Ana sayfa İtalya Venedik Karnavalı Ne Zaman Yapılır?

Venedik Karnavalı Ne Zaman Yapılır?

Venedik Karnavalı Ne Zaman Yapılır? İtalya Venedik Gezisi

Venedik Karnavalı yazısıyla merhabalar. Venedik’te ilk akşam sizleri Buonasera Venezia diyerek selamlamıştık. Bu kez karnaval hakkında kısa ve faydalı bilgiler vereceğiz.

Venedik Karnavalı Ne Zaman Yapılır?

Venedik‘te Karnaval (Carnevale di Venezia – Carnival of Venice), Ocak-Şubat-Mart ayları arasına denk gelen bir tarihte yapılıyor. İtalya‘da karnavalın geçmişi 13. yüzyıla dayanıyor. Karnaval boyunca insanlar rengarenk kostümler giyiyor ve maskelerini takıyor. Karnaval cumartesi günü başlayıp, bir sonraki salı günü sona eriyor, ortalama 13 gün civarı. 2018 yılında 27 ocak – 13 Şubat tarihleri arasında yapıldı. Venedik Karnavalı 2019 yılında 16 şubat – 5 mart tarihleri arasında yapılacak.

Venedik’te Karnaval Günü Ne Yapılır?

Venedik’te günler dolu geçiyor, fırsat bulup da yazamıyorum, Floransa yolunda trende özet geçerim diye düşünürken Karnaval günü gelip çatıyor.

Venedik Karnavalı 2019Venedik’te karnaval ne zaman yapılır?

Sabah gondolcuların şarkılarıyla uyandım, hızlı bir kahvaltıdan sonra kendimi dışarı attım. (Bu arada her 5 gondoldan 4’ünde uzak doğulu arkadaşlar var, yer-zaman fark etmiyor.)

Venedik Karnavalı ne zaman yapılıyor

Dışarıda gece yağan yağmurdan eser kalmamış, her yer günlük güneşlikti. Venedik karnavalının ana merkezine San Marco’ya yöneldim. Sahnenin yan tarafından alana girdim.

Meydanın kalabalık olacağını biliyordum, ama bu kadarını da beklemiyordum. Yürümek bile zordu, birçok konserde tecrübe kazanmış biri olarak kalabalığı geçmem zor olmadı. Ortalara geçtim, yüzlerce kostümlü, maskeli insan fotoğrafçıların kuşatmasında poz veriyorlardı. Bir yandan sahnede tarihi kostümlerden oluşan bir defile yapılıyordu ama bulunduğum yerden görmek çok mümkün değildi. Arkadan konser izlemenin ne kadar sinir bozucu olduğunu o zaman anladım. 🙂

Venedik Karnavalı ne zaman yapılır

Çevreye yayılmış Venedik karnavalı insanlarını çektim.

Venedik Karnavalı resimleri videoları

Saat 12′ yi beklemeye başladım. II volo dell’angelo dedikleri bir gösteri başlayacaktı. Geçen sene yarışmayı kazanan kişinin, Venedik karnaval meleği de diyorlar (bu seneki Marta Finotto) Çan kulesinden meydandaki sahneye süzülmesi şeklinde bir gösteri.

Gösteriden sonra kalabalık dağılmaya, etrafta başka aktiviteler başladı.

Birkaç video bir miktar da fotoğraf çektikten sonra soluklanmak üzere otele geçtim. Dinlendikten sonra kalabalıktan biraz uzaklaşmak için meydandan uzaklara yöneldim, yolda şöyle şeylerle karşılaştım.

Sonrasında haritaya bakmadan rastgele dolaştım, fotoğraf çektim. Bir yerden dilim pizza alıp gezmeye devam ettim, tekrar otele döndüm. Oteli bu sefer merkezi bir yer seçmem isabet oldu.

Gün içinde birkaç sefer uğrayıp dinlenme şansı bulabildim böylece. Akşam otelin yanında keşfettiğim Torino Snackbar’a geçtim, geceleri burası tam bir konser mekanına dönüşüyor. O akşam Salsa gecesi vardı, İtalyan abiler çok güzel çaldılar, çok keyifliydi. Buyrunuz:

iyi seyirler.

Venedik Karnavalı Hakkında Bilgi:

  • Venedik’in en kalabalık dönemlerinden biridir. Karnaval zamanı gidecekseniz aylar öncesinden konaklama olmak üzere tüm geziyi planlamalısınız.
  • Karnaval Arsenale şehrin tarihi tersanesinde gerçekleşiyor.
  • Karnaval sonunda yer alan bir zombi yürüyüşü var.
  • Karnavalı görmek için en iyi yer kesinlikle San Marco Meydanı.
  • Kostümlü ve maskeli katılımcıları fotoğraflamak için en mükemmel yer.
  • Karnaval meleğinin çan kulesinden meydandaki sahneye süzülmesi şeklinde yapılan gösteriyi izleyin.
  • Karnaval günü şehirde çeşitli partiler düzenleniyor, bu partiler ekstra ücretli ve bazı partiler oldukça pahalı olabiliyor.

Sevgiler.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here