Ana sayfa İzlanda Gurme Gezi Rehberi izlanda Kış Gezi Rehberi: Kuzey Işıkları ve Buz Mağarası

izlanda Kış Gezi Rehberi: Kuzey Işıkları ve Buz Mağarası

Gurmex TV'ye Abone Olun

izlanda Kış Gezi Rehberi ve Yeme İçme: Kuzey Işıkları ve Buz Mağarası

izlanda Kış Gezilecek Yerler: 2. İzlanda Seferi (Part I )

izlanda kış gezi yazımda izlanda kuzey ışıkları ne zaman ve nerede görülür ve izlanda buz mağarası gibi izlanda gezilecek yerler yanında izlandaya en ucuz nasıl gidilir ve izlanda’da ne yenir gibi merak ettiğinizi düşündüğüm önemli konulara cevap vereceğim.

Yazın 1 hafta süren (ve tembellikten burada sadece ilk üç gününü yazdığım) izlanda macerasından bahsetmiştim. Bu ülkeye her fırsatta gelinir diyerek dönmemden kısa süre sonra üç doktor arkadaşım gitmeye karar vermiş. Ve “Biz kuzey ışıkları kovalamak için izlanda kış gezisine gideceğiz şubat ayına bilet aldık ne tavsiye edersin?” sorusuna, tarihler ne? yer var mı? karşılığını vermemle ekibe dördüncü olarak dahil oldum.

izlanda kış gezisi,izlandaya en ucuz nasıl gidilir

izlanda kış gezi rehberi,izlanda'ya en kolay nereden gidilirizlanda’ya en ucuz nasıl gidilir

İzlanda’ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

Plan İstanbul – Oslo (Norveç) yapıp sonrasında izlanda’nın başkenti Reykjavik’e geçmekti. Bu noktada söylemeliyim ki, izlanda’ya en hesaplı uçuşlar da İngiltere ve Norveç‘ten. Yazın 1300 – 2500 TL arasında değişen fiyatlar, kış olması sebebiyle toplamda kişi başı gidiş dönüş 700 TL gibi bir fiyata geldi.

Dolayısıyla İzlandaya en ucuz nasıl gidilir sorusunun cevabı kışın gidilir olur. 🙂 Ama ortada izlanda’ya 2.5 gün ayrılmış olması gibi “ufak” bir sorun vardı ve iyi planlama yapmazsak gündüz süresi çok kısa olan bir tarih ve coğrafyada hiçbir şey göremeden dönmek olasıydı.

izlanda kış gezilecek yerler,izlandaya en ucuz uçak biletleriizlanda’ya en ucuz uçak bileti

Geç saat Oslo’ya varıp uyuyup sabah yaptığımız kısa şehir turundan sonra, ki bu şehre daha önce de Norveç’in batı fyordlarını keşfe çıktığım geziden sonra kısa süre gezmiştim. (iyi hatırladım onu da yazayım ilk fırsatta.) Hava alanına doğru yola çıktık. Icelandair’in 14:05 uçağıyla izlanda’ya uçtuk. Yol boyunca önümüzdeki ekranlardan izlanda’da trafik kurallarını anlatan tanıtım videoları, buzul mağaraları görüntüleri, kuzey ışıkları derken süre çok çabuk geçti. (tabi acaba biz görebilecek miyiz tedirginliği de had safhadaydı.) izlanda havadan bembeyaz görüntüsüyle bizi karşıladı. (saat 16:30)

izlanda kış gezi notları ve yazıları

izlanda kış uçak biletleri, İzlandaya en ucuz nereden gidilir ve en kolay uçak yolculuğuizlanda’ya ne zaman gidilir

İzlanda’da Telefon Sim Kart Nasıl Alınır? Hangi Telefon Hatları (GSM Operatörleri) Çalışıyor?

Uçaktan inip bavullarımızı aldıktan sonra telefona sim kart almak için duty free’ye yöneldik. Vodafone’nin Red tarifesi sayesinde onlarca ülkede kendi tarifeni kullanmaya devam etmek büyük özgürlük, ama nedense Nordic ülkeleri ve izlanda, Vodafone’nin Red kapsamı ülkelerinde değil. izlanda’da sim kartları havaalanında duty free kasalardan ya da benzin istasyonlarından temin edebiliyorsunuz. Ben Vodafone izlanda’nın sim kartını aldım.

Vodafone İzlanda’nın ‘Basic Starter pack’ denen paketleri satılıyor, 1499 ISK’ya (yaklaşık 10 euro) 300mb data + 500 dk konuşma içeriyor, isterseniz sonrasında farklı online paketler var, biz mevcut hatta ek olarak diğerleri için 2490 ISK’ya (yaklaşık 17 euro) 5 GB data paketi alıp bir telefondan hotspot – internet paylaşımı açarak hallettik.

İzlanda Araç Kiralama: İzlanda’da Araba Nasıl Kiralanır?

Hava alanından çıktıktan sonra kapıda kiralık araç firması görevlilerinden, otel shuttle, tur firması çalışanlarından oluşan bir kalabalık karşılıyor. Biz dışarı çıkmakta geç kaldığımız için Sixt İzlanda’nın görevlisini bir yarım saat beklemek zorunda kaldık. Sonrasında bizi alıp 5 dk. mesafede bulunan ofise götürdü. 4 kişi olduğumuz için geniş bir araç olsun, izlanda kış yol ve hava şartlarını da düşünerek 4×4 olsun diyerek bir model seçmiştik. Bize muadili olarak Ssanyong’un 4×4 bir jipini verdiler, toplam 100 euro gibi ek ücret vererek kaskosunu tama çevirdik. Bu arada araç kiralama olarak rentalcars.com‘u kullandık, aracı program olduğu için Sixt’in kendi verdiği fiyatlardan çok daha uygun fiyat çıkardı karşımıza. 3 gün için toplam 250 euro gibi bir para ödedik. Çin işi 4×4’ümüzle ilgili baştaki tedirginliğimiz km’ler geçtikçe memnuniyete dönüştü, aracımızı aldık ve nihayet yollardaydık.

izlanda kış gezi resimleriizlanda kış gezilecek yerler: izlanda araç kiralama

İlk akşam hedefimiz doğuya 195 km. karanlıkta yol almak aşağıdaki haritada kırmızıyla işaretli Skogafoss’daki otelimize ulaşmaktı. Buradan ertesi sabah çıkıp öğleden sonra yeşil gördüğünüz alanda izlanda kış gezisinin en önemli ayağı buz mağarası turuna katılmayı, bu sürede yol üstü yerleri gezmeyi planlamıştık.

izlanda kış gezi rehberi, Skogafoss-iceland -izlanda-nerede-nasil-gidilir

izlanda kış Skogafoss-iceland -ne-yapilir-ne-alinirizlanda kış gezi rotası: izlanda araba kiralama

İzlanda’da Ne Yenir? izlanda Yeme İçme

İzlanda’da ne yenir konusu aslında adanın en kritik konusudur. Bu arada herkesin hissettiği ama niyeyse paylaşmadığı bir gerçek vardı ortada: Acıkmıştık. Ekip otele gittiğimizde yanımızda getirdiğimiz konservelerden yeriz diye düşünmüş olacak sesini çıkarmıyordu, sonrasında yolda IKEA tabelası görmemizle, “aaa ikea varmış, ikea’da bir şeyler mi yesek” önerisi geldi birden, ben şuursuzca navigasyonda ikea yazarken buldum kendimi ve daha yarım saat geçmeden yoldan sapıp Ikea’ya girdik, doğrudan restoran kısmına yönelip fiyatları görünce hunharca saldırdık yemeklere. Bkz. şekil 1-a

izlanda kış, izlanda-restoranlari-lokantalari-barlari-lezzet-duraklari-noktalari-yemek-rehberi

izlanda kış,izlanda-yemekleri-lezzetleri-ne-yenir-ne-yemek-lazim-gurme-turlariizlanda’da ne yenir – İzlanda yeme içme yerleri

Girin herhangi bir yere yiyin diyeceksiniz belki ama izlanda yeme içme konusunda Nordic ülkelerinden bile pahalı bir yemek tarifesine sahip. İzlanda’ya geçen gelişimde özelliği olmayan şeylere kişi başı 70-80 TL verip yine de doymayınca bir otokontrol geliştirdik, yazının ilerleyen kısımlarında tedbir amaçlı yanımıza aldığımız kumanyaları paylaşacağım, ve nihayet doymuştuk, yola devam edebilirdik.

izlanda kış, izlandada nerede kalinir-konaklanirizlanda yemek fiyatları

İzlanda’da Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Bir kırk beş dakika daha devam edip şehirden uzaklaşınca gözlerimiz kuzeye bakmaya başladı, hava durumuna göre bulutluydu ve aurora app’i herhangi bir hareket göstermiyordu. Ancak izlanda’ya geçen gelişimde öğrendiğim bir şey varsa, o da yol kenarında insanlar park etmişse orada kesin bir şeyler olduğuydu. Kenarda birilerinin park ettiğini görüp, sanırım bir şeyler oluyor arkadaşlar dediğim sırada üstteki fotoda arka koltukta oturan İlter:

İlter : Beyler kuzey ışıkları çıkıyor sanırım.
Ferhat: Şehir ışıklarıdır o İlter.
(İlter Canon G12’siyle bir foto çekip öne uzattı.)
Ben : Ferhaat! Abi kenara çek. laan, olm çıkmıışş. hadi bir yer bul!!

Böyle bir 3-4 dk. daha sürdük, park edecek yer aradık. Kuzey ışıkları her an kaybolacak zannettiğimiz için hepimizde fotosunu çekebilmek için çılgınca bir telaş başladı. Sağda solda tek tük arabalar durmuş, nispeten sakin bir yer bulduk ve koşuşturma başladı. Tripodu kurdum, alelacele ayarları yaptım ve şu aşağıdaki görüntü çıktı, geleli daha 1-2 saat olmuştu ve evet Kuzey ışıklarını görüyorduk, inanılmazdı. Tabi bunun daha hiçbir şey olduğunu ertesi gün öğrenecektik.

izlanda kış,izlanda-kuzey-isiklari-hangi-tarihte-gitmek-gerekir

izlanda kış,izlanda-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilirizlanda kuzey ışıkları ne zaman görülür

İzlanda’da Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Yaklaşık bir saat geçirdik sanırım, gopro ile, telefonla, hangi makineyi bulsak çekim yaptık. Sonrasında otele doğru kalan 1.5 saatlik yolumuza devam ettik. İlerleyen km’lerde ışıkları bu yoğunlukta göremedik. Kafamızdaki ilk şey otele eşyaları bırakıp otelin az ötesindeki Skogafoss şelalesini kuzey ışıklarıyla fotoğraflamaktı. Otele varır varmaz görevliye yolda kuzey ışıklarına denk geldiğimizi söyledik, en iyi nereden görürüz diye sorduk. Adam şaşkınlıkla kuzey ışıkları mı var dedi, dışarı çıktı ve “he bu sürekli var zaten” yaptı adi herif. 🙂

Bilgisayardan geçen haftalarda gopro ile çektiği bir foto gösterdi. Gökyüzünün tamamı yemyeşildi resmen, çok moral bozucuydu. Ama olsun biz görmüştük mutluyduk, bunu kimse bozamazdı. Küfürler edip odaya geçtik Pınar’ı odada bırakıp, üç cengaver dışarı çıktık, yürüyerek mi gidelim derken izlanda kış havasına ve dondurucu soğuğa cesaret edemeyip arabaya atladık.

izlanda kış,izlanda-nerede-izlanda-da-ne-yenir-ne-icilir-nerede-yenir-nerede-icilir-gurme-yemek-mekan-restoran-rehberiizlanda kış gezi rehberi – izlanda’da kış nasıl?

200-300 metre ötedeki Skogafoss şelalesinin yakınına park ettik. Yerler tamamen buz, düz botla ilerlemek mümkün değil, ayağımızda Türkiye‘den getirdiğimiz bota geçirilen çivili paletlerle ilerleyip ekipmanları kurduk. Havadaki yeşillik büyük ölçüde gitmişti ama belli mi olur fotoğraflarda belki çıkardı biraz, 5-10 çekimden sonra farklı şeyler deneyelim dedik. Ferhat eline ışık alıp şelaleye doğru yürüdü ve ortaya şu fotoğraf çıktı.

izlanda kış,izlanda-aklim-sende-kaldiizlanda’da kuzey ışıkları nerede görülür

Bir yanda şelalenin sesi, diğer yanda zifiri karanlık. Kaç kat giyindiğimi hatırlamıyorum yine de üşümüştüm. İlter çoktan arabaya dönmüş biz Ferhat’la inat ediyorduk. Biraz daha takılıp odaya uyumaya geçtik. İlk gün bitmişti ve evet kuzey ışıklarını görmüştük, bu mutlulukla uykuya daldım.

izlanda kış gezi rehberi: İzlanda Buzul Gölü Jokulsarlon

2. günün sabahı, Hotel Skogafoss’da yaptığımız dolu dolu kahvaltı sonrası izlanda Ice Cave’e hazırlık süreci başladı. En kalın kıyafetlerimizi, termal içlikleri giyindik. Elimizdeki bütün yiyecekleri bir yerde topladık, kolay ulaşım gerektirenleri üste aldık ama sanırım biraz abartmıştık: (abartmamışlardı!)

izlanda kış,izlanda-pahali-mi-yanimizda-ne-goturmek-lazim-alisveris-hediyelik-yemek-fiyatlari-ucretleriİzlanda yeme içme: izlanda ne yenir, yemek nerede yenir

9:30 gibi çıkabildik otelden, 14:30’da Jokulsarlon denen buzul gölünde olmamız gerekiyordu tura katılmak için, önümüzde 2-2.5 saatlik yol vardı, bu da demek oluyor ki 2 saat kadar oyalanabilirdik.

izlanda kış-jokulsarlon-glacier-Lagoon--izlanda-gezi-yazilari-notlari2. gün izlanda kış rotası Skogafoss > Jökülsarlon

izlanda kış rehberi-turu-seyahati-gezisi-yol-notlari-anilari

izlanda kış, izlanda-buzul-golu-magaralariizlanda kış rotası Vik

Ertesi gün haritada Skogafoss’un hemen doğusunda gördüğünüz Vik’te kalacağımız için orada bulunan siyah kumsala sadece kısa süreliğine uğramaya karar verdik. Burada yol diye düşündüğümüz teker izlerini takip ettik, 4×4 aracımız olmasaydı buralara kesinlikle girilmezdi diye düşünüyorum. Sahilde foto, timelapse derken yarım saatten fazla zaman geçirdik.

izlanda kış, izlanda-muzeler-anitlar-tarihi-binalar-gezi-rehberiİzlanda Black Beach molası..

izlanda kış-seyahati-notlari-gezi-rotalariBlack Sand Beach, Vik İzlanda

Black Sand Beach

izlanda kış gezi-rehberi-seyahat-yazilari-notlari

izlanda kış, izlandada-hava-nasil-ne-giyilir-yanina-ne-alinir

izlanda kış gezilecek-gorulecek-yerlerJökülsarlon Glacier Lagoon İzlanda

İZLANDA YOL VE HAVA DURUMU NASIL?

izlanda’da yol durumunu takip edebileceğiniz çok faydalı bir site var >> www.road.is, bununla beraber yol ve hava durumu duyurularını takip edebileceğiniz safetravel.is adresini de kaydetmekte fayda var. izlanda kış gezisi planlayanlar için bu siteler çok faydalı olacaktır. Biz yola çıktığımızda Vik sonrasında ani hava değişimlerine, yol görüş farklılıklarına hazır olun gibi bir uyarı vardı, cidden öyle oldu.

izlanda kış,izlanda-gezilmesi-gorulmesi-gereken-yerlerJökülsarlon Glacier

İzlanda Buzul Mağarası (izlanda ice cave) Turu

İzlanda’da Buz Mağaraları Nerede?

Saatler nihayet 13:30’u gösterdiğinde buluşma noktamız Jökülsarlon’a geldik. Söylenen saate kadar bir süre ortalıkta dolaştık ve konserve barbunyalarımızı tükettik. Daha sonra buluşma noktasına gittik, bütün firmalar kendi müşterilerini götürürken bizimki sona kaldı, bir an gelmeyecek diye açıkçası endişelendik. Yapılan evrak kontrolünden sonra küçük aracımıza doğru yöneldik. Elimizde batonlar, üstümüzde 10 kat kıyafetle tura hazırdık.

İzlanda’da Buz Mağarası Ne Zaman Gezilir?

izlanda‘da buz mağaraları Aralık – Mart ayları arasında görülebiliyor. Verdikleri ekipman desteği (başlık, krampon) ve 4×4 araçlarla dahi gitmek zor olduğu için turlara dahil olmakta fayda var. Çıkış noktasına göre kişi başı 450 TL – 1000 TL arasında değişiyor fiyatlar. Google’a Ice Cave Tour Iceland diye yazdığınızda alternatif çok sayıda firma çıkıyor. Birbirlerinden farkı yok, çıkış noktasına göre uygun olanı seçebilirsiniz. Başkent Reykjavik’ten çıkışlı dahi turlar mevcut. Havanın dönemsel olarak ısındığı zamanlarda turları güvenlik gerekçesiyle yapılmayacağı belirtiliyor.

izlanda kış-gezi-yazisi-yazilari-gezi-rehberiizlanda buz mağaraları nerede – Ice Cave Tur aracımız

izlanda kış-blog-yazilari-gezi-yorumlari-notlari-tavsiyeleri-onerileriİçerideki halimiz

izlanda kış,izlandada-ne-yemek-lazim-neyi-meshur-lezzetleri

*** Tur için verilen zincirli paletler. Buzda başka türlü yürünmüyor kesinlikle.

izlanda kış-nasil-sartlar-gezi-turlar

izlanda kış,izlandada-ne-yapilir-yaninda-ne-goturulur-esya-listesiizlanda buzul mağarası turu (ice cave izlanda)

İzlanda Buz Mağarası Nasıl?

İzlanda buz mağarası içerisindeki atmosferi yazıyla anlatmam çok mümkün değil! Tonlarca ağırlıkta ve metrelerce yüksekte buz kütleleri hemen başınızın üstünde, buzun inanılmaz kristal mavisi gözlerinizin önünde yer alıyor. Buz mağarası gerçek gibi durmuyor, ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Tabi 1 saate yakın içeride kaldıktan sonra bir yerden sonra anksiyete başlıyor. Mağaranın ufak bir girişi var, aynı yerden de çıkılıyor.

izlanda kış,izlanda-gezilecek-noktalar-yapilacaklar-listesi

izlanda kış,izlanda-kis-mevsimi-gezi-seyahat-turlari-yazilari-rehberiizlanda’da buz mağarası ne zaman gezilir

izlanda kış-buz-magarasi-ne-zaman-gidilir-giris-tur-ucretleri-fiyatlariizlanda buz mağarası nasıl

Kapalı alan korkusu olanın tahammül etmesi pek olası değil! Bazı yerlerde sürünerek ilerlemek bile gerekiyor. Normal zamanlarda zemin tavana bu kadar yaklaşmıyormuş gerçi, önceki hafta şiddetli bir yağış olup zemini doldurmuş. Ve nihayet bu doğal güzelliği görmüş olmanın verdiği mutlulukla çıkıyoruz.

izlanda kış,izlanda-buzullar-magaralar-tarihi-yerler-selaleler-dogal-parklar-rehberi

izlanda kış,izlandada-nereler-gezilir-nereye-gidilir

izlanda kış,izlandada kalacak-yerler-oteller-hosteller-pansiyon-rehberiizlanda kış hayatı çok zorlu

izlanda kış şartları çok ağır

İzlanda Ice Cave turu da burada biter, aracımıza geri dönüş yolculuğu başlıyor şimdi de. Jokulsarlon’dan buz mağaralarına 30-40 dk. süren bir yolculuk yapmıştık, nedense geri dönüş daha kısa sürdü. Alana vardığımızda hava kararmaya başlamıştı, iyice karanlık olmadan geriye doğru ne kadar yol gitsek kardı.

izlanda kış Jokulsarlon-Glacier-Lagoon-vik-Iceland-izlanda-seyahat-rehberi

Dönüş yolculuğunda yarı yolda havanın kararmasıyla birlikte tipi başladı. Görüş seviyesi oldukça düştü. izlanda kış seyahatinde normal araç kiralasak ne olur diye soranlara videolu cevap:

Böyle 1 saate yakın sürdük. izlanda Vik’e vardığımızda hava sakinleşmişti, hosteli bulup yerleştik. Telefon programına göre Kuzey ışığı seviyesi düşüktü, biz de çok yorgunduk. Zaten izlanda kış gezimizin ilk gününde görmüştük, daha ne görecektik. Bu düşüncelerle yerleştik, kumanyamızdaki yemekleri ısıtıp yedik. Pınar ve İlter uykuya daldı. Ben çektiğim fotolara bakmaya başladım bilgisayarda. Sonra gece 12 gibi Ferhat sigara içmek için dışarı çıktı. Kısa bir süre sonra da içeri bir heyecanla geldi:

“Erdal Kuzey Işıkları!!!!”

Devamı, diğer yazıda.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


İzlanda‘ya Nasıl Gidilir, İzlanda Vizesi Nasıl Alınır

İzlanda Gezilecek Yerler: Ateş ve Buz Ülkesi

İzlanda Gezi Yazısı: Gulfoss, Geysir ve Seljalandsfoss

İzlanda Gezi Rehberi: 3. Gün izlanda’da Yaşam Mücadelesi

İzlanda Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here