Ana sayfa İtalya Cinque Terre Yeme İçme Rehberi: Cinque Terre’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Cinque Terre Yeme İçme Rehberi: Cinque Terre’de Ne Yenir, Ne İçilir?

604
0

Cinque Terre Yeme İçme Rehberi: Cinque Terrede Ne Yenir, Ne İçilir, Ne Yapılır?

Cinque Terre yeme içme rehberi İtalya yazısı ile merhabalar. Yaz ayında kendimize ilk yol tercihi olarak İtalyanların meşhur 5 köyü – Cinque Terreyi belirledik.

Burası İtalyan Rivierasının engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgesidir. La Spezia şehrinin batısında, Genova ve Livorno arasında, Ligurya bölgesinde yer alır. Cinque Terre “Beş Toprak” demektir ve şu köylerden oluşur: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore.

Cinque Terreye Nasıl Gidilir?

Cinque Terreye nasıl gidilir diye merak edenler için gitmenin en kolay yolu bize göre direkt olarak Genova’ya uçmanızdır. Havaların ısınması ile seferlerin başladığı İstanbul – Genova uçuşu sonrasında hiç Genova’da vakit kaybetmeden gezimizin konaklama yeri olan Levanto’ya ulaşmak için Genova tren garından yola çıktık. Hedef Cinque Terre ise konaklamak için en ideal yer Levanto.

Detaylı Levanto yazımızı okumak için linke tıklayın.

Cinque Terre nasıl gidilir

Biletlerinizi trene binmeden kendiniz işletmelisiniz, bu önemli çünkü işletilmeyen biletin geçerliliği yok! Makineler ise her istasyonda mevcut, aynı zamanda her istasyonda cafe’de bulunmakta, tren beklerken kahve içiyorsunuz zaten. Ya da alışmanız gereken şey. 🙂

Belki bol bol pizza ya da makarna yemeye hazırsınız ama kahve tüketiminizin de çoğalacağına (istemsiz şekilde) hazır olmalısınız.

Cinque Terre ne yenir içilir

İtalyanlar her daim espresso içse de saat 11:00’den sonra cappucino’yu genelde içmiyorlar. Makarna’da spagetti tüketimi ise kaşıksız, doya doya yiyin der gibi.

Cinque Terre yeme içme rehberi

Levanto Konaklama: Cinque Terre Nerede Kalınır?

Levanto. Küçük bir yerleşim yeri ama özellikle hafta sonu tatili için insanların akın akın geldiği bir yer. Bize şirinden öte geldi. En önemli olay havanın nemsiz oluşu, bu yüzden Cinque Terre gezisine yaş veya sıcak engeli koymanıza gerek yok. Levanto’da küçüklük ölçüsünde az otel var ve lüks kavramından uzaklar. Dezavantajlı nokta ise sahil şeridinde otelin olmaması, hemen tüm yerleşim imkanları ufak merkez çevresinde birikmiş durumda. Fakat Cinque Terrede nerede kalınır sorusuna cevap arayanlar için Levanto’nun hesaplı bir konaklama imkanı sunduğunu da belirtelim. Zaten Levanto lüks kavramının çok da uğramadığı bir yer. Fakat şirin kavramı kendisini daha çok hissettirdiği için rahat ediyorsunuz.

Levanto'da ne yenir içilir Cinque Terre

Levanto Yeme İçme: Levanto’da Ne Yenir?

Levanto içinde sahilde az sayıda lokantada yemek yiyebilir veya denize bakarak spritz içebilirsiniz. Zaten 2-3 günlük konaklama bölgeyi keşfetme sırasında size ev sahipliği yapacak olan Levanto için hem yeterli hem de hesaplı olacaktır. Hesaplı menülerde kendinizi şımartacak ve hesap kitap yapmayacak hamleler yapmak isterseniz bölge ideal, fiyatlar gerçekten Genova’dan uzaklaştıkça daha ucuzluyor. Levanto’da ne yenir diye hiç düşünmeden butik restoranların keyfini sürebilirsiniz.

Cinque Terre İtalya gezi rehberi

Cinque Terre Gurme Gezi: 5 Köyden Fazlası (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore)

5 Köye (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore) gezi başlıyoooorrr!

Monterosso Al Mare

Cinque Terre için Levanto’dan Portovenere’ye kalkan gemi ile köylere tek tek ulaşım mümkün. Fakat biz Levanto istasyonu ile köylere tren yolu ile ulaşımı tercih ettik ki önerebiliriz. İlk köy Levanto’dan çıkıştan sonraki ilk durak olan Monterosso‘ya kısa sürede ulaştık. Günlük indi-bindi serbest bileti pahalı değil, 5 köyü tek günde gezmek ise mümkün. Bu yüzden en çok tercih edilen ulaşım aracı tren için ödeme şekli günlük bilet alımı olmalı.

monterosso köyü gezilecek yerler Cinque TerreMonterosso ne yenir içilir

Monterosso ortadan bölünmüş bir köy. Plaj alanı çok büyük, köylerin en büyüğü ve denize giriş için en ideal bölge.

monterosso köyü ne yenir içilir Cinque Terre

monterosso köyü gezi blog Cinque Terre

Cinque Terre monterosso yeme içme yerleriMonterosso gezilecek yerler

Trenin durağından indikten sonra geldiğiniz bölgeyi gezdikten sonra uç bölüme, köyün ortadan bölündüğü yerin ardına gitmeyi ihmal etmeyin. Esas köy o bölgenin ardında ve içeri doğru genişliyor, zaten köy limanı da o bölgede. Monterosso’nun güzel tarafı da köy içi mevkisidir. Biz bu bölgeyi ikinci gün Portevenere dönüşüne bıraktık ve sahil kısmında mola verdik. Bu tatlı moladan sonra trene binerek köylerden beşincisine gittik. Riomaggiore.

Monterosso ile ilgili detaylı bir yazı yazdık, okumak için linke tıklayabilirsiniz.

riomaggiore Cinque Terre ne yenir içilir

Riomaggiore

Riomaggiore dar sokakları ve eşsiz dikliği ile köyün dibinden yukarıya inanılmaz bir manzara sunmakta. Alışveriş için acele etmenize ya da Riomaggiore’den bir şeyler alma çabanıza gerek yok. Aşıklar yolu ile ilgili hediyelik ya da Cinque Terre anısı Manarola (4. Köy) veya Vernazza (2. Köy) da daha çeşitlilik gösteriyor. Riomaggiore görünmeli, bol fotoğraf çekilmeli ve denize en yakın kısımdaki cafe’de ufak mola ile geçiştirilmeli.

riomaggiore gezilecek yerler Cinque TerreRiomaggiore gezilecek yerler

Riomaggiore durağının dibinde 4. Köy Manarola’ya aşıklar yolu gitmekte ve ücretli. Size tavsiyemiz bu yolu yürümeniz ve bol bol fotoğraf çekilmeniz olur. Eğer aşkınızı kilitleyip herkes gibi kilidini asmak ve anahtarını denize yollamak isterseniz hazırlıklı gelin. Yol başlangıcında Riomaggiore’ye veda koyunun başındaki cafe’de ücretsiz wi-fi ve çok güzel bir manzara var.

riomaggiore ne yenir içilir Cinque TerreRiomaggiore ne yenir içilir

Manarola

Manarola yolu yaklaşık yarım saat sürüyor. Gerek sıcak, gerekse bol foto çekilme ihtimaline karşılık alternatif yedek t-shirtler yol ortasında devreye girebilir. Yol bitiminde sizi ilk anda cezbetmeyen Manarola karşılamakta, yol yorgunluğunun üstüne birde acıktıysanız yemek tercihinizi burada kullanabilirsiniz. 5 köy içinde en iyi deniz ürünleri Manarola’da.

manarola ne yenir içilir Cinque TerreManarola ne yenir içilir

Sahilde denize girmek için cezbedici bir ortam var ve sahil kenarından devam eden asmalı yoldan Manarola manzarası çok güzel.

manarola köyü gezilecek yerler Cinque Terre

Manarola ne yapılır Cinque Terre

Gelmeden önce bizi en çok Vernazza’nın etkileyecek olacağını düşünmüştük. Fakat en güzel kavramını biz bu köyden yana kullandık. Yine de Monterosso’nun bölünmüşlüğünün oradan tüm koyu resmetmek de çok keyifli idi.

manarola gezilecek yerler Cinque TerreManarola gezilecek yerler

Corniglia

Biz Corniglia yani 3. köyü biraz da denize kıyısı yok diye pas geçtik ve içine girmedik. Ertesi gün ise Portovenere’den Levanto’ya dönüşü denizden yaptığımız için kıyıdan resimleme imkanı bulduk. Ve bol bol resim alma şansına sahip olduğunuz için bu yöntem de bize doğru geldi.

Corniglia gezilecek yerler Cinque TerreCorniglia gezilecek yerler

Vernazza

Vernazza, En bilinen ve en önemsenen köy. 1. köyden 2. köye yürüyerek gelenler köye girişi tepeden resmetme şansına sahip oluyorlar ve en iyi Vernazza görüntüsünü orası veriyor.

vernazza gezilecek yerler Cinque TerreVernazza gezilecek yerler

Biz Manarola’da açıkçası umduğumuzdan fazlasını bulduk. Dolayısıyla Vernazza‘da denize girme sıkıntısını ve diğer köylere göre biraz daha pahalı fiyatları görünce beklediğimiz ölçüde ısınamadık köye.

Cinque Terre Vernazza gezi rehberi blog

Cinque Terre Vernazza ne yenir içilirVernazza ne yenir içilir

Akşamüstü merakla geldiğimiz bölgedeki konaklama yerinde, hem gezilecek yerleri gördüğümüz için keyifli. Bir o kadar da Levanto’yu beklediğimizden daha çok yaşanacak bir yer olarak bulduğumuz için mutlu idik.

Cinque Terre Ne Yenir İçilir, Ne Yapılır? 

Özetle Cinque Terre – 5 köy özellikle Türkiye’de çok tercih edilmeyen belki de bilinmeyen bir bölge. Biz internetten araştırarak kendi planımızı kendimiz yaparak bu bölgeyi gezdik, çokta keyif aldık. Manzaralar inanılmaz, hem denize girme, hem gezme ve fotoğraf çekme fırsatınız var. Oldukça da romantik yerler. Tek dezavantajı Spagetti ve Pizza yüzünden kilo alıp dönüyorsunuz aman dikkat. 🙂

monterosso Cinque Terre'de ne yenir ne içilirCinque Terrede ne yenir içilir

Tercihiniz Cinque Terrede kalmak ise Levanto konaklamak için birebir. Şehir çok huzur veriyor ve köyler çok yakın, öne çıkan başarılı restoranı ise ne yazık ki yok. Yine de koyda denize girmek keyifli. Ayrıca koya geniş açıdan bakan cafe’de spritz içerek günü sonlandırmak ve leziz dondurmasını tatmak güzel. Gideceklere tavsiye edilir. Köylerde ise yemek tercihiniz deniz mahsulü ise Manarola ideal. Yürüyüş yolu mutlaka değerlendirilmeli. Köyler çok güzel foto imkanı veriyor ve gezimizin bu bölümü diğer bölgelere göre göreceli olarak oldukça ucuz fiyatlarla geçti.

Cinque Terre yeme içme yerleri gurme blogCinque Terrede yeme içme yerleri

Bizler uzun sayılacak bir dönemde bölgeyi ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu yüzden gezimizi Cinque Terre, Portofino ve kalanlar olarak 3 bölümde paylaşacağız. Kalanlardan Portovenere bu bölümdeki gezinize mutlaka katılmalı. Konu ile ilgili bölümü diğer bölümlerde bulabilirsiniz.

Cinque Terre gezilecek yerler, cinque terre italya 5 köy ulaşım nasıl gidilirCinque Terrede gezilecek yerler blog

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here