Ana sayfa İzlanda Gurme Gezi Rehberi İzlanda Kuzey Işıkları Ne Zaman ve Nerede Görülür?

İzlanda Kuzey Işıkları Ne Zaman ve Nerede Görülür?

Gurmex TV'ye Abone Olun

İzlanda Kuzey Işıkları Ne Zaman ve Nerede Görülür?

İzlanda Kuzey Işıkları ve gezilecek yerler yazılarına devam ediyoruz, nerede kalmıştık.

Ferhat gözünden yeşil ışıklar saçarak İzlanda Kuzey Işıkları dedikten sonra ben İlter’e: “Abi kalk, kuzey…”cümlemi bitiremeden adam pantolonunu giyiyordu. Pınar’a da seslendik ama o kuzey ışıklarını o sırada rüyasında görüyor olacak hiç oralı olmadı.

Ben eşofman üzerine geçirdiğim yağmurluk motor pantolonu, alelacele giydiğim kıyafetlerle dışarıya fırladım. Neredeyse geceyi gündüz eden Sony a7s mark ii’yi gökyüzüne doğru tutunca çevredeki ışıklar yüzünden çıplak gözle zar zor seçilen İzlanda Kuzey Işıkları parıl parıl görünmeye başladı.

İzlanda Kuzey Işıkları ne zaman görülürİzlanda kuzey ışıkları ve gezilecek yerler

İzlanda Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Araca atlayıp Vik’te karanlık yeri nerede bulacağız şimdi diye çılgınca dolaşmaya başladık. İçgüdüsel olarak tepelere doğru çıkıyorduk, nihayet yukarılarda bir kilise ve açıklık gördük. Vardığımız anda bizden önce oraya gelmiş iki aracın daha park ettiğini, çekik gözlü abilerin karanlıkta kuzey ışığı fotoğrafı çekmeye çalıştığını gördük. Evet kesinlikle doğru yerdeydik, farları kapatıp uygun bir yere park ettik.

Kafamızı kilisenin ardından gökyüzüne kaldırdığımızda doğrusal bir ışının göğe doğru yükseldiği gözle çok rahat seçiliyordu. Arkamı döndüm tepelerin ardında da yeşillik vardı. O an ışıklar sanki her an kaybolacak gibi bir hissiyat geldiği için ister istemez bir telaş oluyor, aradığın şeyi bulamıyorsun vs. neyse nihayet her şey tamamdı. Tripodu kiliseye karşı kurdum, az da olsa aydınlanıyordu kilise, netlemek zor olmadı. ve İzlanda Kuzey Işıkları fotoğraflarını bol bol çekmeye başladım.

İzlanda Kuzey Işıkları nerede görülürİzlanda Kuzey Işıkları: İzlanda’da kalacak yerler

Kilisede benzer fotolar çektikten sonra, yakındaki tepelere çıkmaya karar verdik çünkü bu ışıklar o bölgede artmaya başlamıştı. Tepeye doğru ilerliyoruz, her yer buz, botlarımda zincir yok, arabada unutmuşum dönerek zaman kaybetmek istemiyorum. Nihayet açıklık bir alandayız, bizden başka kimse de yok. Her yerden yayılıyor ışıklar, yavaş yavaş yer değiştiriyor. O ana kadar fark etmediğim bir şey fark ediyorum: Soğuk. Eksilerin çok altında ama kaçlarda emin değilim. Ellerimi makine ve tripodu ayarlamak için eldivenin dışına çıkardığım zamanlarda dayanamıyorum. Ne kadar süre vakit geçirdik emin değilim. 1-2 saat belki, o ana kadar tanık olduğun doğa olaylarının ötesinde bir şey bu Aurora Borealis.

İzlanda Kuzey Işıkları aurora borealisİzlanda kuzey ışıkları nerede görülür

İzlandada nerede kalınır İzlanda Kuzey Işıklarıİzlanda Seyahati resimleri – İzlanda kuzey ışıkları

Soğuk karşısında daha fazla dayanamadığımız için ekip olarak ışık yoğunluğunun azaldığı konusunda birbirimizi kandırdıktan sonra otele dönmeye karar verdik. Fotoğrafları bilgisayara attım, hiçbirine bakamadan uyuyakaldım. Ertesi gün yolumuz uzun, göreceğimiz çok yer vardı.

İzlanda’da Nerede Kalınır? İzlanda Otel Fiyatları

Sabah dinlenmiş bir şekilde uyandım. Hemen laptopu açtım, fotoğraflar. Rüya değilmiş! gerçekten görmüşüz. O mutlulukla kahvaltıya yöneldim. Kaldığımız otelin Guesthouse Carina kahvaltısı çok başarılıydı. Çılgınca yedik, yol için de birer sandviç hazırladık kendimize. Türkiye‘den getirdiğimiz kumanyalar bitmek üzereydi çünkü. Bu arada hosteldeki odamız 4 kişilikti, 2 tek 1 çift kişilik yatağı vardı. Gecelik 150 euro verdik (kahvaltı dahil), bir önceki İzlanda gezimde Vik’te iki kişilik odalar 300 euro civarında olduğu için arabada uyumak durumunda kalmıştık. Onu düşününce çok iyi denk geldi.

izlanda gezi rehberi İzlanda Kuzey Işıklarıİzlanda kalacak yer bilgi blog

İzlanda Gezi Rotası: Black Beach, Geysir ve Thingvellir Milli Parkı

İzlanda Black Sand Beach’e Nasıl Gidilir?

O günkü rotamızda hedefte önce Black Beach sonra uçak enkazı, devamında Geysir ve Thingvellir milli parkı vardı. Hava kararmasını denk getirebilirsek Thingvellir’de biraz kuzey ışığı kovalar sonra Reykjavik’de kalacağımız yere gideriz diye düşündük.

Vik’ten çıktıktan sonra 10-15 dk’lık mesafede Black Sand Beach’e ulaşılıyor, arabamızı park edip kıyıya ulaştık. Fotoğraf çekmeye başladık, bu arada sahilde güvenlik görevlisi vardı kıyıya fazla yaklaşanları uyarıyorlardı çünkü kıyıya vuran dalgalar bir acayip, (acil durum ekranında da uyarı vardı bununla ilgili) bir anda çok derinlere kadar uzanabiliyor su, orada kaldığımız sürece 2-3 kişi bileklerine kadar suda kaldı.

izlanda yeme içme ve kalacak yer İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda Kuzey Işıkları,İzlanda Seyahati nerede kalınır

İzlanda Kuzey Işıkları turu nasıl yapılırİzlanda gezilmesi gereken yerler

Gece soğuktu demiştim, araç üzerindeki buzlar güneşe rağmen çözülmedi.

izlanda'da gezilecek yerler İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda Kuzey Işıkları gezisi

izlanda kaç para harcama İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda Kuzey Işıkları,İzlanda Seyahati kuzey ışıkları

İzlanda Kuzey Işıkları blogizlanda gezilecek yerler

İzlanda’da Uçak Enkazına Nasıl Gidilir?

Black Beach kısmını bitirince sırada uçak enkazı vardı, navigasyon kısmını tam beceremediğim için olduğu yeri kaçırdık. Daha ilerden geri dönmek zorunda kaldık. Skogafoss’un 8 km. doğusunda yoldan ufak bir giriş kısmı var. Sahile doğru da 2-3 km ilerlemek gerekiyor, yoldan gözükmüyor. Araçların açtığı lastik izlerini takip etmekte fayda var tabi.

Amerikan ordusuna ait kargo uçağı 24 Kasım 1974’de Solheimasandur sahiline düşmüş, içindeki tüm yolcular çarpışmadan sağ olarak kurtulmuş. Ancak uçak enkaz haline geldiğinden o tarihten beri de turistlerin ziyaret noktasına dönüşmüş durumda.

İzlanda Kuzey Işıkları gezilecek yerlerSolheimasandur Plane Wreck

İzlanda Kuzey Işıkları ne zaman, gezilmesi gereken yerlerİlter’den backstage

İzlanda Gayzer’e (Geyzir) Nasıl Gidilir?

Uçak enkazını orada bırakıp tekrar yola çıktık. Bu sefer hedefimiz yol arkadaşlarımın çok görmek istediği Gayzer’di. Ben bir önceki gidişimde görmüş olmanın verdiği artistlikle tekrar görmesem de olur, çok da bir numarası yok arkadaşlar gibi görüşler bildirdim ama çoğunluğun (Pınar’ın) kararıyla rotamızı oraya çevirdik. 🙂

Yolda şu aşağıda fotosunu ve videosunu gördüğünüz güzel atlara denk geldik. Hava kararmadan geyzir’e gitmemiz gerekiyordu yine de biraz durup sevme imkanı buldum kendilerini.

İzlandada nerede ne yenir İzlanda Kuzey Işıkları

İzlanda Kuzey Işıkları tavsiye öneri

İzlanda Kuzey Işıkları ne zaman gidilirİzlanda Seyahati yeme içme

Gayzer (Geysir) Nedir, Nasıl Oluşur?

Ve Geyzir’deyiz. Gayzer (Geysir) ler esas olarak fay kaynaklarının altında dikey boşluklar varsa orada ısınan suyun buharlaşamayıp sıkışıp bir anda yukarı doğru patlamasıyla oluşuyor. Güneş batıyordu bu esnada, iyi yetişmiştik mekandan çıkan dumanların arkasında güneş çok güzel gözüküyordu. Başta mızmızlık etsem de bu haliyle de gördüğüme sevindim. 5-6 kez patlamasını izleyip fotoğrafını çektikten sonra araca geri döndük.

** Bir önceki seyahatimi kapsayan Geiser ve İzlanda gezi yazısı için linke tıklayın.

İzlanda Kuzey Işıkları gezi notları

Vik Reykjavik İzlanda Kuzey Işıkları

Thingvellir yolları, -10 derece

İzlanda Kuzey Işıkları en güzel nerede görülürİzlanda gezisi nasıl yapılır

Thingvellir’a geldiğimizde hava iyice kararmıştı. Burası başkent Reykjavik’e en yakın ve en güzel İzlanda Kuzey Işıkları izleme noktalarından biri, geldiğimizde bizim gibi kuzey ışığı delisi insanları göreceğimizi düşünürken etrafta kimse yoktu. Güneş ışığı hala uzakta biraz belli ediyordu kendini, zifiri karanlık için beklemeye başladık. Bu sırada kumanyamızda son kalan ton balığı, barbunya, dolma gibi konserveleri çıkarıp yemeye başladık. Bu esnada dışarısı -10 derece.

Bir süre sonra bir otobüs köşeyi döndü yanımıza doğru geldi. Onu bir başkası takip etti, bir başkası derken 5-6 otobüs, onlarca araba kaplamıştı etrafımızı. Bütün huzurumuz kaçmıştı ve ortalıkta kuzey ışığı da yoktu. Son bir umut ekipmanları alıp parkı iyi gören bir noktadan bazı fotoğraflar çektim.

İzlanda konaklama kalacak yerler İzlanda Kuzey Işıklarıİzlanda Seyahati bütçe ve harcamalar

Buradan Reykjavik merkeze kalacağımız yere geçtik. 2-3 saat uyku şansımız vardı, sonrasında arabayı hava alanında aldığımız yere teslim edip Oslo uçağına yetişecektik. Sağ salim hasarsız bir şekilde aracımızı verip uçağa bindik. Ve İzlanda Kuzey Işıkları turu bizim için burada sona erdi.

Neredeyse 2.5 günlük bir İzlanda gezisinde insanların haftalarca kalıp da göremediği kuzey ışıklarını bu kadar yoğun görebilmek paha biçilemezdi. Buz mağaralarını gezebilmek üstüne şelaleleri ve bir çok başka şeyi de görebilmek sadece bu ekibin yapabileceği bir şeydi sanırım. Siz siz olun İzlanda Kuzey Işıkları gezinize biraz daha uzun süre ayırın bizim gibi işi şansa bırakmayın!

İzlanda Kuzey Işıkları Seyahati harcamalar:

Çok merak edilen soruya gelince, ne harcadık? 🙂

  • Konaklama için 4 kişi 3 gün için: 430 euro
  • Araç kiralama: 345 euro
  • Benzin: 220 euro
  • Ice Cave turu: 660 euro
  • Yeme içme: yok 🙂

Toplamda: 1655 euro yani kişi başı 410 euro gibi bir para harcamışız, buna 220 euroluk uçak biletlerini de dahil edersek.

Kişi başı 630 euro’ya tarihin en ucuz İzlanda Kuzey Işıkları gezisini yaptık. Gururluyuz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


2016 İzlanda gezimizin 1. bölümü olan İzlanda Kış Gezi Rehberi yazısını okumak için linke tıklayın.

Diğer İzlanda gezi yazılarımız için aşağıdaki linkleri takip edebilirsiniz.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir? İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda Gezilecek Yerler: Ateş ve Buz Ülkesi

İzlanda Gezi Rehberi: 3. Gün İzlanda’da Yaşam Mücadelesi

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here