Maldivler Gezi Rehberi: Maldivler’de Balayı ve Gezilecek Yerler

Maldivler Gezi Rehberi: Maldivler’de Balayı ve Gezilecek Yerler

Maldivler, Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan resmi olarak Maldiv Cumhuriyeti olarak bilinen bir devlettir. Hindistan‘ın güneyinde ve Sri Lanka‘nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır.

1.200 adanın 281’inde insan yaşarken 1.000 civarında ada halen boş vaziyette duruyor. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılıyor.

Biz yazımızın başlığına Maldivler Gezi Rehberi demiş olsakta aslında Maldivler’de Balayı ve Akmayan Zamanın Öyküsü koyduk yazımızın adını.. Bunun iki sebebi var.

Birincisi Maldivler‘deki adalar balayı atmosferini fazlasıyla yansıtır ve adanın içine sizi alır. Zaten gittiğiniz adada çoğunluğu balayı çifti misafirler oluşturur. Kısa süre veya uzun sürede kalacak olsanız bir balayı için gereken tüm ayrıntıları size yaşatan, tamamen aynı adada siz size sürecek bir paylaşımın adresi..

dunya-nin-en-iyi-balayi-tatili-nerede-maldivler-de-yapilir

Diğer sebep ise biraz kişisel.. Belki de yaşayanlarca ortak paylaşılacak bir fikir.. Bali adası, Seyşeller, Karayip Adaları ve Bora Bora gibi gezilecek yerlere her zaman gidilebilir, hatta bizce mutlaka da gidilmesi gereken yerlerdendir.

Hatta uzun ömürleriniz olsun, Avustralya‘dan Brezilya‘ya tüm dünya gezilsin. Aslında bizce kişisel durumda işte bu kilit sözcükte saklı.. “Gezilsin..

Maldivler bir kere kesinlikle gezilsinden uzak bir seçim..

Yaşanılsın, dinlenilsin ve bol bol fotoğraf çekilsin, yürüyerek ada turu gerçekleştirilsin.

maldiv-adalari-ne-yenir-maldiv-yemekleri-maldiv-mutfagi-gurme

Kısacası..

Bu yazıyı balayı tatili için yer arıyor ve seçim yapmak istediğiniz yerler arasında Maldivler var olduğu için okuyorsanız bizim size önereceğimiz tek yerdir Maldivler..

Maldivler’e balayında gidilir. Evet sadece balayında..

Diğer her ülkeye, her kültüre her zaman yelken açabilirsiniz. Ama Maldivler, diğer ülkelerden sonra hadi Maldivler‘e de gidelim derseniz çekici gelmeyebilir.

maldivler-de-nerede-yuzulur-ne-alinir

Maldivler’de ön plana çıkanlar ise şöyle;

Maldiv Adalarının havasının iyi olduğu dönem Ağustos’tan sonra başlıyor. Özellikle Eylül ve Ekim aylarından itibaren tercih edilmeli diyelim. Biz 18-25 Eylül tarihleri arasında Maldivler‘deydik.

Çok ama çok kısa süren bir yağmuru, havanın çok güneşli olmadığı bir günü de yaşadık.

maldivler-beyaz-kumlar-sahiller-kumsallar

Ve ilerleyen günlerde çok güzel olduğu belirtilen tekne ile güneş batırma seansı, güneşin bulutlar arasında kaybolması ile eğlenceli olmasına rağmen güzel fotoğraflar yakalama fırsatını bize sunmadı.

Güneşin yakıcı olduğu günlerde oldu.

Kum keyfi inanılmaz.. Her taraf bembeyaz kum.. Resimleri çok mu beğendiniz? emin olun resimlerden çok daha güzel.. Adanın her tarafı beyaz kum olduğu için çıplak ayak ile yürümek inanılmaz keyifli..

maldivler-balayi-cenneti

Adanın florası büyüleyici.. Sürekli olarak dönmesem de olur duygusu yaşatıyor.

Dalış zevki olanlar için cennet.. Zaten balayı çifti olmayıp da adaya gelenlerin çoğunun ilgisini denizaltının cazibesi çekiyor.

Binlerce ada var. Bizim tercihimiz Veligandu oldu. Gitmek isteyene önereceğimiz kadar güzel.. Ne çok küçük, ne çok büyük, adanın her tarafında denize girebiliyorsunuz bu çok önemli. SPA’sı ve yemekleri güzel, hediyelik eşya dükkanı idare edecek büyüklükte.. Küçük bir atol bizim tercihimiz.. Başkenti Rashdu.. Rashdu için yarım günlük gezi yeterli..

Veligandu-maldivler-nerede-nasil-gidilir-ne-yapilir

Kendinize anı kalsın diye adadan mutlaka hediye alırsınız ama daha fazla hediye ve alışveriş telaşı içinde olanlar havaalanından da bu ihtiyaçlarını anlık olarak karşılayabilirler.

Biz ne kuzey ne güney atolde, kendi başında küçük bir atolde idik. Havalanından sonra çok uzun olmayan bir pır-pır seyahati ile adamıza geldik. Fakat araştırmamızda kuzey atolün güney atolden daha güzel olduğu sürekli vurgulandı. Zaten belli başlı otel zincirelerinin Maldiv lokasyonlarındaki tercihi de kuzey atol olmuş durumda..

Maldivler‘e geldik ama neyimiz var neyimiz yok harcamayalım derseniz herşey dahil otel tercih etmenizi öneririz.

Acaba deniz içinde bungalowda kalmasak mı sorusunu soranlar olacaktır. Gidin deniz içinde doya doya yaşayın.

Emirates hava yollarını kullandık, bekleme süreleri açısından Dubai aktarmasını çok tercih etmedik. Özellikle dönüşte önemli diye düşünüyoruz. Tur yerine kendinizin ayarlama yapması hem sizi rahat bırakıyor hem de araştırma aşamaları zevkli geçiyor. Paket programda hazıra konmamak belki de Maldivler tercihinizi daha da güzelleştiriyor.

maldivler-de-balayi-nasildir-maldiv-adalari

Dönüş uçağında üzerinden geçilen adaların fotoğrafını çekmek isteyenler için cam kenarı tercihi önemli..

Köpek balıkları evet kenara kadar yaklaşıyor, evinizin önünden geçiyor, bol bol da konuşuyorsunuz köpek balığını kendi aranızda, ama hepsi bu.. Sizi korkutmasına gerek yok.

Kendi görüşlerimize geçmeden gitme planı bulunanlara, niyetlenenlere yönelik bir yazı yazmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Özetlemek gerekirse Maldivler‘e giderken gerçekten resimlerdeki kadar büyüleyici mi diye çok sormuştuk kendimize, resimlerden de nefisti. Denizin rengi inanılmaz, hamakta yatarken masmavi denize dalıp gidiyorsunuz. Adanın kokteylleri ve meyveleri çok güzel.. Köpek balığından korkuyorsanız da endişe edecek bir şey yok diyebilirim. Balayı için kesinlikle doğru bir seçimdi.

Maldivler dönüşü iyi ki geldik dedik, bu önemli.. Dönüş yoluna çıkarken pır-pır bizim atolden yolcu toparladı. Maldiv’de otel ararken o adayı da görmüştük, dönüşte her tarafından denize girilmediğini, her yerinde beyaz kumların olmadığını görünce iyi seçim olmuş Veligandu dedik. Bu da önemli.. İyi bir fotoğraf makinenizin olmasını önemseyin bu gezide diyebilirim. Yemekler rahatsız edici değil ben yemem modunda olan bile doyacak bir şey bulabilir. Okyanusa karşı villanızda özel bir kahvaltı tercih etmek şahane bir seçim oluyor. Daha ne olsun.

maldivler-de-ne-yenir-nerede-yenir-yemek-kulturu

Balayında Maldivler tercihi güzel bir tercih..

Veligandu‘da çok çok bilindik ve pahalı bir kaç iyi otel var fakat bunun dışında yer arayanlarda rahat eder, keyif alırsınız gibi önemli iki vurgu ile tavsiye ediyoruz.

Uğrarsanız bizi hatırlayın..

Diğer Maldivler yazıları için linke tıklayın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik

Name

Website

Phone

Facebook ile Yorum Yazın