Ana sayfa Bursa Orhangazi Gezilecek Yerler: Orhangazi’de Ne Yenir?

Orhangazi Gezilecek Yerler: Orhangazi’de Ne Yenir?

7398
0

İçerik

Orhangazi gezilecek yerler yazımızda İznik Gölü, Çamlık, Nadır gibi doğa rotaları var. Gedelek Köyü, Gölyaka Köyü, Gürle Köyü, Gürle Kayası, Keramet Köyü, Sölöz ve Yeni Sölöz Beldeleri hakkında da öneriler içeriyor. Orhangazi gezilecek yerler kapak fotoğrafı Güven Orman tarafından İznik Gölü Çamlık mevkisinde çekilmiştir.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!

Gurmex Apple Store'da, ÜCRETSİZ indirin!Gurmex Google Play'de, ÜCRETSİZ indirin!

ORHANGAZİ GEZİ REHBERİ

Orhangazi gezilecek yerler bakımından İstanbul‘a yakınlığıyla cezbediyor. Orhangazi Bursa‘nın karayolu ile İstanbul’a en yakın ilçesidir. Yalova ile komşu olan Orhangazi’ye ulaşım Osmangazi Köprüsünün açılması ile birlikte çok daha kolay hale geldi.

İznik Gölü’ne kıyısı olan Orhangazi’de yapılabilecek şeyleri duyduğunuzda siz bile şaşıracaksınız. Bursa İzmir otoyolu üzerinde olduğundan sadece içinden geçtiğiniz Orhangazi’ye bir kerede olsa şans verin. Orhangazi gezilecek yerler açısından günübirlik cezbediyor. Özellikle gurme geziler için bizim favori rotalarımızdan biridir.

Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazi'de ne yapılır
İznik Gölü – Fotoğraf: Güven Orman

Orhangazi Nerede?

Orhangazi, Bursa‘nın İznik Gölü’ne kıyısı olan 2 ilçesinden biridir. Göle ismini İznik vermiş olsa da İznik Gölü’nün büyük bölümü Orhangazi sınırları içindedir. Bursa-Orhangazi arası 48 km ve ortalama 50 dakikadır. İstanbul-Orhangazi arası 120 km ve yaklaşık 2 saattir. Yalova-Orhangazi arası ise 21 km yaklaşık 17 dakika sürer. Osmangazi Köprüsünün ve yeni otobanın açılmasıyla bu süreler daha da azaldı. Kolay ulaşım nedeniyle Orhangazi gezilecek yerler için bir plan yapmanızı mutlaka öneririz.

Orhangazi’nin konumu için tıklayın.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazi gezi notları
İznik Gölü Gün batımı – Fotoğraf: Güven Orman

Orhangazi’ye Nasıl Gidebiliriz?

Orhangazi’ye nasıl gidilir diyenler kendi araçları ile Osmangazi Köprüsünden geçerek yeni otoban üzerinden kolayca ulaşabilir. İlk Orhangazi çıkışından çıkarak 15 dakika gibi bir sürede varırsınız. Köprüye ve otobana para vermek istemiyenler Eskihisar-Topçular’dan arabalı feribota binerek Yalova’ya geçebilirler. Yalova merkeze gider gibi devam ederek Orhangazi’ye ulaşabilirsiniz. Yaya olarak gidecekler ise Yenikapı veya Pendik‘ten deniz otobüsü ile Yalova‘ya oradan da yine 17 dakikalık bir yolculuk sonunda Orhangazi’ye ulaşabilirler.

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!

Gurmex Apple Store'da, ÜCRETSİZ indirin!Gurmex Google Play'de, ÜCRETSİZ indirin!

Orhangazi Gezilecek Yerler

 • Orhangazi Çamlık mevkinde ailenizle veya arkadaşlarınızla piknik yaparak İznik Gölünün ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Keramet Köyünde bulunan çeşitli hastalıklara (özellikle sedef) şifalı geldiği belirtilen Orhangazi Ilıca‘da yüzebilirsiniz. Keramet Ilıca Orhangazi gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalı. Ilıca’ya giriş ücreti 5 TL olmakla birlikte sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.
Orhangazi Gezilecek Yerler, keramet ılıca
Orhangazi Keramet Köyü Ilıca
 • Tarihi camileri, hamamı, kalesi, kilisesi ve antik kent kalıntıları ile Gürle Köyünü gezebilirsiniz.
 • Orhangazi Örnekköy‘de bulunan ve kazı çalışmaları halen devam eden tarih öncesi yerleşim yeri Ilıpınar Höyüğünü ziyaret edebilirsiniz.
 • Adrenalin ve Macerayı seviyor ve motorsikletim de var diyorsanız yaz kış demeden Kurban dağında enduro maceralarına ve keşfe çıkabilirsiniz.
 • Orhangazi gezilecek yerler arasında Katırlı Dağları üzerinde yer alan ve İstanbul’un bile görülebildiği Gürle kayasından yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
 • Gürle kayasına çıkarak eşsiz Yalova, Orhangazi ve Gemlik manzarasının yanında paraşütle atlayanları seyredebilirsiniz.

  Orhangazi Gezilecek Yerler, gürle kayası bayraktepe
  Gürle Kayası Bayraktepe

Orhangazi Köylerini Keşfedin!

 • Orhangazi gezilecek yerler arasında köyleri atlamak olmaz. Gedelek Köyü Pınarbaşı mesire alanında, Mahmudiye Köyünde yer alan piknik alanında veya Orhangazi merkezde yer alan Nadır piknik alanında arkadaşlarınızla birlikte mangal partileri düzenleyebilir ve çınar ağaçlarının altında dinlenerek bir haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.
 • Geçmişi Osmanlı paşası Ece Bey’e dayanan Heceler Köyünde bilimsel olarak kanıtlanmamakla birlikte halk tarafından böbrek taşı döktüğüne inanılan suyundan içebilirsiniz. Bu suya köy halkı ve dışarıdan çok büyük ilgi var.
 • Gölyaka Köyünün göl manzaralı kahvehanesinde meşe ağaçları altında dinlenebilir, kuş cıvıltıları eşliğinde enfes çayından içebilirsiniz.

  Orhangazi Gezilecek Yerler,Gölyaka köyü
  Gölyaka Köyü Orhangazi ilçesinin en güzel köyüdür.
 • Tarihi Osmanlı evlerinin çok olduğu Sölöz ve Yeni Sölöz beldelerini gezebilir yıllara meydan okuyan çok katlı tarihi kerpiç evleri görebilirsiniz.
 • Karsak Köyü’nde yer alan Karsak Deresi üzerindeki tarihi köprüyü ve eski kerpiç evleri görebilirsiniz.
 • Muhteşem doğası, gün batımı ve gün doğumu ile büyüleyici bir İznik Gölü gezisine çıkabilirsiniz. İznik Gezilecek Yerler yazımızda İznik Gölü ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz için Orhangazi gezilecek yerler yazımızda tekrar bahsetmedik.
 • Orhangazi’nin her biri tarih dolu 25 köyü var. Hepsi ile ilgili ayrıntılı bilgi verip sizi boğmak istemedik. Fakat merak edenler linke tıklayarak Orhangazi Köyleri hakkında detaylı bilgi alabilirler.
Orhangazi Gezilecek Yerler, iznik gölü
Muhteşem doğası ile İznik Gölü – Fotoğraf: Güven Orman


Orhangazi’de Ne Yenir?

 • Orhangazi Bursa’nın en iyi gurme rotalarından biridir. Orhangazi’de ne yenir diyenlere İznik Gölü etrafına sıralanmış salaş ve temiz mekanlardan birinde et veya göl mahsullerinin tadına bakmalarını ısrarla öneririz. Özel tavsiyemiz yayın şiş, kerevit güveç veya kerevit sote yiyiniz. Göl mahsulleri üzerine önerebileceğimiz en iyi yer Rahmi Baba Restaurant olur. Alternatif olarak Gölyaka Köyünde bulunan Ömer’in Yeri söylenebilir. Restoranlar alkollü olup Orhangazi’de rakı balık yapılacak en ideal yerlerdir. İznik Gölü zaten Orhangazi gezilecek yerler arasında en keyif verici rota olduğundan göl kıyısında yer alan restoranları denemeden geçmek büyük kayıp olacaktır.
Orhangazi Gezilecek Yerler,Orhangazide ne yenir, rahmi baba
Orhangazi Rahmi Baba Restaurant Yayın Şiş
Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazi'de kerevit güveç nerede yenir,rahmi baba restaurant
Rahmi Baba Restaurant Kerevit Güveç
 • Orhangazi merkez de yer alan tarihi köftecilerden birinde köfte yiyebilirsiniz. Orhangazi’de ne yenir sorusunun ikinci cevabı kesinlikle köftedir. Önerebileceğimiz mekanlar ise Gazanfer Köftecisi, Köfteci Sadık ve Sezgin Izgara.
Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide köfte nerede yenir, Köfteci Gazanfer
Köfteci Gazanfer Orhangazi
 • Sac kavurması, mercimek çorbası, köfte ve mantısı ile muhteşem bir yol üstü lezzet durağı olan Orhan’ın Yeri’ne gidebilirsiniz. Orhangazi Orhan’ın Yeri ‘ne bir Duvalı Tatlı yiyeyim diye girersiniz üstüne paket yaptırıp evinize de götürmek zorunda kalırsınız.
Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yemek nerede yenir,Orhan'ın yeri
Orhan’ın Yeri Orhangazi Sac Kavurma
Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazide tatlı nerede yenir, orhanın yeri
Orhangazi Orhan’ın Yeri Duvalı Tatlı
 • Antrikot, Külbastı ve Sucuk gibi et ürünleri için Sezgin Izgara’yı tercih edebilirsiniz.
Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide külbastı sucuk et ızgara nerede yenir, sezgin ızgara orhangazi
Sezgin Izgara Orhangazi

Aperitif ile öğünü geçiştirmek isteyenler için ise Cumhuriyet Alanında hizmet veren Bartum Tost’a uğramalarını öneriyoruz. Özellikle turşulu Bartum ve Tapas Tost denenmeli!

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!

Gurmex Apple Store'da, ÜCRETSİZ indirin!Gurmex Google Play'de, ÜCRETSİZ indirin!

Orhangazi Köylerindeki Yeme İçme Mekanlarını Keşfedin!

 • Orhangazi gezilecek yerler adım adım keşfedilirken uğradığınız noktalarda yemek molası vermeyi atlamamalısınız. Gedelek Köyü’nde alabalık yiyebilirsiniz. Mekan Tavsiyemiz Pınar Alabalık olur.
 • Yeni Sölöz’de mutlaka ciğer sarma ve köfte yeyin. Kasap Yılmaz en iyi adrestir.
 • Meşhur Gürle Köyü Kasaplarında köfte ve et yiyebilirsiniz. Gürle Köyü altında yer alan Kasap Muammer kesinlikle gitmeniz külbastı, köfte ve sucuk yemeniz gereken bir mekandır. Alternatif olarak Şahin’in Yeri veya Gürle Köyü içinde yer alan Bayraktepe Et Mangal’ı tercih edebilirsiniz. Bu mekanların tamamı alkolsüzdür.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yemek nerede yenir, kasap muammer'in yeri gürle

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazi yeme içme mekanları

Kasap Muammer’in Yeri Gürle Köyü Orhangazi

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide nerede ne yenirŞahin’in Yeri Gürle Köyü Orhangazi

 • Gölyaka Köyünde yer alan kasaplarda et mangal ziyafeti çekebilirsiniz. Gölyaka Köyünde Gölyaka Et Mangal veya Ömer’in Yeri tercih edilebilir.
 • İznik Gölü’ne nazır bir şeyler içelim birazda kafa dinleyelim diyenler için İskele Pub önerilir. Burası Orhangazi gece hayatı için önerebileceğimiz, aynı zamanda Orhangazililerin hafta sonları eğlendiği ve çeşitli konserlerin yapıldığı şık bir mekandır. Unutmadan kahvaltısı da şahanedir.
Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide kahvaltı nerede yapılır, iskele pub
İskele Pub Orhangazi

Orhangazi’de Yöresel Bursa Lezzetlerini Deneyin!

 • Orhangazi Bursa merkeze 48 km. uzaklıkta olsada Bursa‘ya kadar gelmişken iskender veya pideli köfte mutlaka alternatifleriniz arasında olsun. Orhangazi gezilecek yerler serüveniniz bittiyse İskender ve Pideli Köfte ile zaten Orhangazi’de ne yenir sorusunun cevabı olarak ilçenin birçok noktasında karşılaşırsınız.
 • Yine Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Cantık ve Tahanlı Pide ile Orhangazi‘de karşılaşabilirsiniz fırsatınız varken bu tatları da denemeyi ihmal etmeyin!
 • Bursa Mutfağı ve Bursa Yemekleri ile ilgili çok daha geniş bir kaynak arayanlar için harika bir yazı hazırladık. Okumak için linke tıklayabilirsiniz.
 • Bursa lezzet duraklarını listeden siz seçmek isterseniz Bursa Restoranları kategorimize mutlaka göz atın!
Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide ne içilir
İskele Pub Orhangazi manzara

Orhangazi’de Ne Alınır?

 • Orhangazi zeytini ve zeytinyağı,
 • Orhan’ın Yeri’nden Duvalı tatlı,
 • Meşhur Gürle Kasaplarından et, köfte ve sucuk,
 • Turşuları ile dünyaca ünlü olan Gedelek Köyünden turşu alabilirsiniz.

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Gezi Rotaları

Son olarak Orhangazi’den Bursa’ya geçecekler için hazırda Bursa Merkezde Gezilecek Yerler yazımız var. Bu nefis özet yazıyı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bursa merkeze yakın tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken diğer ilçeler Gemlik, NilüferMudanyaİnegöl, Karacabey ve İznik yazılarımızı okumak isterseniz yine linklere tıklayabilirsiniz.

Orhangazi gezilecek yerler ve Orhangazi’de ne yenir sorularınıza bir nebzede olsa cevap vermeye çalıştık, umarım faydası dokunur.

Uğrarsanız bizi hatırlayın, Sevgiyle kalın.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yayın şiş nerede yenir
Orhangazi Rahmi Baba Restaurant Yayın Şiş
Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here