Ana sayfa Gökçeada Gökçeada’da Ne Yenir İçilir?

Gökçeada’da Ne Yenir İçilir?

3989
0

Gökçeada’da Yeme İçme Rehberi

Gökçeada’da ne yenir içilir yazısıyla merhabalar. Çanakkale‘nin göz bebeği iki adasından en büyüğü olan Gökçeada‘da yeme içme yerleri ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bilmeyenler için Gökçeada’nın 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow ünvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olduğunu hatırlatalım. Gökçeada’da ete, balığa ve tatlıya doyacaksınız. Bir önceki yazımızda sizlere Gökçeadada gezilecek yerler hakkında bilgiler vermiş ve yeme içme mekanlarına sadece isim olarak iktibas yapmıştık. Gökçeada’da nerede ne yenir yazımızda ise restoranları detaylı olarak kaleme alacağız.

Gökçeada'da yeme içmeGökçeada yeme içme yerleri

Şüphesiz Gökçeada tarihi köyleri, organik yaşamı, doğal ürünleri ve alternatif yeme içme olanakları ile son yıllarda önemli bir gurme turu destinasyonu haline geldi. Ziyaret ettiğimiz gurme restoranlara ait değerlendirmelerimizi okudukça bize hak vereceksiniz.

Gökçeada'da ne yapılır

Fakat öncesinde Gökçeada’ya İstanbul‘dan geleceklere küçük bir yol üstü lezzet durağı tavsiyemiz var. Keşan’da yol üstünde yer alan Çamlıbel Restaurant‘ta meşhur Keşan satır et ve kaşarlı köfte molası kesinlikle iyi bir seçim olacaktır. Bu restorana ister adaya giderken ister adadan dönerken uğrayabilirsiniz. Manda yoğurdu, taze salatası ve fiyatları ile bizi memnun eden Çamlıbel Restaurant’ta yörenin meşhurlarından peynir helvası ile molayı tamamlayıp yolunuza huzurla devam edeceksiniz. 🙂

Gökçeada'da yol üstü lezzet durakları Keşanda satır et köfte

Küçük tavsiyeden sonra yönümüzü tekrar Gökçeada’ya çeviriyoruz. Eğer özel bir Gökçeada gezi rotası çizmediyseniz Rum köylerinden ilk olarak Zeytinliköy’e uğrayın. Zeytinliköy’de tarihi taş evleri ve zakkum çiçekleri ile Ada ruhunu daha ilk günden hissedeceğinizin garantisini verebiliriz.

Gökçeada'da ne yenir ne içilir

Gökçeada’da Ne Yenir İçilir?

Gökçeada’da ne yenir içilir başlığı altında nerede ne yenir sorularının cevaplarını detaylı olarak vermeye çalışacağım. Her adada olduğu gibi Gökçeada’nın da kendine özel bir yaşam ve yemek kültürü var. Gökçeada mutfak kültürü de bana göre hayran olunacak türden. Özellikle bu kültürün en iyi temsilcilerinden biri olan Son Vapur, Angelikis Taverna ve İmroz Poseidon Restaurant’a mutlaka şans verin.

Gökçeada'da yeme içme mekanlarıGökçeada ne yenir içilir?

Gökçeada’da Oğlak Nerede Yenir?

Son Vapur İmroz Zeytinliköy

Köyün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında gezdikten sonra ilk lezzet durağınız Son Vapur İmroz olsun. Zeytinliköy’ün hemen girişinde hizmet veren Son Vapur İmroz nefis Gökçeada Yemekleri menüsü ile bizi etkilemeyi başardı. Restoran sahibi Arek Boğosyan’ın doğa ve doğal ile olan kuvvetli bağları sebebiyle Gökçeada mutfak kültürünü benimsemesi ve restoranına yansıtması zor olmamış.

Gökçeada'da ne yenir Son Vapur İmroz

Akşam yemeği yediğimiz restoranda mekan sahibi Arek’in anlattığı Gökçeada Hikayeleri ile çok keyifli birkaç saat geçirdiğimizi de ek olarak söylemeliyim. Son Vapur Restaurant Gökçeada’da bana kalırsa ilk akşam yemeği için iyi bir tercih olacaktır. Biz burada ada kokulu birkaç meze ve buharda oğlak yedik, enfesti. Mutlaka notlarınızda olsun.

Adres: Zeytinliköy- Tepeköy / Gökçeada Telefon: 0538 415 57 00

Son Vapur İmroz hakkında tüm menüyü anlattığımız detaylı bir yazı yazdık, okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Gökçeada'da yemek nerede yenir

To Steki Tis Angelikis Taverna Tepeköy

Angelikis Taverna doğma büyüme İmroz Agridia’lı yani Gökçeada Tepeköy’lü Angeliki’ye ait. Gökçeada lezzet turumuzun en doyurucu porsiyonları ve en lezzetli yemekleri buradaydı. Restoran Tepeköy meydanında yer alıyor.

Angeliki’de sevimli ve muhteşem bir manzaraya sahip et restoranında kendi çapında bir ün kazanmış. Angeliki’nin Yeri Gökçeada’da mutlaka uğramanız gereken yeme içme yerlerinden biridir. Angelikis Taverna’da gayet doyurucu porsiyonlarda lezzetli yemekler servis ediliyor.

Gökçeada'da yeme içme yerleri

Ana yemeklerden oğlak kapama, ahtapot ızgara, ada ırkı kuzu pirzola ve ciğeri gerçekten çok başarılı. Özellikle Gökçeada ırkı olan, kendi yetiştirdikleri oğlaklardan yaptıkları oğlak tandır müthiş. Kesinlikle Gökçeada merkezinde yediğiniz oğlaklar ile karıştırmayın!

Adres: Tepeköy No: 247/A – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0286 887 34 27

Tepeköy Angelikis Taverna ile ilgili detaylı bir yazı kaleme aldık. Video destekli bu yazıyı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Gökçeada'da oğlak nerede yenirGökçeada oğlak nerede yenir?

Gökçeada’da Balık Nerede Yenir?

İmroz Poseidon Restaurant

Gökçeada Kaleköy adanın denize kıyısı olan tek yerleşim yeri. İsmini tam tepede yer alan ve harabe halindeki kaleden almış. Sahilinde ufak tefek balıkçı barınakları ve küçük bir liman yer alıyor.

Kaleköy manzaralarıyla büyüleyen şık restoranlara sahip. Güneşin en güzel ve en yavaş battığı Gökçeada’nın muhteşem manzaraya sahip restoranlarından biri de İmroz Poseidon Restaurant.

Bu restoranı mükemmel gün batımı manzarası ve enfes lezzetleriyle gerçekten anlatacak kelime bulamıyoruz. Burası Türkiye’nin en iyi manzaralarından birine sahip olabilir. Nefes kesen bu anı mutlaka yaşamalısınız!

Gökçeada'da nerede ne yenir

Ayrıca deniz mahsülleri ile ön plana çıkan restoran bana göre Gökçeada’da balık nerede yenir sorusunun en iyi cevabı.

Kayaların üzerine oturtulmuş iskelelerin üzerinde kendinizi bir kuş kadar özgür, hatta bazı noktalarda korkuluk olmadığından sanki Ege denizini ayaklarınızın altındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Adres: Belgüzar Hanım Sokak No: 42 Kaleköy – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0553 410 34 62

Dilim döndüğünce İmroz Poseidon Restaurant menüsünü ve ambiyansını detaylı olarak yazmaya çalıştım. Video destekli bu yazıyı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Gökçeada'da balık nerede yenirGökçeada rakı balık

Alternatif balık restoranı tavsiyesi arayanlar için oturmuş mutfağı ile yaz kış hizmet veren Yakamoz Restaurant‘ı önerebilirim.

Gökçeada Gece Hayatı

Barba Yorgo Tepeköy

Tepeköy’de diğer bir önerimiz sirtaki mekanı olarak bilinen Rum tavernası Barba Yorgo olacaktır. Biz gündüz saatleri geldiğimiz için şarap mahzenini ve açık hava tavernasını gezdik. Bu esnada Barba Yorgo ile ayak üstü sohbet etme imkanımız da oldu.

Barba Yorgo önce köy meydanında ufak bir Rum tavernası işletmiş. Ardından ürettiği ev şarapları ada sınırlarını aşınca şarap ve Gökçeada kelimelerinin yan yana anılmasına katkı sağlamış. Vaktiniz varsa gece eğlencesi için uğrayabilirsiniz.

Yine Son Vapur’un Tepeköy’de yer alan kır tavernası da iyi bir tercih olur.

Gökçeada'da gece hayatı barba yorgoBarba Yorgo – Gökçeada Gece Hayatı

Gökçeada Damla Sakızlı Muhallebi Nerede Yenir?

Barba Hristo Tatlıları Zeytinliköy

Barba Hristo Zeytinliköy’ün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından birinde, bize göre Gökçeada’nın en güzel damla sakızlı muhallebisini yapıyor.

İstanbul Arnavutköy doğumlu Barba Hristo tam 98 yaşında. Barba Hristo asırlık yaşına rağmen küçücük ve tertemiz mutfağında eşiyle birlikte Gökçeada’ya özel bu enfes lezzet geleneğini sürdürüyor.

Yetmiş beş küsur senedir tatlıcılık yapan Barba Hristo eskiden eşiyle krem şokola, krem karamel, meyveli muhallebi ve domates reçeli gibi efsane lezzetler de yaparmış. Şuanda sadece damla sakızlı muhallebi, çikolatalı muhallebi, zaman zamanda krem karamel yapıyorlar. Damla sakızlı muhallebi ve çikolatalı muhallebi gayet hafif ve lezzetli. Sakızın muhallebide ki oranı gerçekten mükemmel.

Adres: Zeytinliköy – Gökçeada / Çanakkale

Gökçeada'da damla sakızlı muhallebi Barba HristoGökçeada damla sakızlı muhallebi

Barba Hristo Tatlıları ile ilgili detaylı bir yazı yazdım, Gökçeada damla sakızlı muhallebinin formülünü merak edenler okumak için linke tıklayabilirler.

Mina Cafe Zeytinliköy

Mina Cafe, Gökçeada Zeytinliköy’ün en güzel kafeleri arasında yer alıyor. Mina Cafe’de yenilen Panna Cotta’ya, Milföye, Damla sakızlı muhallebiye, içilen Dibek Kahvesine ve Mina’nın tatlı sohbetine doyum olmuyor.

Mina Damda anılarının izini sürüp ait olduğu topraklara 40 yıl aradan sonra tekrar geri dönmüş gerçek bir İmrozlu. Küçük ve sıcacık mekanında misafirlerine büyüklerinden öğrendiği tariflere sadık kalarak nefis organik lezzetler sunuyor.

Adres: Zeytinliköy – Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0534 389 85 02

Dilim döndüğünce Mina Cafe‘nin lezzetlerini ve Mina’nın hüzünlü hikayesini detaylı olarak yazmaya çalıştım. Okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Gökçeada'da tatlı nerede yenir

Gökçeada’da Dondurma Nerede Yenir?

Alomiya Cafe Restaurant

Alomiya Cafe Restaurant markası Gökçeada’da hem lezzetin hemde inanarak neler başarılabileceğinin hikayesidir. Bu azim hikayesinin altında çokça emek ve alın teri yatıyor.

Alomiya Cafe, serbest gezen ada keçilerinin sütleriyle, gerçek salep çekirdeklerini öğüterek ve adada hangi mevsimde hangi meyve yetişiyorsa o meyveleri kullanarak dondurmalar üretiyor.

Alomiya Cafe Restaurant’ta dondurma dışında enfes bir Gökçeada köy kahvaltısı veya yemek yeme imkanına da sahipsiniz. Masalara kahvaltıya dair ne serpiliyorsa birçoğu kendi ürünleri.

Gökçeada'da dondurma nerede yenir AlomiyaGökçeada keçi sütünden dondurma

Restoran kısmında yediğiniz tüm et ürünleri yine kendi çiftliklerindeki hayvanlardan temin ediliyor. Kendin pişir kendin ye konseptinde veya hazır pişmiş şekilde servis alabiliyorsunuz. Fırında oğlak, Oğlak şiş ve Ada köftesi bana kalırsa denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Alomiya Cafe Restaurant’ın geniş açılı Gökçeada manzarası ve keyfe keyif katan bahçesi ise gerçekten harika.

Adres: Çınarlı Mahallesi, Esentepe Mevki No: 22 Gökçeada / Çanakkale Telefon: 0542 354 94 64

Alomiya Cafe Restaurant hakkında menü ve lezzet değerlendirmemi içeren detaylı bir yazı yazdım, okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Gökçeada’da Ne İçilir?

Gökçeada alkol tüketmek için oldukça müsait bir atmosfere sahip. Fakat biz alkol dışında size bol bol çay veya dibek kahvesi içmenizi tavsiye ediyoruz. Tepeköy yakınlarında bulunan 150 yıllık çınar ağacında ve Semadirek adası manzarasında mola verip burada hizmet veren küçük kafede çay içebilirsiniz. Buradaki ambiyans gerçekten büyüleyici.

Gökçeada'da Dibek kahvesi nerede içilirGökçeada Dibek Kahvesi

Mustafa’nın Kayfesi Kaleköy

Yine Kocaman çınar ağacının gölgesinde, yanı başında bulunan kilisenin yaydığı mistik atmosfer içinde Mustafa’nın Kayfesi’nde de enfes bir Dibek kahvesi içebilirsiniz. Ortamın güzelliğinden midir yoksa mekanın tek elemanı Mustafa’nın samimiyetinden midir bilinmez ama burası insana kendini çok iyi hissettiriyor.

Gökçeada’dan Ne Alınır?

  • Gökçeada’nın kalkınması için ömrünü adamış güzel insan Nusret Bey’den Etis zeytinyağı,

Gökçeada'da zeytinyağı nereden alınır

  • Sadece Gökçeada’ya özel Ladolya cinsi zeytin,
  • Alomiya Cafe Restaurant’tan keçi peyniri, çam balı ve kekik balı,

Gökçeada'da ne alınır

  • Ada klasiği olan Meydani Pastanesi’nin meşhur Efibadem Kurabiyeleri ve enfes pastalarından alabilirsiniz.

Gökçeada'da madam efi badem kurabiye meydani pastanesiGökçeada Efi Badem Kurabiyesi

Pronto Tour ile çıktığımız Gökçeada yeme içme turu burada sona eriyor. Son sabahımızda Gökçeada’ya Kayabalı Otel’in enfes ada kahvaltısı ile veda ediyoruz.

Gökçeada'da kahvaltı nerede yapılırGökçeada kahvaltı – Kayabalı Otel

Yazdığımız mekanlar dışında Gökçeada yeme içme hayatına yön veren mutlaka farklı ve kaliteli restoranlarda vardır. Fakat yazdığımız tüm yeme içme mekanları bizzat deneyimlediğimiz ve bizim en çok sevdiğimiz yerlerdir. Bir gün adaya gelir ve Gökçeada’da ne yenir sorusunu kendinize sorarsanız listemize göz atmayı unutmayın. Listede yer alan mekanlardan herhangi birine uğrarsanız da bizi hatırlayın. Sevgiyle kalın.

Gökçeada'da gurme restoranlar

Not: Unutmadan Pronto Tour’dan Gökçeada ve Bozcaada‘yı kapsayan 3 gece 4 günlük bu muhteşem Kuzey Ege turunu 699 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz. Fiyata ulaşım, konaklama, akşam yemekleri, geziler ve rehberlik ücretleri de dahil. 

Çanakkale’de Ne Yenir kategorisi mekanları için linke tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here