Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Orhan’ın Yeri Orhangazi

Orhan’ın Yeri Orhangazi

687
0

Orhangazi’ye Yolculuk

Orhan’ın Yeri yazısıyla hem sizlere hemde memleketim Orhangazi‘ye selam etmek istiyorum. Mum dibine ışık vermez diye gerçekten boşuna söylememişler. Bursa Orhangazili olmama ve birçok seyahatimde Orhangazi’den geçmeme rağmen İznik Gölü’ne kıyısı olan Bursa’nın bu şirin ilçesine bir türlü direksiyonu kıramıyordum. Bu kez geniş zamanım olmasını fırsat bilerek ilçeye girdim ve çocukluk anılarımın olduğu sokaklarda birkaç kez turladım.

Orhan'ın Yeri Duvalı tatlı Orhangazi Bursa
Orhangazi Orhan’ın Yeri

Ardından Orhangazi’de yerel gazeteci olan arkadaşım Serkan Özkul ile birlikte ilçeye değer katan meşhur lokantalardan biri olan Orhan’ın Yeri ‘ne gittik. Bugün hem memleket özlemini giderdiğim hemde yemek yemekten keyif aldığım lezzetli masalardan birindeyim.

 

Mantı Orhan'ın Yeri
Ev Yapımı Mantı

Ünü ilçe sınırlarını aşan meşhur Orhan’ın Yeri sac kavurması, mantısı, köftesi, yoğurdu, piyazı ve Duvalı tatlısı ile muhteşem bir yol üstü lezzet durağı…

Sac Kavurma Orhan'ın Yeri
Sac Kavurma

Duvalı Tatlı

Orhan’ın Yeri ‘ne asıl şöhretini kazandıran lezzet ise şüphesiz Duvalı Tatlı… Bu sütlü tatlı lezzet olarak muhallebi ve sütlaç gibi tatlıların çok ötesinde…

Duvalı Tatlı Nedir?

Duvalı Tatlı tarifi sır gibi saklanan inanılmaz derecede hafif bir sütlü tatlıdır. Tadı erimiş dondurma, Tavuk göğsü, Muhallebi, Keşkül ve Sütlaç gibi süt tatlılarını andırıyor. Fakat hiçbirine benzemediğini söylemek isterim. Tatlının kendine özel bir karakteri var. Denedikten sonra siz de bir sütlü tatlıya benzetme eğilimine gireceksiniz lakin ortak kanaatimizin damağımızda kalan lezzetin izi olacağını düşünüyorum.

Duvalı tatlı nedir
Duvalı Tatlı

Duvalı Tatlının Hikayesi

Duvalı Tatlı Bursa Orhangazi’de 1989 yılında küçük bir köfteci dükkanı açan Orhan Çiftçi’nin, dondurmadan esinlenip özel bir tatlı yapma arayışına girmesiyle ortaya çıkmış.

Eşiyle birlikte deneme yanılma yöntemiyle sütlü tatlı üzerine yoğunlaşan Orhan Çiftçi kendine has süt tatlısını üreterek servise başlamış. Günden güne popülaritesi artan tatlının tarifini sır gibi saklamışlar. Hatta 19 yıldır restoranda çalışan usta aşçı dahi hala tarifi bilmiyor.

Dualı tatlı hikayesi

İsmi Neden Dualı Tatlı?

Tatlının isim yolculuğunun da enteresan bir hikayesi var. 23 yıl önce Orhan’ın Yeri ‘ne çok sık gelen müşterilerden biri tatlı yapılırken mutfağa girmiş. “Abi seni şimdi yakaladım ve tatlının tarifi aldım!” demiş. Esprili bir kişiliğe sahip Orhan Abi ise hemen ocağın altını kapatıp kazanın karşısına geçip dua etmeye başlamış. Müşteri şaşkın bir şekilde “Abi ne yapıyorsun?” diye sorunca Orhan Abi “Tatlının duasını okuyorum.” cevabını vermiş. Müşteri tatlının gerçekten bir duası olduğuna inanmış ve gel zaman git zaman tatlının ismi Dualı Tatlı olarak kalmış. Tatlıya “Dua” şeklinde tescil alamadıkları için de araya “v” harfini ekleyip 2004 yılında “Duvalı Tatlı” olarak tescil ettirmişler.

Orhan'ın Yeri adres telefon
Orhan’ın Yeri Bursa

Duvalı Tatlı şuanda restoranın Orhan’ın Yeri isminden bile önde gidiyor. Tatlıya Bursa’dan ve şehir dışından yüksek bir talep var. Günde 1000 civarı tatlı üretiyorlar ve bu sayının yarısı kargo ile farklı farklı şehirlere gönderiliyor.

Sahipleri ve çalışanları aşırı kibar ve güler yüzlü insanlar. Artık ne zaman Bursa’dan İstanbul‘a veya İstanbul’dan Bursa’ya doğru seyahat ediyor olsam yeni otobanın Orhangazi çıkışından çıkıyorum. Orhan’ın Yeri ‘ne uğrayıp yemek yiyor ve paket yaptırıp yanımda hediye olarak eşe dosta Duvalı tatlı götürüyorum.

Bir gün sizde bizim gibi Orhangazi Orhan’ın Yeri’ne bir Duvalı tatlı yiyelim diye girer, üstüne paket yaptırıp evinize de götürmek zorunda kalabilirsiniz.

Orhan’ın Yeri Orhangazi Video

Eskiden geçerken göremeyeceğiniz kadar ufak bir yerdi. Yaptıkları son tadilat ile mekanı hem büyüttüler hemde çok şık bir lokanta haline getirdiler.

Duvalı tatlıyı her gören merak etmiş merak eden tadına bakmış ve böyle böyle ününe ün katmış. Lokantaya gelen mutlaka denemek istiyor, uzakta olup duyanlar ise adreslerine talep ediyor.

Siz siz olun Duvalı tatlıyı yemeden Orhan’ın Yeri ‘nden sakın ayrılmayın!

Uğrarsanız bizi hatırlayın ve mutlaka bizden selam götürün.

Diğer Bursa Restoranları ve Gurmex Plus mekanları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Orhan’ın Yeri Adres ve Telefon

Adres: Muradiye Mahallesi, Turist Yolu Altı No: 178 Orhangazi / Bursa
Telefon: 0 535 935 52 02

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleRuby İstanbul
Sonraki makaleSardina Balık Oran
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here