Ana sayfa Gurme Etkinlikler ODTÜ Mutfak Günleri 2018: Türk Mutfağının Evrimi

ODTÜ Mutfak Günleri 2018: Türk Mutfağının Evrimi

467
0

ODTÜ Mutfak Günleri 2018: Türk Mutfağının Evrimi

ODTÜ Mutfak Günleri etkinliği ile ODTÜ Gastronomi Topluluğu bir ilki gerçekleştiriyor. 19-20 Şubat tarihlerinde Ankara’da hayat duruyor. ODTÜ; KKM A Salonu’nda 6 konuşmacı ve 300’e yakın konuğu ile Ankara’daki ilk ve tek geniş kapsamlı gastronomi etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

ODTÜ Mutfak Günleri 2019 hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Ankara içinden ve dışından gastronomiye ilgi duyanların bir araya geleceği etkinlik bu sene ilk defa gerçekleştiriliyor. ODTÜ Mutfak Günlerinin 2018 teması “Türk Mutfağı’nın Evrimi” üzerine kurulu. İki gün sürecek etkinlikte katılımcılar, konuşmacı şeflerin ve girişimcilerin tecrübelerini öğrenme imkanına sahip olacak. Aynı zamanda çeşitli workshoplar ve yarışmalar ile öğrendiklerini uygulayabileceği, 2 gün sürecek dolu dolu interaktif bir seminer yaşayacaklar.

ODTÜ Mutfak Günleri Konuşmacıları

ODTÜ Mutfak Günleri etkinliğinde birbirinden değerli konuşmacılar yer alıyor.

  • Eyüp Kemal Sevinç (Şef, Yazar): Ülkemize kazandırdığı birçok ödül ile kendini kanıtlamış önemli şeflerden biridir. Kendileri 1991 yılından beri gastronomi üzerine araştırmalar yaparken aynı zamanda ülkemizde gastronominin gelişmesi için çabalıyor. Bazıları şefi rakı dondurması ve lüfer baklavası gibi inovatif lezzetleriyle hatırlayacaklardır.
  • Kaan Özdemir (Şef): Ankara’da Amerikan burgeri yapması ile ünlenmiş, Dünya Mutfağı hakkında dersler alıp araştırma yapan, Türk Mutfağı ile başlayıp kendini daha çok Batı ve Amerikan Mutfağında bulmuş Ankara’nın sevilen ve tanınan şeflerinden biridir. Aynı zamanda Türkiye Aşçılar Milli Takımının eski kaptanı, Avrupa Aşçılar Birliği, Dünya Aşçılar Konfederasyonu üyesi, Mutfak Profesyonelleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve UNESCO tarafından desteklenen IOV’un Mutfak Kültürleri araştırma grubu üyesi bir işletme sahibidir.
  • Oburcan (Blogger, Influencer): Sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımlar ile Ankara’da gastronominin nabzını tutuyor. Ülkemizde geniş kitlelere seslenen önemli influencerlardan biridir.
  • Osman Serim (Danışman, Yazar): Yemek Kültürü hakkında seminerler veren ve yemek sektörünün duayen danışmanlarındandır. Bu konu üzerinde farklı dillere de çevrilmiş birçok kitabın yazarı veya ortak yazarı olmuş önemli gastronomi insanlarından biridir.
  • Tolgar Mireli (Şef): Etkinliğe katılacak öğrencilere örnek olabilecek; Ankara’da yaşayan, Almanya Hamburg’da Michelin yıldızlı tek Türk Şef Ali Güngörmüş’ün yanında staj yapmış ve asıl ilgi alanı Dünya mutfağı olan başarılı bir şeftir.
  • Yunus Emre Akkor (Şef, Yazar, Blogger): Osmanlı Mutfak Kültürü hakkındaki çalışmaları uzun yıllardır Türkiye’nin gastronomi geçmişini koruyor. Aynı zamanda yemek kitaplarının Nobel’i olarak kabul edilen “Gourmand Yemek Kitapları Ödülü” sahibi değerli şeflerden biridir.

ODTÜ Mutfak Günleri 2018 Programı

Gastronomi sektörünün önemli isimlerinden Elif Bilge Ceylan ve Betül Bildik Ataklı’nın ilk oturum konuşmacıları olarak katılıyor. ODTÜ Mutfak Zirvesi’nin 19 Şubat’ta gerçekleşecek ikinci oturumunda ise Osman Serim ve Tolgar Mireli yer alacak. Etkinliğin ikinci gününün ilk oturumunda ise Kaan Özdemir ve Eyüp Kemal Sevinç öğrencilerle buluşuyor. İkinci oturumda ise Yunus Emre Akkor ve Oburcan yer alıyor.

ODTÜ Mutfak Günleri’nin program detayları aşağıdaki gibidir:

ODTÜ Mutfak Günleri 2018 Konuşmacılar ve Program

ODTÜ Gastronomi Topluluğu Hakkında

ODTÜ Gastronomi Topluluğu 2013 yılında “Kimse yalnız yemek yemesin!” mottosu ile kurulan, ODTÜ’nün en kalabalık ve en aktif topluluklarından biridir. Kurulduğu günden bu yana toplam 1200’den fazla resmi üyesi, 2200’ü aşkın insana hitap ettiği 200’den fazla etkinliği ile Ankara’da ses getiren üniversite kulüplerindendir.

ODTÜ öğrenci toplulukları oryantasyonlarında günde yaklaşık olarak 1000, dönemde iki kere düzenlenen tanışma toplantılarının her birinde ise yaklaşık 600 öğrenciye hitap ediyorlar. Paylaşımlarının büyük çoğunluğunu oluşturan odtugastronomi Instagram hesaplarında 4 binden fazla takipçileri, Facebook hesaplarında ise 6500’den fazla sayfa beğenileri var.

Aynı zamanda ODTÜ Gastronomi Topluluğu gerek Ankara’da, gerek İstanbul‘da, gerekse Türkiye’nin diğer illerinde yapılan gastronomi odaklı etkinliklerde adı geçen, akıllara gelen ve çağrılan tek öğrenci topluluğu olmanın gururunu yaşıyor.

ODTÜ Gastronomi Topluluğu Neler Yapıyor?

ODTÜ Gastronomi Topluluğu Tadım Ekibi, Atölye Ekibi, Sponsorluk Ekibi ve Organizasyon Ekibi olmak üzere 4 gruptan oluşuyor.

  • Tadım Ekibi; Ankara’da gastronomi adına keşifler yapıyor ve bu alana hizmet eden işletmeleri ziyaret ediyor.
  • Atölye Ekibi; ODTÜ Gıda Mühendisliği binasında bulunan mutfakta dışarıdan misafir olarak gelen bir şef eşliğinde veya kendi aralarından seçtikleri şef olma idealine sahip bir arkadaşları önderliğinde yemekler yapıyor.
  • Sponsorluk Ekibi; geçen yıl ilk sayısını çıkardıkları “Gastronot” dergisinin yeni sayısını e-dergi olarak çıkartmaya hazırlanıyor. Bunun yanında, “Gastrokart” ismini verdikleri, Ankara’da birçok mekana ulaşmış, gidilen yerlerde indirim yapılmasını sağlayan ve öğrenci profilindeki insanlara gastronominin varlığını hatırlatmaya çalışan bir kartları bulunuyor.

ODTÜ Mutfak Günleri 2018

ODTÜ Mutfak Günleri; ODTÜ Gastronomi Topluluğu’nun gönüllülük esaslı çalışmaları ve üstün gayretiyle bu sene ilk defa gerçekleşiyor. ODTÜ Mutfak Günleri Altın Sponsorluğunu METRO Türkiye, Gümüş Sponsorluğunu Piel Roja, Ulaşım Sponsorluğunu Has Turizm’in üstlendiği etkinliğin medya sponsoru olmaktan dolayı GURMEX olarak bizde büyük mutluluk yaşıyoruz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here