Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Deliorman Kebapçısı Güneşli

Deliorman Kebapçısı Güneşli

Gurmex yazarlığımın ilk gününde benim için çok özel bir yere sahip Deliorman Kebapçısı Güneşli’yi kaleme almak istedim. Biz Güneşli’ye “Küçük Bulgaristan” deriz. 1989 göçünde Vergi Dairesinde kiraya geçmiştik. Tekrar Bulgaristan’a dönmeden önce ilkokulum Güneşli’deydi.

Yıllar sonra 1994 yılında Türkiye‘ye tekrar göç ettiğimizde Kocasinan’a yerleştik. Bulgaristan ile ilgili özlediğimiz çok şey vardı. Dostlar, akrabalar, doğa, yemekler… Say say bitmez!

Güneşli’de oturan müzisyen arkadaşlarım Tamer ve Talat Karaoğlu kardeşler (Orkestra Kardeşler, Kolektif İstanbul) sayesinde Güneşli’ye sık sık gitmeye başladık. Stüdyoları oradaydı, birçok kayıt yaptık orada beraber…

İstanbul Güneşli Deliorman Kebapçısı

İstanbul’da En İyi Kebapçeler

Stüdyonun altında da Deliorman Kebapçısı vardı. Çocukluğumdan beri benim için en iyi kebapçeler hep Silistra’da pazar yerinin yanındaki yerdeydi. Hala var, yolunuz Silistra’ya düşerse mutlaka uğrayın!

İşte Deliorman Kebapçısı da bir o kadar iyiydi, yediğimiz anda anılarımız geri geldi. Supa Topçeta ile giriş yapıp, Lahana Salatası ya da Şopska Salata söyleyip, ortaya bir kuru fasulye, bol acı biber ve dörde bölünmüş soğan…

Üzerine kebapçe ve köfte’den karışık bir tabak. Köpüklü açık ayran ile bulutların üzerine çıkıyor insan, evim yakında olsa da Deliorman Kebapçısı ‘nda bir saat kestirsem diye çok düşündüğüm oldu.

Birçok yerde yemek yedim, belki de Bulgaristan olayı olduğu için daha çok etkilendim ama bana göre 5 üzerinden 5 her şey…

Bulgaristan’dan tabak çanaklar, servisler, eski halılar duvarlarda… Yemekler ve fiyatlar zaten inanılmaz iyi… Deliorman’da içeceğiniz çorbayı bile az yerde bulursunuz, Avcılar ve başka yerlerde de denedim ama buranın yanından bile geçemiyorlar.

Meşhur Deliorman Kebapçısı

Küçük Bulgaristan Güneşli’de Gurme Turu

Sonra o bina olduğu gibi yıkıldı ve mekan şu andaki yerine taşındı. Tüm arkadaşlarımı götürmeye çalıştım bu yemekleri tatmaları için. Havaalanı dönüşü uğrardık, artık taşındığı için bunu yapamıyoruz ama mutlaka yolumuzu değiştirip bir şeyler yeyip çıkıyoruz.

Sabah giderseniz civarda Baniçka / Kifla ve Boza ile kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin. Avrupa’da içtiğiniz o harika kahveler Güneşli’deki mekanlarda mevcut.

Bulgaristan’da yaşayanların kahve ile bağları çok güçlü, o yüzden bu zevklerini en kaliteli şekilde yaşamaya dikkat ediyorlar. Birkaç da market var, Bulgaristan’dan kuru etler, Nova Brasilia kahveler, Vafla’lar, ne ararsanız mevcut.

Yolunuzu mutlaka Güneşli tarafına düşürün, Deliorman Kebapçısı ‘na uğrayın ve bu güzelliklerin tadını çıkarın!

Hayde Nazdrave…🥂

Diğer İstanbul Restoranları ve Gurmex Plus kategorisi mekanları için linklere tıklayabilirsiniz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Deliorman Kebapçısı Adres ve Telefon

Adres: Hürriyet Mahallesi, Atatürk Caddesi No: 47 Güneşli – Bağcılar / İstanbul
Telefon: 0212 474 9 474

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Hizmet Servis
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleÇanakkale Yemekleri: Çanakkale’de Ne Yenir?
Sonraki makaleTavolo Mio Brasserie Ankara
19 Eylül 1980 yılında Bulgaristan'ın Silistra şehrinde doğdum. 1994 yılı sonunda Türkiye’ye göç ederek Kabataş Erkek Lisesi'nde davulla tanıştım. 4 yıl boyunca Kabataş Erkek Lisesi orkestrası ile birçok yarışmada birincilikler kazandım. 2000 yılında Şenol Küçükyıldırım ile tanışmam müzikal anlamda kafamda birçok temel değişikliği beraberinde getirdi. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Jazz Performance Bölümü'nü tam burs alarak kazandım. Burada Ricky Ford, Cengiz Baysal, Donovan Mixon, Can Kozlu, Selen Gülün gibi değerli hocalarla çalışma fırsatını elde ettim. Aynı dönemde Aydın Esen'le özel dersler yaptım. Okulda Ricky Ford ile tanışmam bana birçok kapıyı araladı. Ricky Ford Orchestra ile Türkiye’de ve Fransa’da birçok festival ve Jazz Club'ta konserler verdim. Özellikle Paris’te Selmer ve Archipel'de çaldıkları konserlerden sonra tekrar Paris’ten davet alarak üç gece üst üste Lionel Hampton Jazz Club'ta performans gerçekleştirdim. Yıllardır müziğimden ödün vermeyerek jazz dünyasında kendime iyi bir yer edindim. Ricky Ford, Chuck Israils, Dusko Goykovich, Eddie Henderson, Arto Tunç Boyacıyan, Juini Booth, İmer Demirer, Randy Brecker, Nasheet Waits, İbrahim Maalouf, Wolfgang Muthspiele, Çağrı Sertel, Sarp Maden, Selen Gülün, Önder Focan, Akın Eldes, Engin Recepoğulları, Alper Yılmaz, Sabri Tuluğ Tırpan, İlhan Erşahin, Garry Dial, Paula West, Hilary Cole, Mike Cooper, George Masterhazy, Oliver Groenewald, Kevin Mahagony... gibi müzisyenlerle dünyanın çeşitli yerlerinde performanslarımı sergilemeye devam ediyorum. Bir yandan Müzisyenlik yapıyor, bir yandan da hobim olan yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum. Önerdiğim mekanları beğeneceğinizi umut ediyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here