Orhangazi Gezilecek Yerler: Orhangazi’de Ne Yenir?

Orhangazi Gezilecek Yerler: Orhangazi’de Ne Yenir?

Orhangazi Gezilecek Yerler Fotoğraf: GÜVEN ORMAN – İZNİK GÖLÜ ÇAMLIK

Orhangazi Gezilecek Yerler (İznik Gölü, Çamlık, Nadır, Gedelek Köyü, Gölyaka Köyü, Gürle Köyü, Gürle Kayası, Keramet Köyü, Sölöz ve Yeni Sölöz Beldeleri)

ORHANGAZİ GEZİ REHBERİ

Orhangazi gezilecek yerler bakımından İstanbul‘a yakınlığıyla cezbediyor. Orhangazi Bursa‘nın karayolu ile İstanbul’a en yakın ilçesidir. Yalova ile komşu olan Orhangazi’ye ulaşım Osmangazi Köprüsünün açılması ile birlikte çok daha kolay hale geldi. İznik Gölü’ne kıyısı olan Orhangazi’de yapılabilecek şeyleri duyduğunuzda siz bile şaşıracaksınız. Genel olarak Bursa İzmir otoyolu üzerinde kalması sebebiyle sadece içinden geçtiğiniz Orhangazi’ye bir kerede olsa direksiyonu kırıp şans vermenizi öneririz. Özellikle Gurme gezileri için Orhangazi bizim favori rotalarımızdandır.

Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazi'de ne yapılırOrhangazi Gezilecek Yerler İznik Gölü – Fotoğraf: Güven Orman

Orhangazi Nerede? Orhangazi’ye Nasıl Gidilir?

Orhangazi, Bursa‘nın İznik Gölü’ne kıyısı olan 2 ilçesinden biridir. Hatta göle ismini her ne kadar İznik vermiş olsa da İznik Gölü’nün büyük bir bölümü Orhangazi sınırları içinde kalıyor. Bursa Orhangazi arası 48 km. ve ortalama 50 dakika, İstanbul Orhangazi arası 120 km. ve yaklaşık 2 saat, Yalova Orhangazi arası ise 21 km. yaklaşık 17 dakika mesafede bulunuyor. Osmangazi Köprüsünün ve yeni otobanın açılmasından sonra elbette bu süreler daha da azaldı.

Orhangazi’nin konumu için tıklayın.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazi gezi notlarıİznik Gölü Gün batımı – Fotoğraf: Güven Orman

Orhangazi’ye Nasıl Gidilir diyenler Osmangazi Köprüsünden geçerek yeni otoban üzerinden devam edebilir ve ilk Orhangazi çıkışından çıkarak 15 dakika gibi bir sürede ulaşabilirler. Yenikapı veya Pendik‘ten deniz otobüsü ile Yalova‘ya oradan da yine 17 dakikalık bir yolculuk sonunda Orhangazi’ye ulaşabiliyorsunuz.

Orhangazi Gezilecek Yerler: Orhangazi’de Ne Yapılır? 

 • Orhangazi Çamlık mevkinde ailenizle veya arkadaşlarınızla piknik yaparak İznik Gölünün ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Keramet Köyünde bulunan çeşitli hastalıklara (özellikle sedef) şifalı geldiği belirtilen Orhangazi Ilıca‘da yüzebilirsiniz. Keramet Ilıca giriş ücreti 5 TL olmakla birlikte sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz.

Orhangazi Gezilecek Yerler, keramet ılıcaOrhangazi Gezilecek Yerler – Keramet Köyü Ilıca

 • Tarihi camileri, hamamı, kalesi, kilisesi ve antik kent kalıntıları ile Gürle Köyünü gezebilirsiniz.
 • Orhangazi Örnekköy‘de bulunan ve kazı çalışmaları halen devam eden tarih öncesi yerleşim yeri Ilıpınar Höyüğünü ziyaret edebilirsiniz.
 • Adrenalin ve Macerayı seviyor ve motorsikletim de var diyorsanız yaz kış demeden Kurban dağında enduro maceralarına ve keşfe çıkabilirsiniz.
 • Katırlı Dağları üzerinde yer alan ve İstanbul’un bile görülebildiği Gürle kayasından yamaç paraşütü yapabilir ya da Gürle kayasına çıkarak eşsiz Yalova, Orhangazi ve Gemlik manzarasının yanında paraşütle atlayanları seyredebilirsiniz.

  Orhangazi Gezilecek Yerler, gürle kayası bayraktepeOrhangazi Gürle Kayası Bayraktepe

Orhangazi Köyleri Gezilecek Yerleri Keşfedin!

 • Gedelek Köyü Pınarbaşı mesire alanında, Mahmudiye Köyünde yer alan piknik alanında veya Orhangazi merkezde yer alan Nadır piknik alanında arkadaşlarınızla birlikte mangal partileri düzenleyebilir ve çınar ağaçlarının altında dinlenerek bir haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.
 • Geçmişi Osmanlı paşası Ece Bey’e dayanan Heceler Köyünde bilimsel olarak kanıtlanmamakla birlikte halk tarafından böbrek taşı döktüğüne inanılan suyundan içebilirsiniz. Bu suya köy halkı ve dışarıdan çok büyük ilgi var.
 • Gölyaka Köyünün göl manzaralı kahvehanesinde meşe ağaçları altında dinlenebilir, kuş cıvıltıları eşliğinde enfes çayından içebilirsiniz.

  Orhangazi Gezilecek Yerler,Gölyaka köyüOrhangazi Gezilecek Yerler – Gölyaka Köyü Orhangazi ilçesinin en güzel köyüdür.

 • Tarihi Osmanlı evlerinin çok olduğu Sölöz ve Yeni Sölöz beldelerini gezebilir yıllara meydan okuyan çok katlı tarihi kerpiç evleri görebilirsiniz.
 • Karsak Köyü’nde yer alan Karsak Deresi üzerindeki tarihi köprüyü ve eski kerpiç evleri görebilirsiniz.
 • Muhteşem doğası, gün batımı ve gün doğumu ile büyüleyici bir İznik Gölü gezisine çıkabilirsiniz. İznik Gezilecek Yerler yazımızda İznik Gölü ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz için Orhangazi gezilecek yerler yazımızda tekrar bahsetmedik.
 • Orhangazi’nin her biri tarih dolu 25 köyü var. Hepsi ile ilgili ayrıntılı bilgi verip sizi boğmak istemedik. Fakat merak edenler linke tıklayarak Orhangazi Köyleri hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Orhangazi Gezilecek Yerler, iznik gölüMuhteşem doğası ile İznik Gölü – Orhangazi Gezilecek Yerler – Fotoğraf: Güven Orman

Orhangazi’de Ne Yenir?

 • Orhangazi Bursa’nın en iyi gurme rotalarından biridir. Orhangazi’de ne yenir diyenlere İznik Gölü etrafına sıralanmış salaş ve kaliteli mekanlardan birinde et veya göl mahsullerinin tadına bakmalarını ısrarla öneririz. Özel tavsiyemiz yayın şiş, kerevit güveç veya kerevit sote yiyiniz. Göl mahsulleri üzerine önerebileceğimiz en iyi yer Rahmi Baba Restaurant olur. Alternatif olarak Gölyaka Köyünde bulunan Ömer’in Yeri söylenebilir. Restoranlar alkollü olup Orhangazi’de rakı balık yapılacak en ideal yerlerdir.

Orhangazi Gezilecek Yerler,Orhangazide ne yenir, rahmi babaOrhangazi’de Ne Yenir? – Rahmi Baba Restaurant Yayın Şiş

Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazi'de kerevit güveç nerede yenir,rahmi baba restaurantOrhangazi’de Kerevit Nerede Yenir? – Rahmi Baba Restaurant Kerevit Güveç

 • Orhangazi merkez de yer alan tarihi köftecilerden birinde köfte yiyebilirsiniz. Orhangazi’de ne yenir sorusunun ikinci cevabı kesinlikle köftedir. Önerebileceğimiz mekanlar ise Gazanfer Köftecisi, Köfteci Sadık ve Sezgin Izgara.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide köfte nerede yenir, Köfteci GazanferOrhangazi’de Nerede Ne Yenir? – Köfteci Gazanfer

 • Sac kavurması, mercimek çorbası, köfte ve mantısı ile muhteşem bir yol üstü lezzet durağı olan Orhan’ın Yeri’ne gidebilirsiniz. Orhangazi Orhan’ın Yeri’ne bir Duvalı Tatlı yiyeyim diye girersiniz üstüne paket yaptırıp evinize de götürmek zorunda kalırsınız.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yemek nerede yenir,Orhan'ın yeriOrhangazi’de Yemek Nerede Yenir? – Orhan’ın Yeri Orhangazi Sac Kavurma

Orhangazi Gezilecek Yerler,orhangazide tatlı nerede yenir, orhanın yeriOrhangazi’de Tatlı Nerede Yenir? – Orhangazi Orhan’ın Yeri Duvalı Tatlı

 • Antrikot, Külbastı ve Sucuk gibi et ürünleri için Sezgin Izgara’yı tercih edebilirsiniz.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide külbastı sucuk et ızgara nerede yenir, sezgin ızgara orhangaziOrhangazi’de külbastı sucuk pirzola antrikot nerede yenir? – Sezgin Izgara Orhangazi

Orhangazi Köylerindeki Yeme İçme Mekanlarını Keşfedin!

 • Gedelek Köyü’nde alabalık yiyebilirsiniz. Mekan Tavsiyemiz Pınar Alabalık olur.
 • Meşhur Gürle Köyü Kasaplarında köfte ve et yiyebilirsiniz. Gürle Köyü altında yer alan Kasap Muammer kesinlikle gitmeniz külbastı, köfte ve sucuk yemeniz gereken bir mekandır. Alternatif olarak Şahin’in Yeri veya Gürle Köyü içinde yer alan Bayraktepe Et Mangal’ı tercih edebilirsiniz. Bu mekanların tamamı alkolsüzdür.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yemek nerede yenir, kasap muammer'in yeri gürle

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazi yeme içme mekanlarıOrhangazi’de yeme içme mekanları – Kasap Muammer’in Yeri Gürle Köyü

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide nerede ne yenirOrhangazi’de Nerede Ne Yenir? – Şahin’in Yeri Gürle Köyü

 • Gölyaka Köyünde yer alan kasaplarda et mangal ziyafeti çekebilirsiniz. Gölyaka Köyünde Ihlamur Et Mangal veya Ömer’in Yeri tercih edilebilir.
 • İznik Gölü’ne nazır bir şeyler içelim birazda kafa dinleyelim diyenler için Orhangazi’de Ne İçilir sorusuna istinaden İskele Pub önerilir. Burası Orhangazi gece hayatı için önerebileceğimiz, aynı zamanda Orhangazililerin hafta sonları eğlendiği ve çeşitli konserlerin yapıldığı şık bir mekandır. Unutmadan kahvaltısı da şahanedir.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide kahvaltı nerede yapılır, iskele pubOrhangazi’de Kahvaltı Nerede Yapılır? – İskele Pub Orhangazi

Orhangazi’de Yöresel Bursa Lezzetlerini Deneyin!

 • Orhangazi Bursa merkeze 48 km. uzaklıkta olsada Bursa‘ya kadar gelmişken iskender veya pideli köfte mutlaka alternatifleriniz arasında olsun. İskender ve Pideli Köfte ile zaten Orhangazi’de ne yenir sorusunun cevabı olarak ilçenin bir çok noktasında karşılaşırsınız.
 • Yine Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Cantık ve Tahanlı Pide ile Orhangazi‘de karşılaşabilirsiniz fırsatınız varken bu tatları da denemeyi ihmal etmeyin!
 • Bursa Mutfağı ve Bursa Yemekleri ile ilgili çok daha geniş bir kaynak arayanlar için harika bir yazı hazırladık. Okumak için linke tıklayabilirsiniz.
 • Bursa Restoranlarını listeden siz seçmek isterseniz Bursa Lezzet Durakları kategorimize mutlaka göz atın!

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide ne içilirOrhangazi’de Ne İçilir? – iskele pub Orhangazi

Orhangazi’de Ne Alınır?

 • Orhangazi zeytini ve zeytinyağı,
 • Orhan’ın Yeri’nden Duvalı tatlı,
 • Meşhur Gürle Kasaplarından et, köfte ve sucuk,
 • Turşuları ile dünyaca ünlü olan Gedelek Köyünden turşu alabilirsiniz.

Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Bursa Gezilecek Yerler

Son olarak Orhangazi’den Bursa’ya geçecekler için hazırda Bursa Merkezde Gezilecek Yerler yazımız var. Bu nefis özet yazıyı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Bursa merkeze yakın tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile dikkat çeken diğer ilçeler NilüferMudanyaİnegöl, Karacabey ve İznik yazılarımızı okumak isterseniz yine linklere tıklayabilirsiniz.

Orhangazi gezilecek yerler ve Orhangazi’de Ne Yenir sorularınıza bir nebzede olsa cevap vermeye çalıştık, umarım faydası dokunur.

Uğrarsanız bizi hatırlayın, Sevgiyle kalın.

Orhangazi Gezilecek Yerler, orhangazide yayın şiş nerede yenirOrhangazi’de Yayın Şiş Nerede Yenir? – Rahmi Baba Restaurant

Etiketler: Orhangazi’de ne yenir, Orhangazi’de nerede yenir, Orhangazi’de yemek nerede yenir, Orhangazi yeme içme, Orhangazi yeme içme tavsiyeleri, Orhangazi lezzet durakları, Orhangazi gezilecek yerler hakkında, Orhangazi’de köfte nerede yenir, Orhangazi’de tatlı nerede yenir, Orhangazi’de yayın şiş nerede yenir.

Emrah AKIN

Gurmex.com kurucusu. Global bir catering şirketinde IT uzmanı. Bundan mütevellit gıda sektörü ile çok haşır neşir. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın