Ana sayfa Gurme Gezi Rehberi OHAL Döneminde Seyahate Nasıl Çıkılır? DETAYLI BİLGİ

OHAL Döneminde Seyahate Nasıl Çıkılır? DETAYLI BİLGİ

493
0

OHAL (Olağanüstü Hal) Döneminde Seyahate Nasıl Çıkılır? Yurtiçi-Yurtdışı Gezi Yapılır mı? 

OHAL (Olağanüstü Hal) malumunuz ülkemizde 3 ay 3 ay derken sürekli ilan ediliyor. Ancak daha önceden planlanan tatiller, çok erken alınmış uçuşlar var. Peki Olağanüstü Hal döneminde seyahate çıkmak mümkün mü? Bu durum turizmi, seyahatlerimizi nasıl etkiler? Bundan böyle nelere daha fazla dikkat etmeliyiz? Olağanüstü Hal süresince tatil ve seyahat planlarımız nasıl etkilenir biliyor musunuz?

Dünyada kimi zaman pek çok ülkede “Olağanüstü Hal” dönemleri yaşanıyor. Örneğin son terör saldırılarından sonra turizmi vızır vızır işlemeye devam eden Fransa’da 8 aydır Olağanüstü Hal var. Günlük hayatımızda elbette bir çok şey değişebilir. Ancak hem iç hem dış turizm işlemeye devam edecek. Önceden planlanmış tatiller, ya da yeni tatil programları yapıyoruz. Günün şartlarında aşağıdaki maddelere dikkat edersek OHALde tatile çıkmak çok da zor değil!

OHAL yurtdışı çıkışohal durumunda yurtdışına çıkış

OHAL (Olağanüstü Hal) Döneminde Yurtiçi Seyahate Nasıl Çıkılır?

1- Kimlik belgeniz her daim mutlaka ama mutlaka yanınızda olsun. Yalnız tatile çıkarken değil bu dönem her yerde çok daha sık kimlik denetimi yapılacağı için mümkünse kimliksiz hiç bir yere çıkmayın. (Ehliyetiniz TC kimlik no yazmayan eski tip ise nüfus cüzdanınızda yanınızda olsun.)

2- Havaalanları, tren garları ve otogarlarda denetimler nedeniyle çok daha uzun kuyruklar olabilir. Bu nedenle yurtiçi uçuşlar için en azından 2-3 saat önce havalimanında hazır bulunun.

3- Gittiğiniz yerlerde herhangi bir gösteri yürüyüşü, protesto vb. ortamlardan kaçının.

4- Daha planlı olun! OHALin kapsamında devlet herhangi bir gün sokağa çıkma yasağı veya bölgesel sınırlama koyabilir. Mümkünse hangi gün nerede kalacağınız belli olsun. Rezervasyonlarınızı önceden yapın, doküman olarak elinizde bulundurun.

5- Özellikle askeriye, emniyet birimleri ve personeli yakınlarında ve resmi dairelerde film, fotoğraf çekmeyin. Etrafta çekim yasağı uyarıları olmasa bile bu dönem ekstra hassas davranabilirler.

6- Her türlü trafik denetimi, kimlik kontrolü vb. durumlarında sakin ve ekstra nazik olmaya çalışın. Karşınızdaki görevlinin uzun saatler boyunca çalışmış, uykusuz ve hepimiz gibi yoğun stresli bir dönemden geçiyor olduğunu unutmayın.

OHAL yurtdışına çıkış, Olağanüstü hal

OHAL (Olağanüstü Hal) Döneminde Yurtdışı Seyahate Nasıl Çıkılır?

Geçtiğimiz hafta üst üste gelen haberler sonucu yurtdışı seyahatler biraz zorlaştırıldı. Hatta kimi kesimlerde tamamen yasaklandı. Bu kapsamda şimdilik rektörler ve tüm akademik personelin, ayrıca her kademede askeri personelin yurtdışına çıkması tamamen yasak. Kamu personelinin de izinleri kaldırıldı, görev başında olmaları istendi.

1- Yeşil pasaportla seyahat edenler için havaalanlarında ekstra denetimler yapılıyor. Buna göre aktif görevde olan devlet memurları ve ondan dolayı yeşil pasaporta hak kazanmış tüm yakınları yurtdışına çıkarken bağlı oldukları kurumdan alınacak yurtdışına çıkış izinlerini gösteren belge, emekliler ise emeklilik belgesini yanında bulundurmalıdır.

2- Özel sektör çalışanları kara, hava ve deniz sınır çıkışlarında ibraz edilmek üzere “SGK bildirim 4A Hizmet dökümü” belgesini yanlarında bulundurmalıdırlar. Bu belgeyi e-devlet A4 Hizmet Dökümü linkinden e-devlet hesabınıza girerek kolayca alabilirsiniz.

3- Havalimanlarında aksayan uçuşlar ve yoğun güvenlik kontrolleri sebebiyle çok daha kalabalık olabilir. Bu nedenle yetkililer yurtdışı uçuşlarınızda en az 4-5 saat önce hazır bulunmanızı tavsiye ediyor.

4- Son dönemde kimi havayolu şirketleri bazı ülkelere uçuşları değiştirmiş veya tamamen iptal etmiş olabilir. Uçuşunuzu mutlaka önceden arayıp teyit edin.

5- Yoğunluk sebebiyle havalimanında “overbooking” olmamak için mutlaka önceden check-in yapın. Overbooking; uçuşunuza fazla rezervasyon alınması demektir. Uçakta fazla yolcu olması durumunda önceden check-in yapmamış yolculara başka müsait bir uçuş teklif edilebilir. Böyle bir durumda uçuş mesafenize göre 250- 600 € arası tazminat talep edebilirsiniz unutmayın.

6- Kendi aracınızla yurtdışına çıkıyorsanız tüm kara sınır kapılarında da yukarıdaki denetimler geçerlidir. Bulgaristan sınır kapısından çıkarken dakika dakika her aşamayı yazdığım “Kendi Aracınla Yurtdışına Gitmek” yazısına mutlaka göz atın.

7- Olağanüstü Hal durumunda Yurtdışında da olsanız tatilde siyasi ve askeri meseleleri yüksek sesle tartışmaktan, herhangi bir kavga, gösteri ve eyleme girmekten kaçının.

Olağanüstü Hal Durumunun Bitmesi Dileğiyle

Yaşanan bu üzücü dönem hepimizi çok yıprattı ve yordu. Ancak hayat devam ediyor. Yeni dönemde işimize daha sıkı sarılmak ve hayata daha pozitif bakmak için hepimizin tatile ihtiyacı olacak. Benim önerim ister önceden planlanmış ister yeni yapacağınız tatil planlarını imkanlar ölçüsünde ertelemeyin.

Verdiğimiz OHAL durumunda seyahat bilgilerinin umarım faydası olur.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


OHAL döneminde yurtdışına nasıl çıkılırohal yurtdışı çıkış

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here