Ana sayfa Karadağ Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ Notları

Karadağ yazımızda çok detaya girmeden Budva gezilecek yerler, Budva’da ne yenir, Budva gece hayatı nasıldır anlatacağız. Ardından Kotor gezilecek yerler, Kotor’da ne yenir, Kotor gece hayatı nasıldır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Bu yazı sonunda Karadağ İngilizce adıyla Montenegro hakkında ihtiyacınız olacak tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Daha sonra kısa kısa da olsa Perast Adaları, Dubrovnik’e günübirlik nasıl gidilir, ne yapılır ve Dubrovnik’te ne yenir başlıkları altında paylaşacağımız bilgiler ise yazımızın bonusu olacaktır.

Haziran’da yol tercihimiz vizesiz bir rota oldu. Bizde yeşille mavinin bir araya geldiği Karadağ ‘da geçireceğimiz bir hafta için yola koyulduk. Elimizde vize olduğu için günübirlik olarak Dubrovnik’e de geçtik ama konaklamadık. Bunu baştan yazalım ki, tatilin ortasında seçenek olarak yaptığımız yolun arkasından hemen dönüş yapmakla aslında Karadağ ‘ı daha çok sevdiğimiz ortaya yazının başında çıksın. 🙂

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ ‘ın başkentine inecek olan uçağınızdan sonra araba kiralamanız sahil şeridinde yapacağınız yollar için size avantaj sağlayacaktır. Taksi ücretlerinin ucuz olduğu Karadağ’da gezilecek yerler ve denize girilecek kumsal sayısı oldukça fazla. Bu yüzden yine yazımızın başında bu tercihinizin sizin için avantaj sağlayacağını vurgulayalım.

Peki Avrupa‘da gidilebilecek çok sayıda yer varken Karadağ tercihinizi neler ön plana çıkarabilir? Neden Karadağ?

Karadağ Gezilecek Yerler
Öncelikle henüz el değmenin başlarında olan doğa. 10 sene sonra biliyoruz ki Karadağ sahillerine gelecek olan aşırı talep dar yollarda yol almayı oldukça zorlaştıracak ve doğal örtü de inşaat sektörüne yenik düşecek. Görmek için zamanıdır demenin son demleri artık. Güzel deniz, temiz hava, her tarafı yeşil ülke ve dinlenmek için ideal seçim.

Tatil tercihi olarak diğer seçimlerinize göre oldukça ucuz kalacak bir ülke Karadağ. Para birimi euro. Senelerce önce Hırvatistan‘ın da çok ucuz olması gibi, çok uzak kalmayacak bir dönem sonrasında daha pahalı hale gelecektir.

Budva

Budva‘nın tarihi orta çağa dek uzanıyor. Eski şehirdeki kalenin surlarından şehrin bugünkü haline ve yanında uzanan o büyük koya rahatça bakma ve fotoğraflama fırsatı veriyor. Budva’yı içine alan ve marinanın bitimi ile uzanan koyda çok sayıda insan sabahın köründe beach’leri doldurarak güne başlıyor. Şehrin tam karşısındaki Hawai adasında da denize girmek mümkün. Hawai adasına ulaşım Budva içinden motorlarla yapılmakta ve hem adaya giderken hem de dönerken çok güzel fotoğraf çekme şansınız oluyor.

Farklı bir yazarımız tarafından Karadağ Budva gezilecek yerler hakkında detaylı bir yazı kaleme alınmıştı, linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Yine Budva’da ne yenir listemize de göz atmanızı öneririz.

budva Karadağ Gezi Rehberi
Budva

Budva’nın hareketli gündüz hayatı gibi Budva gece hayatı da meşhur. Gerek eski şehir içinde ve etrafında, gerekse sahil yolundaki tüm barlar dolup taşıyor ve Akdeniz’in bilindik (yazlık) gece klübü Top Hill‘de eğlence yeni günün ilk saatleri ile birlikte tavan yapıyor.

Kotor

Karadağ Rivierası Kotor’dan başlayan dantelli yollar tam bir cennete geldiğinizi size hissettiriyor. Kotor gece hayatı açısından eski şehir içindeki Maximus ile oldukça ünlü bir eğlence mekanına sahip. Rivieranın iki tarafını çeviren dağlar sebebi ile hava Budva’daki kadar rahat değil. Aslında Kotor asla bir Budva değil. Rivieradaki gecelememizi Kotor’dan yana kullanmadık, size de tavsiye etmiyoruz ama eski şehirden başlayan yollarda rivierayı gezerken mutlaka konaklamanızı da öneriyoruz.

Kotor Karadağ Gezi Rehberi
Kotor

Perast

Karadağ Rivierasının en romantik bölgesi şüphesiz Perast ve Adalarıdır. Yine Gurmex’in sizlere önereceği konaklama yeri de kesinlikle Perast olur. Karşısında birisi dolgu diğeri doğal olan iki ada olan Perast’tan motorlarla adalara turlar düzenleniyor. Doğal olan St. George adasında duraklama yok, yapay olan ada ise zamanla üzerindeki kilise olan Our Lady of Rocks adını alıyor. Vakti ile seferden başarıyla dönen her denizcinin attığı kayalarla adanın oluştuğu rivayet ediliyor. Doğal adadaki kilisenin yapımı 9. yy’a dayanırken, yapay adanın üzerindeki kilisenin 1452’de inşa edildiği belirtiliyor.

Perast Karadağ Gezi Rehberi
Perast

Perast sessiz ve sakin ortamı ile sevgilinizle, eşinizle iseniz romantik ve büyüleyici bir manzara eşliğinde sizler için tam bir dinlenme yeri olabilir.

Rivierayı birbirine bağlayan Kamenari’de arabalı feribotu kullanmak da zaman açısından size avantaj sağlayacak olan durak. Perast’tan Herceg Novi’ye giden yolda bulunuyor.

Karadağ Restoranları

Karadağ’da ne yenir diye soracak olursanız Karadağ size yemek noktasında sıkıntı çıkarabilecek tek konu olabilir. Tabi bu bizim bakış açımız, belki de siz mükemmel restoranlar keşfedebilirsiniz. Eski şehrin kapı girişini biraz geçince, kalenin arkasında bıraktığı küçük koya bakan restoranlar ve sahil şeridinde kalan balık restoranları bizim gideceklere önerimiz olacak. Bunun dışında çok fazla alternatif bulunmuyor. Ama yemek opsiyonunu yine de bizce değerlendirin.

Budva’nın Kotor’a bağlanan yolunda Jaz plajı için yarım ya da tam gün denize girebilirsiniz. Eylül 2008’de Madonna’nın burada verdiği konser hala konuşuluyor.

Budva’dan Bar’a giden yoldaki Becici plajında da denize girebilir hatta konaklamanızı Budva’nın içinde yapmak yerine bu bölgede de düşünebilirsiniz. Yine Becici’den Budva’nın 6 km ötesinde kalan ünlülerin durak yeri Stevi Stefan’a uzanan yürüyüş yolunda denize girecek oldukça güzel koylar bulunuyor.

Karadağ Stevi Stefan adasının civarında da denize girme yerleri mevcut. Stevi Stefan ise özel bir alan ve rezervasyon için Temmuz ve Ağustos’ta bu bölgede tatil düşünenlerin acele etmesi gerekiyor. Yine de eğer konaklamasanız bile Stevi Stefan Restaurant’a rezervasyon yaptırarak adanın içine girebilirsiniz.

Dubrovnik Günübirlik Tur

Planınızda konaklamalı olarak yoksa bile Perast’tan 1.5 saatte ulaşabileceğiniz uzaklıktaki Dubrovnik iyi bir deniz seçeneği olarak çok yakınınızda duruyor. Türkiye‘de Dubrovnik’in bilinirliği Karadağ ‘ın bilinirliğinin çok çok üzerinde olduğu için çok detaya girmeyelim.

Dubrovnik Karadağ Gezi Rehberi
Dubrovnik

Güzel bir gün, Dubrovnik kalesini çevreleyen surların dışında kalan cafelerde (kale içinde basamakları çıkarak sur yolundan ilerlemek gerekmekte) adeta Kaş‘ı anımsatan oluşumlarda gün yorgunluğunu atma, Karadağ ‘ın ötesine geçen alışveriş fırsatları ile kale içerisinde yemek sonrası alışveriş, güzel Dubrovnik manzarası çekme fırsatı veren kale dışındaki fotoğraf çekim yerleri.

Dubrovnik Restoranları

Dubrovnik yeme içme, Dubrovnik’te ne yenir diye sorarsanız 360 Restaurant hem manzarası hemde güzel yemekleri ile göz dolduruyor, önerilir. Basamakları izlediğinizde fark ediyorsunuz ki kale içindeki yerleşim yerleri metrekare olarak çok küçük ve basıklar ama hayat hala eski şehirde devam ediyor.

Kotor Karadağ Gezi Rehberi
Kotor

Yerleşim yerleri olarak az bilgi ile geçtik yazımızı. Çok sayıda koyda zamanı unutup gerçekten tatil yapabildiğinizi hissedebileceğiniz bir yer Karadağ.

Hala nereye gitsem diye tatil yeri arayanlara mutlaka tavsiye edilir.

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex Navigasyonu şimdi ÜCRETSİZ indirin!
Gurmex'i Instagramda takip edin!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here