Ana sayfa Beslenme & Sağlık Kaşar Peyniri Nedir? Ne Yediğinizi Bilin!

Kaşar Peyniri Nedir? Ne Yediğinizi Bilin!

390
0

Kaşar peyniri, pastörize edilmiş sütün peynir mayası kullanılarak pıhtılaştırılması esasına dayanan ve tekniğine uygun olarak işlenmesi sonucu elde edilen peynirdir.

Günümüzde maalesef eritme peynirleri kaşar peyniri ambalajıyla satışa sunan firmalar var. Üstelik bilindik, en büyük firmalarda bu oyunun içindedir.

Kaşar peyniri nasıl yapılır

Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

Öncelikle 1 kg kaşar peynir elde edebilmek için tahmini 10-11 kg süt kullanılmaktadır. Gerçek kaşar peyniri protein ve kalsiyum açısından çok zengindir. 1 kg eritme peynir içinse yaklaşık 5 kg süt kullanılır.

Eritme peynirin yapımında 2. kalite peynirler, marketlerden iade dönen peynirler, üretim hatası ve sorunlu ürünler kullanılır. Bunun sonucunda da fosfat ve sitrat tuzlarıyla ısısal işlem sonucu eritilerek kaşar peynirine çok benzeyen ürünler yapılabiliyor.

Isıl işlemden sonra ortaya şaşırtıcı ama çakma kaşar peynir çıkıyor. İnsanlar alsın ve kullansın diye ambalajını da görüntü olarak kaşar peynir gibi yuvarlak veya baton yapıyorlar.

Ambalaj üzerine ise “tost” görselini ekliyorlar ki insanlar kaşar peyniri sansın! Ama içindekiler kısmında ürün adı resmen “eritme peynir” olarak geçiyor.

Kaşar peyniri

Eritme Peynir Tebliği

Türk Gıda Kodeksinin eritme peynir mevzuatı aslında vahameti özetliyor. “Telemenin, bir veya birkaç çeşit peynirin, doğrudan doğruya veya bu ürünlere gerektiğinde süt tozu, peynir altı suyu tozu, tereyağı, krema gibi süt ürünleri ile emülsifiye edici tuzlar ilave edilerek elde edilen karışımın pastörizasyon normunda veya daha yüksek sıcaklıklarda ve sürelerde ısıl işlem uygulanması ile elde edilen, dilimlenebilir veya sürülebilir nitelikler gibi çeşidine özgü karakteristik özellikler gösteren peynirdir.

Eritme peynir tebliği

Ne Yediğinizi Bilin!

Yani Bakanlık demiş ki elinde değerlendirebileceğin ne kadar artık malzeme ıvır zıvır varsa eritme peynir yapabilirsin!

Biz biraz daha yerelci olduğumuz için beyaz peynirde Trakya bölgesinin lokal markalarını, Gravyer ve Kaşar peyniri için ise Kars‘ın en geleneksel güvenilir firması Kars Özkar Süt‘ü tercih ediyoruz.

Ne yediğinizi bilin kaşar peyniri

Bu organik ürünlere ulaşmak için Kars’a gitmeye gerek yok. İnternet sitelerinden veya telefonla ulaşıp sipariş veriyoruz, 3 gün içerisinde çocuklarımızla güvenle tüketebileceğimiz bu ürünler soframızda oluyor.

Bu bir reklam veya tanıtım değildir. Kars seyahati sırasında tesadüfen tanıştığımız ve uzun yıllardır ürünlerini çocuklarımıza güvenle yedirdiğimiz bir firmanın geç kalınmış referans yazısıdır.

Sizleri iyi ki tanıdık Kars Özkar Süt, emeklerinize sağlık…❤

Kars Kaşar peyniri sipariş için telefon: 0530 161 75 69


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here