Ana sayfa Balıkesir Kaz Dağları Ne Yenir, Nereye Gidilir?

Kaz Dağları Ne Yenir, Nereye Gidilir?

2145
0

Kaz Dağları Ne Yenir, Nereye Gidilir?

Kaz Dağları gezilecek yerleri derlediğimiz bu yazıda sizlere Türkiye‘nin oksijen deposu Kaz Dağları ile ilgili en popüler birkaç gezi rotasını kaleme almaya çalışacağız.

Balıkesir Edremit Körfezinin şüphesiz en cezbedici yeri Kaz Dağları. Bitki ve hayvan türleri açısından zengin olan Kaz Dağları Milli Parkı‘nda yürek burkan aşk hikayesiyle doğa harikası Hasan Boğuldu Göleti, hoş bir mesire yeri olan Sutüven Şelalesi, Mıhlı Şelalesi, Ayı Deresi ve Vallah Şelalesi, Subaşı, Güre Pınarbaşı, Sarıkızın Türbesi, Yeşilyurt köyü, Adatepe Köyü ve Zeus Altarı mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Kaz Dağları Milli Parkı

Akçay Zeytinli Gezilecek Yerler

Akçay Zeytinli lezzetli zeytinin, altın rengi plajların, güzel tatillerin rotası ve yurt içi turizminin önemli bir merkezidir. Edremit ilçesinin Altınoluk’tan sonra en popüler tatil destinasyonudur.

Akçay gezilecek yerler Edremit Kaz Dağları

Akçay, caddelerinde çok sayıda çeşmenin bulunduğu, plajları ve buz gibi denizi ile meşhur bir su beldesi. Akçay’dan iki dere ile ayrılan Zeytinli’nin diğer adı İkizçay.

Akçay Zeytinli Kaz Dağları

Çok sayıda turistik yer ve plaj bulunan Zeytinli Kitap Fuarı ve her yıl Ağustos sonunda Zeytinli Dalyan Sahilinde yapılan Rock festivali ile de meşhur. Söyleşi ve İmza Günleri ile bilgi yüklü birkaç gün geçirebileceğiniz Zeytinli Kitap Fuarı Altınkum Meydanında gerçekleştiriliyor.

Edremit Akçay Kaz Dağları

Hasan Boğuldu Şelalesi ve Emine Çınarı

Kaz Dağları mesire alanları arasında ilk popüler yerimiz Hasan Boğuldu Şelalesi ve Emine Çınarı. Bazen gittiğiniz yerlerde restoran aramazsınız, zaten dünyanın en güzel lokantası olan evinizin, en iyi şefi Anneniz yanınızdadır.

Kaz Dağları ne yenir

Hüzünlü aşk hikayesi ile efsaneleşen Sutüven şelalesi ve Hasan Boğuldu göleti Akçay’a 9, Edremit’e 12 km. mesafede yer alıyor. Kaz Dağlarının eteklerindeki Hasan Boğuldu Zeytinli Belediyesi sınırları içerisindedir.

Kaz Dağları Milli Parkı’na yaya girişi 6 TL, otomobil girişi 18 TL. Çok ilgi gören mesire alanında 2 kır lokantası, 1 köy pazarı bulunuyor.

Kaz Dağı Milli Park’ına giderken Hasan’ın mezarının yanından geçiyorsunuz, dua etmeyi ve yol üstünde köy kadınlarından mis kokulu çilek, karadut ve armut almayı unutmayın!

Hasan Boğuldu Şelalesi Kaz Dağları

Hasan Boğuldu efsanesi Leyla ile Mecnun veya Kerem ile Aslı efsanesinden aşağı kalmayan ve yürek burkan bir hikaye.

Kavuşamadıkları için Hasan canına bu gölette kıyarken, bu acıya dayanamayan Emine de yazması ile kendini göletin yanındaki ulu bir çınara asmış.

O günden sonra dalları gölete uzanan bu çınara Emine Çınarı, gölete de Hasan Boğuldu Göleti deniyor.

Hasan Boğuldu Göleti Kaz Dağları

1942 yılında Sabahattin Ali bu yürek titreten hikayeyi aşağıdaki dizelerle kaleme almış.

Uzaklardan sesin aldım;
Çevreni derede buldum;
Nereye gittiğin bildim,
Hasanım arkandan geldim.

Sarı kahküllü, dal boylum;
Saz benizli, ayva tüylüm;
Tatlı sözlü, melek huylum,
Hasanım ardından geldim.

Köyden, obadan koğulan,
Duru sularda boğulan,
Toz köpük olup dağılan
Hasanım ardından geldim.

Sarp dağlara getirdiğim,
Kavuşmadan yitirdiğim,
Ak kefensiz yatırdığım
Hasanım ardından geldim.

Emine’yi yaslı eden,
Kerem olup Aslı eden,
Dağı taşı sesli eden
Hasanım ardından geldim.

Güre Pınarbaşı Kaz Dağları mesire alanı

Altınoluk Gezilecek Yerler

Son yıllarda daha da ünlü hale gelen Altınoluk tam anlamıyla bir yerli turizm cenneti. Kışın 20.000 olan nüfus yazın 300-400 bine kadar ulaşıyor. Altınoluk’taki zorlu ve keyifli parkuru ile Şahinderesi Kanyonu gezginlerin uğrak noktasıdır.

Altınoluk gezilecek yerler arasında Altınoluk Antandros Antik Kenti alternatif bir seçenek olabilir.

Hazır Altınoluk’a yolunuz düşmüşken meşhur Balıkesir köftesi yapan Zeynep Ablaya uğrayıp bir yemek molası vermenizi öneririz. Köftecim Altınoluk’ta ne yenir sorusunun bizce en güzel cevaplarından biridir.

Altınoluk Kaz Dağları

Güre Gezilecek Yerler

Güre Kaplıcaları

Kaplıcalar diyarı Güre’de sodyum sülfatlı sularıyla Derman Kaplıcaları çok sayıda yerli turist tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle kadın hastalıkları ve romatizma hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

Kaz Dağları nereye gidilir

Güre Pınarbaşı

Kaz Dağları mesire yerleri arasında 2. rotamız yamaçtan akan bol ve buz gibi suyu ile yaz aylarında serinlemek için en ideal köşelerden biri olan Pınarbaşı.

Güre ne yenir Kaz Dağları

Güre Köyü sınırları içinde ve Akçay’a 6 km. mesafede bir mesire alanı olan Pınarbaşı Kazdağı eteklerinde yer alıyor.

Kaz Dağları Kazdağı milli parkı

Burası Milli Park sınırları içinde ve Orman Müdürlüğünce işletiliyor. Yaya girişi 6, otomobil girişi için 18 TL ücret alınıyor. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik bulunuyor. (Şuanda aktif olmadığı bilgisini aldık.)

Kaz Dağları çanakkale

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken serin, oksijeni bol ve ağaçların içinde kalan güzel bir huzur rotası. Rakımı 405 m olan alanda WC ve 2 kır lokantası bulunuyor.

Ama bizim menümüzde restoran lezzetleri değil yine sucuk, ekmek ve bol oksijen var.

Edremit Gezilecek Yerler

Yerleşimin MÖ. 50.000 yılına kadar giden Edremit körfez bölgesi, turizmin önde gelen bölgelerinden biridir. Yaklaşık 13 – 14 milyon zeytin ağacı var. Baba Burnu, Kadırga Koyu burada bulunan yer şekillerinden bazılarıdır.

Edremit’te gezilecek yerler arasında Selçuklulardan kalma Yusuf Sinan tarafından yaptırılan Kurşunlu Cami’yi de görmenizi tavsiye ederiz. Edremit merkezdeki çarşıda, ilçenin içinde gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Ayvalık Kaz Dağları

Edremit Çevresinde Gezilecek Yerler

Edremit’e 1 saat mesafede bulunan Ayvalık, Cunda Adası, Şeytan Sofrası veya Burhaniye, Ören, Sarımsaklı diğer turizm cennetleridir.

Merak edenler için Cunda’da ne yenir isimli detaylı bir yazı daha yazdık, linke tıklayıp okuyabilirsiniz.

Diğer Balıkesir’de ne yenir kategorisi mekanları için ise linke tıklayın.

Yukarıda yer verdiğimiz Kaz Dağları gezilecek yerlerden herhangi birine uğrarsanız bizi hatırlayın. Sevgiyle ve afiyetle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here