Ana sayfa Gurme Nostalji Eski İstanbul Pastaneleri

Eski İstanbul Pastaneleri

278
0

Eski İstanbul Pastaneleriİstanbul‘da bana göre müthiş bir pastane geleneği hüküm sürer. Ve fırsat buldukça beni çok uzaklara götürebilme yeteneğine sahip bu pastanelere mutlaka uğrarım. Özellikle Eski İstanbul Pastaneleri Baylan, Cemilzade, Markiz, Nisuaz, Savoy, İnci ve Elmadağ Divan gibi pastanelerde çok mutlu hissederim kendimi; ve bütün yüzümle gülümserim hayata…

Baylan Eski İstanbul Pastaneleri
Baylan Kadıköy

Eski İstanbul Pastaneleri Vitrinler

Pastane vitrinlerindeki rengarenk pastalara, sütlü tatlılara, eklerlere; cam kavanozlardaki şekerlere; dizi dizi kuru pastalara, çikolatalara içim giderek bakarım. Bu tarihi Eski İstanbul pastaneleri içerisinde daha girer girmez tatlı mı tatlı bir pastane kokusu karşılar beni; pastanelerin kendine özgü, sıcak ve yumuşak ışığında ruhum aydınlanır.

İnci pastanesi Eski İstanbul Pastaneleri
İnci Pastanesi

Pasta yerken, limonata veya ahududu şurubu içerken; kitap okumaya ve yazı yazmaya bayılırım. Pastanelerin içinde çok sevdiğim, bana ilham veren efsunlu bir dünya vardır.

Baylan Eski İstanbul Pastaneleri
Baylan Pastanesi

Şair ve Yazarlar

Hatırlar mısınız bilmiyorum ama Eski İstanbul Pastaneleri ‘nden Attila İlhan‘ın müdavimi olduğu İstanbul Elmadağ Divan Pastaneleri vardı. Hatta pastanede masası bile vardı bir zamanlar. Her sabah Beşiktaş Maçka’daki evinden çıkıp buraya uğrar; randevularını burası için verir, röportajlarını burada yapar; mektupları ve telefonları Divan Pastanesi’ne gelirdi.

Attila İlhan’ın masası uç köşedeydi ve masada Atilla İlhan yazılı plaka asılıydı. Ruhu şad olsun gönüllerimizi besleyen şairimizin. Nisuaz ve Baylan pastanelerini de unutmayalım!

Nisuaz Eski İstanbul Pastaneleri
Nisuaz Pastanesi

Bu Eski İstanbul Pastaneleri ‘nin müdavimleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Behçet Necatigil, Cemal Süreya, Edip Cansever, Erdal Öz, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Özdemir Asaf, Peyami Safa, Sabahattin Eyüboğlu, Sait Faik Abasıyanık, Orhan Kemal, Sabahattin Ali gibi şair ve yazarlarımız vardı.

Kim bilir ne ateşli sanat konuşmaları yapmışlardır. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım denir ya; tatlı yiyelim tatlı yazalım da doğruymuş demek. Sizin şehriniz de ve hatıralarınızda da var mı böyle müstesna pastaneler?

Tarihi Eski İstanbul Pastaneleri
Yıl 1954 – Sabahattin Eyüboğlu, Özdemir Asaf ve Sait Faik Abasıyanık

Yorum kısmında nostalji rüzgarımıza katılabilir ve Eski İstanbul Pastaneleri içinde bilmediğimiz diğer iz bırakan pastaneleri öğrenmemize vesile olabilirsiniz.

Eğer yukarıda ismi geçen ve hala hizmet vermeye devam eden İstanbul pastanelerinden birine uğrarsanız bizi de hatırlayın.

Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Nostalji kategorisi yazıları için linke tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here