Ana sayfa Beslenme & Sağlık Deniz Kestanesi Yedim! – VİDEO

Deniz Kestanesi Yedim! – VİDEO

913
0

Deniz Kestanesi Nedir?

Deniz kestanesi, okyanus ve derin denizlerde yaşayan, küre şeklinde, dikenli ve omurgasız bir tür deniz canlısıdır. İsmini Yunanca “kirpi” ve “deri” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan “ekinos dermos” kelimesinden alır. Türkiye’de Kuzey Ege sahillerinde görüntüsü bir kirpiyi andırdığı için Kirpi olarak adlandırılırken Ayvalık yöresinde Karadiken olarak isimlendiriliyor.

Deniz Kestaneleri Nerede Görülür?

Genel olarak kıyıya yakın yerlerde görülür. Deniz kestaneleri, temiz sularda yaşar dolayısıyla kestanenin varlığı girilen denizin temizliğine bir işarettir.

Deniz Kestanesi Yenir mi?

Evet Deniz Kestanesi yenilebilir bir canlı türüdür. Deniz Kestanesinin sadece en kıymetli yeri olan parlak ve turuncu yumurtalık kısmı yenmektedir. Yumurtalık kısmı çıkartılır ve birkaç farklı şekilde yenilebilir.

Arzu edenler çay kaşığı yardımıyla veya ekmekle yiyebilir. Yine üzerine zeytinyağı-limon karışımı ile elde edilen sos eklenerek veya limon-karabiber eşliğinde simit ile de tüketilebilir. Bazı yerlerde az zeytinyağı ile kavurup yiyenlerde oluyor. En güzel eşlikçileri şarap ve ekmektir. Özellikle Çanakkale Bozcaada ve Gökçeada‘da çok yaygın olarak tüketilir. Hatta Ayvalık’ta sezonunda özel olarak çıkartıp satanlar bile var.

Hangi Deniz Kestaneleri Yenir?

Bine yakın türü olan Deniz Kestanelerinin hepsi yenmez! Sadece birkaç türü yenilebilir türler arasında yer alıyor. Deniz Kestaneleri kahverengi, siyah, mor ve yeşil gibi birkaç farklı renkte görülebilir. Sadece patlıcan rengine yani mora çalan renkte olanı yenmelidir.

deniz kestanesi yenir mi

Deniz Kestanesi Nasıl Temizlenir?

Deniz kestanesi kauçuk eldiven yardımıyla avuçta hafifçe tutulur. Daha sonra bir makas yardımı ile alt tarafındaki yumuşak doku yuvarlak şekilde kesilerek açılır. İçerisinde bulunan sıvı boşaltılır. Ardından içi deniz suyunda çalkalanarak temizlenir. Deniz Kestaneleri midye gibi değildir! Sadece temiz denizlerde yaşadığı için çok temiz ve sağlığa faydalı bir canlıdır.

Deniz Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Deniz Kestanesi özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Deniz kestanesinin içinde yer alan turuncu renkteki yumurtalıklar yenildiği gibi çıkarılıp pirinç unu veya sandal ağacı unu ile karıştırılarak cilt hastalığı olan bölgeye de sürülebilir.

Deniz Kestaneleri kaşıntı, deri döküntüleri gibi rahatsızlıkları giderirken cilt üzerindeki yaraları da iyileştirme özelliğine sahiptir.

Yine zeytinyağı ile karıştırılan turuncu kısım derideki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur, cildi tazeler ve yumuşatır.

Üstelik Hipotiroid hastalarına da çok iyi geliyor. Özellikle eskiler iyi hatırlayacaktır iyot eksikliği çekenler için muhteşem bir yiyecektir.

Deniz Kestanesinin besin değeri çok yüksek ve afrodizyak etkisine sahiptir. Dolayısıyla her şeyin fazlası nasıl zararlı ise Deniz Kestanesinin de fazlası zararlı olabilir. 🙂

Bu turuncu yumurtalıklar kurutulmuş halde aktar ve birtakım doğal ürünler satan dükkanlarda yüksek fiyatlarda satılmaktadır.

Bu keyifli Deniz Kestanesi ve Şarap deneyim turu için Şafak, Duygu ve Okyanus Otel Bozcaada’ya çok teşekkür ederiz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here