Ana sayfa Gurme Etkinlikler Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 2019

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 2019

232
0

Geçtiğimiz yıl 28 ilden 112 firma ve 131.402 ziyaretçi ile rekor kıran “Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı” bu yıl 13-17 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Bu yıl ikincisi yapılacak olan Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı ‘na İstanbul Okan Üniversitesi işbirliği ve Gastronomi Bölüm Başkanı İlkay Gök Hocamızın önderliğinde bir çalıştay ve gastronomi etkinliği için Gurmex olarak biz de katılıyoruz.

Gurme 2019 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı

45 Şehir 172 Firma

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Onur Konuğu Malatya‘ya ait yöresel yemekler Sahne Mutfak’da yapılarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Üretime sağlanacak katkı beraberinde bölgenin gurme turizmine de önemli yararı olacağına inanıyoruz. Bu minvalde fuarda Aydın, Van, Osmaniye, Mersin, Sivas, Kastamonu, Trabzon, Hatay ve Kayseri‘nin aralarında olduğu 45 ilin mutfağı, 172 firmanın katılımıyla beş gün boyunca sergileniyor. Yine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulacak stantta beş gün boyunca Diyarbakır’ın yöresel lezzetleri sergilenip tadımlar yapılıyor.

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı zengin içeriği ile ilgili sektörlere olumlu katkılar sağlayarak ticari işbirlikleri geliştirilmesine olanak yaratıyor. Zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşma ve coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası olacak. Fuar, aynı zamanda sektördeki gelişme ve yeniliklerin topluca sergilendiği, yeni bayilik girişimleri ve ihracat imkanlarının yaratıldığı bir ihtisas ortamında katılımcı firmalar ile sektör profesyonellerini aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Katılımcı Listesi

Ünlü şef, gurme, akademisyen, yeme içme profesyonelleri, influencer ve bloggerların da yer alacağı Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı katılımcıları aşağıdaki gibidir.

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı katılım listesi

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı katılımcılar

Etkinlik Programı

13 Kasım Çarşamba günü 21 metrelik Diyarbakır Çöreği ile açılışı yapılacak fuarda yemek atölyeleri, söyleşiler, yarışmalar ve Anadolu mutfağının en özel lezzetleriyle 5 gün boyunca yöresel bir lezzet resitali yaşayabilirsiniz. Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı etkinlik programını aşağıya ekliyoruz.

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı programDiyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı etkinlik programı

Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı Program Özeti

 • 13 Kasım Çarşamba günü Dr. Ender Saraç tarafından yapılacak atölye çalışmasında Diyarbakır’a özgü baharat ve otlarla sağlıklı beslenmeye dair tüyolar paylaşılacak.
 • 14 Kasım Perşembe günü Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Gastronomi Çalıştayı düzenlenecek.
 • Diyarbakır Aşçılar ve Pastacılar Derneği işbirliğinde Diyarbakır 2. Ulusal Pastacılık ve Aşçılık Yarışması düzenlenecek. 5 Gün boyunca Engelsiz, Evli Çiftler, Kreş ve İlkokul Öğrencileri/ Öğretmenleri, Lise Öğrencileri, Üniversite Öğrencileri ve Ustalar kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile ziyaretçiler hoşça vakit geçirecekler.
 • 13 Kasım Çarşamba günü saat 14:30’da düzenlenecek olan Ciğer Tadım Atölyesinde Diyarbakır Ciğerinin püf noktaları ziyaretçilerle paylaşılacak.
 • Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı boyunca her gün Sahne Mutfak’da Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisinin organizasyonuyla Diyarbakır Yöresel Yemekleri yapılacak ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
 • Fuar boyunca her gün Şeyhmus Alto tarafından kadayıf Atölyesi gerçekleştirilecek.
Diyarbakır gastronomi fuarı
Diyarbakır Gastronomi Fuarı
 • Amida’nın Sofrası kitabının yazarı Diyarbakırlı Silva Özyerli 14-15-16 Kasım tarihlerinde Fuarda yer alarak, Diyarbakır’ın unutulmuş reçetelerini ziyaretçilerle paylaşacak.
 • Geleneksel Kürt Mutfağı kitabının yazarı Ali Geyik ise Kürt Mutfağının unutulmuş lezzetlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak.
 • Refika’nın Mutfağı Ekibinden Diyarbakırlı Burak Arpak tarafından ise Diyarbakır Çöreği ile ilgili bir Atölye Çalışması yapılacak.
 • Öznur Arıkan Apaydın tarafından düzenlenecek peynir atölyesi ile evde peynir yapmanın püf noktaları ziyaretçilerle paylaşılacak.
 • Glütensiz şef diye tanınan Süleyman Engin ise düzenleyeceği Atölye ile Glutensiz Beslenme konusunda bilinmeyenleri ziyaretçilerle paylaşacak.

Girişlerin ücretsiz olduğu Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 13-14-15-16 Kasım tarihleri arasında 10:00-19:30, 17 Kasım tarihinde ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki takipçilerimizi bekleriz.😊

Biz de orada olacağız fuar alanında görüşmek dileğiyle!


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here