Ana sayfa Bursa Ne Yenir İçilir Kebapçı İskender

Kebapçı İskender

4642
2

Kebapçı İskender Bursa yazısıyla nihayet İskender dosyasını açıyoruz. Türkiye‘nin dört bir yanından size lezzet duraklarımı bildirirken, zaman zaman Kebapçı İskender gibi memleketim Bursa’nın güzide lezzetlerini de yazmaya çalışıyorum.

Daha önce birlikte Cantık, Tahinli pide ve Pideli köfte dosyalarını ele almıştık. Bu kez dünyaca ünlü bir lezzet olan İskender Kebap hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazımı sonuna kadar okumanız halinde İskender kebap nedir ve Bursa’da İskender nerede yenir gibi daha birçok sorunun cevabını almış olacaksınız. Hemen hemen her yerde karşınıza çıkan bu şahane lezzeti ana vatanında yani Kebapçı İskender ‘de doyasıya yiyeceğiz. Öncelikle İskender nedir, İskender Kebabı kim ve nasıl buldu kısaca bir bakalım.

Kebapçı İskender Bursa
İskender Kebap Nedir?

İskender Kebap Nedir?

İskender Kebap, 1867 yılında İskender Efendinin Bursa Kayhan’da küçük bir dükkanda başlattığı döner, altındaki tırnak pide, üzerine dökülen tereyağı, domates sosu ve yanındaki yoğurt ile tamam olan Bursa’nın en meşhur yemeklerinden biridir.

Eskiden kuzu ve koyun bütün olarak ve yere paralel biçimde odun kömürlü bir ocakta pişirilirmiş. Ancak İskender Efendi pişen etleri parça parça sattığından kuzu etinin farklı bölümlerinde bulunan kendine has lezzetlerin müşterilere eşit oranda dağılmadığı düşüncesi ile kuzu etini sinir ve kemiklerinden ayırmış. Ardından dikey bir çubuğa kat kat yerleştirdiği kuzu etlerini dik bir ocağın önünde odun kömürü ile döndüre döndüre pişirmiş. Sonuç itibari ile muhteşem bir yemek buluşu ile tarihe isminin kazınmasını sağlayacak ilk adımı atmış.

İskender kebap nedir? Bursa da iskender nerede yenir
Bursa Kayıhan Camii’nin dibinde bulunan ilk İskender Kebap dükkanı, şimdi ise yok.

İskender Nasıl Yapılır?

Uludağ yaylalarında otlayan ve kekik ile beslenen koyun ile kuzu etlerinin birbiriyle karışmasıyla ortaya çıkar. Ardından meşe odununda yavaş yavaş pişen döner; tırnak pide, özel tereyağı, sos, yoğurt, domates ve yeşil biber ilavesi ile Kebapçı İskender ‘de masanıza enfes bir lezzet olarak gelir.

İskender nasıl yapılır Kebapçı İskender Bursa
İskender Nasıl Yapılır?

Bursa’da En İyi İskenderci

İskender Efendinin üç erkek çocuğu olan Nurettin, Süleyman ve Cevat İskenderoğlu (Kebapçı İskender) Bursa’da doğan bu lezzet mirasını var güçleri ile çalışarak çocuklarına aktarmışlar.

Mevcutta Bursa’nın birçok noktasında İskenderoğulları’nın mekanlarını görmeniz mümkün. Fakat amacımız en iyileri yazmak olduğundan Bursa’da iskender nerede yenir sorusuna cevaben benim size önerebileceğim dört İskender Kebapçısı bulunuyor. Birincisi İskender Efendinin oğullarından rahmetli Cevat İskenderoğlu’nun mekanı Kebapçı İskender. Diğerleri ise boynuz kulağı geçmiş misali döner kebap ismiyle bu lezzetin hakkını fazlasıyla verenler. Zamanla onları da ayrı ayrı ele alacağım.

Bursa’da en iyi İskender kebap yapan, aynı zamanda İskender Efendinin çocuklarından Cevat İskenderoğlu’nun mekanı Kebapçı İskender ‘e ufaktan bir girizgah yapalım.

Bursa'da en iyi Kebapçı İskender

Küçük Mavi Dükkan Kebapçı İskender

Meşhur küçük mavi dükkan yani Kebapçı İskender. Mekan aynı tarihi atmosferi ve otantikliği ile yıllardır özgünlüğünü kaybetmeden hizmet vermeye devam eden Cevat İskenderoğlu’nun ilk dükkanı.

Bu manevi atmosfer ve büyü bozulmasın diye Kebapçı İskender ‘in dükkanı büyütülmemiş. Dolayısıyla 40 kişi kapasiteli mekanda rezervasyon kabul edilmiyor. Kapı önü ve bahçe gibi dışarıda oturmaya herhangi bir yeri de bulunmuyor. Boş masa için ziyaret gününüze bağlı olarak sıra bekleme süreniz değişiyor. Hafta içi 15-20 dk. olan süre hafta sonları 45 dk. ya kadar çıkabiliyor. Fakat bu küçük mavi dükkanda mistik bir hava ve tarih kokusu var. Tarihi dokuyu koruyan mekanlar hep hoşuma gitmiştir. O yüzden ben bu kapıda 1 saatte bekleyeceğimi bilsem usanmam!

Küçük mavi dükkan Kebapçı İskender

Eğer gerçekten İskender Kebap yemek istiyorsanız bence sizde beklemelisiniz. 140 yıllık geçmişi ile enfes bir lezzet deneyimi yaşatan Kebapçı İskender zihinlere kazınan mavi küçük dükkanıyla Bursa’da en doğru adres.

Kebapçı İskender tarihçesi

İskender Kebap Nasıl Yenir?

Çalışma saatleri her ne kadar 12 – 18.30 olsa da döner fabrikasyon olmadığından erken saatlerde de tükenebiliyor. Mümkün mertebe tavsiyem öğle saatlerinde küçük mavi dükkana gelmiş olun.

Kebapçı İskender ‘de döner; günlük tüketilecek şekilde hazırlanıyor ve meşe odunu ateşinde pişirilirken, Uludağ yaylalarında kekik ile beslenmiş kuzu etinin kokusunu buram buram alıyorsunuz.

İskender nasıl yenir Kebapçı İskender Bursa

Kebapçı İskender ‘de siparişi verdikten sonra kesim işlemi size özel yapılıyor. Diğer lezzet unsurlarından biride bence bu. Dönerin de bir kesilme usulü var. Döner kesilirken belirli bir kalınlığı yakalamak gerekir, o yüzden kesmeyi bilen ustaların farkı burada ortaya çıkıyor. Nizami şekilde kesilen döner kebap çatalla bölünebiliyor ancak çataldan düşmüyor.

Bursa kebabı

Kebapçı İskender ‘de 25 dakika sırada 8-10 dakika arasında da masada bekledikten sonra İskender kebap huzurumuza geliyor. Pideler ve yoğurt güzel… İskender Kebap servisi masanıza yapıldıktan sonra elinde tava ile bir garson erimiş tereyağı şovuna başlıyor. İsteğinize göre az veya bol dökülüyor. Kokusu harika…

Bursa'da en iyi iskenderci

Ben yanında herhangi bir içecek tercihi yapmıyorum. Fakat siz kuru üzümden yapılan şıra veya farklı bir meşrubat alabilirsiniz.

Bursa Döner kebabı

Kebapçı İskender ‘de dönere ilk çatalı attıktan sonra kapıda uzayan sıra ve mekanın yoğunluğu hiç umurunuzda olmuyor. Hatta mekan küçük olduğundan tanımadığınız insanlarla aynı masada oturarak döner kebap yeme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Ama sonuç itibari ile mis kokulu bol tereyağı ile servis edilen İskender Kebap şahane. Hele ki üzerine konmuş 1 parça kuzu eti yok muydu lokum lokum. Hepsini afiyetle mideye indirdik.

Bursa İskender kebap

Kebapçı İskender Kebap Fiyatları 2020

Kebapçı İskender; küçük, otantik, sıcacık mekanı, hızlı servisi, ilgili garsonları ve enfes İskender Kebabı ile sizleri bekliyor.

Bursa Kebapçı İskender Fiyatları; 1 porsiyon 45 TL, 1,5 porsiyon 67,5 TL, Eti bol İskender 75 TL, 1 çocuk porsiyon 31 TL ve Meşrubatlar 9,5 TL. Fiyatlar biraz yüksek gibi gözükse de yine de tarihi önemi ve İskender kebabının orijinal yeri olması açısından mutlaka denenmeli.

Kebapçı İskender adres telefon

Kebapçı İskender ‘de rezervasyon yapılmıyor ve gruplara özel herhangi bir indirim uygulanmıyor. Yemek sonrası yan ara sokakta merdivenleri indiğinizde çay ve kahve ikramı mevcut. Otopark yok fakat küçük mavi dükkanın önünden Heykel yönünde ilerlerken ilk aradan sola girerseniz 100 mt. aşağıda sağda kalan katlı otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

Bursa da iskender nerede yenir konusuna açıklık getirmeye çalıştık. İskender kebap Türk mutfağında önemli bir yere sahip. Kebapçı İskender bir zamanların “İskender Efendinin Dönen Kebabı” olan şimdilerde ise ‘’Döner Kebap” ismiyle anılan İskender kebabı dünyaya en güzel şekilde tanıtmaya devam ediyor.

Uğrarsanız bizi  hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Bursa Restoranları için linke tıklayın.

Kebapçı İskender İletişim

Adres: Cevat İskenderoğlu, Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No: 60 Osmangazi / Bursa
Telefon: 0224 221 10 76
Çalışma saatleri: hafta içi 12:00 18:30, hafta sonu 12:00-20:00 arası

Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleHusinec Restaurant Prag
Sonraki makaleCiğerci Yusuf Çal
blank
Gurmex.com kurucusu. Uluslararası bir Catering şirketinde IT uzmanı. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

2 YORUMLAR

  1. Gerçekten güzel bir lezzet, yıllardır hiç bozulmadan devam ediyor. Ankara İstanbul gibi mekanlar da hissedilen yoğun tereyağ kokusu hissedilmiyor. Bir porsiyon oldukça doyurucu, yalnız üzüm şiresi efsane ara ara lezzeti değişse de yinede tercih ettiğim İskenderin yanındaki tek içecek.

    • Bursa İskender kebabı için akla ilk gelen adreslerden biri burası. Bir porsiyon bize kalırsa pek doyurucu olmuyor ama şıra dediğiniz gibi efsane bir lezzet. Bu yazıda Bursa‘da İskender nerede yenir sorusunun sadece bir cevabını vermeye çalıştık. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Diğer restoranlar için Bursa’da ne yenir kategorimize göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here