölgede bulunan en iyi otelleri uygun fiyatlarla Cozycozy sitesinden bulabilirsiniz.

Bayramdere Malkara sahili Karacabey gezilecek yerler
Malkara Bayramdere Sahili Karacabey

Bayramdere Ayı Koruma Bölgesi

Karacabey Bayramdere yöresi dünyanın tek ayı rehabilitasyon alanını bünyesinde barındırıyor. Eskiler iyi hatırlar sokaklarda çingeneler tarafından oynatılan ayılar devletin yasaklaması üzerine toplanarak Bayramdere rehabilitasyon alanına getirilmiştir. Burada tabiata uyumlu yaşamaları için çalışmalar yapılıyor. Eğer vaktiniz var ise Karacabey gezilecek yerler listenizde yer verin.

Malkara plajı Karacabey gezilecek yerler
Karacabey Bayramdere Malkara Plajı


Karacabey’de Ne Yenir?

Karacabey’de ne yenir dendiğinde hem Bursa’nın ekilebilir alanları ve hayvancılık konusunda gelişmişliği sebebiyle akla ilk gelenler kırmızı et ürünleri olur. Bizce Karacabey’de yeme içme konusunda tercihinizi et, kavurma ve köfteden yana kullanın.

 • Tavacı Refik’te sac tavada et ve tandır yiyebilirsiniz, kapanışı kaymaklı Kemalpaşa tatlısı, süt helvası ya da kestane şurubunda kabak tatlısı ile yapmanızı öneririz. Tavacı Refik Karacabey’de en iyi et yemeklerini yiyebileceğiniz mekandır.
 • Berk Pide Salonunda sac tava yiyebilirsiniz. Pide eşliğinde tereyağı, yoğurt, soğan, acı salça sos, közde kırmızı biber ve turşu ile girizgah yaparsınız. Soğan, biber ve domates ile kavrulan yörenin iyi etleri ile pişirilmiş tava şüphesiz yediklerinizin en iyilerinden olacak. Yine burada da kapanışı mutlaka kaymaklı Kemalpaşa tatlısı ile yapmalısınız.
Karacabey'de ne yenir
Karacabey’de Ne Yenir?
 • Atatürk Kültür Parkı’nda yer alan Coşkun Izgara’da köfte, pirzola, sac tava ve Kemal paşa tatlısı yiyebilir veya kahvaltı yapabilirsiniz.
 • 1970 yılından beri höşmerimi yaşatan Karacabey Konak Pastanesi’nde höşmerim yiyebilirsiniz.
 • Meydan Lokantası’nda köfte yiyebilirsiniz.
 • Atatürk Kültür Parkı’nda yer alan Burfaş’a ait Karacabey Sosyal Tesisleri’nde sabah kahvaltısı yapabilir, balık çeşitleri ve et ızgara çeşitleri deneyebilirsiniz.

Karacabey'de nerede ne yenir

 • Karacabey Bursa merkeze 66 km uzaklıkta olsada Bursa‘ya kadar gelmişken İskender veya pideli köfte yemekte iyi bir seçim olabilir. İskender ve Pideli Köfte’de nihayetinde Karacabey’de ne yenir sorusunun cevabı olarak kentin birçok noktasında karşınıza çıkacaktır.
 • Yine Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Cantık ve Tahinli Pide ile Karacabey‘de karşılaşırsanız fırsatınız varken bu lezzetleri de denemeyi ihmal etmeyin!
 • Bursa Mutfağı ve Bursa Yemekleri ile ilgili çok daha geniş bir kaynak arayanlar için harika bir yazı hazırladık. Okumak için linke tıklayabilirsiniz.
 • Bursa lezzet duraklarını listeden siz seçmek isterseniz Bursa Restoranları kategorimize mutlaka göz atın!
Karacabey Coşkun ızgara
Karacabey’de Nerede Ne Yenir?

Karacabey’den Ne Alabilirsiniz?

 • Meşhur Karacabey soğanı alabilirsiniz.
 • Halk arasında Mağlıç, Mahlıç veya Kelle peyniri olarak telaffuz edilen Mihaliç Peyniri alabilirsiniz.
 • Yine Mağlıç loru da enfes bir lezzettir, uzun yola pek dayanmadığı için Bursa dışında bu lezzete ulaşmanız pek mümkün değil. Mutlaka Mağlıç peynirini de vakumlu paketler halinde almanızı tavsiye ederiz.

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Gezi Rotaları

Son olarak Karacabey’den Bursa’ya geçecekler için Bursa Merkezde Gezilecek Yerler yazısı hazırladık, linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bursa merkeze yakın tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken ilçeler NilüferMudanya, Gemlik, İnegöl, Orhangazi ve İznik yazılarımızı okumak için yine bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Karacabey gezilecek yerler
Karacabey Gezilecek Yerler – Karacabey Longozu

Bu detaylı yazımız ile birlikte sizlere Karacabey gezilecek yerler ve Karacabey’de ne yenir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık.

Yolunuz bir gün Karacabey’e düşerse bizi hatırlayın ve uğradığınız mekanlara bizden selam götürün.

Sevgiyle kalın.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here