Ana sayfa Amalfi Kıyıları Amalfi Kıyıları Gurme Gezi Rehberi: Ne Yenir İçilir, Ne yapılır?

Amalfi Kıyıları Gurme Gezi Rehberi: Ne Yenir İçilir, Ne yapılır?

Amalfi Kıyıları Gurme Gezi Rehberi: Ne Yenir İçilir, Ne yapılır?

Amalfi Kıyıları (Cetara-Minori-Ravello-Atrani-Amalfi-Praiano ve Positano)

Amalfi Kıyıları; güney İtalya Campania Bölgesi’ndeki Salerno ilinde bir yerel yönetim konumu.

Norman Jewison’un ‘Only you’ filmi Positano’yu, Mike Barker’in ‘Good Woman’ı Cetara ve Ravello’yu sevdirmişti bize. Biz de ekranda muhteşem görünen Amalfi kıyılarını 2015’in Haziran ayında seyahat rotası olarak belirledik.

Cetara’yı Sorrento’ya bağlayan 61 km’lik daracık yol nefis manzaralar sunuyor, limon bahçeleri ve denize bakan yamaçlarda çok keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Cetara, Minori, Ravello, Atrani, Amalfi, Praiano ve Positano’yu gezdik, hepsi güzel hepsi birbirinden farklı kasabalar.

Amalfi Gezilecek Yerler: Amalfi’de Ne Yenir İçilir?

Amalfi kıyılarındaki ilk durağımız ve konaklama kasabamız Amalfi idi, burayı tercih etmemizin sebebi önceki seyahat bölgemiz Capri adasından direkt vapurla bölgeye ulaşım olması ve merkezinde tüm kasabalara giden otobüs terminalinin yer almasıydı. Araç kiralamayı biz bu bölge için önermiyoruz, kasabalar arasındaki yollar çok dar ve park yeri imkanı kısıtlı. Otobüs, taksi veya bot alternatif ulaşım seçenekleri olarak karşınıza çıkıyor.

Amalfi Kıyıları, Piazza Del DuomoAmalfi Kıyıları Gezilecek Yerler

Amalfi’nin merkezi Piazza Del Duomo’da kilise, çeşme ve cafelerin yer aldığı ufak ve şirin bir meydan bulunuyor. Kilisenin adı St.Andrea, yapımına 9. yy’da başlanan katedral kentin hakimi gibi. 62 tane basamağı var. İtalyanlar merdivenlerine oturup etrafı seyrederek burada vakit geçiriyor.

Kilisenin tam yanındaki Pasticceria Pansa pastanesi oldukça popüler, boş masa için sıra beklemek zorunda kalıyorsunuz. Merkezden içeriye doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan dar sokaklarda yöresel tatları deneyebileceğiniz Trattoria‘lar ve İtalyanların meşhur likörü limoncello’yu tadabileceğiniz cafeler karşınıza çıkıyor.

Kasabanın tarihteki önemi ise büyük. Avrupa’nın kağıtla tanışmasını sağlayan bir ticaret merkezi burası. Kağıt meşhur olduğu için el yapımı mektup kağıtları ve zarfları satan 3 adet hediyelik dükkan mevcut, zarfı elinize aldığınızda gözükmeyen Amalfi kaşesi ışığa tuttuğunuzda zarfa yansıyor.

Amalfi Kıyıları, St. Andrea kilisesiAmalfi’de ne yenir içilir?

Liman tarafında hem Capri Adası ve diğer kasabalara giden tekneler mevcut, hem de Santa Croce ve La Sirene beach gibi arabayla girilmeyen kayalar arasında kalmış güzel plajlara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Kıyıda her kasabada olduğu gibi denize girilecek bir plaj ve cafe’ler bulunuyor. Her ne kadar limoncello İtalya’nın en meşhur likörü olsa da, cafelerde her iki masadan birinde tercih edilen kokteyl aslında zamanında Avusturyalıların bulduğu prosecco ile hazırlanan Aperol Spritz.

Atrani Gezilecek Yerler: Atrani’de Ne Yenir İçilir?

Kıyıdan 6-7 dakika yürüdüğünüzde Güney İtalya’nın en küçük kasabası olarak bilinen Atrani’ye varıyorsunuz. Kartpostal gibi bir koy. Koyun girişinde 1953’te burada çekilmiş Sarışın Şeytan ‘Beat the devil’ filminin tanıtım taşı karşılıyor sizi. Piazza Umberto olarak geçen ufak merkezinde kilise ve cafe’ler bulunuyor. Atrani diğer kasabalara göre oldukça ucuz. Az önce Aperol Spritz’den bahsetmiştim, burada Spritz’in farklı versiyonlarını deneyebilirsiniz. Şeftali, Elma ve limonlu gibi.

Amalfi Kıyıları gezilecek yerler, atrani italyaAtrani Gezilecek Yerler

Aslında Güney İtalya’nın en küçük kasabası Atrani’yi bu kadar kelime ile yer vermemizin en büyük sebebi orasını sevmiş olmamız. Amalfi’den yürürken kıvrımda gördüğünüz manzara Lonely Planet’in bölgeyi anlattığı rehber kitabının kapağındaki manzara. Gerçekten çok güzel.

Amalfi Kıyıları gezi rehberi atraniAtrani ne yenir içilir?

Positano Gezilecek Yerler: Positano’da Ne Yenir İçilir?

Amalfi kıyılarının kitaplara, filmlere, kartpostallara sığmayan büyüleyici güzelliğini sunan görüntüsü hiç kuşku yok ki bölgenin dillere destan yeri Positano.

Amalfi Kıyıları ne yenir, positano italyaPositano Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Amalfi kıyılarında en çok görmek istediğim ve beni daha gitmeden heyecanlandıran yer olmuştu Positano. Yıllar önce ‘Only you’ filminde bu kasabayla tanışmıştım.

Amalfi Kıyıları yeme içme, atrani Piazza UmbertoPositano ne yenir içilir?

Positano yamaca kurulu pembe, şeftali, sarı tonunda evleri, sardunyalı kat kat bahçeleri olan yokuş aşağı sıralanan kartpostal gibi bir köy. Tepede kasabanın girişine vardığınızda gördüğünüz tablo karşısında duyduğunuz tek his mutluluk. Denizi ve evleri sanki bir kartpostalda görüyorsunuz.

Amalfi Kıyıları nerede ne yenir, positanodan gün batımı italya

Aşağıya doğru dar sokaklarında bir çok yerel butik, yöreye has seramik satan dükkanlar, limoncello içebileceğiniz cafe’ler ve hediyelik eşya satan mağazalar mevcut. Lacivert üzerine sarı limon desenli seramik çiniler ve güneş seramikleri oldukça popüler.

Amalfi Kıyıları ne içilir limoncello

Merkezde yer alan plajın adı Spiaggia Grande, burada denize girerken Positano’yu izleyip büyülenmemek elde değil. Avrupa’da denize girdiğim en etkileyici manzaraya sahip yer burası diyebilirim.

Amalfi Kıyıları gezi notları, positano Spiaggia Grande plajı

Tepede konumlanan ve Spiaggia grande manzarasına sahip Positano Cafe’de kahve molası, Max Restaurant’ta deniz mahsülleri, plaja yakın taraftaki Chez Cafe’de pizza ve makarnalar, yukarıdan çarşıya girdiğinizde karşınıza çıkan La Zagara’da tatlılar iyi seçim.

Amalfi Kıyıları nerede yenir içilir, positano la zagara cafeAmalfi Kıyıları Ne Yenir – Positano yeme içme

Praiano Gezilecek Yerler: Praiano’da Ne Yenir İçilir?

Positano’dan karşı kıyıya baktığınızda ise Praiano’yu görüyorsunuz. Aslında Positano’dan Praiano’yu mu görenler daha şanslı yoksa Praiano’dan Positano’yu mu izlemek daha güzel diye sorarsanız bizim seçimimiz Positano’da kalmak ve Praiano’ya bakmak olurdu.

Amalfi Kıyıları yeme içme mekanları PraianoPraiano Gezilecek Yerler

Praiano‘da turist az, merkezde Positano manzaralı San Luca Evangelista kilisesi bulunuyor. Yamaca kurulu köyde İtalyanların nefis manzaralı yazlık evleri ağırlıklı, evlerin teraslarında beyaz atlet giymiş İtalyan emeklilerini fasulye ayıklarken ve müthiş Positano manzarasına bakarken görüyorsunuz.

Plaja inmek için tek yol yürüyüş yolu, arabayla iniş yok ve yürürken mecbur evlerinin önünden geçiyorsunuz ve İtalyanların selamlarıyla sohbet etme imkanı buluyorsunuz. Plaja inen yokuş aşağı yolda bir cafe dışında başka su veya kahve içeceğiniz yer yok, o yüzden dik yamacı inmeden önceki cafe’de mutlaka mola vermenizi veya en azından su almanızı öneririz. Yokuş aşağı yolu tamamlayınca plaja ulaşıyorsunuz.

Amalfi Kıyıları yeme içme rehberi RavelloPraiano ne yenir içilir?

Praiano aslında Amalfi kıyılarında kendine has farklı bir yer, eşi benzeri yok! Yokuşu inip çıktıktan sonra epey yorulsanız da iyi ki de gelmişim diyorsunuz.

Ravello Gezilecek Yerler: Ravello’da Ne Yenir İçilir?

Farklı yer diye bahsetmişken Amalfi kıyılarının bir diğer farklı kasabası Ravello. Deniz seviyesinden 350 metre yükseliğe kurulmuş bir kasaba Ravello. En büyük özelliği her yıl Haziran-Temmuz aylarında Wagner müzik festivaline ev sahipliği yapması. Mutlaka gezmenizi önereceğimiz yeri Villa Rufolo. Festivalde de konserler burada veriliyor. Tarihte Rufolo ailesine ait bu villa nefis bir Minori ve Maori manzarası sunuyor.

Amalfi Kıyıları, ravello wagner müzik festivali villa rufoloRavello Gezilecek Yerler

Amalfi Kıyıları nerede yemek yenir minoriRavello ne yenir içilir?

Kasabanın meydanındaki Calce Caffe için kasabanın en iyi kahve mekanı deniliyor. Dar sokaklarında ise seramik atölyelerini gezmek oldukça keyifli.

Minori Gezilecek Yerler: Minori’de Ne Yenir İçilir?

Ravello’dan kıyı şeridine indiğinizde sizi tarihi Minori karşılıyor.

Amalfi Kıyıları nerede yenilir minori italyaAmalfi Kıyıları Gezi Notları Blog – Minori gezilecek yerler

Burada plajdaki farklı işletmelerde denize girebilir, 1. yy’dan kalma antik Roman Villa‘yı gezebilirsiniz.

Amalfi Kıyıları gezilecek yerler maori
Minori’nin olmazsa olmazı ise Salvatore de riso pastanesi. Kaldığımız oteldeki İtalyanın önerisiyle uğradığımız pastanede kahveler, incirli ve limonlu pastalar müthişti.

Amalfi Kıyıları pasta tatlı nerede yenir, minori Salvatore de riso pastanesiAmalfi Kıyılar Yeme İçme Mekanları – Minori ne yenir

Cetara Gezilecek Yerler: Cetara’da Ne Yenir İçilir?

Yukarıda Ravello Müzik festivalinden bahsetmiştik, Amalfi kıyılarındaki bir diğer festivalde Cetara’da gerçekleşiyor. Cetara, gastranomik bir balıkçı köyü. İtalya’nın en lezzetli tuna balığı merkezi diye geçiyor. Her yıl Ağustos ayında “Le Giornate del Pesce Azzurro” (Days of the Blue Fish) festivali düzenleniyor. Limana kurulan açık hava lokantasında yerel müzik eşliğinde başta tuna balığı olmak üzere deniz mahsulleri tadımı yapılıyor.

Amalfi Kıyıları gezilecek yerler cetaraCetara gezilecek yerler

Amalfi kıyıları gezisi nasıl bitiyor diye soracak olursanız tek kelime ile tanımlaması mutluluk olacaktır.

Emin olun ki gittiğinizde sizi tekrar çağıracak.

Sevgiyle kalın.


Bizi takip edin! | Follow us!

Anadolu’dan ve Dünya’dan lezzet notlarımızı paylaştığımız instagram.com/gurmexcom ve facebook.com/gurmex sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Amalfi Kıyıları gurme gezi notları

Etiketler: Amalfi Kıyıları gezilecek yerler, Amalfi Kıyıları nerede ne yenir, Amalfi Kıyıları ne yapılır, Amalfi Kıyıları yemek nerede yenir.

Gurmex'i instagramda takip edin

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here