Ana sayfa Gurme Etkinlikler Çikolatalı Yemekler: Çikolata ile Yemek Yapılır mı?

Çikolatalı Yemekler: Çikolata ile Yemek Yapılır mı?

1431
0

Çikolatalı Yemekler: Çikolata ile Yemek Yapılır mı?

Çikolatalı Yemekler FOTOĞRAF: PESTO SOSLU KUZU İNCİK

Çikolata ve Yemek

Çikolatalı Yemekler üzerine İstanbul‘da şık bir etkinliğe katıldık. Peki biraz hayal kurmaya ne dersiniz? Mesela bir tarafta leziz mi leziz bir ev yapımı çikolata düşleyin. Akışkan kıvamı, ağızda eriyen yoğun lezzeti, yedikten sonraki duygu değişimi ve daha birçok güzel yönüyle çikolatayı hatta çikolataları düşünün.

Beyazı, bitteri, sütlüsü: sizi tatlı krizlerinden alıp bambaşka yerlere götüren çikolataları. Canınız istedi değil mi?

Peki şimdi de en sevdiğiniz yemekleri hayal edin. Peynirini sündürerek kaldırdığınız pizzaları, sırasıyla tatlarını aldığınız baharatlarıyla tavuk yemeklerini, suyu üzerinde sıcacık etinizi, tabağınıza yeni koyduğunuz makarnayı düşünün.

Ağzınız sulandı değil mi? Peki ya size bu iki şeyi bir arada düşünün desek? Çikolatayı ve yemekleri bir araya getirdiğinizi, baharatların arasına çikolatanın yoğunluğunu katıp soslarınızla dans ettirdiğinizi düşleseniz olur mu? Kulağa garip geliyor değil mi?

Çikolatalı Yemekler Mövenpick İstanbul

Mövenpick İstanbul Çikolatalı Lezzetler Menüsü

Biz çikolata ve yemek ikilisinin buluştuğu “Çikolatalı Yemekler“i Mövenpick Hotel İstanbul’un baş aşçıları İtalyan Şef Giovanni Terracciano ile düzenledikleri akşam yemeğinde tatma fırsatını yakaladık.

Mövenpick Hotels & Resorts‘un 10 Ekim-20 Kasım tarihleri arası için hazırladığı Çikolatalı Yemekler ve lezzetler menüsünü tatmakla kalmadık bir tanesini de İtalyan şefimizle beraber hazırlayıp yeme imkanı bulduk.

Gastronomi dünyasının birçok akla gelmeyen ikilisi gibi çikolata ve yemek ikilisi de bizim ikramları başta çekinerek tatmamıza sebep olsa da bazı ikililerin bir araya geldiklerinde eşsiz lezzetleri oluşturduklarına şahit olduk. Peki neleri tattık ve Çikolatalı Yemekler ne kadar uyumluydular?

Mövenpick Hotel İstanbul Çikolatalı Yemekler

Çikolatalı Yemekler Nelerdir?

Movenpick Hotels tüm dünyada kendi markalı çikolata ve dondurmaları ile zaten meşhur bir otel. Çikolatalı Yemekler %100 kakao yağı kullanılarak hazırlanıyor. Ayrıca geleneksel İsviçre ustalığı ve İsviçre’de üretilen %72 kakaolu, limon ve beyaz çikolatalı, fındıklı ve kakao çekirdeği parçalı, akçaağaç ve cevizli Mövenpick çikolatalarına yer verilmiş.

Çikolatalı Pancarlı Somon

Geceye hafif bir kokteyl ile başladık. Mini kaseler şeklindeki kekikli krakerle sunulan Pancarlı Somon denediğimiz ilk çikolata tuzlu yemek birlikteliğiydi. Kök sebzeler ve hardallı mayonez ile bir araya gelen marine edilmiş somon filetosu, %72 oranında kakao içeren Mövenpick çikolatası ile birlikte damaklarımızı lezzetlendirdi.

Balık ve çikolata kendi içlerinde çok farklı aynı zamanda baskın tatlar olduğundan dolayı iki lezzet tam bir uyum içindeydi demek çok zor. Ancak hepimizin bildiği somon tadının arkasından gelen çikolata lezzeti ve hissettiğimiz çikolata kokusu somona bambaşka bir lezzet algısı katmıştı.

Çikolatalı Pancarlı Somon Malzemeler: Marine somon filetosu, kök sebzeler, hardallı mayonez, kekik krakerleri ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası.

Pancarlı Somon Çikolatalı Yemekler

Domatesli Tart Tatin

Kokteylin ardından oldukça şık bir sunuma sahip yemek masalarında yerimizi aldık. Başlangıçta bize Domatesli Tart Tatin ikram edildi. Milföy hamuru üzerinde keçi peyniri ve Mövenpick beyaz limon çikolatası ikilisi buluşmuş üzerlerine çam fıstığı ve kiraz domatesler eklenmişti. Peynir ve çikolatanın böylesine uyumlu olacağını asla düşünmezdik! Limonlu çikolatanın ekşi tatlılığı ile keçi peynirinin kıvamı adeta dans ediyordu! Bir önceki balık çikolata ikilisinde ayrı ayrı aldığımız tatlar burada peynir çikolata ikilisinde inanılmaz bir birliktelik içindelerdi. Üstelik birlikte servis edildiği kahve çekirdekleri ile Domatesli Tarte Tatin’in lezzetine lezzet katılmıştı.

Domatesli Tart Tatin Malzemeler: Milföy hamuru, keçi peyniri, kiraz domates, çam fıstığı, kahve çekirdekleri ve limonlu beyaz Mövenpick çikolatası.

Domatesli Tart Tatin Çikolatalı Yemekler

Matcha Çaylı Levrek (Yeşil Çaylı)

Bu güzel birlikteliğin ardından Şef Giovanni Terracciano ile birlikte Matcha Çaylı levreklerimizi pişirmek üzere kendimizi workshop alanında bulduk.

Şefimizin yönlendirmesiyle ilk olarak kırmızı ve sarı biberlerimizi, havuçlarımızı ve haşlanmış patateslerimizi doğrayıp az yağda ve hafif ateşte pişirdik. Bu işlem gerçekleşirken tuz ve karabiberle harmanladığımız balıklarımızı yağlanmış tavada pişmeye bıraktık. Sosumuz için diagonal doğradığımız soğanları tereyağında iyice kavurduk sonrasında üzerine krema, sarımsak tozu, tuz, karabiberi ve matcha çayını ekleyip pişirdik.

Yeşil çaylı levrek Çikolatalı Yemekler

Son aşamada önce tabağımızı ıspanak yapraklarıyla süsleyip üzerine pişirdiğimiz sebzeleri ekledik. Sebzelerin üzerine sosumuzu döküp tam kıvamında pişmiş balığımızı hazırladığımız yatağın üzerine koyduk. Son aşama olarak balığımızın üzerine Mövenpick çikolatası rendeledik.

İlgili ve sıcakkanlı şefimiz ve Mövenpick ekibiyle deneyimlediğimiz bu workshop fazlasıyla eğlenceliydi. Kendi yaptığımız yemeği yorumlayacak olursak balığın sebzelerle, matchayla ve kremayla uyumu tartışılmazdı. Tüm bunlara eklenen çikolata yine ayrı bir şekilde hissedilse de kokusuyla ve net bir şekilde hissedilen lezzetiyle ben buradayım diyor ve diğer lezzetlerle birlikte hareket ediyordu.

Matcha Çaylı Levrek Malzemeler: Levrek filetosu, körpe ıspanak, sebzeler, patates, şarap sosu, yeşil çay sosu ve akçaağaçlı Mövenpick çikolatası.

matcha çaylı levrek Çikolatalı Yemekler

Mövenpick Passion Fruit Mango Sorbe

Keyifli mutfak deneyimimizin ardından bir sonraki ana yemeğe geçmeden önce ufak bir mola verildi. Bu mola sırasında Mövenpick Passion Fruit Mango Sorbe’yi tatma fırsatımız oldu. Mango sorbenin fazla başarılı olmasının yanı sıra Mövenpick çikolatasıyla birlikteliği de kesinlikle denenmeliydi. Soğuk olmasının verdiği his, hafif eksi tatlı mango lezzeti ve bu hafifliğe uyum sağlayan Mövenpick çikolatası mükemmeldi!

Asıl önemli detay ise balıktan sonra servis edilen sorbe ağızdaki balık tadını temizleme amacını taşıyor. Balıktan sonra gelecek ana yemek Macar Gulaş olduğu için arada servis edilen sorbe ağızda balık ve kırmızı et tadının birbirine karışmamasını sağlıyor.

Passion fruit mango sorbe Çikolatalı Yemekler

Macar Gulaş

Macar Usulü Gulaşlarımızı tatmak için masamıza geri döndük. Aşırı lezzetli olan kereviz kökü püresinin üzerinde renkli biberler ve küp küp doğranmış dana etleri sosunda %72 oranında kakaolu Mövenpick çikolatasıyla lezzetlendirilmişti.

Bu tadım tıpkı domatesli tart tatin’de olduğu gibi çikolata diğer lezzetlerle tam olarak kaynaşmıştı, net bir şekilde çikolata tadı gelmiyordu. Tabii bu yemek için çikolatanın baskın olmamasında kerevizin keskin tadının da etkisi olabilir ancak biz kereviz, dana eti ve bitter çikolatanın birlikteliğini fazlasıyla sevdik.

Macar Gulaş Malzemeler: Küp doğranmış dana bonfile, renkli biberler, kereviz kökü püresi, şarap sosu ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası.

Macar Gulaş Çikolatalı Yemekler

 

Çikolatalı Yemekler menüsüne dahil olan fakat denemeye mecalimiz kalmadığı için pas geçtiğimiz pestolu kuzu incik ve patates tartlı ördek göğsü’de çok lezzetli görünüyordu.

Pestolu Kuzu İncik Malzemeler: Kuzu incik, sebzeler, Antep fıstıklı pesto, patates graten, şarap sosu ve fındıklı Mövenpick çikolatası.

Patates Tartlı Ördek Göğsü Malzemeler: Ördek göğsü, biber sosu, sebzeler, kuru kayısı, patates tart, şarap sosu ve Limonlu beyaz Mövenpick çikolatası.

Patates tartlı ördek Çikolatalı Yemekler

Çikolatalı Yemekler ve Lezzetler Menü Fiyatları

Mövenpick İstanbul Çikolatalı Lezzetler menüsünde herhangi bir fiks menü fiyatı yer almıyor. Menü üzerinden yaptığınız seçimlere göre ödeme yapıyorsunuz. Ana yemekler 90 ile 115 TL arasında değişiyor. Bizim tattığımız bu menünün toplam fiyatı ise kişi başı 290 TL tutuyor.

  • Pancarlı somon (78 TL)
  • Domatesli tart tatin (45 TL)
  • Yeşil çay soslu levrek (115 TL)
  • Macar gulaş (100 TL)
  • Pestolu kuzu incik (95 TL)
  • Patates tartlı ördek göğsü (90 TL)
  • Mövenpick espresso eşliğinde çikolata ganaj üçlüsü (30 TL)

Mövenpick İstanbul Şarap Servisi

Tadım boyunca bizlere ikram edilen 2011 yapımı İsviçre kırmızı ve beyaz şarapları (Compleo, Pinot Gris, Staatskellerei ve Comple Cuvee Noire Staatskellerei) yemeklerin önüne geçmeyen bir lezzette fazlasıyla başarılı şaraplardı. Günün sonunda Şef Giovanni’nin kendi yapımı olan kremalı limoncello ise bugüne kadar deneyimlediklerimizin en iyisiydi.

Ev yapımı limoncello Çikolatalı Yemekler

Unutmadan Çikolatalı Yemekler menüsünün ana yemeklerinin hepsinin içinde şarap bulunuyor. Bu konuda herhangi bir hassasiyetiniz varsa sipariş esnasında yemeklerde alkol olmasın diye belirtmelisiniz. Bu durumda yemeği size özel olarak hazırlayacaklardır.

Bu arada kısaca Şef Giovanni Terraciano hakkında bilgiler vermek istiyorum. İtalya Napoli doğumlu şef 2000’li yıllarda bir Türk kızıyla evlenip Türkiye’ye yerleşmiş. Ardından bir süre Şangay Çin’de çalıştıktan sonra Asya‘dan tekrar Türkiye’ye dönüş yapmış. Süzer Plaza’dan Cipriani’ye kadar birçok ünlü restoranda şeflik yaptıktan sonra kariyerine şuanda Mövenpick İstanbul’da devam ediyor.

Mövenpick İstanbul Giovanni Terracciano Çikolatalı Yemekler

Mövenpick Çikolatası Eşliğinde Mövenpick Kahvesi 

Bu kadar güzel Çikolatalı Yemekler yedik, ardından güzel bir keyif kahvesi içmesek olmazdı. Espressolarla birlikte ikram edilen Mövenpick Hotels’in meşhur çikolatalı ganaj üçlüsü yeşil çaylı, tarçınlı ve kakaolu çikolatalar anlatılmaz yaşanır denebilecek çikolatalardı. Müthiş kıvamı ve leziz aramolarıyla ağızda kahveyle birleştiklerinde tam bir lezzet şölenine dönüşüyorlardı. Otelin çikolatası gibi 1963 yılından beri satışı yapılan kendine ait kahvesi de meşhur.

Çikolatalı Yemekler çikolata ganaj

Bizleri böylesine güzel bir şekilde ağırlayan başta Şef Giovanni Terracciano olmak üzere bütün Mövenpick Hotel İstanbul ailesine ve Çikolatalı Yemekler etkinliğinde bizlere eşlik eden herkese çok teşekkürler. Tekrardan görüşmek dileğiyle!

Sevgiler.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here