Ana sayfa Kars Kars’ta Ne Yenir? Kars Yemekleri Nelerdir?

Kars’ta Ne Yenir? Kars Yemekleri Nelerdir?

306
0

Doğu Ekspresi Masalı ve Beyaz Şehir Kars

Bir Doğu Ekspresi Masalı, karlar altındaki beyaz bir şehirdir Kars. Bu yazımızda Kars’ta ne yenir sorusuna etraflıca bir cevap vermeye çalışacağız. Bu arada yoksa siz hala Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmediniz mi?

Doğu Ekspresi güzergahı
Doğu Ekspresi Güzergahı

Doğu Ekspresi için bilet bulamıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Size tavsiye Kars’a uçakla gidin, Doğu Ekspresi tren yolculuğunu dönüşe bırakın!

Hem trende yaşadığınız yol yorgunluğundan kurtulursunuz hemde daha keyifli gezip Kars’ta ne yenir önerilerimizin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik gidişe göre dönüş tren bileti bulmak daha kolay olur.

Doğu ekspresi odaları
Doğu Ekspresi Odalar

Tren kompartımanını istediğiniz gibi süsleyebilir ve yanınıza istediğiniz yiyecek içeceği alabilirsiniz. Hayal gücünüzü zorlamak size kalmış… 🙂

Doğu ekspresi yemek
Doğu Ekspresi Yemek

Doğu Ekspresi enfes manzaralar arasında yol alırken kitap veya dergi okumanın yanında bir şeyler yiyip içmenin keyfi de tarifsizdir söylemiş olalım.

Doğu ekspresi yataklı vagon
Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Artık ana konumuz olan Kars’ta ne yenir başlığımıza giriş yapabiliriz. İlk bölümde Kars Yemekleri hakkında bilgiler verip ikinci bölümde ise bu yemekleri yiyebileceğiniz birkaç restoran tavsiyesinde bulunmak istiyoruz.

Karlar altındaki şehir Kars
Karlar altındaki şehir Kars

Kars Yemekleri: Kars’ta Ne Yenir?

Kafkas dans gösterileri eşliğinde Kars’ın meşhur yemeklerini mutlaka deneyin! Baltık mimari tarzdaki eski Rus evlerini, Çıldır Gölünü, Sarıkamış Kayak Merkezini ve Ani harabelerini gezin.

Meşhur Kars yemekleri arasında ilk sırada şüphesiz Kaz eti gelir. Ardından Kars’ta ne yenir listesine Piti, Revan Köfte, Ayran aşı ve Isırgan aşı (Evelik Çorbası), Hıngel yemeği, Şirin pilavı, Yöresel tereyağlı haşıl, Umaç helvası, Gafil Gonah ve İçli keteyi ekleyebiliriz.

Hazırsanız Kars’ta ne yenir listemize Kars Yemeklerini tek tek açıklayarak başlayalım.

Karsta ne yenir
Kars Yemekleri

Kaz Eti

Kars’a kadar yolunuzu düşürmüşken şehirden Kaz eti yemeden kesinlikle ayrılmayın! Kaz etini, kaz etinin suyuyla pişmiş bulgur pilavı ile bütün, but/göğüs eti ya da pilav üstü olarak sunuyorlar. Kaz eti, tuzlu ama yumuşak bir ete sahip. Kars’ta ne yenir listelerinin olmazsa olmazı Kaz etini biz çok lezzetli bulduk tavsiye ederiz.

Kaz eti Kars yemekleri
Kaz Eti Tandır

Piti Yemeği (Piti Kebabı)

Piti; genel olarak güveçte ağır ateşte pişen kuzu inciğin nohut, ekmek ve et suyu ile servis edildiği önemli Kars yemekleri arasında yer alır.

Yanlış düşünmüyorsak içinde safranda yer alıyordu. Pitinin yanında ek olarak üzümlü pirinç pilavı, lavaş veya pide servis ediliyor. Piti, özellikle et ve et ürünleri sevenler için oldukça lezzetli bir yemek. Ancak Kars’ta ne yenir listemizin üçüncü sırasına koyduğumuz bu yemek et ve et ürünleri sevmeyenler için biraz ağır gelebilir. Bizden söylemesi…

Piti Kars yemekleri
Kuzu İncik Piti

Revan Köfte

Etin el ile zırhtan geçirilmesinden sonra çeşit çeşit baharatlar ile karıştırıldıktan sonra büyükçe bir top haline getirilmesi ile yapılan bir köfte çeşididir. Ermeni mutfağına ait bu yemekte baharat karışımının içinde bulunan kuru eriklerin eti oldukça yumuşattığını söyleyebiliriz.

Revan köfte Kars yemekleri
Revan Köfte

Ayran Aşı ve Evelik Çorbası (Isırgan Aşı)

Kars yemekleri öncesinde başlangıcı yöresel çorbalarla yapmalısınız. Ayran aşı ve Evelik çorbası (ısırgan aşı) en çok tercih edilen çorbalar arasında yer alıyor. Ve her iki çorbanın da oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Ayran aşı Kars yemekleri
Ayran Aşı

Evelik çorbası ismini bölgeye özel otlardan biri olan Evelik’ten alıyor. İçinde ısırgan otu, el yapımı erişte ve yeşil mercimek olduğu için ısırgan aşı veya erişte aşı denildiğine de şahit olabilirsiniz. Kars’ta ne yenir listenizde bu iki çorbadan biri mutlaka olsun!

Evelik çorbası Kars yemekleri
Evelik Çorbası

Kars Hangel Yemeği (Hıngel Mantı)

Kars Hangel mantısı da dumanı üzerinde servis edilen ve iz bırakan lezzetlerden biridir.

Hangel, yörede oldukça sevilerek tüketilen bir mantı türü. Elde açılmış hamurlarla elde edilen içi boş mantıların üzerine yoğurt ve tereyağında kavrulmuş soğan dökülerek sıcacık servis ediliyor. Bu lezzetli mantının enfes tadını alabilmek için soğutmadan yemeniz gerekiyor.

Hangel yemeği hıngel mantı Kars yemekleri
Hangel Yemeği – Hıngel Mantı

Yöresel Tereyağlı Haşıl

Haşıl; özellikle Güneydoğu olmak üzere Anadolu’nun birçok farklı yöre mutfağında yer alıyor. Kars Haşılı ise haşlanmış bulgur ya da buğdayın un ile kavrulması akabinde tereyağı ve yoğurtla servis edilmesi esasına dayanan geleneksel bir lezzettir.

Şirin Pilavı

Şirin pilav ise çeşitli meyvelerin pilavla karıştırılıp yumuşatılmasıyla etli veya etsiz olarak hazırlanan yöresel bir pilavdır. Yine çeşit çeşit baharatlar ile zenginleştirilen bu pilav gayet lezzetliydi. Keyifle yediğimiz bu farklı lezzeti mutlaka yemenizi ve Kars’ta ne yenir listenize ısrarla eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Şirin pilavı Kars yemekleri
Şirin Pilavı

Umaç Helvası

Umaç helvası, klasik un helvasının kavrulduktan sonra bir iki gün bekletilmesi ile hazırlanıyor. Özellikle kış mevsiminde enerji verdiği düşünülerek daha sık yapılıyor.

Görünüş itibariyle her ne kadar un helvasını andırsa da yapılış aşamasında farklı bölümleri vardır. Umaç helvasının yapılışı biraz daha zahmetlidir. Umaç aşaması hazırlanırken un helvası kavrulduktan sonra bir iki gün oda sıcaklığında beklemeye alınır. Daha sonra bu hazır Umaç taze tereyağıyla kavrulan un helvasının içine karıştırıldığında damaklarda farklı bir tat bırakır.

Umaç helvası Kars’ta her yerde karşınıza çıkıyor. Kars’ta ne yenir listenizde olmasa bile mutlaka bir şekilde yiyeceksiniz. 🙂 Aldığımız duyuma göre Kars’ta Umaç helvasından başka bir yöresel tatlı olmadığı için başka tatlı yapılmıyormuş.

Umaç helvası Kars yemekleri
Umaç Helvası

Gafil Gonah Tatlısı

Gafi Gonah tatlısı aslında Azeri mutfağına ait, yapımı çok kolay ve değişik bir tatlıdır. Kars yöresinde de zaman zaman bu tatlı ile karşılaşıyorsunuz. Ansızın çat kapı çıka gelen misafire atfedildiği için bu ismi almış. Un ve tereyağ kavrulduktan sonra üzerine bal ve bol baharat eklenen bu Azeri tatlısı da gayet lezzetlidir.

İçli Kete

İçli Kete, evlerde çok sık yapılan ve mekanlarda da ara sıcak olarak menülerde yer bulan bir tür hamur işidir. Kars’a kadar gelmişken kete yemeden dönmeyin deriz. Çeçil peyniri ile servis edilen içli keteyi mutlaka denemenizi ve Kars’ta ne yenir listenize ilave etmenizi tavsiye ediyoruz.

içli kete Kars yemekleri
İçli Kete

Kars Restoranları: Kars’ta Nerede Yenir?

Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi şehrin kaz eti ile yemekler yapan en ünlü restoranı. Habersiz gittiğimiz güzel ve temiz mekanda porsiyonlar gayet doyurucuydu.

Kaz etini, kaz etinin suyuyla pişmiş bulgur pilavı ile bütün, but / göğüs eti ya da pilav üstü olarak sunuyorlar. Kaz eti, tuzlu ama yumuşak lezzetli bir ete sahip.

Kaz etinin muhafaza edilmesi, pişirilmesi ve servise hazır hale getirilmesi zahmetli ve maharet istiyor. Hijyen ve lezzet ise en önemli kısmı. Dolayısıyla Kaz eti yemek için bizce en iyi adres burası. Kars’ta ne yenir listenizde bu mekanı ilk sıraya yazmalısınız.

Kars kaz evi
Kars Kaz Evi – Tandır Kaz Eti

Yine dumanı üzerinde servis edilen Hangel mantı nefis. Kuzu inciğin nohut, ekmek ve et suyu ile servis edildiği Kars’a özgü yemek Piti’de denenmeli. Pitinin yanında üzümlü pirinç pilavı da veriyorlar.

Akşamları Kafkas dans gösterilerinin yapıldığı Kars Kaz Evinde şüphesiz aile sıcaklığını, lezzeti ve ferahlığı bir arada bulacaksınız.

Kafkas dans gösterileri devam ederken siz yemeğinizi bitirmiş ve bir çay söylemişseniz yanına tatlı olarak kaymak ve tereyağı ile kavrulmuş Umaç helvasını tercih edebilirsiniz.

Kars Kaz Evi hakkında menü, mekan değerlendirme puanları, lezzet ve adres gibi daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Kars kaz evi piti
Kars Kaz Evi – Piti

Milkbar Brother’s

Milkbar Brother’s merkezi Ukrayna Kiev’de olan soğuk ve sıcak sütlü içecekleri ile ön plana çıkmış güzel bir kafe. Milkbar Brother’s Kafe hem öğrencilerin hem de Doğu Ekspresi yapanların Kars’ta uğrak yerlerinden biri.

Milkbar deyince akla alkollü içeceklerin bulunduğu bir bistro gelse de Kars’taki Milkbar’da Kiev’in aksine maalesef ürünlerin hiçbirinde alkol bulunmuyor.

Biz de sütlü içecekleriyle ön plana çıkan Kars’taki Milkbar’da frambuaz-çikolatalı, muzlu, çilekli, ballı-zencefilli, hindistan cevizli ve aklınıza gelebilecek pek çok meyveden yapılan içeceklerden denedik.

milkbar cafe kars
Milkbar Brother’s Kars

Çilekli ve muzlu süt, bu meyveden vazgeçemeyenler için bir klasik olabilir. Frambuaz-çikolatalı süt, Starbucks’ın raspberry aromalı ice chocolate mochası’na benziyor. Hindistan cevizli süt ise cocostar hayranlarının favorisi olabilir.

Bizim favorimiz ise, kışın -40 derecede soğuğu gören Kars’taki insanların severek tükettiği, Kars’ın kır çiçeklerinin kokusunu taşıyan ve bal ile yapılan ballı-zencefilli sıcak süt oldu. Kars’ta ne yenir listelerinize bu keyifli mekanı da ekleyebilirsiniz.

Milkbar Brother’s hakkında menü, mekan değerlendirme puanları, lezzet ve adres gibi daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

milkbar brothers Kars
Kars Milkbar Brother’s

Özkar Süt Ürünleri

Kars’ta en meşhur ürünler şüphesiz Kars Kaşarı ve Gravyer peyniridir. Nasıl Kaz eti yemeden şehirden dönülmez ise Özkar Süt’den Kars kaşarı, gravyer, göbek kaşar peyniri ve bal almadan da dönülmez.

Neden Özkar Süt diyenler için konuyu biraz daha açalım. Kars sokaklarında yanıla yakıla dolaşırken, iyisi daha iyisi diye sora sora bulduğumuz bir mekan burası. Kars’ın en iyi kaşar peyniri ve balı nerede satılır sorusunun cevabını öğrenelim derken tavsiyeler üzerine hoş sohbet İsmail amca ile oğlu Cem’in işlettiği, Özkar Süt’ün kapısından bir vesileyle girmiş olduk.

Kars kaşarı Özkar süt
Kars Kaşarı Özkar Süt

Özkar Süt Ürünleri, 1985 yılında kurulmuş ve geçen 35 yılı aşkın süre içinde değil Kars’a tüm Türkiye’ye gerçek Kars lezzetlerini ulaştırmayı başarmış müstesna bir dükkan. Özkar son teknoloji ekipmanlarla geleneksel tadı ve ruhu koruyarak bal, süt ve süt ürünlerinin üretimini yapıyor.

Bu sebeple Gravyer ve Kaşar peyniri için biz yıllardır Kars’ın en geleneksel ve güvenilir firması olduğunu düşündüğümüz Kars Özkar Süt ürünlerini tercih ediyoruz.

Özkar Süt kars
Özkar Süt Kars

Kars’ta ne yenir listemiz burada sona eriyor. Yeni keşifler ve lezzetler deneyimledikçe listeyi genişletmeye devam edeceğiz. Bir gün Kars’a yolunuz düşer, hem görsel hem de düşsel bir lezzet şöleni yaşamak için giderseniz bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.

Diğer Kars Restoranları için bağlantıya tıklayın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here