Cantık Nedir? Cantık Nasıl Yapılır? Bursa’da Cantık Nerede Yenir?

Cantık Nedir, Nasıl Yapılır? Bursa’da Cantık Nerede Yenir?

Cantık Nedir?

Cantık, 1800’lü yıllarda Kafkaslar’dan Bursa‘ya gelmiş, Kırım Tatarlarına özgü pideye benzeyen bir hamur işidir.

Hamur işleri konusunda son derece gelişmiş Tatar mutfağından en çok bildiğiniz lezzet hiç şüphesiz çibörek (çiğ börek). Fakat pideye benzeyen cantığa direkt olarak bir pide muamelesi yapılamayacağı gibi sulu kalma özelliğinden dolayı çibörek demekte doğru olmaz. Bence pide ve çibörek arası muhteşem bir lezzete sahip.

Türkiye‘de belki hiç adını duymadığınız bu enfes lezzet yer yer Kütahya’da görülse de asıl hak ettiği değeri Bursa’da bulmuştur. Bursalıların çok sevdiği bu hamur işi düğünlerde, sünnetlerde, mevlitlerde, kına gecelerinde, cenazelerde ve daha bir çok özel günde sofraları süsler.

bursa-cantik-pide-salonlari-cantikcilar-pidecioglu-kayhan-carsisi

Cantık Nasıl Yapılır?

Ortalama 18-20 cm çapında yuvarlak, üstü açık olarak ortasına bol kıyma, kuşbaşı, peynir veya kaşar konularak yapılır. Kenarları kalın olarak hazırlanan cantığın harç malzemesinin konulduğu orta kısımda yer alan hamuru ise incedir. Bir Bursalı olarak ben en çok kıymalı cantığı severim. Zaten orijinal tarifi kıyma ile yapılanıdır. Odunlu fırında ve kısık ateşte pişen cantıklar fırından çıktıktan sonra kalın kenarları ustası tarafından güzelce yağlanır. Ardından bıçakla 4 parça halinde kesilir. Çatal bıçağa gerek kalmadan, bu parçaları koparıp iki lokmada afiyetle yersiniz.

Yanında buz gibi ayran açarsanız ağzınızda başlayan ziyafet midenizde bayrama dönüşür. Kimi yerlerde kır pidesi tarzı ince, uzun, açık pide şeklinde de hazırlanır fakat asıl cantıklar yuvarlak olarak yapılır. Ağzınızın içini kaplayan o enfes yumuşacık lezzet resitali tarifsizdir. Ben bir oturuşta 3 cantığı rahat yerim. Bir parça, bir parça daha derken kendinizi kaybedebilirsiniz. Yavaş yavaş, sindire sindire çıkarın bu enfes lezzetin keyfini.. Her hamur işinde olduğu gibi mayalı hamurdan hazırlanan Cantığında fazlası zarar. 🙂

kardesler-pide-ve-cantik-salonu-bursa

Bursa Cantığı Nerede Yenir?

Bursa denilince akla ilk İskender kebap, pideli köfte ve kestane şekeri gibi lezzetler gelir. Daha doğrusu Bursa’ya gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin çoğu sadece bu lezzetlerin peşine düşer. Halbuki Bursa’da bu lezzetlerden daha fazla tüketilen bir lezzet var ki o da cantıktır.

Bursa’nın en çok sevilen ve bir o kadar da az bulunabilen lezzetidir. Genelde kendisini bilen, daha önce yiyen, namını duyan, ısrarla arayan veya krizi tutanlar en güzel cantığı nerede yiyeceğini iyi bilir.

Lezzeti sıradan bir pidenin çok ötesinde olan cantığı ilk kez yiyeceklere tavsiyem Kayhan çarşısında bulunan cantıkçılarda mutlaka denesinler. Mekana göre cantığın ortalama tane fiyatı 3-6 TL arasında değişiyor.

Bursa’da en iyi cantık yapan mekanlar;

1- İnci Pide:

Bu lezzeti yemek için tercih edilebilecek mekanların en başında İnci Pide gelir. Yıllardır aynı lezzetini korumaya devam ediyor. Hiç şüphesiz Bursa’nın en iyi cantığının yenileceği mekanlardan biri burası.. Keçi sütünden yaptıkları enfes fırında sütlaç bu mekanda cantığın yanında size bonus gibi gelecek.

Adres: Anadolu Mahallesi, İnci Sokak No: 2 Yıldırım / Bursa Telefon: 0224 3614767

bursanin-en-iyi-cantikcisi-cantik-nerede-yenir-inci-pide-anadolu-bursa

2- Kardeşler Pide Salonu:

Fırından yeni çıkmış çıtır çıtır cantıklar, Bursa’da yiyebileceklerinizin en iyilerindendir. Ortamdan ve mekan atmosferinden beklentiniz olmasın fakat cantıklar enfes..

Adres: Tuzpazarı Mahallesi, Saner İş Merkezi Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2229570

bursada-en-iyi-cantik-nerede-yenir-kardesler-pide-salonu-tuzpazari

3- Acı Dayı:

Kayhan Çarşısında hizmet veren Acı Dayı Bursa’nın en eski cantıkçılarından biridir. Acı Dayı’da yapılan cantığın pidesi çok lezzetlidir, kıymasının biraz fazla sulu olması ise bana göre tek handikapı..

Adres: Kayhan Çarşısı, Boğaz Sokak, No: 11 Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2215489

4- Pidecioğlu Pide Fırını:

Geçmişi 1860 yılına dayanan tarihi bir fırın.. cantıkla ilk kez tanışacaklar için bana göre iyi bir başlangıç yeri olur.

Adres: Kayhan Caddesi, Kayhan Sokak No: 73 Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2212883

bursa-cantik-nerede-yenir-pidecioglu-pide-firini-kayhan

5- Atmosfer Fırın:

1999 yılından beri aynı yerinde, aynı kalite ve lezzette hizmet veren Atmosfer fırının cantığı güzeldir. Fakat merkezi konumu sebebiyle sanırım Bursa’da cantığı en pahalıya satan yerde kendileridir.

Adres: Cemal Nadir Caddesi No: 18 Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2235005

atmosfer-firin-bursa-cantik-nerede-yenir

6- Okyanus Pide:

Çocukluğumuzun pide ve cantıkçısı.. Önce akvaryumları ile bizi çekti, ardından cantığı ile kendini sevdirdi.

Adres: Atatürk Caddesi (Heykel) Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2234323

okyanus-pide-bursada-cantik

7- Gökada Fırın:

Cantıkları başarılıdır. Aynı zamanda Ton Ton markası ile cantığın kapalısını yapmışlar, mayonez ketçap ilavesi ile güzel gidiyor, denenebilir.

Adres: Şehreküstü Mahallesi, Cemal Nadir Caddesi Osmangazi / Bursa Telefon: 0224 2234696

bursada-cantik-mekanlari-cantik-en-guzel-en-iyi-yapan-yerler-bursa

Bursa’ya bir sonraki gidişinizde hemen İskenderci peşine düşmek yerine Bursa kapalı çarşı, uzun çarşı ya da Kayhan çarşısı taraflarında ara sokaklara dalın ve bir cantık dükkanına yolunuzu mutlaka düşürün!

Sizin için güzel ve unutulmayacak bir lezzet deneyimi olacak benden söylemesi..

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

Sevgiyle ve afiyetle kalın..

Diğer Bursa lezzet durakları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve dünyadan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexpo ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın