Ana sayfa Kars Ne Yenir İçilir Kars Kaz Evi: Kars’ta Kaz Nerede Yenir?

Kars Kaz Evi: Kars’ta Kaz Nerede Yenir?

1423
0

Kars Kaz Evi: Kars’ta Kaz Nerede Yenir?

Kars Kaz Evi‘nden merhabalar. Bir akşam, Baltık mimari tarzını yansıtan eski bir Rus evinde oturduğunuzu hayal edin. Aynı zamanda Kafkas dans gösterileri eşliğinde, Kars’a özgü yemekleri yediğinizi düşünün. Kulağa biraz masal gibi geliyor değil mi?

Kars Kaz Evi adres telefon

Kars Kaz Evinin kapısından içeri adımımızı atana dek bu düşünce bizim için de masaldan öte değildi. Fakat bu müthiş deneyimi yaşadıktan sonra hayran kaldığımızı söyleyebilirim. Bu enfes deneyimleri sizlerle de paylaşmak ve Kars Kaz Evi’nin zengin menüsünü gördüğünüzde kararsız kalmamanız için önerilerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle burası Kars’ta kaz eti ile yemekler yapan en ünlü restoran. Restoranı ömrünü bu işe adamış, yurt dışında kaz ile ilgili tüm incelikleri araştırıp eğitimini almış ve hali hazırda Kaz Yetiştiricileri Derneğinin başkanı olan Nuran Hanım ve kızları işletiyor.

Kars'ta nerede ne yenir Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi için şehir merkezinde diyebiliriz ama Kars zaten çok küçük bir şehir olduğu için hemen hemen her yer merkez kıvamında kalıyor. Kars Kalesi karşısında hizmet veren mekanda ben bir restorandan ziyade ev mutfağı havası hissettim.

2008 yılı Aralık yılında kapılarını misafirlerine açan Kaz Evi, Kaz eti ile yapılan yemekler dışında Türkiye‘nin birçok yöresine ait yemeklerin de sunumunu yapıyor. Duvarları ünlülerin mekanda çekilmiş resimleri ile donatılmış. Kars Kaz Evinde hizmet bir zorunluluk değil gelenek.

Kars’ta Kaz Eti Nerede Yenir?

Öncelikle yemeğe yöresel çorbalarla başlangıç yapın. Ayran aşı, Evelik ve ısırgan aşı çorbaları en çok tercih edilen çorbalar arasında yer alıyor. Ve her iki çorbanın da oldukça lezzetli olduğunu söylemeliyim.

Ayran aşı çorbası Kars Kaz Evi

Evelik ve Isırgan aşı çorbası Kars Kaz Evi

Ara sıcak olarak menü yine zengin; fakat Kars’a kadar gelmişken kete yemeden dönmeyin derim. Bunun için çeçil peyniri ile servis edilen içli keteyi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

içli kete Kars Kaz Evi

Kars denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi kaz eti olduğuna göre kaz eti mutlaka yenmeli. Bize kalırsa Kars Kaz Evi Kars’ta en iyi kaz etini yiyebileceğiniz noktalardan birisidir. Kaz etini, kaz etinin suyuyla pişmiş bulgur pilavı ile bütün, but/göğüs eti ya da pilav üstü olarak sunuyorlar. Kaz eti, tuzlu ama yumuşak bir ete sahip.

Pilav üstü kaz eti Kars Kaz EviKars’ta kaz eti nerede yenir?

Kaz etinin muhafaza edilmesi, pişirilmesi ve servise hazır hale getirilmesi oldukça zahmetli ve maharet istiyor. Hijyen, lezzet ve Nuran hanımın Kars kazının Dünya’ya tanıtılabilmesi amacıyla verdiği mücadeleyi göz önüne aldığınızda bu enfes Kaz eti yemeklerini yemek için başka bir adres aramanıza gerek kalmıyor.

Kars'ta kaz eti nerede yenir Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evinin “Türkiye’de kaz Kars’ta yenilir, Kars’ta kaz eti Kars Kaz Evinde yenir, Kars’ta kaz Nuran Ablanın elinden yenilir” gibi sloganları da zaten kaz eti konusunda ne kadar iddialı olduklarını gösteriyor.

Kars Hangel Yemeği (Hingel)

Restoranın menüsü oldukça geniş her üründen ayrı ayrı bahsedebilmemiz mümkün değil. Fakat söylemeden geçilemeyecek, dumanı üzerinde servis edilen bir diğer lezzet ise Hangel.

Hangel, yörede oldukça sevilerek tüketilen bir mantı. Elde açılmış hamurlarla elde edilen içi boş mantıların üzerine yoğurt ve tereyağında kavrulmuş soğan dökülerek sıcacık servis ediliyor. Bu lezzetli mantının enfes tadını alabilmek için soğutmadan yemeniz gerekiyor.

Kars'ta hangel yemeği Kars Kaz EviKars’ta Hangel nerede yenir?

Kars Piti Yemeği/Kebabı

Piti; kuzu inciğin nohut, ekmek ve et suyu ile servis edildiği Kars’a özgü bir diğer yemek. Sanırım içinde safranda yer alıyordu. Pitinin yanında ek olarak üzümlü pirinç pilavı da veriyorlar. Piti, özellikle et ve et ürünleri sevenler için oldukça lezzetli bir yemek. Ancak et ve et ürünleri sevmeyenler için biraz ağır gelebilir. Benden söylemesi…

Kars'ta piti yemeği Kars Kaz EviKars’ta Piti nerede yenir?

Bunların dışında Anadolu’nun birçok şehrine ait yöresel yemekler, ev yemekleri, serpme Kars Kahvaltısı, döner, ızgara çeşitleri, Kars Ketesi ve daha birçok çeşidi Kars Kaz Evinde bulabilirsiniz.

Yemeğinizin yanında ayran, kola gibi içecekler tercih edebilirsiniz;
ancak ben Kars Kaz Evine özgü, günlük taze olarak yapılan ve oldukça sevdiğimiz Reyhan şerbetini içmenizi öneriyorum.

Kars'ta ne içilir reyhan şerbeti Kars Kaz Evi

Akşamları Kafkas dans gösterilerinin de yapıldığı Kars Kaz Evinde şüphesiz aile sıcaklığını, lezzeti ve ferahlığı bir arada bulacaksınız.

Kars'ta ne yapılır Kars Kaz Evi

Kars'ta ne yenir Kars Kaz Evi

Kafkas dans gösterileri devam ederken siz yemeğinizi bitirmiş ve bir çay söylemişseniz yanına tatlı olarak kaymak ve tereyağı ile kavrulmuş umacı helvasını tercih edebilirsiniz.

Kars'ta umacı helvası Kars Kaz Evi

Kars’a yolunuz düşer, hem görsel şölen hem de lezzet şöleni yaşamak için Kars Kaz Evi’ne giderseniz bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Kars’ta ne yenir kategorisi mekanları için tıklayın.

Kars Kaz Evi

Adres: Yusufpaşa Mahallesi, Atatürk Caddesi No: 1 Merkez / Kars
Telefon: 0474 212 37 13

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleKaradeniz Pastanesi Cunda: Ayvalık’ta Kahve Nerede İçilir?
Sonraki makaleBozcaada Kalesi Tarihi ve Amphoralar (Giriş ücreti ve saatleri)
İstanbul'da doğdum. Üsküdar Anadolu Lisesinden mezun oldum. Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı'nda lisans eğitimimi tamamladım. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda psikolojik danışman olarak çalışıyorum ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Okumayı, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here