Ana sayfa Ankara Ne Yenir İçilir Tavolo Mio Brasserie Ankara

Tavolo Mio Brasserie Ankara

754
0

Bu yazımda Türkiye‘nin önde gelen Kardiyoloji Profesörlerinden Neyyir Tuncay EREN ve oğlu Şef Engin EREN tarafından Ankara Çayyolu’nda hizmete açılan Tavolo Mio Brasserie deneyimlerimi paylaşmaya çalışacağım. Şık restoran “Tavolo Mio” İtalyanca’da “Benim Sofram” anlamına geliyor.

Restorana Tavolo Mio Brasserie adını, bu ismi telaffuz eden herkesin oturduğu masayı kendi sofrası gibi görmesi temennisiyle vermişler. Çünkü tüm misafirlerin samimi ve sıcak bir ortamda, kendi evlerine geliyormuş rahatlığını hissetmelerini yürekten arzu ediyorlar.

Ankara Tavolo Mio Brasserie

Yenilikçi ve İnovatif Mutfak

İsmine rağmen menüleri tamamen İtalya esintilerini taşımıyor. Akdeniz mutfağı ağırlıklı olmakla beraber hem ülkemizden sevilen tatları hem de dünya mutfağının en güzel örneklerini ihtiva ediyor. Geniş ve deneyimli bir mutfak ekipleri var. Bu nedenle keyifli ürünlerin ortaya koyulduğu dinamikte bir menüleri mevcut.

Yapılan bazı çalışmalar restoran müşterilerinin daima aynı şeyleri menüde görmekten ziyade değişik şeyler denemekten daha çok hoşlandıklarını gösteriyor. Bu sebepten dolayı Tavolo Mio Brasserie’nın mutfak ekibi de sürekli kendisini geliştiriyor ve inovasyona önem veriyor. Devamlı yeni tatlar deniyor, onlara bazı Tavolo dokunuşları ekleyip biraz daha kendi karakterlerini yansıtan yemekler oluşturmaya çalışıyorlar.

meze zeytinyağlılar Tavolo Mio Brasserie

Tavolo Mio Brasserie Menü

Çorbalar, Mezeler ve Zeytinyağlılar

Tavolo Mio Brasserie’ya özel iki adet çorbaları var. Birisi Fransa‘nın meşhur Soğan çorbası, diğeri ise Balkabağı çorbası. Zengin bir meze ve zeytinyağlı yemek seçenekleri mevcut. Mevsime göre enginar, kereviz, fasulye, kök ıspanak gibi zeytinyağlıların yanında fava, humus, tabule, ezme, sultan ve çiğ köfte gibi mezeler de mevcut.

Soğan çorbası Tavolo Mio Brasserie
Soğan Çorbası

Ara Sıcaklar ve Salatalar

Spesiyal ara sıcakları ise Yaprak Ciğer. Neyyir beyin söylediğine göre bazı müşteriler Çankaya’dan, Gaziosmanpaşa’dan yaprak ciğer yemek için hususi olarak restorana geliyor.

Tavolo Mio Brasserie’da diğer bir ilginç lezzet ise Tavolo Mantı. Bu büyük taneli ve bol malzemeli mantı Rusya‘dan Balkanlar‘a birçok ülkenin mutfağında Hingel adıyla ya da farklı isimlerle biliniyor. Onu revize edip ufak dokunuşlar yaparak Tavolo Mantı ismini vermişler.

Hingal Tavolo Mio Brasserie
Tavolo Mantı

Tavolo Burger olarak lanse ettikleri ekmeğinden köftesine kendi ürünleri olan büyük hamburgerleri de gayet lezzetliydi.

Burger Tavolo Mio Brasserie
Tavolo Burger

Salatalar arasında ise Tavolo Salata öne çıkıyor. Kadayıfa sarılı kızarmış keçi peyniri, yeşillikler ve pancarla servis ediliyor.

salata Tavolo Mio Brasserie Ankara
Tavolo Salata

Ana Yemekler

Ana yemeklerden Kontrfile şiş, Bonfile ve Antrikot çok beğendiğim yemekler arasındaydı. Bu yemeklerin etleri özel olarak seçiliyor. Ayrıca hazırlık aşamasında kendilerine özel bazı marinasyon işlemlerinden geçirilerek muhafaza ediliyor. Balıklardan ise somon çok güzeldi.

kontrfile Tavolo Mio Brasserie
Kontrfile Şiş
bonfile Tavolo Mio Brasserie
Bonfile
antrikot Tavolo Mio Brasserie
Antrikot

somon Tavolo Mio Brasserie

Tatlılar

Tatlı çeşitlerinden ise ilk defa İspanya‘nın Bask bölgesinde ortaya çıkan son derece hafif ve lezzetli yanık cheesecake’i denedim. Engin Şef çok nüans değişikliklerle cheesecake’e enfes bir lezzet katmış. Açıkçası bende gerçekten bayıldım bu tada…

İspanya yanık cheesecake Tavolo Mio Brasserie
Yanık Cheesecake

Tavolo Mio Brasserie konsepti ve dekorasyonu ile de dikkat çekiyor. Neyyir Hoca ve Engin Şef restoranı planlarken kendi tecrübelerinden faydalanmışlar. Uzun zamandır Çayyolu’nda oturan insanlar olarak özellikle akşamları dışarıda zaman geçirirken gittikleri yerlerde bulamadığı ya da görmek istediği şeyleri bu restoranda bir araya getirmeye çalışmışlar.

Tavolo Mio Brasserie Ümitköy

Tadım Etkinlikleri

Tavolo Mio Brasserie’da günün herhangi bir saatinde kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla oturup bir şeyler atıştırıp hoşça vakit geçirebilirsiniz. Ya da akşam yemeği sonrası Lounge tarzı bir ambiyansta sevdikleriniz ile birlikte birkaç kadeh içerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Tavolo Mio Brasserie Bar

kokteyl Tavolo Mio Brasserie

Bu arada içecek menüsünde alkollü ve alkolsüz neredeyse tüm içecekler bulunmakla beraber asıl iddialı oldukları alan şaraplar… Ülkemizin son derece güzel, kaliteli, butik üretime sahip, ödüllü şarapları kapsayan geniş bir kava sahipler. Aynı zamanda ithal şaraplar ile çok rahat rekabet eden yerli şarapları daha fazla bulundurup tanıtıyor, zaman zaman tadım etkinlikleri düzenliyorlar.

Ümitköy Tavolo Mio Brasserie

Mutfak Workshopları

Neyyir Hoca ve Engin Şef gastronomi konusunda sürekli çalışıyor ve bu konuda fırsat buldukça verdikleri eğitimler ile insanları bilgilendirmeyi görev biliyorlar. Tavolo Mio Brasserie’da ilk eğitimlerini Uzakdoğu mutfağında temel Sushi Workshop’u olarak tamamlamışlar. Şimdilerde ise ikinci Workshopları için hazırlıklara devam ediyorlar.

Tavolo Mio Brasserie mutfak workshop
Temel Sushi Workshop

Bunun dışında öğle yemekleri için biraz daha farklı bir konsept hayata geçirmişler. Özellikle çevrede çok fazla iş yeri olduğundan çalışanların sağlıklı ve kaliteli yemek yiyebilmeleri amacıyla bir taraftan zeytinyağlı sağlıklı yemek seçeneklerini sunarken, diğer taraftan da Hünkar Beğendi’den, Tandıra, Eskişehir‘in meşhur Balaban Kebabından, Girit köfteye her gün değişik bir yemeği öne çıkarıp müşterilerin beğenisine sunuyorlar.

Türk mutfağı Tavolo Mio Brasserie
Türk Mutfağı

Kendilerini Tavolo Mio Brasserie gibi bu denli kaliteli, iyi planlanmış ve inovatif girişimlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Tıpkı mottolarında olduğu gibi “Burada Dünyanın Her Yerindesiniz!”.

Uğrarsanız beni hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Tavolo Mio Brasserie Adres ve Telefon

Adres: Ümit Mahallesi, Osmanağa Konakları 2494/3 Sokak No: 6 Ümitköy / Ankara
Telefon: 0 312 236 02 01

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleDeliorman Kebapçısı Güneşli
Sonraki makaleGurmex Yıldızı ve Gourmet Restaurant Guide Etiketi
1973 Ankara doğumludur. Yükseliş Koleji ve Bilkent Üniversitesi mezunudur. Türkiye'nin önde gelen Enerji Firmalarından Ayen Enerji’de Enerji Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ankara'nın önde gelen birçok Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ankara Cemiyet ve İş Hayatı içerisinde oldukça aktif olan Kutlu TAMAY, sosyal ve görsel medyayı en aktif şekilde kullanmaya çalışan, gezdiği gördüğü yediği içtiği her yerden, konuştuğu her kişiden kendisine alıntılar yapan, dersler çıkartan ve bu birikimlerini de insanlarla paylaşmaktan keyif alan biridir. Uzun zamandır Ankara’da çeşitli dergi, gazete, web sitesi ve sosyal medya mecralarında mekan ve gurme yazıları yazmaktadır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here