Ana sayfa Gurme Nostalji Baylan Pastanesi İstanbul

Baylan Pastanesi İstanbul

492
0

Baylan Pastanesi Cumhuriyet Klasiği…

Baylan Pastanesi İstanbul… Yıllardır atmosferi hiç değişmemiş, tahta çift kanatlı kapıyı aralayıp neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt Baylan Pastanesinin salonuna doğru giriyoruz.

İstanbul Baylan PastanesiTarihi İstanbul Baylan

Burası 1923 yılından beri hizmet veren İstanbul’un en eski pastanesidir. Baylan kitaplara, nice aşklara ve kavuşmalara şahitlik etmiş çoook eski bir pastane… Nostaljik, küçük ama samimi…

Tarihi Baylan Pastanesi

Kimilerimizin anne ve babaları ilk kez burada tanıştı, kimi aşıklar burada kavuştu, aileler şen kahkahalar atıp en keyifli vakitlerini burada geçirdi. Emeğinin hakkını layığıyla yerine getiren nice anılar biriktirdiğimiz bir pastane burası…

Tarihi İstanbul pastaneleri Baylan Pastanesi

Kup Griye ve Adisababa en meşhur tatlıları. Özellikle Kup Griye dondurmalı tatlılarda baş köşeye oturdu bizim için. İstanbul’da bu lezzetin sunuluyor olması bile büyük bir nimet, kesinlikle kendine has, rahatsız etmeyen tatlılıkta… Keza kestane mus’u da inanılmaz güzel yaparlar.

Adisababa Baylan Pastanesi
Kup Griye Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi garsonları da çok ilgili, arka bahçede sanki başka bir dünya var. Nostalji kokusu için kesinlikle gitmeye değer…

Baylancılar ve Edebiyat Rüzgarı

Eskiden Karaköy ve Beyoğlu İstiklal caddesinde de şubeleri vardı. Beyoğlu şubesi 1967’de kapanana kadar Cemal Süreya, Edip Cansever, Behçet Necatigil, Orhan Kemal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Sait Faik Abasıyanık, Erdal Öz, Peyami Safa, Salah Birsel, Onat Kutlar ve Doğan Hızlan gibi isimlerin sık sık uğradıkları bir mekan olmuştu.

Hatta Beyoğlu şubesi bir grup edebiyatçının müdavimi olduğu ve “mavi” hareketini başlatmış oldukları yerdir. Bu grup o zamanlar haliyle “Baylancılar” olarakta anılır olmuşlardı.

Kadıköy Baylan Pastanesi

Kadıköy Baylan’da oturup bir şeyler okumayı ve yazmayı sevdiğim kadar çok az şeyi seviyorum sanırım. Bana kalırsa Baylan şehre dair bir şeyler anlatan ve ruhu olan az sayıda pastanelerden birisidir.

İstanbul’un o eski kibar, mütevazi ve içtenliğini yansıtabilen günümüzde kaç pastane kaldı ki?

Uğrarsanız bizi hatırlayın. Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gurme Nostalji kategorisi yazıları için tıklayın.


Baylan Pastanesi İstanbul

Adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkıthane Caddesi No: 9/A Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0216 346 63 50

 

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here