Ana sayfa Gurme Etkinlikler Gurmelere Özel Yemek ve Lezzet Festivalleri

Gurmelere Özel Yemek ve Lezzet Festivalleri

548
0

Gurmelere Özel Yemek ve Lezzet Festivalleri

Gurmelere özel bir çok festival var. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada çok revaçta olan gurme karnavalları ve yemek festivalleri artık özel kapalı kapılar arkasından çıkıp daha geniş kitlelere hitap eden etkinliklere dönüşüyor.

Sadece bir ürüne veya bir yemeğe bile özel festivallerle sık karşılaşır olduk. Her tarafı kaplayan harika yemek kokuları, çeşit çeşit yemekler, yemek eğitimleri ve atölyeler ilk akılda kalanlar. Bu festivaller gurmeler ve yemek düşkünleri için gerçekten bulunmaz nimet..

Günümüzde yaptığımız seyahatlerde farklı kültürlerin yemekleri ve yerel mutfaklarıyla buluşmak için çok fazla fırsata sahip olabiliyoruz.

Yeni tatlar keşfetmek, farklı lezzet deneyimlerini yaşamak artık çok daha kolay ve keyifli..

Gurmeler ve yemek düşkünleri için hangi ülkede ve hangi şehirlerde ne tür yemek festivalleri var bir araya getirmeye çalıştık.

Seyahat planlarınızda ve mutlaka gezi notlarınızda yer alması gerektiğini düşündüğümüz yılın farklı aylarında düzenlenen en renkli ve en lezzetli yemek festivallerini ele alalım.

Dünya Gurmeler Zirvesi Singapur | Nisan

Singapur‘da her yıl nisan ayında gerçekleşen Dünya Gurmeler Zirvesi seyahat planı yaparken en çok dikkate almanız gereken etkinliklerden..

Genellikle ayın son günlerinde gerçekleşen ve 3 hafta kadar süren festival, katılımcılarına Singapur‘un en güzel restoranlarında, dünyanın önde gelen şefleriyle birlikte yemek yapma fırsatı sunuyor. Özellikle füzyon mutfak meraklıları bu etkinliği kesinlikle kaçırmamalı!

Farklı dinlerin ve zengin kültürlerin bir araya geldiği Güneydoğu Asya ülkelerinin hemen hepsinde renkli festivallerle karşılaşabilirsiniz. Fakat lezzet peşinde koşan bir gurme gezginseniz bu etkinliği kaçırmak isteyeceğiniz en son şey olur!

Gurmelere gezi,singapur-dunya-gurme-zirvesi

MAD Sempozyumu Danimarka

MAD, Danimarka‘da “yemek” anlamına gelen kar amacı gütmeyen bir kuruluş.. 2011 yılında sektörü geliştirmek amacıyla aşçılara, tedarikçilere ve gurmelere yönelik kurulmuş.. Her yaz Kopenhag Limanında büyük bir çadırda, dünyanın her tarafından gelen 600 kişi bu sempozyumda buluşuyor.

Gurmelere seyahat planı,MAD-sempozyumu-kopenhag-danimarka

Bu sempozyumda yapılan bütün konuşmalar web sitesinden yayınlanıyor. MAD, pazartesi günü düzenlenen özel konuşmalar ve yemek kültürüne yönelik hazırlanmış bloglarıyla karşılıksız bilgi alışveriş hizmeti veriyor.

Gurmelere gezi rotaları,danimarka-MAD-sempozyum-kopenhag-gida-gurme

Gilroy Sarımsak Festivali ABD | Temmuz

1979 yılında başlayan Amerika’nın en büyük yemek festivallerinden biri olan Gilroy Sarımsak Festivali her yıl temmuz ayının son haftasında 3 gün boyunca gerçekleşiyor.

Gurmelere özel festivaller,amerika-gilroy-sarimsak-festivali-amerika-abd

Sunulan yiyeceklerde sarımsağı türlü türlü hallerde tatmanıza olanak tanıyan festivalin en ilginç lezzeti ise sarımsaklı dondurma!

Gurmelere festivaller,gilroy-sarimsak-festivali-amerika-abd-sarimsakli-dondurma

Sokak Yemekleri Festivali San Francisco | Ağustos

Ağustos ayında San Francisco’ya bir seyahat planlıyorsanız yaşadınız. Çünkü her yıl düzenlenen mükemmel bir festival sizi bekliyor olacak.

Gurmelere etkinlikler,san-francisco-street-food-festival-banner

Sokak Yemekleri Festivali şehrin en tanınmış restoranlarını, yiyecek kamyonlarını, el arabalarını, Michelin yıldızlı şefleri ve amatör aşçıları buluşturuyor. Binlerce misafiri ağırlayan festivalde çok uygun fiyatlarla çeşit çeşit lezzetlerin tadına bakabilme fırsatı yakalayacaksınız.

Gurmelere şenlikler,amerika-sokak-yemekleri-festivali-san-francisco

Galway İstiridye Festivali İrlanda | Eylül

Deniz ürünlerine yönelik düzenlenen Galvey İstiridye Festivali deniz mahsülü aşıklarının kaçırmaması gereken bir festival..  Tarihiyle ve kültürüyle en az İrlanda kadar istiridye hasadının kutlandığı bu festivalde sizi büyüleyecek.

Gurmelere organizasyon,galway-istiridye-festivali-irlanda

İrlanda’da 1954 yılında turizm sezonunu uzatmak amacıyla hayata geçen festival her yıl eylül ayının son haftası yapılıyor ve 4 gün sürüyor.

Festivalin isminden dolayı ön planda İstiridye varmış gibi gözükse de somon füme, balık çorbaları ve yengeç gibi farklı deniz ürünleri de festivalde geniş yer buluyor.

Gurmelere özel etkinlik,irlanda-galway-istiridye-festivali

Napa Trüf Festivali California | 16-19 Ocak 2016

Napa Trüf Festivali, trüf mutfağıyla ün salmış meşhur şefleri ağırlıyor. Ayrıca birinci sınıf dünya mutfağı meraklıları için aralanan kapılar büyük fırsatlara dönüşüyor. Tam bir hafta sonunun ayrıldığı festivalde yabani mantar keşiflerinden, özel kahvaltılara kadar bir çok özel aktivite yer alıyor. Festival Michelin yıldızlı şefler eşliğinde size harika bir deneyim yaşatacak.

Gurmelere özel festival,amerika-napa-truf-festivali-kaliforniya-abd

Trüf Mantarı Festivali İtalya | Ekim-Kasım Ayları

Sonbaharda sıcaklar etkisini kaybetmeye başlayıp havalar serinlediğinde İtalya‘nın büyük şehirlerinden Piemonte bölgesindeki Alba kasabasına doğru insanlar akın etmeye başlarlar.

Sebebi aslında çok basit gurmeler tarafından çok değerli bir maden muamelesi gören, Alba’da yetişen ve dünyanın en pahalı yiyeceklerinden biri olan trüf mantarı..

Sonbaharda kasabanın küçük sevimli sokakları, birkaç hafta boyunca Trüf Mantarı Festivali ile bu nadide lezzetin mutluluğunu kutluyor. Pazar tezgahlarından restoranlara, sergilerden trüf mantarı müzayedelerine kadar pek çok etkinlik sizleri bekliyor.

Gurmelere karnaval,truf-mantari-festivali-italya

Kestane Festivali Fransa | Ekim

Diğer bir sonbahar festivalimiz Fransa‘nın Provance bölgesinin şirin bir kasabası olan Collobrieres‘de her yıl düzenlenen Kestane Festivali..

Sonbaharda canlanmaya başlayan kasabada buram buram kestane kokusu ve odun dumanı almak mümkün.. Aslında Fransa’nın farklı noktalarında kestane festivalleri düzenleniyor fakat en meşhuru 2 hafta boyunca süren Collobrieres Kestane Festivali.. 

Eğlenceli gösteriler, kestane ile yapılmış harika yiyecekler ve içecekler, müzik, yerel ve bölgesel tatları keşfedebileceğiniz ve satın alabileceğiniz küçük dükkanları ile misafirlerine keyifli bir festival vaad ediyor.

Gurmelere şenlik,fransa-kestane-festivali

Hurma Festivali Fas | Ekim

Fas, kuzey Afrika’nın en renkli ve heyecan verici ülkelerinin başında geliyor. Her yıl yapılan Hurma festivali ile yöresel lezzet gurmelerinin ve yemek kaşiflerinin dikkatini çekiyor.

Faslılar için çok değerli olan Hurma hasadı Sahra Çölünde bir vaha olan Erfoud‘da üç gün süren bir festival ile kutlanıyor.

Gurmelere özel turlar,fas-hurma-festivali

LuckyRice Festivali ABD | 15 Kasım

LuckyRice Festivali; ödüllü bir isme ve 5. yılını kutlayan harika etkinliklere sahip..

Los Angeles, Las Vegas, Miami ve San Francisco’da Asya mutfağına dair bir haftalık büyüleyici bir gurme turuna çıkacaksınız. Festivalde kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi incelerken, şehrin en seçkin Asya restoranlarında keşifler yapacaksınız.

LuckyRice Festivali komitesinde; Daniel Boulud, Anthony Bourdain, Masaharu Morimoto, Jean-Georges Vongerichten gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Gurmelere festival,luckyrice-festivali-amerika-abd

Çikolata Festivali Belçika | Kasım

Belçika‘nın çikolata kenti Brugge‘de düzenlenen Çikolata Festivali, çikolata tutkunlarının yüreklerini hoplatacak cinsten.. Her yıl kasım ayında gerçekleşen Çikolata Festivali dört gün boyunca bu eşsiz lezzeti bir sanat eserine dönüştürüyor.

Çikolatadan heykeller, eğlenceli yarışmalar ve birbirinden lezzetli çikolata sunumları ile festival sizi mest edecek. Etkinlik süresince çikolatanın bin bir türlü haliyle karşılaşacaksınız.

Gurmelere festivaller,brugge-cikolata-festivali-belcika

Mesoamerica Festivali Meksika

Mesoamerica Festivali kapılarını gastronomi dünyasına sonuna kadar açıyor. Çok zengin bir içeriğe sahip festivalde yaratıcılık ve özgünlük ön plana çıkarılıyor. Yapılan her etkinlikte yemek endüstrisini şekillendiren farklı bir nokta ele alınıyor.

Meksika’nın zengin gastronomik özelliklerini de dikkate aldığımızda bu festivalin yerel ve uluslararası alanda büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmelere festival,meksika-Mesoamerica-festival

Gurme Festivalleri, Yeme İçme Etkinlikleri ve Karnavalları

Etiketler: Gurmelere yemek festivali, Gurmelere yemek karnavalları, Gurmelere yemek sempozyumları, Gurmelere yemek festivalleri, Gurmelere lezzet festivalleri, Gurmelere yemek panelleri, Gurmelere özel etkinlikler, Gurmelere özel organizasyonlar, Gurmelere özel festivaller, Gurmelere özel karnavallar, Gurmelere özel sempozyumlar, Gurmelere özel lezzet şölenleri, Gurmelere etkinlik, Gurmelere sempozyum, Gurmelere Avrupa festivalleri, Gurmelere Amerika festivalleri, Gurmelere zirve, Gurmelere yemek sunumları, Gurmelere lezzet gösterisi, Gurmelere programlar, Gurmelere özel turlar, Gurmelere seyahat önerileri, Gurmelere gezi planı, Gurmelere gezi takvimi.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here