Ana sayfa İtalya Monterosso Gezilecek Yerler Cinque Terre

Monterosso Gezilecek Yerler Cinque Terre

387
0

Monterosso Gezilecek Yerler Cinque Terre

Monterosso Cinque Terre‘den selamlar. Hatırlarsanız daha önce İtalya Cinque Terre ile ilgili bir yazı yazmıştık. O yazıda Levanto ile girizgah yaptığımız İtalyanların meşhur 5 Köyü hakkında genel bilgiler vermiştik. Bu yazı ile birlikte köyleri tek tek ele alıyor olacağız. Bu çok özel notlar dizisini kaydetmenizi tavsiye ederiz.

Monterosso nerede

Köyler La Spezia şehrinin batısında, Genova ve Livorno arasında, Ligurya bölgesinde yer alıyor. Cinque Terre “Beş Toprak” anlamına geliyor ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore‘dan oluşuyor.

Monterosso Al Mare Cinque Terre

Cinque Terre için Levanto’dan Portovenere’ye kalkan gemi ile köylere tek tek ulaşım mümkün. Fakat biz Levanto istasyonu ile köylere tren yolu ile ulaşımı tercih ettik ve size de öneririz.

Cinque Terre Monterosso tren bileti

Monterosso Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

İlk köy Levanto’dan çıkıştan sonraki ilk durak olan Monterosso’ya kısa sürede ulaştık. Günlük indi-bindi serbest bileti pahalı değil, 5 köyü tek günde gezmek ise mümkün. Bu yüzden en çok tercih edilen ulaşım aracı tren için ödeme şekli günlük bilet alımı olmalı.

Cinque Terre Monterosso tren istasyonu

Monterosso ortadan bölünmüş bir köy. Plaj alanı çok büyük, köylerin en büyüğü ve denize giriş için en ideal bölge kesinlikle burası.

Cinque Terre Monterosso al mare

Trenin durağından indikten sonra geldiğiniz bölgeyi gezip ardından uç bölüme geçin. Köyün ortadan bölündüğü yerin ardına gitmeyi sakın ihmal etmeyin. Esas köy o bölgenin ardında ve içeri doğru genişliyor, zaten köy limanı da o bölgede yer alıyor.

Cinque Terre Monterosso gezi

Cinque Terre Monterosso’da Ne Yenir İçilir?

Balık ve deniz mahsulleri cipsleri, beyaz şaraplar, limoncello, pesto soslu ve fesleğen aromalı taze trofie makarnası yeyip içilmeden dönülmeyecek lezzetler arasındadır. Cinque Terre şüphesiz yemek ve şarap severler için muhteşem bir sahil cenneti.

Monterosso yeme içme Cinque Terre

Kıyı boyunca kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanan Monterosso, göreceğiniz ilk ve en büyük Cinque Terre köyüdür. Bu büyük köy aynı zamanda gerçek bir plajı olan, kayalık bir koya sahip olmayan ve özellikle çocuklu ailelerin çok tercih ettiği bir yer.

Monterosso italya

Monterosso Gezilecek Yerler

Monterosso’da tarihi merkezde ve St. John the Baptist’e adanmış güzel Romanesque kilisesinde tur atın. Eskiden bir villa harabesinde kullanılmış kayalardan oyularak yapılan Poseidon heykeli Nettuno’yu seyredin.

Monterosso gezilecek yerler Cinque Terre

Çok önemli bir ipucu; Monterosso’nun batısında Levanto kasabası var. Daha öncede söz etmiştik. Burası aslında Cinque Terre’nin bir parçası değil, fakat uygun fiyatlarla iyi konaklama ve beş köye kolay erişim sağlıyor.

Cinque Terre Monterosso

Beş köyün en büyüğü olan Monterosso al Mare, birçok İtalyan köyüne kıyasla hala küçük, eski şehrin yaya bölgesi büyüleyici ve sizi içine çekecek bir dizi büyük lokanta içeriyor.

Monterosso gezi rehberi Cinque Terre

Monterosso Restaurant Tavsiye

Hızlı ve aperitif bir yiyecek bulmak istiyorsanız çok şanslısınız. Wonderland Bakery (Via San Pietro 8), antikacıların aşağısına saklanmış, kalabalıktan uzakta çok özel bir lezzet durağı. Wonderland Bakery deniz kıyısında taze panini ve enfes pişmiş hamur ürünleri ile mutlu ediyor.

Monterosso ne yenir Cinque Terre

Nefis bir şarabın ve anın tadını çıkarmak için Cantina du Sciacchetrà‘ya mutlaka uğrayın. (Via Roma 7) Sahibi Lorenzo’ya “Ciao” diyerek içeri girin ve bizden selam söyleyin.

Monterosso limoncello Cinque Terre

1964 yılında Amalfi sahillerinden Cinque Terre’ye yerleşmiş yaşlı ve bronzlaşmış bu adam şüphesiz kasabadaki en iyi Limoncino’yu yapıyor.

Limoncino Monterosso Cinque Terre

Güney İtalya’da limoncello olarak bilinen taze, yerel limon kabuklarından yapılan bu içecek yemek sonunda keyifle yudumlanan sert bir likördür.

Monterosso ne yenir içilir Cinque Terre

Lorenzo’da Limoncino’nun kavun, fesleğen, çikolata ve yabani çilek dahil olmak üzere farklı çeşitlerini de bulabilirsiniz. Cantina ayrıca makarnalar, yöreye özel çeşniler ve yerel şaraplar da satıyor. Uzun ahşap tezgah boyunca uzanan yerel lezzetleri denemek hem kalbe hem de mideye mutluluk veriyor.

Monterosso restaurant Cinque Terre

İtalya’daki bu popüler destinasyon yemek ve şarap ürünlerini keşfetmek için gerçekten iyi bir başlangıç. Monterosso’yu bizim gibi yeme içmeyi ve açık havayı sevenlere mutlaka tavsiye ediyoruz.

Monterosso Cinque Terre ne yenir

Bir gün bu güzel köye yolunuz düşerse bizi hatırlayın.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here