Ana sayfa Kars Ne Yenir İçilir Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi

1878
0

Kars Kaz Evi ‘nden merhabalar. Bir akşam, Baltık mimari tarzını yansıtan eski bir Rus evinde oturduğunuzu hayal edin. Aynı zamanda Kafkas dans gösterileri eşliğinde, Kars‘a özgü yemekleri yediğinizi düşünün. Kulağa biraz masal gibi geliyor değil mi? Fakat tüm betimlemeler gerçek Kars’ta kaz nerede yenir diye soranlar Nuran Abla’nın lokantası olan Kars Kaz Evi ‘ne mutlaka uğrasınlar.

Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evinin kapısından içeri adımımızı atana dek bu düşünce bizim için de masaldan öte değildi. Fakat bu müthiş deneyimi yaşadıktan sonra hayran kaldığımızı söyleyebilirim. Bu enfes deneyimleri sizlerle de paylaşmak ve Kars Kaz Evi ‘nin zengin menüsünü gördüğünüzde kararsız kalmamanız için önerilerde bulunmak istiyorum.

Kars Kaz Evi
Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi Nuran Abla

Öncelikle burası Kars’ta kaz eti ile yemekler yapan en ünlü restoran. Restoranı ömrünü bu işe adamış, yurt dışında kaz ile ilgili tüm incelikleri araştırıp eğitimini almış ve hali hazırda Kaz Yetiştiricileri Derneğinin başkanı olan Nuran Abla ve kızları işletiyor.

Kars Kaz Evi için şehir merkezinde diyebiliriz ama Kars zaten çok küçük bir şehir olduğu için hemen hemen her yer merkez kıvamında kalıyor. Kars Kalesi karşısında hizmet veren mekanda ben bir restorandan ziyade ev mutfağı havası hissettim.

Kars kaz restoranı

Kars Kaz Evi Menü ve Fiyatlar

2008 yılı Aralık yılında kapılarını misafirlerine açan Kars Kaz Evi, Kaz eti ile yapılan yemekler dışında Türkiye‘nin birçok yöresine ait yemeklerin de sunumunu yapıyor. Duvarları ünlülerin mekanda çekilmiş resimleri ile donatılmış. Kars Kaz Evinde hizmet bir zorunluluk değil gelenek.

Ayran Aşı Çorbası
Ayran Aşı Çorbası

Çorbalar

Öncelikle yemeğe yöresel çorbalarla başlangıç yapın. Ayran aşı, Evelik ve Isırgan aşı çorbaları en çok tercih edilen çorbalar arasında yer alıyor. Ve her iki çorbanın da oldukça lezzetli olduğunu söylemeliyim.

Evelik Çorbası
Evelik Çorbası

İçli Kete

Ara sıcak olarak menü yine zengin; fakat Kars’a kadar gelmişken kete yemeden dönmeyin derim. Bunun için çeçil peyniri ile servis edilen içli keteyi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

içli kete
İçli Kete

Kaz Eti

Kars denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi kaz eti olduğuna göre kaz eti mutlaka yenmeli. Bize kalırsa Kars Kaz Evi Kars’ta en iyi kaz etini yiyebileceğiniz noktalardan birisidir. Kaz etini, kaz etinin suyuyla pişmiş bulgur pilavı ile bütün (90 TL), but/göğüs eti ya da pilav üstü (50 TL) olarak sunuyorlar. Kaz eti, tuzlu ama yumuşak bir ete sahip.

Pilav üstü kaz eti
Pilav Üstü Kaz Eti

Kaz etinin muhafaza edilmesi, pişirilmesi ve servise hazır hale getirilmesi oldukça zahmetli ve maharet istiyor. Hijyen, lezzet ve Nuran hanımın Kars kazının Dünya’ya tanıtılabilmesi amacıyla verdiği mücadeleyi göz önüne aldığınızda bu enfes Kaz eti yemeklerini yemek için başka bir adres aramanıza gerek kalmıyor.

Kars Kaz Evi ‘nin “Türkiye’de kaz Kars’ta yenilir, Kars’ta kaz eti Kars Kaz Evinde yenir, Kars’ta kaz Nuran Ablanın elinden yenilir” gibi sloganları da zaten kaz eti konusunda ne kadar iddialı olduklarını gösteriyor.

Kars Kaz Evi menü fiyatlar

Hangel Yemeği (Hingel Mantı)

Restoranın menüsü oldukça geniş her üründen ayrı ayrı bahsedebilmemiz mümkün değil. Fakat söylemeden geçilemeyecek, dumanı üzerinde servis edilen bir diğer lezzet ise Hangel yemeğidir.

Hangel, yörede oldukça sevilerek tüketilen bir mantı. Elde açılmış hamurlarla elde edilen içi boş mantıların üzerine yoğurt ve tereyağında kavrulmuş soğan dökülerek sıcacık servis ediliyor. Bu lezzetli mantının enfes tadını alabilmek için soğutmadan yemeniz gerekiyor.

Hangel Yemeği (Hingel Mantı)
Hangel Yemeği (Hingel Mantı)

Piti Yemeği (Piti Kebabı)

Piti; kuzu inciğin nohut, ekmek ve et suyu ile servis edildiği Kars’a özgü bir diğer yemek. Sanırım içinde safranda yer alıyordu. Pitinin yanında ek olarak üzümlü pirinç pilavı da veriyorlar. Piti, özellikle et ve et ürünleri sevenler için oldukça lezzetli bir yemek. Ancak et ve et ürünleri sevmeyenler için biraz ağır gelebilir, söylemiş olalım.

Piti Yemeği (Piti Kebabı)
Piti Yemeği (Piti Kebabı)

Bunların dışında Anadolu’nun birçok şehrine ait yöresel yemekler, ev yemekleri, serpme Kars Kahvaltısı, döner, ızgara çeşitleri, Kars Ketesi ve daha birçok çeşidi Kars Kaz Evi ‘nde bulabilirsiniz.

Reyhan Şerbeti
Reyhan Şerbeti

Yemeğinizin yanında ayran, kola gibi içecekler tercih edebilirsiniz;
ancak ben Kars Kaz Evine özgü, günlük taze olarak yapılan ve oldukça sevdiğimiz Reyhan şerbetini içmenizi öneriyorum.

Kafkas Dans Gösterileri Kars

Kars Kafkas Dansları

Kafkas Dans Gösterileri VİDEO

Akşamları Kafkas dans gösterilerinin de yapıldığı Kars Kaz Evinde şüphesiz aile sıcaklığını, lezzeti ve ferahlığı bir arada bulacaksınız.

Umacı Helvası

Kafkas dans gösterileri devam ederken siz yemeğinizi bitirmiş ve bir çay söylemişseniz yanına tatlı olarak kaymak ve tereyağı ile kavrulmuş umacı helvasını (12 TL) tercih edebilirsiniz.

Umacı Helvası
Umacı Helvası

Kars’a yolunuz düşer, hem görsel şölen hem de lezzet şöleni yaşamak için Kars Kaz Evi ‘ne giderseniz bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Diğer Kars Restoranları için tıklayın.

Kars Kaz Evi İletişim

Adres: Yusufpaşa Mahallesi, Atatürk Caddesi No: 1 Merkez / Kars
Telefon: 0474 212 37 13

Gurmex'i instagramda takip edin
GURMEX DEĞERLENDİRME
Temizlik
Lezzet
Servis Hizmet
Atmosfer
Fiyat Performans
Önceki makaleÖzkar Süt Ürünleri Kars
Sonraki makaleBabaçakka Restaurant
İstanbul'da doğdum. Üsküdar Anadolu Lisesinden mezun oldum. Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı'nda lisans eğitimimi tamamladım. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda psikolojik danışman olarak çalışıyorum ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Okumayı, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here