Ana sayfa İstanbul Ne Yenir İçilir Kuzubeyi Kuzu Çevirme Başakşehir

Kuzubeyi Kuzu Çevirme Başakşehir

Kuzubeyi kuzu çevirme Başakşehir’de hizmet veren ve sırık kebabının İstanbul‘daki en iyi adreslerinden biridir. Bu müstesna mekan İstanbul için gerçekten bulunmaz nimet. Bu yazıda Kuzubeyi yeme içme menü-fiyat bilgisi hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Kuzu Çevirme Nedir?

İstanbul’da kuzu çevirme sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama ben çok severim. Bizim kuşağın kuzu çevirmeyle tanışıklığı elbette Kuzubeyi ‘nden değil, ya Tarkan filminde hancının getirdiği tahta tabaktan, ya da Dila Hanım filminde Erol Taş’ın efsane but yeme sahnesinden gelir. 🙂

Kuzubeyi kuzu çevirme istanbul

Oysa ister yerleşik tarım toplulukları ister göçebe kavimler olsun, tarih boyunca tüm dünyada kuzu çevirme yaygın bir et tüketim yolu olmuştur. Ve her daim ağız sulandırmıştır bir sırığa geçirilen küçükbaş hayvanın saatlerce süren lezzet yolculuğu…

Kaz Dağları yöresinden Bitlis usulüne, Trakya’dan, Karadeniz yayla otlusuna, çeşitli bölgelerde kuzu çevirme teknikleri ufak farklar gösterir. Ama Anadolu bozkırının göbeğinde Çorum – Yozgat hattından Sinop Boyabat’a kadar olan rotada, bu iş aile geleneğidir. Tıpkı Kuzubeyi ‘nde olduğu gibi…

kuzu tandır Kuzubeyi istanbul

İstanbul’da En İyi Kuzu Çevirme

Bu hafta, et yemeklerinin belki de en havalısı olan kuzu çevirmeyi, geleneksel lezzeti değiştirmeksizin, modern bir vitrinde yeni bir sunum ve hizmet standardı tanımlayarak sunan İstanbul Kuzubeyi çevirmede yedik.

Başakşehir kuzu çevirme Kuzubeyi

Kuzubeyi, Çorumlu bir ailenin kurduğu, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde oldukça lüks bir restoran. Etler karkas halinde Balıkesir‘den günlük geliyor. Hafta içi günde 7-8, hafta sonu ise artan talep nedeniyle 15 kuzu bu dev fırınlarda odun ateşinde yavaş yavaş dönüyor.

İstanbul kuzu çevirme Kuzubeyi

Kuzubeyi ‘nde girişteki samimi sıcak karşılama, her üç beş dakikada bir fırın ve etrafına yapılan temizlik, kibar ve seviyeli garsonlar, sipariş işlemini hızlandırmak için telsiz kullanarak hem gürültüden hem zamandan tasarruf edilmesi, müşteriye gösterilen özenin ilk işaretleri. Sonuç da, ete gösterilmiş özen ve yemelere doyulamayan bir lezzet olarak tabakta yerini buluyor.

Kuzubeyi İstanbul

Kuzubeyi Kuzu Çevirme Fiyatları 

Hafif bir tuzlama dışında hiçbir marinasyon ve baharatlama olmadan pişen etler, oldukça şık bir sunumla servis ediliyor. Kemikli – kemiksiz ve yağlı – yağsız olarak tercih edilebilen et, ısıtıcılı tepsilerde cızırdayarak geliyor.

İstanbul'da kuzu çevirme Kuzubeyi

İki kişilik kemikli yağlı etimizi, yanında kaymaklı manda yoğurdu ve iç pilavı ile beraber sipariş ettik. Oldukça bol ve doyurucu porsiyonlara toplam 140 TL ödedik.

Bencileyin İstanbul kuzu çevirme yemek ve et aş erme nöbetini söndürmek isteyenler için önemli bir şehir. Özellikle Kuzubeyi, kuzu çevirme için biçilmiş kaftan.

Kuzubeyi Başakşehir

Ama asıl güzel olan ise ağır misafir ağırlamak, lezzet yanında görsellikle de doymak isteyenler için de iyi bir adres. Biz beğendik, yolumuz oralara düşerse yine tadına bakarız. Erol Taş’ı yad etmek isterseniz, sizlere de öneririz. 🙂

İstanbul kuzubeyi adres telefon

Kuzubeyi Başakşehir Video

Kuzubeyi deneyimi esnasında çektiğim amatör videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ve konumuz olan Kuzu çevirme ile pek ilgisi olmasa da rahmetli Erol Taş’ı yad etmek isteyenlere örnek teşkil etmesi açısından daha önce Kasap Dursun Abi ile çektiğimiz et yeme sahnesi video linkini ekliyorum. 🙂

Uğrarsanız bizi hatırlayın.

Sevgiler. 


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer İstanbul Restoranları ve Gurmex Plus kategorisi mekanları için linklere tıklayabilirsiniz.

Kuzubeyi Adres ve Telefon

Adres: Ziya Gökalp Mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 62 İkitelli OSB – Başakşehir / İstanbul

Telefon: 444 67 19

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleHacıbey Kebapçısı Bursa Pideli Köfte
Sonraki makaleUluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali 2019
Şöyle irice bir kazan alalım. İçine; otuz küsur anne işi yaş günü pastası, yayıkta çalkalanmış babaanne tereyağı, babadan karne hediyeliği döner rayihası ekleyip, Karabük'ün yüksek ısılı demir fırınlarında yavaşça karıştıralım. Kulak memesi kıvamına gelince, ortaokul edebiyat öğretmeninden imla kılavuzu, yatılı okul günlerinden ev yemeği hasreti ekleyelim. Üniversitenin tuzu biberi olsun diye, İzmit körfezine deneysel “portakallı tavuk” girişimleri (öğrenci evinde ördek vardı da, biz mi yemedik?) serpelim biraz. İki taşım asistanlık yapmak üzere İstanbul ateşinde kaynatalım bu karışımı. Zaman zaman lezzet katsın diye, birer tutam dalış, motor, koşu, fotoğraf, trekking, hiking, medikal arama kurtarma, dağcılık, tiyatro, bisiklet, amatör radyoculuk falan katalım. Terbiyesi için, neredeyse tüm Anadolu'yu gezdirelim ki; Antep’ten İzmir’e, Kars’tan Rize’ye, her mutfaktan biraz koku sinsin üzerine. Buralar tadılıp sindirildikçe, “oralar” merak edilmez mi hiç? Dünya haritasının da üzerine çizikler atalım fırsat buldukça. Tarifim şimdilik böyle.. Halen İstanbul'da Göztepe civarlarında pişmeye devam ediyorum. Bir yandan doktorluk yapıyor, bir yandan da yediğimi, içtiğimi, gezip gördüğümü yazıyorum bu aralar. Bakalım, beğenecek misiniz elimden çıkanları?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here