Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Sade Beş Denizler Mutfağı

Sade Beş Denizler Mutfağı

Beklenmedik yerlerde sıra dışı restoranlar sıralaması yapılsa “Sade Beş Denizler Mutfağı” bu listeye tepeden girer. İstanbul Bağcılar’da, plazaların arasında ve otobanların tam kesişim noktasında açıkçası Sade Beş Denizler Mutfağı gibi bir lokanta beklemiyordum.

Sade Beş Denizler Mutfağı

Mekanın yönetici şefi Deniz Şahin Hanım ve sahibi eşi Adnan Şahin Bey (ki kendisi Anadolu Halk Mutfağı Derneğinin de başkanı) Anadolu’nun gizli kalmış yemek tariflerini ve lezzet reçetelerini yerinde bulup çıkararak harika bir işe imza atmışlar.

Şef Deniz Şahin Sade Beş Denizler Mutfağı
Şef Deniz Şahin

Sade Beş Denizler Mutfağı lokantasında mevsimsel ve yılda sadece iki kez değişen menüleri, malzemeleri yerinden temin etme konusunda gösterdikleri özen takdire şayan. Türk mutfağı ve Anadolu yemeklerinin yaşaması için çaba sarf eden gastronomi camiasının önemli çifti, bu özellikleriyle işleyiş olarak İstanbul’da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda lokanta ile benzerlik taşıyorlar.

Lokantanın Sade ismi de tüm lezzetlerin orijinal tariflere sadık kalınarak, mevsimine uygun en taze malzemeler ile en sade şekliyle hazırlanıp servis ediliyor olmasından geliyor.

Sade Beş Denizler Mutfağı Adres

Neden Beş Denizler?

Beş Denizler ise Türkiye, Suriye, Irak, İran ve Azerbaycan’ı içine alan Karadeniz, Hazar Denizi, Basra Körfezi, Kızıl Deniz ve Akdeniz’in çevrelediği coğrafyayı ifade ediyor. Beş Denizler Coğrafyası, başka bir deyişle uygarlığın başlangıç noktası aslında mutfak tarihinin de başlangıç noktası olarak sayılıyor. Sade Beş Denizler Mutfağı tam olarak odak noktasına bu coğrafyayı alıyor.

Beş Denizler coğrafyasının kalbinde yer alan Türkiye ise ne sıradan bir Avrupa, ne Asya, ne Ortadoğu, ne de bir Akdeniz ülkesidir. Türkiye aynı anda Avrupalı, Balkanlar, Karadenizli, Kafkasyalı ve Ortadoğulu özellikleri bünyesinde taşıyan müstesna bir ülkedir.

Bağcılar Sade Beş Denizler Mutfağı

Dünya’nın En Eski Yemekleri

Mezeler

Sade Beş Denizler Mutfağı ‘nda ilk olarak Beş Denizler coğrafyasının Yoğurt Soslu Sıkma Köfte, Beyaz Lahana Kavurması, Cacıklı Arap Köfte, Kırmızı Pancar Kavurma, Yer Elması Kavurması, Narlı Maş Piyazı, Kereviz Kavurması ve Ebegümeci Kavurması gibi nefaset dolu tadımlık mezeleriyle lezzet yolculuğumuzun girizgahını yaptık.

Şişperek Çorbası Sade Beş Denizler Mutfağı
Şişperek Çorbası

Ardından Hatay yöresinden Şişperek Çorbası (bu çorba mantı benzeri küçük hamurların pirinç ve yoğurtla buluşmasıyla meydana gelen bir çorba), Soğan Kebabı ve Midyeli Lahana Salma ile keyifli yolculuğumuz devam etti (ki bu inanılmaz bir lezzetti, mutlaka deneyin!).

Midyeli Lahana Salma Sade Beş Denizler Mutfağı
Midyeli Lahana Salma

Eşsiz Yemekler

Cennetten kovulan Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yaşadığı, 68 buğday çeşidinin kıyaslanarak tüm tahılların kökeninin ilk olarak Şanlıurfa/Karacadağ eteklerinde başladığı, İncil’e göre Hz. Adem’in ilk buğdayı öğütüp tarımın temelini attığı ve Hz. Kabil’in çiftçiliğe başladığı bir coğrafyadan bahsediyoruz.

Bıçakarası Sade Beş Denizler Mutfağı
Bıçakarası

Sonrasında yöresel Konya lezzetlerinden Bıçak Arası ve Tereyağlı Ciğer (bu ürünün de müdavimleri çokmuş, şaşırmadım) ile lezzetin doruklarına çıktığımızı söyleyebiliriz.

Tereyağlı Ciğer Sade Beş Denizler Mutfağı
Tereyağlı Ciğer

Sade Beş Denizler Mutfağı ‘nda engin bir coğrafyada lezzet sırlarına doğru yaptığımız keyifli yolculuk nihayete ererken damaklarımız; Haşlama İçli Köfte, Erikli Sarma, Etli Yaprak, iyi pişirilmiş Kuzu Şiş ve Kuzu etinden Pehli ile lezzetin doruklarına çıktı. Kereviz püresi ve rendelenmiş karalahana ile sunulan Kuzu şiş sade ve terbiyeliydi.

Haşlama içli köfte Sade Beş Denizler Mutfağı
Haşlama İçli Köfte
Kuzu eti Pehli Sade Beş Denizler Mutfağı
Pehli

Tatlılar

Masaya kapanış için servis edilen tatlılardan Balkabağı Tatlısı arkadaşım tarafından çok beğenilirken ben o sırada tatmakta olduğum Kalburabastı’yı epey sevdiğimi söylemek isterim. Arzu edenler Orman meyveleri ile sakızlı muhallebi veya Tırtıl Tatlısını da deneyebilirler.

Kabak Tatlısı Sade Beş Denizler Mutfağı
Kabak Tatlısı

Sade Beş Denizler Mutfağı lokantasında kola ve türevleri satılmıyor, 3-4 çeşit Anadolu gazozu ve ayran var. Fakat içecek olarak benim tavsiyem menüde yer alan Demirhindi şerbeti, Hardaliye ve Kuşburnu Şerbetini denemeden geçmeyin. Gerçekten muazzam güzellikteydiler.

Kalburabastı Sade Beş Denizler Mutfağı
Kalburabastı

Tatlıyla ikram edilen çay taze, çalan müzikler Sade Beş Denizler Mutfağı atmosferine çok uyumluydu. Tuvaletler son derece temiz, personel güler yüzlüydü.

Sakızlı Muhallebi Sade Beş Denizler Mutfağı
Sakızlı Muhallebi

Sade Beş Denizler Mutfağı Menü ve Fiyatlar

Fiyatlar ortalamanın bir tık üstünde belki ama kullanılan malzeme kalitesi ve usta ellerden çıkan yemekleri muadil lokantalar ile kıyasladığımızda menü fiyatlarının oldukça uygun olduğunu söylemek gerekir. Lokantanın her lezzeti ayrı güzellikte, her şeyin tadına bakmak adına porsiyonları bölüşerek yemek iyi bir fikir olabilir.

Sade Beş Denizler Mutfağı menü fiyatları
Mevsime Göre Değişen Menü ve Fiyatlar

Öğlen saatlerinde oldukça kalabalıktı, bu noktada Sade Beş Denizler Mutfağı için büyük bir müdavim kitlesine sahip ve fiyat performans olarak tatmin edici diyebiliriz. Biz saat 13 civarı gittiğimiz için nispeten daha rahattı. Alkolsüz bir lokanta olması sebebiyle akşam saatlerinde biraz daha sakin olduklarını öğrendim.

Sade Beş Denizler Mutfağı

Kahvaltı konusunda da çok iddialılar ama denemediğim için yorum yapmam pek doğru olmaz. Yakın zamanda Nişantaşı’nda bir şube açtılar.

İstanbul Sade Beş Denizler Mutfağı

Sade Beş Denizler Mutfağı Video

Anlatanı ve kahramanları ile mutfak adına tüm dünya için kesinlikle çok özel hikayeleri var. Bu lezzetli hikayeler denizleri, ırmakları, akarsuları ve toprak yolları ile Beş Denizler Coğrafyasına ait.

Eğer yolunuz bir gün Sade Beş Denizler Mutfağı ‘na düşer ve Beş Denizler Coğrafyası olarak adlandırılan büyük, derin ve kadim toprakların mutfak zenginliklerini keşfetmek isterseniz bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları ve Gurmex Plus kategorisi mekanları için linklere tıklayabilirsiniz.

Sade Beş Denizler Mutfağı Adres ve Telefon

Adres: 15 Temmuz Mahallesi, Koçman Caddesi No: 54-1 34212 Bağcılar / İstanbul
Telefon: 0212 709 36 58

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleBaylan Pastanesi
Sonraki makaleAgapi Restaurant Lüleburgaz
Fotoğrafçı ve gezgin bir Doktor'un Gezi Günlüğü. Rotayı siz çizersiniz ama kuralları yol belirler...

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here