Ana sayfa Beslenme & Sağlık Kars Kaşarı Nedir? Ne Yediğinizi Bilin!

Kars Kaşarı Nedir? Ne Yediğinizi Bilin!

504
0

Kars Kaşarı; eski kaşarın üzeri küf kabuğu kaplanmış, besin değerleri diğer tüm peynirlere nazaran çok daha yüksek ve yabancı katkı maddesi içermeyen doğal bir peynirdir. Kars şehrine özel olan Kars Kaşarı küflendirme işlemine tabi tutulur. Küflendirme bir saklama yöntemidir. Peynire daha aromatik bir lezzet verir, küfleri yenmez.

Kars Kaşarı

Kars Kaşarı Hakkında

Eğer fotoğraftaki Parmigiano olsaydı beğenirdiniz ama bu halis muhlis Kars Kaşar peyniridir. Kendisi Ülkemizin coğrafi işaret tescili alan 187. ürünüdür.

Ne hikmetse çevremizde Kars Kaşarını sevmeyenler parmesan peynirini görünce hava olsun diye “Ayyy çok güzeeaaaaalll” diye ağız açıyorlar. Alışılmışın dışında bir lezzeti olduğu için herkesin damak tadına hitap etmiyor olabilir. Ama bu durum yine de bizi hem üzüyor hem sinirlendiriyor.

Kars Kaşarı ve gravyeri

Kars Kaşar Peyniri Özellikleri

Kars Kaşarı eski kaşarın üzeri küf kabuğu kaplanmış olanıdır. Küflendirme, bir saklama yöntemidir. Peynire daha aromatik bir lezzet verir, küfleri yenmez.

Kars Kaşar Peyniri yağlı bir peynirdir, bu yüzden alkol yanına yakışır. İnce ince servis edilmez, küpler şeklinde doğranır. Tavsiyemiz tost içinde heba etmeyin! Tost için göbek kaşarı diye bir ürün zaten var.

Kars Kaşarı büyük tekeri, küçük tekerden daha lezzetlidir. Şekli güzel diye küçük teker almayın, büyükten parça kestirmenizi öneririz.

Kalitelisini bulduğunuzda gerçekten tadından yenmez, çerez gibi kilolarca tüketebilirsiniz. Ama ne olduğu belirsiz kaşarlardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Daha önce benzer bir paylaşımda (bkz. kaşar peyniri) konu ile ilgili can alıcı bilgileri sizlerle paylaşmıştık.

Kars kaşar peyniri

Fakat tarım gibi hayvancılığında Ülkemizde kan kaybediyor olması birçok lezzetin eski tadını kaybetmesine neden oluyor. Mesela Kars Kaşarı bize göre eskiden çok daha güzeldi.

Ne Yediğinizi Bilin!

Şimdilerde ise kullanılan mayanın dışarıdan alınıyor olması sebebiyle kalitesi oldukça düştü. Coğrafi işarete sahip bir ürünün lezzetini veren en önemli maddesinin memlekette bitiyor olması bizlere gerçekten ızdırap veriyor. Çünkü üretilen peynirlerin birçoğunun mayası şimdilerde İsviçre’den geliyor.

Elbette istisna-i sayıda hala yöresel malzemeler ve geleneksel yöntemlerle üretim yapan butik firmalar var. Kars Özkar Süt‘ten aldığımız Kars Kaşarı her daim bugüne kadar yediklerimiz kaşar değilmiş dedirtmiştir bize… Kars’ı ayağınıza getiren butik firmayı mutlaka öneririz.

Bu bir reklam veya tanıtım değildir. Kars seyahati sırasında tesadüfen tanıştığımız ve uzun yıllardır ürünlerini çocuklarımıza güvenle yedirdiğimiz bir firmanın geç kalınmış referans yazısıdır.

Kars Kaşarı sipariş için telefon: 0530 161 75 69


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here