Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Kebapçı İskender: Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

Kebapçı İskender: Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

509
Gurmex'i instagramda takip edin

Kebapçı İskender: Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

Kebapçı İskender dosyası nihayet açılıyor. Türkiye’nin dört bir yanından size lezzet duraklarımı bildirirken, zaman zaman memleketim Bursa‘nın güzide lezzetlerini de yazmaya çalışıyorum. Daha önce birlikte Tahanlı pide ve Pideli köfte dosyalarını ele almıştık. Bu kez dünyaca ünlü bir lezzet, İskender Kebap Nedir ve İskender Nerede Yenir konusuna bakacağız. Ve hemen hemen her yerde karşınıza çıkan bu şahane lezzeti ana vatanında doyasıya yiyeceğiz. Öncelikle İskender Nedir, İskender Kebabı kim ve nasıl buldu kısaca bir bakalım.

Kebapçı İskender,Bursa'nın en iyi iskenderi, iskendercisi,Bursa

Bursa İskender Kebap Nedir?

1867 yılında İskender Efendinin Bursa Kayhan’da küçük bir dükkanda başlattığı lezzet serüveninin ismidir. Eskiden kuzu ve koyun bütün olarak ve yere paralel biçimde odun kömürlü bir ocakta pişirilirmiş. Ancak İskender Efendi pişen etleri parça parça sattığından kuzu etinin farklı bölümlerinde bulunan kendine has lezzetlerin müşterilere eşit oranda dağılmadığı düşüncesi ile kuzu etini sinir ve kemiklerinden ayırmış. Ardından dikey bir çubuğa kat kat yerleştirdiği kuzu etlerini dik bir ocağın önünde odun kömürü ile döndüre döndüre pişirmiş. Sonuç itibari ile muhteşem bir yemek buluşu ile tarihe isminin kazınmasını sağlayacak ilk adımı atmış.

İskender kebap nedir? Bursa'da en iyi gerçek hakiki İskender kebapçı kimdir, Nerede yenir? Kebapçı İskender BursaBursa Kayıhan Camii’nin dibinde bulunan ilk İskender Kebap dükkanı, şimdi ise yok.

Bursa İskender Kebap Nasıl Yapılır?

Uludağ yaylalarında otlayan ve kekik ile beslenen koyun ile kuzu etlerinin birbiriyle karışmasıyla ortaya çıkar. Ardından meşe odununda yavaş yavaş pişen döner.. Tırnak pide, özel tereyağı, sos, yoğurt, domates ve yeşil biber ilavesi ile masanıza enfes bir lezzet olarak gelir.

Kebapçı İskender fiyatlar, fiyat listesi, iskender menü Bursa

Bursa’da En İyi İskender Kebap Nerede Yenir?

İskender Efendinin üç erkek çocuğu olan Nurettin, Süleyman ve Cevat İskenderoğlu Bursa’da doğan bu lezzet mirasını var güçleri ile çalışarak çocuklarına aktarmışlar.

Mevcutta Bursa’nın bir çok noktasında İskenderoğulları’nın mekanlarını görmeniz mümkün. Fakat amacımız en iyileri yazmak olduğundan o sebeple benim size önerebileceğim üç İskender Kebapçısı bulunuyor. Birincisi İskender Efendinin oğullarından rahmetli Cevat İskenderoğlu’nun mekanı Kebapçı İskender. Diğerleri ise boynuz kulağı geçmiş misali döner kebap ismiyle bu lezzetin hakkını fazlasıyla verenler. Zamanla onları da ayrı ayrı ele alacağım.

Bursa’da en iyi İskender kebap yapan, aynı zamanda İskender Efendinin çocuklarından Cevat İskenderoğlu’nun mekanına ufaktan bir girizgah yapalım.

Kebapçı İskender adres telefon iletişim Bursa, Gurme Blog Rehberi

Küçük Mavi Dükkan: Bursa’da İskender Nerede Yenir?

Kebapçı İskender aynı tarihi atmosferi ve otantikliği ile yıllardır özgünlüğünü kaybetmeden hizmet vermeye devam eden Cevat İskenderoğlu’nun ilk dükkanı. Bu manevi atmosfer ve büyü bozulmasın diye dükkan büyütülmemiş. Dolayısıyla 40 kişi kapasiteli mekanda rezervasyon kabul edilmiyor. Kapı önü ve bahçe gibi dışarıda oturmaya herhangi bir yeri de bulunmuyor. Boş masa için ziyaret gününüze bağlı olarak sıra bekleme süreniz değişiyor. Hafta içi 15-20 dk. olan süre hafta sonları 45 dk. ya kadar çıkabiliyor. Fakat bu küçük mavi dükkanda mistik bir hava ve tarih kokusu var. Tarihi dokuyu koruyan mekanlar hep hoşuma gitmiştir. O yüzden ben bu kapıda 1 saatte bekleyeceğimi bilsem usanmam!

Eğer gerçekten İskender Kebap yemek istiyorsanız bence sizde beklemelisiniz. 140 yıllık geçmişi ile enfes bir lezzet deneyimi yaşatan Kebapçı İskender zihinlere kazınan mavi küçük dükkanıyla Bursa’da en doğru adres.

Bursa'da İskenderciler, İskender kebapçılar, en iyi başarılı güzel harika iskender yapan mekanlar, Kebapçı İskender Bursa

İskender kebabı tarihi tarihçesi geçmişi, Kebapçı İskender Bursa gurme gezi blog

İskender Kebap Ne Zaman Nasıl Yenir?

Çalışma saatleri her ne kadar 12 – 18.30 olsada döner fabrikasyon olmadığından erken saatlerde de tükenebiliyor. Mümkün mertebe tavsiyem öğle saatlerinde küçük mavi dükkana gelmiş olun.

Kebapçı İskender’de döner; günlük tüketilecek şekilde hazırlanıyor ve meşe odunu ateşinde pişirilirken, Uludağ yaylalarında kekik ile beslenmiş kuzu etinin kokusunu buram buram alıyorsunuz.

Siparişi verdikten sonra kesim işlemi size özel yapılıyor. Diğer lezzet unsurlarından biride bence bu. Dönerinde bir kesilme usulü var. Döner kesilirken belirli bir kalınlığı yakalamak gerekir, o yüzden kesmeyi bilen ustaların farkı burada ortaya çıkıyor. Nizami şekilde kesilen döner kebap çatalla bölünebiliyor ancak çataldan düşmüyor.

Bursa'da döner kebap kebabı nerede yenir, Kebapçı İskender Cevat İskenderoğlu Bursa

25 dakika sırada 8-10 dakika arasında da masada bekledikten sonra İskender kebap huzurumuza geliyor. Pideler ve yoğurt güzel.. İskender Kebap servisi masanıza yapıldıktan sonra elinde tava ile bir garson erimiş tereyağı şovuna başlıyor. İsteğinize göre az veya bol dökülüyor. Kokusu harika..

Bursa'da nerede ne yenir,Döner iskender kebap, lezzet yemek mekanları durakları gurme blog, Kebapçı iskender Bursa

Bursa'da en iyi iskender kebap nerede yenir, Kebapçı iskender Cevat İskenderoğlu Bursa

İskender kebap nedir, iskender kebap nasıl yapılır, Bursa Kebapçı İskender

Ben yanında herhangi bir içecek tercihi yapmıyorum. Fakat siz kuru üzümden yapılan şıra veya farklı bir meşrubat alabilirsiniz.

İskender Kebaba ilk çatalı attıktan sonra kapıda uzayan sıra ve mekanın yoğunluğu hiç umurunuzda olmuyor. Hatta mekan küçük olduğundan tanımadığınız insanlarla aynı masada oturarak döner kebap yeme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Ama sonuç itibari ile mis kokulu bol tereyağı ile servis edilen İskender Kebap şahane. Hele ki üzerine konmuş 1 parça kuzu eti yok muydu lokum lokum. Hepsini afiyetle mideye indirdik.

Bursada iskender nerede yenir, döner kebap iskender kebabı Bursa

Bursa’da İskender Kebap Fiyatları 2018

Kebapçı İskender; küçük, otantik, sıcacık mekanı, hızlı servisi, ilgili garsonları ve enfes İskender Kebabı ile sizleri bekliyor.

İskender Fiyatlar; 1 porsiyon 27 TL, 1,5 porsiyon 37 TL, 1 çocuk porsiyon 16,5 TL ve Meşrubatlar 4 TL. Fiyatlar biraz yüksek gibi gözükse de yine de tarihi önemi ve İskender kebabının orijinal yeri olması açısından mutlaka denenmeli.

Mekanda rezervasyon yapılmıyor ve gruplara özel herhangi bir indirim uygulanmıyor. Yemek sonrası yan ara sokakta merdivenleri indiğinizde çay ve kahve ikramı mevcut. Otopark yok fakat küçük mavi dükkanın önünden Heykel yönünde ilerlerken ilk aradan sola girerseniz 100 mt. aşağıda sağda kalan katlı otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

Kebapçı iskender nerede nasıl gidilir Bursa

Kebapçı İskender; Türk mutfağında önemli bir yere sahip bir zamanların “İskender Efendinin Dönen Kebabı” olan şimdilerde ise ‘’Döner Kebap” ismiyle anılan İskender kebabı dünyaya en güzel şekilde tanıtmaya devam ediyor.

Uğrarsanız bizi  hatırlayın..


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Lezzet Durakları için linke tıklayın.

Kebapçı İskender – Cevat İskenderoğlu

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No: 60 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 2211076
Çalışma saatleri hafta içi 12:00 18:30, hafta sonu 12:00-20:00 arası

Gurmex'i instagramda takip edin

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten güzel bir lezzet, yıllardır hiç bozulmadan devam ediyor. Ankara İstanbul gibi mekanlar da hissedilen yoğun tereyağ kokusu hissedilmiyor. Bir porsiyon oldukça doyurucu, yalnız üzüm şiresi efsane ara ara lezzeti değişse de yinede tercih ettiğim İskenderin yanındaki tek içecek.

    • Bursa İskender kebabı için akla ilk gelen adreslerden biri burası. Bir porsiyon bize kalırsa pek doyurucu olmuyor ama şıra dediğiniz gibi efsane bir lezzet. Bu yazıda Bursa‘da İskender nerede yenir sorusunun sadece bir cevabını vermeye çalıştık. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Diğer restoranlar için Bursa’da ne yenir kategorimize göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here