Ana sayfa Gökçeada Ne Yenir İçilir Alomiya Cafe Restaurant: Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Alomiya Cafe Restaurant: Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Gurmex TV'ye Abone Olun

Alomiya Cafe Restaurant: Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Alomiya Cafe Restaurant markası Gökçeada‘da hem lezzetin hemde inanarak neler başarılabileceğinin hikayesidir. Bu azim hikayesinin altında çokça emek ve alın teri yatıyor. Ama önce Alomiya kelimesinden başlayalım. Alomiya Yunanca kökenli bir kelime ve yine bekleriz anlamını taşıyor. Çanakkale Gökçeada merkezinden Zeytinliköy istikametine doğru ilerleyip, solunuzda kalan Anafartalar Caddesinden tepeye doğru çıktığınızda sizi yol üstünde karşılayan tek bina olarak hemen dikkat çekiyor.

Alomiya Cafe Restaurant Gökçeada

Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Alomiya dondurma markası ise ismini ilk 2011’de kurduğu üretim tesisi ile duyurmuş. Geleneksellikten ödün vermeden profesyonel olarak gerekli şartları sağlayıp Gökçeada’nın ilk dondurma üretim iznini almışlar. Alomiya Cafe, serbest gezen ada keçilerinin sütleriyle, gerçek salep çekirdeklerini öğüterek ve adada hangi mevsimde hangi meyve yetişiyorsa o meyveleri kullanarak dondurmalar üretiyor.

Gökçeada'da dondurma nerede yenir Alomiya Cafe

Bildiğiniz üzere Gökçeada’da küçükbaş hayvanlar senelerdir dağ bayır demeden serbestçe dolaşıyorlar. Kekikle ve ada otları ile beslenen bu hayvanların et lezzetleri gerçekten mükemmel. Zaten sırf bu yüzden Gökçeada oğlak veya kuzu yemek için tercih edilebilecek en iyi rotalar arasında yer alıyor. Fakat ada hayvanlarının etleri dışında verimleri çok iyi değil. Gökçeada’da fırına girince iştah kabartan bu hayvanların uzun yıllar maalesef sütünden hiç faydalanılamamış.

Bu kısır döngüyü ise büyük alkışı hak eden, ailesi hayvancılık ile uğraşan Özkan kırmış. Çocukluk yıllarında ilk olarak başta ailesi olmak üzere hayvancılık yapan Ada halkının yetiştirdiği bu hayvanlardan neden para kazanamadıklarını sorgulamaya başlamış. Yaşı ilerledikçe üzüntü duyduğu bu durum itici güç olmuş. Üniversite yıllarında ise hem aldığı gastronomi eğitimleri hemde ait olduğu Gökçeada’nın ona yüklediği sorumluluk bilinciyle her ortamda bu konuyu dillendirmeye başlamış.

Gökçeada en iyi dondurmacılar Alomiya Cafe

İstediği sonuca ulaşamayınca Dünya’nın ilk ve tek cittaslow (sakin şehir) ünvanına sahip adası Gökçeada’da ailesini de arkasına alarak yerel bir ürün çıkarabilmek için kolları sıvamış. Alomiya dondurma markası da işte böyle ortaya çıkmış. Özkan Alomiya Cafe’nin dondurma üretim tesisinde keçi sütü ve doğal salep kullanarak katkısız doğal dondurmalar üretmeye başlayınca ada köylüsü sütün değerlendiğini görüp keçilerini sağmaya başlamış.

Dondurma üretimi ile beraber Gökçeada’da hayvancılık ile uğraşan insanların geliri artarken Ada’da hayvancılığın kaderi de değişmiş. Öncelikle Gökçeada ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen Özkan bugünlere elbette kolay gelmemiş. Ailece hala ilk günkü heyecanla her hafta kendi bahçelerinden ve Gökçeada pazarından temin ettikleri taze meyvelerle dondurma çeşitlerini arttırmaya çalışıyorlar. Nane, kekik, vişne, karadut, kiraz, kakao, çilek ve damla sakızlı ürettikleri dondurma çeşitlerinin sadece birkaçı.

Gökçeada yemek nerede yenir Alomiya Cafe

Gökçeada’da Yemek Nerede Yenir?

Yazımın en başında konumunu tarif etmeye çalıştığım üretim tesislerinin hemen yanındaki iki katlı taş binalarında aynı zamanda cafe ve restoran hizmeti de veriyorlar.

Alomiya ismini hem dondurma markası hemde cafe restoran ismi olarak kullanıyorlar. Bu küçük ev sıcaklığındaki sevimli restoranda sadece kendi ürettikleri ürünlere yer veriyorlar.

Gökçeada yeme içme mekanları Alomiya Cafe

Alomiya Cafe Restaurant’ta dondurma dışında enfes bir Gökçeada köy kahvaltısı yapma imkanına da sahipsiniz. Masalara kahvaltıya dair ne serpiliyorsa birçoğu kendi ürünleri. Gökçeada kahvaltısında; kendi yaptıkları keçi peyniri, kendi organik tavuklarından yumurta, kendi arılarından bal, kendi meyve ağaçlarından topladıkları meyvelerden yaptıkları reçeller, Türkiye‘de sadece Gökçeada’da yetişen Ladolya cinsi zeytin, zeytinyağı ve özel olarak yoğurup mayalamaya bıraktıkları bazlama dikkat çekiyor.

Restoran kısmında yediğiniz tüm et ürünleri yine kendi çiftliklerindeki hayvanlardan temin ediliyor. Kendin pişir kendin ye konseptinde veya hazır pişmiş şekilde servis alabiliyorsunuz. Fırında oğlak, Oğlak şiş ve Ada köftesi bana kalırsa denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Alomiya Cafe Restaurant’ın geniş açılı Gökçeada manzarası ve keyfe keyif katan bahçesi ise gerçekten harika.

Gökçeada'da ne yenir Alomiya Cafe

Özkan 1984 yılında doğduğu ve büyüdüğü topraklara hizmet vermek ve Gökçeada’nın marka değerine değer katmak için her yeni güne umutla ve heyecanla merhaba demenin mutluluğunu yaşayan çok kıymetli bir insan.

Alomiya Cafe Restaurant Gökçeada

Eğer bir gün yolunuz merkeze yakın bir tepe üzerinde konumlanmış Alomiya Cafe Restorana düşerse Gökçeada manzarasına nazır dondurma veya yemek yemeyi ihmal etmeyin.

Ve Özkan ile tanışıp heyecanına ortak olun. Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gökçeada’da ne yenir kategorisi mekanları için linke tıklayın.

Alomiya Dondurma Cafe & Restaurant

Adres: Çınarlı Mahallesi, Esentepe Mevki No: 22 Gökçeada / Çanakkale
Telefon: 0542 354 94 64

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleGurmex Plus: Gastronomik Derecelendirme Sistemi
Sonraki makaleBarba Hristo: Gökçeada Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?
Gurmex.com kurucusu. Global bir catering şirketinde IT uzmanı. Bundan mütevellit gıda sektörü ile çok haşır neşir. Koyu bir Bursaspor taraftarı ve kongre üyesi. Yemelere ve gezmelere doyamıyor. Hayatının özeti 4 kelime de saklı. Gez, Ye, Dua Et, Sev...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here