Ana sayfa Bozcaada Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2019

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2019

1112
0

Her yıl olduğu gibi Bozcaada Yerel Tatlar Festivali bu sene de BOZTİD tarafından 28-29-30 Haziran 2019 tarihlerinde düzenleniyor. Çanakkale Bozcaada, lezzet severleri 3 gün boyunca denizi, güneşi ve ada mutfağının keyfini bir arada yaşayabilecekleri eşsiz bir deneyime bekliyor. Gurmex ekibi olarak biz de orada olacağız!

Tatlı Bir Yolculuk Bozcaada…

Heredot’un söylediği “Tanrı insanları uzun ömürlü olsun diye Bozcaada’yı yaratmış.” sözü aslında Bozcaada’yı en iyi şekilde özetliyor.

Bozcaada Yerel Tatlar FestivaliBozcaada Yerel Tatlar Festivali – Foto: Adem Barış

Şirin Rum evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, billur gibi denizi, üzüm bağları ve tüm içtenliğiyle Bozcaada bizleri bekliyor. Hava kirliliği yerine Ege’den esen ve hayat veren tatlı esintiler… Trafik yerine hoşgörülü, sakin bir hayat ritmi… İş stresi yerine doğayla baş başa geçirilen mutlu anlar…

Otantik yapısı, bağları, birbirinden güzel plajları, en temiz deniz, en temiz havayı solumaya gidiyoruz. Geyikli’den feribota binildiğinde ısmarlanan demli çay, kopartıyor insanı ana karadan… Bozcaada’ya geçenlerin yüzlerinde hafif bir gülümseme… Ama genelde adaya bakan gözler merak dolu. Hayallere uzanan, tatlı bir yolculuk, Bozcaada…

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali HakkındaÇanakkale Bozcaada Yerel Tatlar Festivali – Foto: Adem Barış

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali Hakkında Bilgi

BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği) tarafından 28-29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen festival, Bozcaada meydanında birbirinden güzel ada yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımlarıyla başlıyor. Akşam kale içinde düzenlenen konser ile devam eden organizasyon, pazar günü öğle saatlerinde konuklar Ada’dan ayrılırken limanda Deniz kestanesi tadımı ile son buluyor.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada’ya ulaşım konusunda deniz, kara, hava gibi tüm alternatifleri içeren detaylı yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bozcaada Lezzet Festivali için Konaklama

Festivalde çok yoğun olan adada konaklama tercihinizi, merkezi konumu ve kendi evimizdeymiş hissiyatını fazlasıyla yaşatan hizmetleriyle Gurmex’in önerdiği Bozcaada Otelleri arasından yapabilirsiniz. Önerilerimiz arasında Türk mahallesi, Rum mahallesi, Ada dışı otel ve bağ evleri yer alıyor. Aynı zamanda güçlü bir mutfağa sahip oteller de yapacağınız organik ada kahvaltısı ile tatilinizden keyif alacaksınız.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali Video

Geçmişten Günümüze Bozcaada Yemekleri

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali ‘nde hem adaya özgü özel yemekleri ustaların elinden yemek hem de bu yemeklerde kullanılan ürünleri öğrenip satın almak mümkün. Cumartesi günü başlayacak olan festivalde adalı hanımlar geçmişten günümüze ada yemeklerini konukların beğenisine sunuyor.

Cumartesi günü saat 18.00’de Bozcaada Meydanında tüm ada hanımlarının katkısı ile yapılan yöresel yemekler ada şarapları ile konukların beğenisine sunuluyor. Bu arada yine Bozcaada meydanda kurulacak stantlarda adaya özgü Ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılıyor.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2019

Akşam saat 21.00’de ise sürpriz bir konser etkinliği düzenlenecek. Bozcaada’nın ve yörenin yerel tatlarını hatırlatıp, adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikramı ile devam edecek olan bu etkinliğin amacı bir doğa cenneti olan Bozcaada’nın lezzet ve kültür konusunda da değerlerinin ön plana çıkartılması.

Bozcaada Lezzet Festivalinde Sizleri Neler Bekliyor?

Festival süresince ada halkı tarafından yapılan ve meydanda gün boyunca sunulacak yerel yemeklere ek olarak restoranlarda da ada lezzetleri ve adaya özel üzümlerden yapılan şarapları içeren “Yerel Lezzet” menüleri servis ediliyor. Sabah saatlerinde meşhur “Bozcaada Kahvaltısı” festival süresince özel ada lezzetleri ile birlikte sunuluyor.

Bar ve eğlence noktalarında ise üzüm suyu ile yapılan kokteyller ve ada şarapları festivale lezzet katacak. Her yere lezzet stantları kurulacak. Festival bittikten sonra evlerine dönen misafirler de ada lezzetlerini “Yerel Lezzetler Satış Noktaları”ndan satın alabilecekler.

Bozcaada restoran ve kafelerinde ada mantısı, kalamar ve ahtapot ızgarası, oğlak tandır, tavşan yahni gibi geleneksel ada lezzetleri ile adanın dört önemli üzümü “Çavuş, Vasilaki, Kuntra ve Karalahna” ile yapılan menüler sunulacak. Pastane, kafe ve kahvelerde adanın bademli ve sakızlı kurabiyeleri, üzüm suyu, koruk suyu, adaçayı gibi özel lezzetlerini deneyimleme şansı olacak.

Bozcaada Yerel Tatlar Festivali otelBozcaada Yerel Tatlar Festivali

Aynı günün akşamında ise festivale sanatçı konseri renk katacak. Bozcaada yerel lezzetlerini orijinal reçetesi ile sunan adanın tüm değerlerini sahiplenen özel noktaları ise “Yerel Güzeldir” logosu ile ayırt edebilirsiniz. Pek çok yemek uzmanı konuğunda katılması beklenen bu etkinlik aynı zamanda kısa bir Bozcaada kaçamağı yapmak için de ideal…

Müsait olan herkesi 28-29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Bozcaada Yerel Tatlar Festivali ‘ne bekliyoruz.

Bozcaada Restoranları için linke tıklayabilirsiniz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Gurme Etkinlikler kategorisi önerileri için tıklayın.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here