Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Tahinli Pide: Bursa’da Tahanlı Pide Nerede Yenir? Nasıl Yapılır?

Tahinli Pide: Bursa’da Tahanlı Pide Nerede Yenir? Nasıl Yapılır?

1376
Gurmex'i instagramda takip edin

Tahinli Pide: Bursa’da Tahanlı Pide Nerede Yenir? Nasıl Yapılır?

Tahinli Pide: Asırlık Bursa Lezzeti

Tahinli pide krizim tuttu beni bugünlerde. Size kaç zamandır tahmini 100 yıllık geçmişi olan bir Bursa efsanesinden bahsetmek istiyordum bugüne kısmetmiş.

Tahinli pide nerede yenirTahanlı Pide Nedir

Benim için Bursa kahvaltılarının en vazgeçilmez lezzetidir Tahanlı pide. Tahanlı pide diyorum çünkü biz Bursalılar öyle deriz. 🙂

Hamuru, yapısı ve şekli sebebiyle Bursa’nın diğer ünlü benzersiz lezzetlerinden biri olan Cantık’a benziyor. Kırım Tatarlarına özgü olduğu bilinen ve üzerinde kıyma bulunan Cantık’tan türetildiği tahmin edilen Tahanlı pideyi, Türkiye‘de sadece Bursa’da bulabilirsiniz. Cantık ile ilgili ayrı bir yazı yazdım linke tıklayıp okuyabilirsiniz.

Tahanlı pide Bursalılar için yaz-kış yenilen vazgeçilmez bir lezzettir. İlk kez nerede, hangi yılda yapıldığı bilinmiyor fakat Bursa’da bu efsaneyi en iyi yaşatan mekanlardan biri bence Yeşil mahallesi, Yeşil Caddede bulunan Somuncu Baba Fırını’dır.

Bursada tahanlı pide nerede yenir, Tahinli pide BursaTahanlı pide nerede yenir

Somuncu Baba Fırını gece saat 03:30’da bile sıcak poğaça, açma ve börek bulabileceğiniz Bursa’nın güzide fırınlarındandır.

Bursa'da en iyi tahanlı tahinli pide yerler mekanları

Bursa’da hemen hemen her pastane ve fırında Tahanlı pide bulabilirsiniz.

Bursa’ya sırf İskender kebap, İnegöl köfte, Kestane şekeri, Pideli köfte ve Kemalpaşa tatlısı gibi lezzetleri yemeye gelipte Tahanlı pideyi atlamak gerçekten çok büyük kayıp olur benden söylemesi. 🙂

Somuncu Baba’ya alternatif güzel Tahanlı pide yiyebileceğiniz diğer mekan önerilerim ise şöyle; Setbaşı’dan Namazgah’a doğru çıkarken yokuşun ortasında sol tarafta eski adı Kırmızı Gül yeni adı Kırmızı Fırın olan mekanda güzel Tahanlı Pide yapıyor. Lise yıllarımda tam Tophane parkının giriş kapısının karşısında köşede küçük bir dükkanları vardı. Her sabah okula gitmeden önce Tophane parkında mutlaka bol tahinli 2 tane gömerdim enfesss.

Birde Abdal fırını iyi yapardı Tahanlı pideyi son zamanlarda el değiştirdiği söyleniyor fakat lezzet ve kalitede değişme var mı bilmiyorum. Yakın zamanlarda denemedim. Diğer mekan tavsiyem ise Muradiye’de yer alan Tarihi İnanç Fırını burada yapılan Tahanlı Pide’de parmak yedirten cinsten.

Peki Bursa’ya özgü Tahanlı pide nasıl yapılır? 

Tahanlı pide, mayalı hamurun üzerine pekmezli tahin ve şeker dökülmesiyle hazırlanıyor.

en iyi tahinli pideciler bursa,Tahinli pideBursa Tahanlı pide nasıl yapılır

Hamuru için un, su veya süt, sıvı yağ, yaş maya, şeker, tuz kullanılıyor. Mayalanması için bir süre bekletilen hamur el büyüklüğünde açıldıktan sonra içine pekmez ve suyla hazırlanan tahin koyuluyor.

tahanlı pide yöresel Bursa lezzeti,tahinli pide

Kaşık ile hamurun üzerine tahin yayılıyor.

Tahinli pide,Tahanlı pide nasıl yapılır

Bu karışımın üzerine şeker ilave edildikten sonra tahin ile şeker güzelce birbirine yediriliyor.

Bursa tahinli pide

Fırına verilip yaklaşık 20 dakika pişmesi bekleniyor. Ve fırında böyle efsane bir lezzet olarak çıkıyor.

Bursa lezzetleri, tahanlı pideciler,Tahinli pide tarifi

Size son tavsiyem Tahinli pide yerken mutlaka sıcak tüketin.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Bursa Mutfağı hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin

2 YORUMLAR

  1. Çocukluğumun vazgeçilmez lezzeti. Yıllardır hasretim.😔 Ama inşallah bu sene gelip yiycem😍

    • Bursa tahinli pide yazımıza yaptığınız yorum için çok teşekkür ederiz. Umarız en kısa zamanda hasretiniz sona erer. Dönüşte bol bol paket yaptırıp derin dondurucuya atmayı sakın unutmayın.:) Sevgiler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here