Ana sayfa Karadağ Budva Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Budva Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Adriyatik’in incisi olarak anılan Karadağ Budva; denizi, plajları, manastırları, kiliseleri, bazilika ve katedralleri, görkemli tarihi yapısıyla mutlaka gezip görülmesi gereken bir şehir. Daha önce Karadağ Gezi Rehberi yazımızda ülkenin tüm şehirleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşmıştık.

Stari Grad Old Town Budva
Stari Grad Old Town

Köklü bir geçmişe sahip olan Budva Yunan, Roma, Bizans uygarlıklarının izlerini taşıyor. Uluç Ali Paşa tarafından 1572 senesinde Venedikliler’den alınıp Osmanlı topraklarına katılıp bir sene sonra ülkeye geri verilmiş. II. Dünya Savaşı sonrasında Yugoslavya’ya da katılan Budva, 2006 senesinde Karadağ’ın bağımsızlığına kavuşmasıyla Karadağ topraklarına ait olmuştur.

Budva ‘da mutlaka gezilmesi gereken 10 yer ise aşağıdaki gibidir.

Stari Grad Budva
Stari Grad

Stari Grad (Old Town)

Budva Karadağ’da Old Town olarak da anılan Stari Grad yüksekte yer alan eski şehir kalesi, aynı zamanda UNESCO’nun da koruma altına aldığı bölge. Geçmişe yolculuğu sevenlerin bayılacağı ve içinde kaybolacağı Orta Çağdan kalma bu tarihi yapıyı dar ve uzun sokaklarda sıralanmış tarihi binalar, şirin turistik dükkanlar destekliyor. Restoranların, otantik butik mağazaların içerisinde dokunulmayan ve bütünlüğü bozulmayan kayaları da görebiliyorsunuz.

Budva Stari Grad

Şehrin en tepesinde, Stari Grad’ın güneyinde yer alan The Citadel‘den muhteşem şehir manzarasını saatlerce izleyebilirsiniz. İçerisinde kütüphane, heykel ve resimlerin bulunduğu tarihi yapıyı yakından incelemeniz de mümkün.

Stari Grad
Stari Grad

Holy Trinity Kilisesi

Venedik Cumhuriyeti’nin çöküşünden sonra 1797 yılında Avusturya, Karadağ Piskoposu tarafından desteklenen ve Budva ‘nın Ortodoks nüfusunun talebi üzerine Holy Trinity Kilisesi‘nin yapımına izin verdi. Kilisenin yapımı ise üç çan ve bir kubbe ile 1804 yılında tamamlandı.

Holy Trinity Kilisesi
Holy Trinity Kilisesi

Dış cephesi batı kapının üstündeki bir rozet ile dekore edilen kilise 19. yüzyıldan kalma Yunan ikonograflarının eseri olması sebebiyle büyük sanatsal değere sahiptir. Kilisenin önünde, Budva ‘da doğmuş, tanınmış bir yazar ve politikacı olan Stefan Mitrov Ljubisa’nın mezar taşı var.

Stevi Stefan Adası
Stevi Stefan Adası

Stevi Stefan Adası

15 yy’da bir balıkçı kasabası olan, eski yapılı evlerden ve manastırlardan oluşan ada olağanüstü güzel bir manzaraya sahip. Aman Resorts grubuna kiralanan ve birçok ünlü kişilere de ev sahipliği yapan adaya yalnız otel müşterileri giriş yapabiliyor. Budva ‘da tekne turlarına katılarak adanın yakından manzarasını izleyebilirsiniz.

Stevi Nikola Budva
Stevi Nikola

Stevi Nikola Adası

Budva sahiline yakın ve popüler adı Hawaii olan Stevi Nikola Adası‘nda denize girebilir, güneşlenebilirsiniz. Budva’dan yarım saatte bir kalkan teknelerle adaya ulaşım oldukça rahat.

Stevi Nikola Adası
Stevi Nikola Adası

Budva Stevi Nikola

Mogren Plajı

Budva ‘nın en özel, en huzurlu, aynı zamanda en görkemli yeri bizim için Mogren Plajı. Plaja, dokunduğu kişiye şans getirdiğine inanılan dans eden kız heykelinin olduğu yerden yürüyerek gelinebiliyor.

Dans Eden Kız Heykeli Mogren
Dans Eden Kız Heykeli

Doğa severler için patika yürüyüş yolu oldukça eğlenceli ve gizemli. Sahile ulaştığınızda şehirdeki Aziz Ivan Kilisesini görebiliyor ve uzaktan gelen çan sesine eşlik eden dalga ve kuş seslerini duyabiliyorsunuz. Bir sonraki patika yoldan yürüyerek Mogren 2 Plajı’na da ulaşabilirsiniz.

Mogren Beach
Mogren Beach
Mogren Plajı Budva
Mogren Plajı
Budva Mogren
Budva Mogren

Kotor (Big Old Town)

Karadağ’ın en gözde şehirlerinden biri olan Kotor, Budva’dan araba ile yarım saat uzaklıkta. Big Old Town, büyük eski şehir yapısının bulunduğu Kotor, kiliseleri, katedralleri, müzeleri, tarihi yapısı ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla en az Budva kadar etkileyici bir şehir.

Kotor Big Old Town
Kotor (Big Old Town)

Üçgen mimari ile inşa edilen Kotor, tarzıyla İtalya‘nın Venedik şehrine de benzetiliyor. Kotor sokaklarında kilise çan sesleri, müzik ve kedi mırıltıları ile dolaşmak inanılmaz keyifli.

Kotor Karadağ
Kotor Kedileri 🙂

Karadağ Kotor

Girdiğiniz her sokakta, merdivenlerde, çatıda, ağaçta birbirinden sevimli kediler görmeniz mümkün. Kotor sokaklarında ünlenen bu sevimli kediler hediyelik eşyalardaki figürlerde bile yerini bulmuş. Hatta şehirde kedi müzesi bile var!

Hediyelik Eşya Dükkanı Kotor
Hediyelik Eşya Dükkanı Kotor

Aziz Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi (Sveti Nikola), Budva ‘da gezdiğiniz kiliseler bir yanan şüphesiz Kotor’daki en önemli Ortodoks Kilisesidir. Karadağ kıyılarındaki bu kilise şehrin kuzey kesiminde yer alıyor.

XIX. yüzyılda yangında yıkılan eski kilise, XX. yüzyılın başlarında orijinal mimari temel alınarak yeniden inşa edilmiştir. Yakınlarda zengin ikonlar, sanatsal el sanatları, belgeler ve kilise önlüklerinin yer aldığı kilise hazinesi var. Aziz Nicholas Kilisesi, çoğunlukla varlıklı Kotor aileleri tarafından kiliseye hibe edilen birçok değerli eşyaya sahiptir.

Aziz Nicholas Kilisesi Kotor
Aziz Nicholas Kilisesi

Pima Sarayı

Kotor’un asil ailelerinden Pima’ya ait olan saray Flour Meydanında yer alıyor. Tanınmış Pima ailesi üyeleri arasında Padua Üniversitesi profesörü Louis Pima, Şair olan Jerome ve Bernard Pima var. Kotor’un big old town kısmında dar sokaklarda yürürken, yeşil pencereli bu saray kesinlikle dikkatinizi çekmeyi başarıyor.

Pima Sarayı Kotor
Pima Sarayı (Pima Palace)

Pima Sarayı 1667 depremiyle yıkılmış ve daha sonra yeniden inşa edilmiş. 17. yüzyıldan kalma bu saray ihtişamı ve güzelliği ile meydana hakim bir noktada bulunuyor. Teraslı, Rönesans tarzındaki sarayın pencereleri ve üst balkonu barok tarzında inşa edilmiştir.

Pima Palace’ın arka bahçesindeki merdivenler ve galeriler Kotor demircilerinin eseridir. İki melek tarafından tutulan ana kolonun tepesinde, Pima ailesinin arması yer alıyor.

Günümüzde ise Pima Palace bir bar olarak kullanılıyor.

Kotor gezilecek yerler

Kotor – Budva Sarayları

Kotor, Budva ve Kotor big old town’da Pima Sarayı gibi başka saraylarda var. Şu anda Kotorlu soylulara ait Kotor Denizcilik Müzesi olan Grgurina Sarayı, Duke Sarayı, Drago Sarayı, Buca Sarayı, Bizanti Sarayı ve Beskuca Sarayı meraklıları için gezilebilecek diğer saraylar arasında sayılabilir.

Big old town kotor
Big Old Town Kotor

Budva Kotor Yeme İçme

Tatile gidileceği zaman genellikle aklımıza ilk takılan konulardan biri de nerede ne yiyeceğimizdir. Adriyatik denizi kıyısında bir Balkanlar ülkesi olan Karadağ’ın en turistik şehri olan Budva ‘da birbirinden lezzetli, taze balık çeşitleri ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

Kotor tarihi yerler

Türk, Balkan, İtalyan ve Yunan mutfak kültürleriyle desteklenen yemekleri sayesinde Budva ve Kotor’da aç kalma ihtimaliniz yok diyebiliriz. Spesifik restoran tavsiyelerini içeren Budva’da ne yenir başlıklı yazımızı mutlaka okuyun, size yemek ve restoranlar konusunda yardımcı olacaktır.

Yolunuz bir gün Budva ve Kotor’a düşerse bizi hatırlayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin
Önceki makaleLazarakis Meis / Kastellorizo
Sonraki makaleKaradağ Gezi Rehberi
Yaz mevsiminin en ılımlı zamanı haziranda Samsun’da dünyaya geldim. Öğretmen bir baba ve hemşire bir anne ile eğitim, sağlık alanındaki temelim okul öğreniminden çok önce başlamış oldu. Lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’nde fen bilimleri bölümünü tercih ederek başarı ile bitirdim. Lisans öğrenimine Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü ve Erasmus öğrenci değişim programı ile katıldığım Lizbon ESTeSL’de devam ederek hastane, okul, özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde; toplu beslenme, klinik ve poliklinik üzerine stajlarımı gerçekleştirdim. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıp uzman diyetisyen olarak İstanbul’da 2015 yılından itibaren global bir catering firmasında; menü planlama, reçete geliştirme, sağlıklı beslenme üzerine eğitim seminerleri gerçekleştirme, çalışanların vücut analizi ve parametre yorumlamaları üzerine görev yapmaktayım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here